poniedziałek, 22 lipca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaOmegopediaDobre radyJak zabezpieczyć przeglądarkę internetową przed atakami sieciowymi?

Jak zabezpieczyć przeglądarkę internetową przed atakami sieciowymi?

Domyślna konfiguracja przeglądarki nie zawsze jest bezpieczna – a to może szybko doprowadzić do problemów z Twoim urządzeniem. Instalacja złośliwego oprogramowania, szpiegowanie, a nawet przejęcie kontroli nad komputerem – to tylko niektóre z niebezpieczeństw. Niestety, zagrożenie atakami mającymi źródło w niezabezpieczonych przeglądarkach wciąż rośnie. Warto więc poświęcić trochę czasu, aby właściwie zabezpieczyć swoją przeglądarkę, a tym samym swoje dane i tożsamość w sieci.

Dlaczego przeglądarki są narażone na ataki?

Żadna przeglądarka nie jest w 100% bezpieczna – każda posiada jakieś luki w zabezpieczeniach, które hakerzy wykrywają i wykorzystują do nielegalnych celów. Wykorzystanie luk bezpieczeństwa to jedno z głównych źródeł zagrożeń dla systemów komputerowych. Przyczynia się do tego wiele czynników:

 • nieostrożność użytkowników, np. klikanie w różne linki bez zastanowienia,
 • zamaskowane adresy stron, które przenoszą do nieoczekiwanych miejsc,
 • słaba domyślna konfiguracja przeglądarek, która skupia się na większej funkcjonalności kosztem zmniejszenia bezpieczeństwa,
 • obecność dodatkowego oprogramowanie, które może zwiększać liczbę luk bezpieczeństwa,
 • brak aktualizacji lub rzadkie aktualizacje, szczególnie dotyczące bezpieczeństwa,
 • wymaganie przez niektóre strony internetowe włączenia niektórych funkcji lub instalacji dodatkowego oprogramowania, co naraża na dodatkowe ryzyko,
 • brak umiejętności konfiguracji przeglądarki przez użytkowników,
 • niechęć użytkowników do włączania dodatkowych funkcji potrzebnych do odpowiedniego zabezpieczenia przeglądarki.

W sieci napotkasz wiele potencjalnych zagrożeń związanych z przeglądarkami. Nie jesteś jednak bezbronny – skorzystaj z kilku sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa przeglądarki, a będziesz mieć pewność, że Twoja ulubiona przeglądarka jest najbardziej bezpieczna, jak tylko to możliwe.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo przeglądarki internetowej?

Istnieje kilka sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa przeglądarki. Zapoznaj się z nimi i zastosuj je, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoich danych.

1. Zadbaj o aktualizacje

Zadbaj o regularne aktualizowanie przeglądarki lub, jeśli to możliwe, ustaw automatyczne aktualizacje. Aktualizacje przeglądarki nie tylko dodają lub ulepszają funkcje, ale też eliminują ujawnione luki bezpieczeństwa.

2. Skonfiguruj przeglądarkę

Sprawdź ustawienia zabezpieczeń i prywatności swojej przeglądarki. Upewnij się, czy są one właściwie włączone lub wyłączone. Dokładnych informacji odnośnie konfiguracji szukaj na stronie jej producenta, np. Firefox czy Chrome. Przykładowo, warto sprawdzić, czy Twoja przeglądarka blokuje pliki cookies od obcych usługodawców. 

3. Ustaw powiadomienia Google

Ustawienie alertów Google to jeden ze sposobów na zwiększenie Twojego bezpieczeństwa podczas korzystania z przeglądarki. Alerty informują na bieżąco o pojawiających się problemach bezpieczeństwa, które mogą być przesyłane natychmiast, dziennie lub tygodniowo.

4. Bądź ostrożny instalując dodatki

Wtyczki i rozszerzenia mogą być przydatne, jednak niosą ze sobą ryzyko niebezpieczeństwa. Zanim zdecydujesz się na zainstalowanie jakiegokolwiek dodatku, sprawdź, czy mają przejrzystą i bezpieczną funkcjonalność.

5. Zainstaluj wtyczki zabezpieczeń

Niektóre wtyczki i dodatki pomagają zwiększyć bezpieczeństwo przeglądarki. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na 3 poniższe:

 • HTTPS Everywhere

Szyfruje komunikację z wieloma stronami internetowymi, zastępując standardowy protokół HTTP protokołem HTTPS. Sprawia, że przeglądanie takich witryn jest bezpieczniejsze.

 • Web of Trust

Ten dodatek pozwala ustalić, czy strona jest bezpieczna do przeglądania. Wyświetla kolorowe ikony obok adresu URL, które bazują na rankingach stron z globalnej bazy i zaufanych źródeł zewnętrznych. Kolor zielony oznacza wiarygodną witrynę, żółty – podpowiada ostrożność, a czerwony wskazuje na potencjalne niebezpieczeństwo.

 • LongURL

Korzystając z mediów społecznościowych, możesz często spotkać się ze skróconymi linkami, które mogą być zamaskowanymi linkami do złośliwych stron. Jeśli nie jesteś pewien takiego linku, skorzystaj z rozszerzenia LongURL. To rozszerzenie dekoduje krótki adres URL na oryginalny adres URL i sprawdza go pod kątem złośliwego oprogramowania.

Na koniec jeszcze jedna rada – aby zapewnić ochronę swojego komputera, skorzystaj z pakietu bezpieczeństwa, który łączy w sobie kilka modułów zabezpieczeń – np. oprogramowanie antywirusowe, Firewall, antyspam, antyspyware, kontrolę rodzicielską i wiele innych. Tego typu kompleksowe rozwiązania proponuje np. Norton, Bitdefender, Panda, ESET, McAfee i AVG.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?