poniedziałek, 22 lipca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaMobileJak bezpiecznie korzystać z płatności mobilnych? 

Jak bezpiecznie korzystać z płatności mobilnych? 

Płatności mobilne od pewnego czasu podbijają rynek transakcji bezgotówkowych. Dwie podstawowe zalety płatności mobilnych to komfort i bezpieczeństwo. Oczywiście, jeśli chodzi o ten drugi aspekt, warto znać kilka podstawowych zasad, które dodatkowo wzmocnią naszą ochronę. Poniższy artykuł wyjaśni, jak korzystać bezpiecznie z płatności zbliżeniowych na swoim smartfonie.  

Płatności mobilne w Polsce  

Na koniec marca 2024 roku wynika, że – według informacji z serwisu Cashless – na polskim rynku ponad 25,3 mln klientów korzystało z usług finansowych przy użyciu urządzeń mobilnych. To wzrost o ponad 650 tysięcy stosunku do poprzedniego kwartału, a także o ponad 2,3 mln więcej niż w I kw. 2023 roku. No tak, użytkownicy mobilni to jedno, a jak wygląda sprawa samych płatności za pomocą telefonu? Tutaj liczby również robią ogromne wrażenie. 

Dane z ostatnich lat jasno wskazują, że liczba użytkowników zbliżeniowych płatności mobilnych także zdecydowanie wzrasta. Wg nich w I kwartale 2024 za pomocą mobilnych płatności zbliżeniowych przeprowadzono ponad 385 mln transakcji. To więcej o ponad 16 mln transakcji, w porównaniu z IV kwartałem 2023 roku, a jednocześnie aż o ponad 100 mln płatności więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej – jak podał serwis cashless.pl. 

W Polsce płatności bezgotówkowe stanowią bardzo duży odsetek wszystkich możliwych transakcji w Polsce. Jednak, mimo wszystko, nadal istnieje duży potencjał na rozwój rynku, a przez to również ilość użytkowników, która będzie korzystała z tego typu rozwiązania będzie wzrastać. To może się przełożyć na większą ilość prób wyłudzeń i kradzieży.  

Płatności mobilne czy są bezpieczne?  

Już na wstępie mogę bez żadnego „ale” powiedzieć: zdecydowanie tak – są bezpieczne. Po pierwsze pod względem technologicznym jak i użytkownika/klienta. Przemawiają za tym dwa podstawowe aspekty.

W przypadku korzystania zarówno z telefonu z Androidem, jak i iOS dane naszej karty są szyfrowane. W aplikacji mamy (Google Pay czy Apple Pay) widoczny jedynie wirtualny numer karty, który nie pokrywa się z tym, który mamy wygrawerowany/nadrukowany na samym plastiku.  

Po drugie, za każdym razem chcąc zapłacić telefonem należy wpisać PIN, zeskanować odcisk palca itd. Więc tak na dobrą sprawę, jeśli zgubimy telefon czy zostanie on skradziony, dostanie się do naszej karty jest dużo trudniejsze, niż ma to miejsce w przypadku zwykłej karty kredytowej.  

Kolejnym aspektem, który również można zaliczyć na spory plus związany z płatnościami mobilnymi to brak wymogu korzystania z internetu podczas płatności. Więc nawet tam, gdzie nie ma internetu, możemy korzystać z tego rozwiązania.  

Mimo, że wszelkiego rodzaju płatności przez telefon same w sobie są bezpieczne, to można ten poziom jeszcze podnieść, stosując się do kilku podstawowych zasad, które tyczą zarówno telefonów z Androdeim, jak i urządzeń działających pod kontrolą iOS. Wszystkie je znajdziesz w kolejnym akapicie.  

Jak korzystać bezpiecznie z płatności mobilnych? 

To, że standardowo wszelkie płatności mobilne są bardzo bezpieczne wspominałem już wcześniej, ale mimo wszystko, można to bezpieczeństwo jeszcze bardziej „wyśrubować”. Tych kilka zasad zdecydowanie to zadanie ułatwi.  

