wtorek, 27 lutego, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAVGAVG Internet Security – recenzja

AVG Internet Security – recenzja

AVG Internet Security to program antywirusowy, który w Polsce nie jest bardzo popularny w porównaniu chociażby do Bitdefendera, Nortona czy ESETa. Jednak mimo wszystko warto przetestować w praktyce AVG Internet Security. Czy w ogóle warto się zainteresować oprogramowaniem od AVG? Jakie są możliwości tego oprogramowania? Na te i wiele więcej pytań odpowiem w poniższej recenzji. Zapraszam do lektury.  

AVG co to za firma? 

Przed jakimkolwiek wyborem nowego oprogramowania antywirusowego warto zapoznać się z firmą, jaka go stworzyła. To szczególnie ważne w przypadku rozwiązań, które bezpośrednio stoją za naszym bezpieczeństwem i odpowiednią ochroną. AVG Technologies to firma, która powstała ponad trzydzieści lat temu za naszą południową granicą – w Czechach. Co ciekawe, początkowo firma nie nazywała się AVG Technologies. Funkcjonowała pod nazwą Grisoft. Później, bo dopiero 8 lutego 2008 roku zdecydowano się na zmianę nazwy. Według właścicieli firmy było to korzystne ze względów marketingowych.  

Założycielami AVG byli Jan Gritzbach i Tomas Hofer. Od tego czasu na rynku technologii wiele się zmieniło. Dużą część udziałów w 2005 roku wykupił Intel Corporation. 7 lipca 2016 roku, inna czeska firma, zajmująca się tworzeniem oprogramowania antywirusowego, zdecydowała się na zakup 100% udziału AVG Technologies. Co ciekawe, w tym wypadku chodziło o firmę Avast Software i cała transakcja opiewała na ogromną sumę 1,3 miliarda dolarów. Liczba ta robi wrażenie. Od tego czasu ta firma jest jedynym właścicielem AVG Technologies.  

Jak sami widzicie AVG Technologies, a początkowo Grisoft to firma, która na rynku technologicznym figuruje już ponad 30 lat. Więc do jej jakości i działań nie mam uwag. Z całą pewnością nie jest to firma krzak, która „czyha” na nasze dane. 

Instalacja oraz konfiguracja 

Jeśli chodzi o instalację i konfigurację AVG Internet Security to proces ten nie jest skomplikowany. Oczywiście najpierw musimy zaopatrzyć się w odpowiedni kod licencyjny. Z legalnego źródła kupisz roczną licencję na AVG Internet Security na stronie sklepu omegasoft.pl – z natychmiastową dostawą programu na maila. Wbrew pozorom, na stronie producenta – mimo dużych promocji – nie jest to najtańsza opcja.  Omegasoft jest oficjalnym partnerem AVG Technologies w zakresie nowych licencji i ich odnowień.  

Przed zakupem licencji warto się również zastanowić, czy czasem nie będziemy chcieli dodatkowo zabezpieczyć wszystkich urządzeń mobilnych i komputerów w naszym domu. Wówczas opłaca się zakupić pakiet na 10 urządzeń. Całość wychodzi niewiele drożej niż pojedyncza licencja, a możemy zabezpieczyć do 10 sprzętów – i to zarówno stacjonarne komputery PC, MAC, ale również mobilne urządzenia działające na systemie Android czy iOS.  

Jeśli chodzi o sam proces instalacji wystarczy pobrać odpowiedni plik instalacyjny dla swojego systemu (kupując przez omegasoft.pl pobierasz plik od nas, instalujesz i wpisujesz klucz licencyjny), a następnie go uruchomić. Później jesteśmy kierowani krok po kroku. By w pełni korzystać z AVG Internet Security warto dodatkowo założyć konto, dzięki któremu można zarządzać subskrypcją. Za sprawą konta jesteśmy również odpowiednio identyfikowani, więc cały proces w przypadku reinstalacji w przyszłości całego oprogramowania, nie wymaga od nas zbyt dużej ingerencji.  

Przy pierwszym uruchomieniu programu jesteśmy dodatkowo pytani o kolejne możliwości programu i chęć ich ewentualnego włączenia. Czasem trzeba na te komunikaty uważać, bowiem dotyczą rozwiań, których standardowo może nie być w Twoim pakiecie. Mimo wszystko, całość jest łatwa do konfiguracji, a dodatkowo cały interfejs programu jest przygotowany w języku polskim. Nie ma mowy, by cokolwiek poszło źle pod tym względem.  

