niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAVGOchrona antywirusowa a fałszywe alarmy

Ochrona antywirusowa a fałszywe alarmy

Znamy już wyniki wyjątkowego, 14-miesięcznego testu popularnego oprogramowania antywirusowego przeprowadzonego przez AV-Test.

Wielomiesięczny test użyteczności antywirusów

Długotrwały test programów antywirusowych przeprowadzony przez specjalistów AV-Test w okresie od stycznia 2015 r. do lutego 2016 r. skupiał się na ich użyteczności, a zwłaszcza na zgłaszanych przez nie fałszywych alarmach. Te zdarzenia, polegające na nieprawidłowym rozpoznaniu przez program bezpiecznych stron internetowych lub plików, są wyjątkowo uciążliwe podczas korzystania z urządzeń i niejednokrotnie wprowadzają w błąd ich użytkowników.

Eksperci AV-Test, wykorzystując imponującą liczbę 7 tysięcy stron www, 280 aplikacji oraz 7,7 milionów plików, przeanalizowali działanie 19 pakietów antywirusowych przeznaczonych dla użytkowników domowych oraz komercyjnych. Skupili się oni na zgłaszanych fałszywych ostrzeżeniach i blokowaniu odwiedzanych witryn internetowych, zainstalowanego legalnego oprogramowania (podczas skanowania systemu) i niektórych czynności przeprowadzanych podczas ich instalacji i użytkowania.

Doskonałe wyniki i mała liczba fałszywych alarmów

ochrona-a-falszywy-wirusWyniki badania okazały się zaskakująco dobre. Spośród wszystkich uczestników testu żaden nie zgłosił ani jednego fałszywego alarmu podczas korzystania ze stron www. Pakiety bardzo dobrze poradziły sobie z prawidłowym wykrywaniem zagrożeń podczas instalacji programów na urządzeniu – 7 z nich okazało się bezbłędnych, m.in. AVG Internet Security, Avira Antivirus Pro, ESET Smart Security, Kaspersky Internet Security czy Norton Security. Świetne wyniki osiągnęły również w zakresie właściwego rozpoznawania niebezpieczeństw podczas korzystania z oprogramowania zainstalowanego na komputerze – w tym przypadku aż 12 programów okazało się bezbłędnych, np. AVG Internet Security, Bitdefender Internet Security, ESET Smart Security, G Data Internet Security, Panda Free Antivirus, Microsoft Windows Defender czy Norton Security.

Największym wyzwaniem dla uczestników testu wytrzymałościowego okazało się właściwe rozpoznanie programów i zaliczenie ich do bezpiecznych lub zagrażających bezpieczeństwu użytkowników, ich danych i urządzeń. Tu jedynie dwa okazały się bezbłędne – Avira Antivirus Pro i Kaspersky Internet Security. Jednak aż 13 kolejnych zgłosiło poniżej 40 fałszywych alarmów (co przy 7.7 milionach próbek jest nadal doskonałym wynikiem).

Podsumowując wyniki testu okazało się, że 6 programów antywirusowych wyróżniło się na tle innych, osiągając najlepsze wyniki we wszystkich etapach badania. W teście wytrzymałościowym AV-Test zwyciężyły: AVG Internet Security, Avira Antivirus Pro, Bitdefender Internet Security, Kaspersky Internet Security i Microsoft Windows Defender.

 

Źródło: av-test.org

Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

2 KOMENTARZE

  1. A czy to nie Eset zaliczył wpadkę i wykrywał na Allegro trojany, których w rzeczywistości nie było?

    • Wśród 7 tys. witryn użytych w teście niekoniecznie musiała pojawić się strona Allegro. Zresztą ESET na tę wpadkę zareagował błyskawicznie i w ciągu ok. godziny zaktualizował bazę sygnatur na wolną od błędów.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?