niedziela, 23 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaTesty i rankingiPanda Dome - porównanie wersji

Panda Dome – porównanie wersji

Wybór tego właściwego programu antywirusowego jest naprawdę trudny, szczególnie, gdy twórcy tych programów kuszą nas co chwilę nowymi rozwiązaniami. Wśród antywirusów można znaleźć proste i darmowe rozwiązania, a także płatne, znacznie bardziej rozbudowane rozwiązania, które oprócz podstawowej funkcjonalności związanej z samym działaniem antywirusowym czy blokadą firewall, niosą ze sobą znacznie więcej korzyści.  

Właśnie dlatego warto przyglądać się testom i zestawieniom, które przedstawiają plusy i minusy danego rozwiązania. Poniższy artykuł powinien rozwiać wszelkie wątpliwości, co do wyboru oprogramowania spod znaku Panda Dome. Na naszym rynku dostępne są trzy płatne wersje Panda Dome: Essential, Advanced i Complete. Czym się różnią między sobą? Którą wersję warto kupić? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule. 

Czym jest Panda Security i Panda Dome?  

Zanim zaczniemy właściwe porównanie poszczególnych wersji Panda Dome, warto w ogóle sprawdzić kto stoi za tą marką i jak długo jest na rynku. W przypadku Panda Security (dawniej Panda Software) – firma powstała ponad trzydzieści lat temu, a dokładnie w 1990 roku w Hiszpanii. Od tego czasu mocno się rozwinęła, wchodząc do czołówki firm, które zajmują się tworzeniem aplikacji antywirusowych.  

Początkowo Panda Security tworzyła tylko podstawową wersję antywirusa. Później rozszerzyli swoją działalność między innymi o elementy związane ochroną przed spamem, modułami antyszpiegującymi oraz o rozwiązania dla firm. Jednak największą innowacją, którą kilka lat temu zaczęła wdrażać Panda Security do swoich produktów, zdecydowanie jest Kolektywna Inteligencja. Dzięki niej wymiana informacji o nowych zagrożeniach dzieje się niemal od razu.  

Szybkość reakcji na nowe zagrożenie przebiega w czasie rzeczywistym, bez zbędnej zwłoki, dzięki temu wszyscy użytkownicy Panda Dome mają zawsze dostęp do najświeższych informacji dotyczących zagrożeń w internecie. Rozwiązanie bardzo przydatne i ciekawe, jeśli chodzi o ogólnie pojęte bezpieczeństwo. Aktualnie produkty Panda Security dostępne są w ponad 195 krajach na całym świecie, w 23 różnych językach. Od blisko 20 lat oprogramowanie Panda Dome jest dostępne w Polsce, w naszym rodzimym języku.  

Panda Dome Essential  

Oprogramowanie Panda Dome Essential to najbardziej podstawowa z płatnych wersji tego antywirusa. Uboższa w różne funkcje jest tylko darmowa wersja, która oferuje jedynie działania ochronne. Natomiast Panda Dome Essential to wersja nieco bogatsza, dedykowana najmniej wymagającym użytkownikom.  

Oprócz dwóch najbardziej podstawowych modułów, czyli antywirusa i firewalla, otrzymujemy dostęp do dodatkowej ochrony naszej domowej sieci Wi-Fi. Przydatne w szczególności, gdy mieszkamy tam, gdzie mieści się dużo punktów dostępowych do sieci Wi-Fi, a niektórzy użytkownicy chcą się do którejś z nich dostać „na gapę”.  

Kolejną dodatkową funkcjonalnością jest ochrona i skanowanie urządzeń zewnętrznych USB. Ten dodatek uruchamia się za każdym razem, gdy do naszego komputera podłączymy pendrive czy inne urządzenie zewnętrzne. Wówczas automatycznie zostaje on zeskanowany w poszukiwaniu zagrożeń. Dzięki czemu możemy być spokojni o nasze pendrive’y. To zdecydowanie przydatne rozwiązanie w codziennym korzystaniu z komputera.  