Interfejs 

AVG postawiło na znany już dzisiaj schemat, czyli interfejs osadzony w oknie, bez możliwości powiększenia go na cały ekran. Do tego całość zachowana w dosyć ciemnej kolorystyce, tylko z jaśniejszymi elementami w postaci ikon i opisów. Całość wygląda ok, choć powiem szczerze, że nieszczególnie mnie zachęcała do przejrzenia i szukania poszczególnych funkcji. Jednak nie jest to wina – jak mogłoby się wydawać – zbyt małej przejrzystości czy nielogicznego umiejscowienia poszukiwanych opcji – nic z tych rzeczy. Interfejs wydaje się po prostu trochę zbyt ciemny i mało przyjazny. Jednak to jest tylko moje dosyć osobiste odczucie, które towarzyszyło mi podczas testu AVG Internet Security.  

Jeśli chodzi o sam interfejs – główne okno to pięć ikon odpowiedzialnych za podstawowe moduły bezpieczeństwa. Dodatkowo zostały one podzielone na podstawową ochronę oraz pełną ochronę – o samych funkcjach i możliwościach AVG przeczytasz w kolejnym akapicie. Z kolei w prawym górnym rogu programu możemy z menu „wyciągnąć” bardziej zaawansowane opcje i ustawienia. Jednak tutaj zalecam ostrożność, jeśli chodzi o duże zmiany.  

Funkcje  

Jak przystało na aktualne trendy, twórcy oprogramowania antywirusowego dorzucają całkiem pokaźny wachlarz możliwości. Wśród „ficzerów’ można znaleźć naprawdę kilka ciekawych rozwiązań. Co znajdziemy w najnowszej wersji AVG Internet Security 2023? Zacznijmy od podstawowych ustawień i modułów, które oferuje nam AVG. 

Podstawowa ochrona 

Na podstawową ochronę składają się dwie zakładki: Komputer oraz Internet i poczta e-mail. Poniżej znajdziesz krótki opis każdej z nich. 

Komputer 

To pierwsza i zdecydowanie jedna z najważniejszych funkcji związanych z bezpieczeństwem naszego komputera i funkcjonalnością AVG, która zawiera moduły: 

– Osłona plików i Monitorowanie zachowań – te pierwsze dwie opcje tak właściwie, jeśli chodzi o użytkownika, dzieją się poza nim. W przypadku ustawień podstawowych mamy dostęp tylko do wyłączenia któregoś z powyższych modułów. Pierwszy, czyli Osłona plików, automatycznie skanuje każdy nowy plik, który jest przez nas pobierany i skanowany. Tak na dobrą sprawę uruchamia możliwość sprawdzenia czegokolwiek, co dzieje się na plikach w komputerze. Drugi z modułów monitoruje każde podejrzane zachowanie aplikacji, które mamy zainstalowane na komputerze. Opcje związane z ich nieco dokładniejszymi funkcjami i personalizacją modułów istnieją, ale są ukryte nieco głębiej w programie. W przypadku Osłony Plików możemy sprawdzić, które rozszerzenia będą monitorowane i podczas jakich czynności mają być weryfikowane pliki. Jeśli chodzi o drugi z modułów – Monitorowanie Zachowań – możemy jedynie moduł wyłączyć. Nie ma większych opcji związanych z personalizacją tego elementu.  

– Ochrona przed ransomware – to kolejny moduł, który znajdziemy w AVG Internet Security. Zlokalizowany jest, podobnie jak pozostałe opisane powyżej, w zakładce dotyczącej ochrony komputera. Ransomware to bardzo popularny i szkodliwy rodzaj zagrożenia. Najczęściej po dostaniu się do naszego komputera szyfruje wszystkie pliki w taki sposób, że użytkownik nie ma do nich dostępu, a hakerzy życzą sobie okupu za zwrot dostępu. W przypadku tego modułu możemy chronić wybrane pliki i foldery, dzięki czemu nie zostaną zaszyfrowane podczas ewentualnego ataku. Z poziomu ustawień możemy bez problemu zmienić, które pliki są chronione albo w ogóle wyłączyć tę opcję ochrony. 

– Kontrola sieci – to ostatni z elementów tej części modułów. Dzięki niemu możemy sprawdzić i przeskanować sieć, do której jesteśmy podłączeni. Po szybkiej analizie otrzymamy wykaz urządzeń, które w danym momencie korzystają z internetu. Dzięki temu możemy kontrolować czy czasem jakaś niepowołana osoba nie dostała się do naszej domowej sieci. Niestety nie mamy tutaj bardziej zawansowanych funkcji, chociażby z możliwością zarządzania siecią, usunięcia danego użytkownika itd. Przydałoby się pod tym względem nieco więcej możliwości. 