1. Korzystaj tylko z oficjalnych aplikacji bankowych  

To pierwsze i najważniejsza zasada, której bezwzględnie należy przestrzegać. Niebezpieczeństwo w tym wypadku może pojawić się w kilku elementach. Po pierwsze zawsze korzystamy z oficjalnych kanałów instalacji. Czy to mówimy o samych aplikacjach do płatności, czy także do naszego banku. Instalujemy je wyłącznie z oficjalnych sklepów, czyli odpowiednio dla Androida – Google Play dla iOS – Apple App Store. Są od tej zasady wyjątki. Mamy bowiem sklepy producentów jak Galaxy Store czy App Gallery od Huawei i to są również oficjalne rozwiązania. Szczególnie w drugim przypadku użytkownicy telefonów z Androidem nie mają dostępu do sklepu Google Play, więc mogą korzystać jedynie z App Gallery, w którym coraz więcej banków dodaje swoje aplikacje.  

Ponadto zawsze sprawdzaj, kto jest twórcą aplikacji, ile razy została pobrana i czy na pewno jest to właściwa aplikacja. Hakerzy często polegają na naszej nieuwadze i sprytnie to wykorzystują, tworząc łudząco podobne nazwy aplikacji, logo czy całą aplikację. W praktyce tylko wygląda podobnie, a okazuje się, że wszystkie dane, które podajemy bezpośrednio są wysyłane do hakera. Wówczas droga jest otwarta i możemy stracić dostęp do konta, a co najgorsze – również i pieniądze.  

Trzeci aspekt związany jest stricte z pobieraniem aplikacji. W przypadku urządzeń działających pod kontrolą systemu Android, w ustawieniach telefonu zawsze warto mieć włączoną opcję „Blokuj instalację aplikacji spoza sklepu Google Play”. Mimo, iż sami może świadomie nie pobierzemy czegoś i nie zainstalujemy, zdarzają się takie ataki, które „po cichu” pobierają plik instalacyjny i usiłują się „zagnieździć” na naszym telefonie. Przy włączonej tej opcji jesteśmy bezpieczni.  

2. Zainstaluj program antywirusowy  

Zwykle korzystając z telefonu staramy się nie wchodzić na nieodpowiednie strony i sprawdzać wszelkie załączniki przed tym, jak je otworzymy, ale mimo wszystko może się zdarzyć jakieś odstępstwo od reguły i zostaniemy ofiarami ataku hakerskiego. W takim przypadku warto mieć dodatkową ochronę w postaci właśnie programu antywirusowego. To rozwiązanie, które będzie chroniło nie tylko nas w czasie transakcji przez telefon, ale ogólnie wszelkie dane, które są zawarte na telefonie.  

Tutaj opcji jest co najmniej kilka i w zależności od stopnia zabezpieczenia, jaki chcemy wdrożyć, możemy dostosować je pod siebie. Dzisiaj, w przypadku programów antywirusowych, możemy wybierać spośród bardzo szerokiego spektrum możliwości. W przypadku mobilnych rozwiązań, warto zawsze mieć podstawową ochronę czyli skaner antywirusowy online i skaner wirusów. Część z programów antywirusowych jest oczywiście znacznie bardziej rozbudowana i tutaj już sami musicie zdecydować, które rozwiązania będą przez Was wykorzystywane na co dzień (sprawdź Norton Mobile Security, Bitdefender Mobile Security, ESET Mobile Security). Program antywirusowy to zdecydowanie must have na każdym telefonie bez względu na to, w jaki sposób korzystacie ze swojego smartfona.  