Ostatnie rozwiązanie, które pojawia się w Panda Dome Essential to VPN. Pojęcie to zostało zaczerpnięte z języka angielskiego i oznacza w wolnym tłumaczeniu wirtualną sieć prywatną. Dzięki niej możemy szyfrować swój ruch w internecie, tak by był on dla innych użytkowników niewidoczny. Z VPN zyskujesz też między innymi możliwość korzystania z zagranicznych serwisów, które normalnie w Polsce nie są dostępne. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że podstawowe korzystanie z tej funkcjonalności jest darmowe. Jednak, gdy będziesz wymieniać większe ilości danych za pomocą VPN, musisz przygotować się na dodatkowe koszty, w zależności od ilości zużytego transferu.  

Panda Dome Essential mimo, że jest najtańsza spośród całej rodziny płatnych rozwiązań Panda Security to oferuje ciekawe funkcje, które dają już całkiem spore bezpieczeństwo w internecie. W sklepie omegasoft.pl możesz ją kupić już za ok. 39 zł z licencją na jedno stanowisko. 

Panda Dome Advanced 

Advanced to kolejna wersja Panda Dome, tym razem nieco bardziej zaawansowana pod względem dodatkowych elementów od poprzedniej. Oczywiście wszystkie funkcjonalności z podstawowej wersji, czyli Panda Dome Essential, są dostępne i w tej. Chodzi o ochronę przed wirusami, ochronę sieci Wi-Fi, VPN oraz ochronę i skanowanie urządzeń zewnętrznych USB. W takim razie jakie dodatkowe funkcje oferuje Panda Dome Advanced?

Przede wszystkim rozbudowaną ochronę, dzięki dodaniu modułu ochrony przed phishingiem, ransomware i innymi zagrożeniami. Ta funkcja rzeczywiście daje realnie większe bezpieczeństwo korzystania z internetu na co dzień.  

A czym jest phishing i ransomware? Pierwsze to rodzaj ataku hakerskiego, który polega na podszywaniu się hakera pod różnego rodzaju instytucje. W przypadku internetowego phishingu najczęściej dotyczy to tworzenia przez hakerów stron, które na pierwszy rzut oka wyglądają identycznie, jak te bankowe czy też jak bramki do płatności internetowych. Przez co niczego nieświadomy użytkownik wpisuje wszystkie dane logowania na fałszywej stronie, a haker przejmuje jego dane. Właśnie dlatego w przypadku programu antywirusowego warto mieć taki moduł. Dzięki niemu Panda Dome Advanced będzie informowała nas za każdym razem, gdy wejdziemy na stronę o niekoniecznie dobrej opinii.  

Jeśli chodzi o zagrożenia ze strony ransomware, są równie poważne jak te związane z phishingiem. To swego rodzaju wirus, złośliwe oprogramowanie, które ma na celu odpowiednie zaszyfrowanie dostępu do naszego dysku i komputera. Po takiej infekcji użytkownik dostaje informację, że aby odblokować dostęp do komputera i danych należy zapłacić okup. Po wpłacie pieniędzy komputer zostanie odblokowany. To jeden z bardziej nieprzyjemnych ataków hakerskich, który może nas kosztować sporo pieniędzy. Dlatego też warto wybrać taki program antywirusowy, który ma odpowiednie moduły chroniące nas przed tego typu atakami. Panda Dome w wersji Advanced takie rozwiązanie właśnie posiada i myślę, że warto rozważyć zakup co najmniej tej wersji oprogramowania.  

Oprócz dodatkowego modułu związanego z ochroną przed phishingiem i ransomware, mamy jeszcze dwa dodatkowe moduły. Pierwsze to ochrona rodzicielska. Szczególnie przydatna, gdy mamy pociechy, które już mają swoje telefony czy komputery. Dzięki czemu, wybierając wariant chroniący więcej niż jedno urządzenie w ramach jednej licencji, możemy nimi samodzielnie zarządzać z poziomu głównego konta, dając dziecku dostęp do odpowiednich stron www czy aplikacji zarówno na telefonie jak i komputerze.  