Internet i poczta e-mail 

Przechodzimy do kolejnego dużego modułu AVG Internet Security. Tym razem związanego z działaniem w internecie. 

  • Osłona WWW – to moduł, który będzie nas chronił podczas surfowania w internecie. Tych podstawowych opcji nie znajdziemy zaraz na głównej stronie. Gdy przeszukamy kilka okienek programu jesteśmy w stanie nieco bardziej i lepiej skonfigurować poszczególne funkcje pod siebie. Wśród nich znajdziemy między innymi: skanowanie HTTPS, włączenie ochrony przed botnetami czy skanowanie skryptów. Opcji jest trochę i ogólnie dają całkiem niezły obraz możliwości tego modułu. 
  • Osłona poczty e-mail – to ochrona poczty e-mail w wersji desktopowej, gdzie na komputerze mamy włączony dany program do obsługi zewnętrznej poczty. Podobnie jak we wcześniejszym module, tak i tutaj, mamy opcje pochowane nieco głębiej – w samych ustawieniach. Osłona skanuje wszystkie e-maile wychodzące i przychodzące, a także każdy dodany załącznik. Więc pod tym względem zdecydowanie możemy spać spokojnie, bowiem jesteśmy chronieni niemal na wszystkie możliwości.  
  • Ulepszona zapora – to funkcjonalność, która zauważalnie rozbudowuje możliwości jakie daje nam podstawowy program typu firewall. Wchodząc w opcje możemy znaleźć między innymi takie informacje, jak ilość i rodzaj aplikacji, które korzystają z internetu. W opcjach możemy znaleźć znacznie więcej różnych funkcji i ustawień, które szczególnie będą przydatne osobom, które chcą mieć pełną kontrolę nad tym co się dzieje z internetem na ich komputerze i jakie aplikacje, w jakim momencie z niego korzystają. Z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, a użytkownicy w mniejszym stopniu zaawansowani technologicznie, będą mieć standardowo dobrze skonfigurowanego firewalla. 
  • Alerty dotyczące włamań – ten element AVG jest naprawdę ciekawy, chodzi tutaj o moduł, który weryfikuje nasz adres e-mail (jest to ten dodany do naszego konta AVG) i sprawdza na przestrzeni ostatnich lat, czy nasz adres e-mail wraz z hasłem nie pojawiły się na zewnętrznych serwisach. Okazało się, że mój adres e-mail ze starym hasłem został wykradziony od 2016 roku dobre kilka razy. Taka informacja wskazuje na jedno – że hasło trzeba zmieniać regularnie, szczególnie do swoich najważniejszych kont, a także zawsze mieć unikatowe hasła. Tak, by po ewentualnym włamaniu, bądź wycieku danych z zewnętrznego serwisu nie stracić dostępu do wszystkich miejsc z których korzystamy.  

Pełna ochrona 

Tym razem przechodzimy do kolejnej zakładki. Mamy tutaj dwa główne moduły, których opis znajdziesz poniżej: 

Ataki hakerów 

W module dostępne są dwie opcje: Ochrona haseł oraz Ochrona dostępu zdalnego. 

  • Ochrona haseł – druga z opcji, która pojawia się przy okazji pełnej ochrony komputera. Ta funkcja umożliwia sprawdzenie, czy nasze przeglądarki, w których mamy możliwość zapisywania haseł, są odpowiednio bezpieczne. Co ważne program antywirusowy sprawdzi czy nie zostały one zmodyfikowane przez zewnętrzne aplikacje. Kolejne ciekawe rozwiązanie, które ciężko znaleźć wśród konkurencyjnych antywirusowych programów.  
  • Osłona dostępu zdalnego – to kolejne zabezpieczenie, które powinny docenić osoby, które ceną sobie odpowiednią ochronę komputera przed przejęciem go ze strony osób trzecich. Całość jest tak skonstruowana, że umożliwia nam sprawdzenie, czy w danym okresie czasu nie dostawały się do naszego komputera nieodpowiednie osoby. Inna sprawa, że w ustawieniach znajdziemy kilkanaście różnych dodatkowych opcji, między innymi możliwość włączenia ochrony Samba, RDP, a także blokowania ataków siłowych czy niebezpiecznych adresów IP. Całość została dosyć dobrze rozwiązania, więc i poziom bezpieczeństwa zauważalnie rośnie. 

Dane osobowe

Moduł Danych osobowych dzieli się na: Ochronę kamery internetowej, Osłonę poufnych danych oraz Osłonę przed fałszywymi stronami. 

