wtorek, 27 lutego, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBiznesMoja firmaJak chronić stronę firmową przed atakami DDoS?

Jak chronić stronę firmową przed atakami DDoS?

Niezależnie od tego, czy Twoja firma to wielka korporacja, czy lokalny sprzedawca, cyberprzestępczość stanowi zagrożenie dla jej reputacji i przychodów. W ostatnich latach działalność wielu organizacji mocno oparła się na witrynach internetowych – a cyberprzestępcy próbują to wykorzystać. Problem pogłębia fakt, że współcześnie dokonanie ataku na stronę www może być łatwe, a jego sprawcami wcale nie muszą być wyspecjalizowani hakerzy.

W tej sytuacji wdrożenie skutecznej ochrony przed atakami DDoS staje się kluczem do bezpieczeństwa Twojej firmowej strony i odparcia wszelkich ataków. Dowiedz się, czym dokładnie są ataki DDoS, jakie są ich rodzaje, a także poznaj sposoby zapobiegania tym zagrożeniom.

Co to jest atak DDoS?

Atak DDoS (ang. Distributed Denial of Service) to powszechny rodzaj cyberataku, w którym złośliwy podmiot zalewa ruch sieciowy, usługę lub sieć, aby zakłócić jej normalne działanie.

Ataki DDoS przeprowadza się poprzez przeciążenie docelowego serwera www lub sieci wiadomościami, żądaniami połączenia lub fałszywymi pakietami. Kiedy docelowy serwer próbuje obsłużyć wszystkie żądania, przekracza limit przepustowości, co powoduje spowolnienie, awarię lub niedostępność serwera.

Powszechną analogią jest tu autostrada drogowa. Wyobraź sobie, że zbliżasz się do skrzyżowania i nagle dołącza do niego o wiele więcej samochodów, niż ma to miejsce normalnie. Efekt to zakorkowanie drogi i zablokowanie ruchu nawet na długi czas.

Jeśli docelowy serwer jest systemem krytycznym dla Twojej firmy, atak DDoS może spowodować awarię całej infrastruktury sieciowej i wstrzymać działalność biznesową. Co więcej, podczas przestoju serwera hakerzy mają możliwość przeprowadzania również innych rodzajów ataków, takich jak np. ransomware. Może to mieć ogromne konsekwencje ekonomiczne dla firm.

Nadmierny, sztucznie stworzony podczas ataku ruch pochodzi zwykle z grupy systemów i urządzeń zaatakowanych przez hakerów, zwanych botnetami. Zmasowany atak może obejmować setki, tysiące, a nawet miliony zarażonych urządzeń podłączonych do sieci hakerskiej. Z reguły są to komputery, jednak w dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej urządzeń łączy się z internetem, zagrożenie mogą stanowić również telefony, kamery, a nawet lodówki, odkurzacze czy telewizory.

Rodzaje ataków DDoS

Ataki DDoS mogą się różnić w zależności od użytych wektorów ataku i sposobu ich wykorzystania. Istnieją trzy główne rodzaje ataków DDoS:

  • Ataki wolumetryczne

To ataki wymierzone w sieć maszyny w celu przeciążenia jej przepustowości. Jest to najczęstszy rodzaj ataku DDoS, który polega na przeciążaniu serwera dużą liczbą fałszywych żądań. Gdy maszyna jest zajęta ich sprawdzaniem, nie jest w stanie odpowiedzieć na rzeczywiste żądania.

  • Ataki na protokół

Polega na zużyciu zasobów serwera. Atakuje obszary sieci odpowiedzialne za weryfikację połączeń, co w rezultacie prowadzi do przeciążenia buforu pamięci w komputerze docelowym i  awarii systemu. Ponieważ ataki na protokoły mogą również zagrozić zaporom sieciowym, tego typu zagrożeń DDoS nie można zatrzymać za pomocą zapór ogniowych.

  • Ataki w warstwie aplikacji

Są to ataki, które koncentrują się na warstwie L7 lub najwyższej warstwie w modelu Open Systems Interconnection (OSI). Koncentrują się one głównie na ruchu sieciowym i mogą być uruchamiane przez HTTP, HTTPS, DNS lub SMTP. Działają poprzez atakowanie luk w zabezpieczeniach aplikacji i uniemożliwiają jej dostarczanie treści użytkownikowi.