3. Ustaw dodatkowe zabezpieczenia telefonu  

Korzystając z mobilnych płatności system wymusi na Tobie dodanie dodatkowego zabezpieczenia. Jakie będzie najbezpieczniejsze? Zdecydowanie czytnik linii papilarnych. Ta funkcjonalność tak właściwie jest implementowana aktualnie do każdego telefonu na Androidzie i iOS, więc bardzo prawdopodobne, że takie zabezpieczenie Twój model także posiada. Sam proces konfiguracji jest dziecinnie prosty – system pokazuje wszystko po kolei, także musimy tylko polegać na poleceniach urządzenia. W przypadku korzystania z czytnika linii papilarnych warto dodać sobie kilka palców, z jednej i z drugiej ręki, bowiem nie zawsze korzystamy z telefonu tylko jedną ręką, a i takie rozwiązanie jest zdecydowanie najwygodniejsze. Proces odblokowania telefonu trwa ułamki sekund, zarówno w starszych typach czytników, które fizycznie są połączone z przyciskiem power na telefonie czy są na pleckach urządzenia, ale również z takimi, które są zintegrowane z wyświetlaczem. Poziom bezpieczeństwa we wszystkich jest równie wysoki.  

W przypadku zabezpieczenia czytnikiem linii papilarnych musimy również telefon zabezpieczyć alternatywną wersją, i w tym wypadku możemy dowolnie wybierać spośród PINu, wzoru czy – w części telefonów – knock mode (w tym wypadku użytkownik „stuka” w część wyświetlacza w odpowiedniej kombinacji, by odblokować ekran). Druga warstwa zabezpieczeń przydaje się wówczas, gdy nie możemy odczytać naszego palca, albo opuszek został uszkodzony. Dzięki temu, mamy pewność, że zawsze odblokujemy nasz telefon.  

W przypadku tego typu zabezpieczeń warto pamiętać, że korzystanie z funkcji rozpoznawania twarzy nie jest najlepszym pomysłem. Mimo, że wielu producentów smartfonów bardzo mocno promowało to rozwiązanie, to w praktyce jest ono dużo mniej bezpieczne, niż PIN czy korzystanie z czytnika linii papilarnych. Ominięcia zabezpieczenia można dokonać chociażby przez podstawienie przed przednią kamerę telefonu zdjęcia. Również brat/siostra bliźniak mogą bez przeszkód odblokować telefon.  

 Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest Face ID, czyli system, który wymyśliło i opatentowało Apple. To rozwiązanie jest zdecydowanie bezpieczniejsze od „zwykłego” odblokowania ekranu przy pomocą twarzy. Skanuje on kilkadziesiąt punktów na twarzy i porównuje ze wzorem. Do tego dochodzi jeszcze sztuczna inteligencja, dzięki czemu poziom bezpieczeństwa został mocno wzmocniony. Część telefonów była jeszcze wyposażona w czytnik rogówki, ale nie zyskał na popularności i obecnie jest bardzo rzadko spotykany wśród mobilnych urządzeń, stąd pomijam go w tym tekście.   

Jak bezpiecznie korzystać z płatności mobilnych – podsumowanie 

Płatności mobilne przy pomocy naszego telefonu i NFC to najbezpieczniejsza forma płatności bezgotówkowej i do tego zdecydowanie najwygodniejsza. Dzięki kilku dodatkowym krokom, możemy zabezpieczyć siebie i nasze pieniądze w taki sposób, że jakiekolwiek wykradzenie naszych danych staje się praktycznie nie możliwe. Dzięki temu również i nasze pieniądze stają się zdecydowanie bezpieczniejsze. Tak na dobrą sprawę korzystanie z mobilnych płatności, w połączeniu z obecnością dobrego programu antywirusowego, daje nam 100% poczucie bezpieczeństwa. 

Izabela Wiśniewska
Specjalista ds. marketingu

Ukończyłam studia z ekonomii menedżerskiej, finansów przedsiębiorstw i zarządzania sprzedażą. Pracowałam w jednej z 5 największych korporacji w Polsce, po czym w 2015 roku zdecydowałam się przebranżowić na copywriting. Od 2018 roku specjalizuję się w tworzeniu treści z obszaru IT i cyberbezpieczeństwa, stale podnosząc swoje kwalifikacje poprzez różne kursy i szkolenia. Poza pracą interesuję się rozwojem osobistym, czytaniem literatury branżowej, grą na gitarze oraz tańcem z ogniem.

PODOBNE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?