– Ochrona kamery internetowej – przy aktualnych tendencjach związanych z przeniesieniem pracy stacjonarnej do mieszkań/domów, taki dodatek jest z cała pewnością niezwykle przydatny w zachowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Moduł działa na dosyć prostych zasadach. Wyłapuje każde nieautoryzowane włączenie kamery. Zdarza się tak, że hakerzy przejmują kontrolę na kamerką wbudowaną np. w laptop bez jakiejkolwiek wiedzy ze strony samych użytkowników. Taki włączony moduł będzie tego typu ataki wyłapywał i blokował.  

– Osłona poufnych danych – kolejny z ciekawych modułów, które wpływają bezpośrednio na ochronę naszych danych osobowych. Tak właściwie dotyczy to przede wszystkim naszych plików, dzięki tej funkcji sprawdzimy i odpowiednio zabezpieczymy nasze najważniejsze pliki na komputerze. 

– Ochrona przed fałszywymi stronami – nie oferuje zbyt wielu funkcji, bowiem prócz standardowego wykrywania fałszywych stron nie ma dodatkowej funkcjonalności (np. część programów antywirusowych ma specjalną wersję przeglądarki, która umożliwia logowanie się do banków w zamkniętym środowisku). Tutaj pod tym względem AVG wygląda dosyć biednie i przydałoby się rozbudować ten moduł o dodatkowe funkcjonalności. 

Przycisk „Uruchom Inteligentne Skanowanie” 

Pod wszystkimi wyszczególnionymi wyżej modułami możecie znaleźć jeszcze jedną dużą opcję, bez której aktualnie żaden program antywirusowy nie może się obejść – skanowanie. Podstawową i standardowo uruchamianą wersją skanowania dysku jest tak zwane skanowanie inteligentne. Twórcy zapewniają, że trwa ono maksymalnie krótko, a przy tym zachowuje odpowiedni poziom bezpieczeństwa i wykrywania samych wirusów (skanuje miejsca, gdzie wirusy najczęściej się pojawiają i zagnieżdżają).  

Klikając w opcję „Uruchom inne skanowania” możemy wybrać dokładne skanowanie, które trwa znacznie dłużej niż inteligentne, ale skanuje wówczas cały dysk twardy komputera od A do Z. Mamy również możliwość włączenia skanowania przy każdym uruchomieniu komputera, przeskanowania konkretnych lokalizacji plików, w tym zewnętrznych nośników danych, takich jak pendrive czy płyty DVD. Ostatnią opcją jest skanowanie wydajności, która dotyczy zupełnie odrębnej części dysku, a tak właściwie jest to coś na wzór aplikacji do sprzątania dysku. Wyszukuje wszelkiego rodzaju pliki, które zaśmiecają nasz komputer począwszy od plików tymczasowych, po rejestr czy autostart systemu. To przydatna opcja w szczególności, gdy chcemy utrzymać nasz komputer w dobrej kondycji.  

Testy bezpieczeństwa 

To absolutna podstawa, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju oprogramowanie antywirusowe. Dzięki antywirusom możemy być pewni, że mimo ataków hakerskich czy innych rodzajów wymuszenia nasze dane będą bezpieczne. Warto przed wyborem idealnego programu antywirusowego sprawdzić w niezależnych testach, jak sprawuje się dany program antywirusowy. W tym wypadku wiarygodnych źródeł jest co najmniej kilka i w warto zajrzeć chociażby na AV-test, czy PC-World. To serwisy, które co kilka miesięcy sprawdzają działanie programów antywirusowych według odpowiednich kryteriów. W przypadku pierwszego serwisu, AVG Internet Security był w czołówce wyników otrzymując najwyższe możliwe oceny, we wszystkich trzech najważniejszych kategoriach – zabezpieczenie, wydajność i funkcjonalność. Dzięki powtarzalności testów i metodologii, możemy sprawdzić również, jak przez dłuższy okres czasu sprawował się dany program antywirusowy. Taka rekomendacja może sugerować jedno – jest to jeden z najlepszych programów antywirusowych dostępnych na rynku. 

Czy warto wybrać AVG Internet Security? 

AVG Internet Security to program antywirusowy, który podąża za nowymi trendami, oferując pełen pakiet różnego rodzaju dodatkowych możliwości. Nie tworzy na nowo pojęcia programu antywirusowego, ale umożliwia nam zabezpieczenie komputera na bardzo wysokim poziomie. Warto przyjrzeć się bliżej możliwościom AVG Internet Security, bo to po prostu bardzo dobry antywirus, który sprawdzi się w codziennej ochronie urządzeń, podczas korzystania z nich w podstawowym zakresie. 

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?