Jednym z powodów, dla których ataki w warstwie aplikacji są trudne do udaremnienia, jest to, że zużywają one znacznie mniej zasobów. To oszukuje serwer, który może nie zauważyć ataku i interpretować go po prostu jako większą ilość legalnego ruchu.

Hakerzy mogą również łączyć powyższe podejścia, aby przeprowadzić wielotorowy atak na wybrany cel.

Co się dzieje podczas ataku DDoS?

Biorąc pod uwagę wszystkie szkody, jakie atak DDoS może wyrządzić Twojej własności internetowej i firmie, zaskakujące jest, jak proste są jego założenia. Przebieg ataku można streścić w trzech punktach:

  1. Cyberprzestępca atakuje specjalnym programem setki komputerów i innych urządzeń na całym świecie (zwanych botnetami), dzięki czemu posłusznie wykonują one jego żądania bez wiedzy ich właścicieli.
  1. Gdy haker wyda polecenie “zaatakuj stronę www.xxxxx.pl”, wszystkie botnety zaczynają wysyłać żądania do tej strony, co powoduje obciążenie serwera i wyłącznie strony.
  1. Strona zostaje zablokowana i normalni użytkownicy nie mogą jej odwiedzić.

Atakujący, celując w daną stronę, mają różne zamiary. Po zablokowaniu strony właściciel domeny może np. dostać maila z informacją, gdzie ma przelać daną ilość środków pieniężnych (zazwyczaj w bitcoinach lub innej kryptowalucie) i groźbą, że jeśli tego nie zrobi, atak będzie się powtarzał, np. codziennie powodując kolejne koszty operacyjne, finansowe i wizerunkowe. Niekiedy jednak sprawca nie ujawnia się, a jego celem jest zniszczenie konkurencyjnej firmy, osłabienie jej pozycji na rynku, zniszczenie reputacji itp.

Jak widzisz, przeprowadzenie ataku DDoS nie jest bardzo skomplikowane i nawet mało doświadczony cyberprzestępca jest w stanie go przeprowadzić. W internecie można też znaleźć “firmy” specjalizujące się w atakach hakerskich i oferujące przeprowadzenie ataku DDoS za odpowiednią sumę każdemu, kto chce zaszkodzić jakiejś firmie.

Sposoby zapobiegania atakom DDoS

Przyjrzyj się środkom zapobiegawczym, które możesz podjąć, aby skutecznie zabezpieczyć swoje serwery i chronić swoją witrynę przed atakami DDoS.

1. Poznaj oznaki ataku DDoS

Zrozumienie zachowań charakterystycznych dla ataku DDoS na wczesnym etapie pozwala ograniczyć ryzyko. Mowa tu o takich problemach, jak niska wydajność, problemy z łącznością czy nieregularne awarie sieci. Są to sygnały ostrzegawcze, że system jest celem ataku DDoS. Wymagają one natychmiastowych działań.

Dobrą drogą jest tu wdrożenie technologii umożliwiającej wizualne monitorowanie sieci w czasie rzeczywistym. W ten sposób dowiesz się, jaką przepustowość wykorzystuje zwykle Twoja witryna, aby móc śledzić, kiedy występują anomalie. Jeśli dobrze znasz normalne zachowanie swojej sieci, łatwiej będzie ci wykryć atak DDoS w czasie rzeczywistym.

2. Przestrzegaj podstawowych zasad bezpieczeństwa

Istnieje kilka prostych kroków, które każda firma powinna podjąć, aby zapewnić podstawowy poziom ochrony przed zagrożeniami DDoS. Obejmują one podstawowe praktyki bezpieczeństwa, takie jak stosowanie złożonych haseł, nakaz resetowania hasła co kilka miesięcy oraz unikanie przechowywania lub zapisywania haseł w notatkach. Może się to wydawać trywialne, ale alarmujące jest, jak wiele firm naraża się na problemy przez zaniedbanie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

3. Ustaw techniczne środki zabezpieczające

Możesz częściowo złagodzić ataki DDoS za pomocą kilku technicznych środków bezpieczeństwa. Obejmują one ustawianie progów ruchu i limitów, takich jak ograniczanie szybkości na routerze oraz filtrowanie pakietów z podejrzanych źródeł. Ustawienie niższych progów ruchu, backlisting adresów IP, blokowanie geograficzne czy identyfikacja sygnatur to techniki, które można zastosować w celu łagodzenia skutków ataku DDoS. Są to proste kroki, które mogą dać ci więcej czasu na reakcję i obronę. Pamiętaj jednak, że ataki DDoS stale ewoluują i ciągle będziesz potrzebować innych strategii, aby w pełni je udaremnić.