Panda Dome można zakupić zarówno w licencji na smartfony z Androidem, jak i urządzenia Apple, a także komputery PC i Mac. Opcji konfiguracji jest naprawdę sporo i można ten moduł spersonalizować pod siebie tak jak jest potrzebne.  

Ostatni z dodatkowych modułów to Ochrona tożsamości w sieci. To również bardzo dobre rozwiązanie, które będzie chronić przed kradzieżą danych wrażliwych. Po części łączy się funkcjonalnie z ochroną przed phishingiem, ale w tym wypadku zdecydowanie rozbudowuje te funkcje.  

Panda Dome w wersji Advanced daje nam znacznie większe możliwości, jeśli chodzi o naszą ochronę, niż podstawowa wersja płatna. Dzięki nim zyskujemy przede wszystkim ochronę przeciw phishingową, a także przed ransomware. Koszt rocznej subskrypcji to ok. 59 zł za 12 miesięcy na jedno stanowisko. 

Panda Dome Complete 

Do omówienia pozostaje nam ostatnia, trzecia wersja programu antywirusowego, która jest zdecydowanie najbardziej rozbudowana spośród wszystkich, które są dostępne w Polsce z logiem Pandy. Oczywiście ta wersja, czyli Panda Dome Complete, zawiera wszystkie moduły, które pojawiły się w Panda Essential, jak i Panda Home Advanced. Jest to między innymi ochrona przeciwirusowa, przed phishingiem i kilka innych ciekawych rozwiązań, które nie są może związane stricte ochroną przed atakami wirusami, ale zdecydowanie poprawiają bezpieczeństwo w różnych innych sferach.  

W wersji Complete zyskujemy szyfrowanie danych, menedżer haseł oraz najnowszy „ficzer” cleanup. Pierwsza funkcjonalność zapewnia dodatkową ochronę plików przed niepowołanymi użytkownikami.  

Dużo bardziej przydatniejsza wydaje się druga opcja, która umożliwia nam zarządzanie z jednego miejsca wszystkimi naszymi hasłami. Wydawać by się mogło, że takie rozwiązanie, gdzie w jednym miejscu przetrzymujemy wszystkie hasła, nie jest bezpieczną opcją, ale w praktyce, mamy dzięki temu możliwość tworzenia bardziej skomplikowanych haseł, a przede wszystkim unikatowych do każdego portalu, e-maila itd.  

Kolejną nowością jest Cleanup – ten z kolei ułatwia nam zarządzanie i czyszczenie naszego komputera ze wszelkich śmieci, plików tymczasowych itd.  

Koszt rocznej subskrypcji za jedno stanowisko to ok. 99 zł. Zakładając, że mamy kilka urządzeń do ochrony warto rozważyć wersję obejmującą nawet 10 stanowisk w ramach jednej licencji, wówczas cały zakup jest znacznie korzystniejszy cenowo. 

Co wybrać? 

Mając do wyboru trzy opcje zakupu, czyli Panda Dome Essential, Panda Dome Advanced oraz Panda Dome Complete musisz przemyśleć, do czego antywirus Ci właściwie potrzebny. Pierwsza opcja zawiera tylko najbardziej podstawowe moduły i funkcjonalności związane z działaniem programu antywirusowego. Dlatego też najbardziej zrównoważoną opcją zakupu – moim zdaniem – jest właśnie Panda Dome Advanced, która daje dodatkowe zabezpieczenie przed phishingiem i ransomware. To naprawdę bardzo solidna ochrona, a cenowo niewiele różni się od podstawowej wersji.  

Ostatnia najdroższa opcja dedykowana jest osobom, które chcą zastąpić kilka programów jednym. Dzięki czemu, oprócz podstawowych funkcji programu antywirusowego, mamy menadżer haseł, czy też Cleanup. Warto też dodać, że jeśli chcemy zabezpieczyć wszystkie urządzenia podłączone do Wi-Fi w naszym domu lepiej kupić antywirus na wiele stanowisk w jednym pakiecie, co pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy.

panda_antywirus
PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?