4. Dbaj o aktualność infrastruktury bezpieczeństwa

Twoja sieć jest tak silna, jak jej najsłabsze ogniwa. Dlatego ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z przestarzałych elementów w swojej infrastrukturze, ponieważ to one mogą być punktami wejścia dla ataków, jeśli zostaną naruszone.

Aktualizuj swoje centrum danych i systemy oraz instaluj łatki bezpieczeństwa dla zapór ogniowych i innych programów zabezpieczających sieć. Ponadto dobrym pomysłem jest również współpraca z usługodawcą internetowym lub dostawcą usług hostingowych, dostawcą zabezpieczeń i centrum danych w celu wdrożenia innych zaawansowanych funkcji ochrony.

5. Przygotuj plan na wypadek ataku DDoS

Gdy dojdzie do ataku DDoS, będzie za późno, aby zacząć myśleć o odpowiedzi. Musisz mieć plan reagowania przygotowany z wyprzedzeniem, aby zminimalizować wpływ ataku na działanie firmy. Plan reagowania powinien obejmować takie elementy, jak:

  • Lista kontrolna narzędzi – lista wszystkich narzędzi, które zostaną wdrożone, w tym zaawansowane wykrywanie zagrożeń, ocena, filtrowanie oraz oprogramowanie i sprzęt.
  • Zespół reagowania – zespół personelu z jasno określonymi rolami i obowiązkami do wykonania w momencie wykrycia ataku.
  • Protokoły eskalacji – jasno określone zasady – kogo powiadamiać i angażować w przypadku ataku.
  • Plan komunikacji – strategia kontaktowania się z wewnętrznymi i zewnętrznymi interesariuszami, w tym z dostawcą usług internetowych, dostawcami i klientami oraz sposób przekazywania wiadomości w czasie rzeczywistym w przypadku ataku.

6. Kup większą przepustowość

Ponieważ wolumetryczne ataki DDoS polegają na przeciążeniu przepustowości sieci, jednym ze sposobów przeciwdziałania im jest zwiększenie przepustowości. Dzięki temu będziesz przygotowany na nagłe i nieoczekiwane skoki ruchu spowodowane atakami DDoS. Pamiętaj, że może to nie zatrzymać całkowicie ataku DDoS, ale da ci dodatkowy czas na przygotowanie innych środków obrony, zanim zasoby zostaną zużyte. Zwiększona przepustowość oznacza też podniesienie poprzeczki, którą atakujący będzie musiał pokonać, aby przeprowadzić skuteczny atak.

7. Poznaj oparte na chmurze rozwiązania do ochrony przed atakami DDoS

Rozsądnie jest również zbadanie opartych na chmurze rozwiązań do ochrony przed atakami DDoS. Chmura zapewnia większą przepustowość i zasoby w porównaniu z sieciami prywatnymi. Centra danych w chmurze mogą absorbować szkodliwy ruch i rozpraszać go w inne obszary, uniemożliwiając mu dotarcie do zamierzonych celów.

Renomowani dostawcy usług w chmurze oferują powielanie kopii Twoich danych, a także redundancję sieci, dzięki czemu w przypadku uszkodzenia usługi możesz przełączyć się na bezpieczny dostęp do wersji z kopią zapasową.

Wymienione powyżej wskazówki to tylko niektóre z wielu sposobów na zbudowanie niezawodnej sieci przy jednoczesnym zabezpieczeniu urządzeń. Pamiętaj, że niezwykle istotne jest również śledzenie trendów w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego, a także odpowiednia edukacja pracowników. Najlepsze praktyki w zakresie cyberbezpieczeństwa powinny stać się częścią kultury pracy Twojej firmy. Takie podejście pozwoli na szybkie reagowanie w przypadku ataku DDoS.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?