niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaOmegopediaDobre radyAktualizacje – czy naprawdę są tak ważne?

Aktualizacje – czy naprawdę są tak ważne?

Kojarzysz te małe, wyskakujące okienka, które informują o dostępności aktualizacji dla Twojego komputera, laptopa, tabletu lub smartfona? Chcąc zaoszczędzić czas, łatwo ulec pokusie, aby kliknąć “Przypomnij mi później”. To jednak pozorna oszczędność – aktualizacje mają ogromny wpływ na Twoje bezpieczeństwo w cyfrowym świecie! Im szybciej zaktualizujesz swoje urządzenie, tym szybciej będziesz mieć pewność, że ataki hakerskie nie mają do Ciebie dostępu… aż do następnej aktualizacji.

Dlaczego aktualizacje są tak ważne? Które elementy oprogramowania do aktualizacji są najważniejsze? Poznaj nasze wskazówki i miej wszystko pod kontrolą!

Najważniejsze zalety aktualizacji

Po co w ogóle te aktualizacje? W momencie zakupu wszystko działa przecież tak, jak trzeba – czy oznacza to więc, że sprzęt nie jest wystarczająco dobry? Dlaczego twórcy  oprogramowania publikują aktualizacje?

Aby zrozumieć potrzebę aktualizacji, należy uświadomić sobie jedną ważną rzecz – oprogramowanie to zupełnie inny produkt, niż większość rzeczy, które kupujesz. Przeważająca część Twoich nabytków to rzeczy, które jesteś w stanie dokładnie obejrzeć przed zakupem. Ich produkcja została zakończona – trzymasz w rękach gotowy produkt. Z oprogramowaniem jest inaczej. Po wydaniu programu, jego twórcy nadal nad nim pracują: ulepszają go, naprawiają problemy i usuwają luki w zabezpieczeniach.

Co więc dokładnie robią aktualizacje, które trafiają na Twój komputer? Oto lista ich 4 najważniejszych funkcji:

 • Naprawiają błędy oprogramowania

Oprogramowanie prawie nigdy nie trafia w Twoje ręce w idealnej wersji – po prostu dlatego, że programiści nie są w stanie testować i poprawiać go w każdej możliwej sytuacji. Gdy program trafia do sprzedaży, tysiące korzystających z niego ludzi sprawdzają go na różne sposoby i zgłaszają większość błędów. Kiedy tak się dzieje, twórcy oprogramowania znajdują sposoby na rozwiązanie problemów i udostępniają te poprawki jako aktualizacje oprogramowania.

 • Dodają lub ulepszają funkcje

Aktualizacje są tak ważne również z tego powodu, że  mogą ulepszać niektóre funkcje programu, a nawet dodawać nowe. Nawet jeśli w tym momencie nie używasz danej funkcji, nadal warto dokonać aktualizacji. Dzięki temu masz pewność, że że Twoje oprogramowanie jest w pełni zgodne z tym używanym przez Twoich znajomych lub klientów.

 • Umożliwiają kompatybilność z innymi programami lub urządzeniami

Czasami oprogramowanie wymaga aktualizacji ze względu na sposób, w jaki współdziała z innymi rodzajami oprogramowania. Dotyczy to każdego programu, który współdziała ze sterownikami systemu komputerowego. Sterowniki informują funkcje komputera, takie jak grafika i dźwięk, jak mają działać. Gdy sterowniki są aktualizowane, oprogramowanie komputerowe współdziałające ze sterownikami zwykle również wymaga aktualizacji. Bez nich, Twój system komputerowy może nie działać poprawnie.

 • Naprawiają problemy z bezpieczeństwem

Powyższe funkcje aktualizacji są ważne, jednak dla wielu osób najistotniejsze ich zadanie to jak najszybsze usunięcie luk w zabezpieczeniach. To właśnie ich cyberprzestępcy godzinami poszukują w najpopularniejszym, powszechnie używanym oprogramowaniu, np. systemowym. Luki pozwalają hakerom atakować i infekować systemy komputerowe oraz kraść lub szyfrować poufne dane. Aktualizując swoje oprogramowanie, zapewniasz sobie najlepszą możliwą ochronę przed cyberprzestępczością.

Bez aktualizacji Twoje urządzenia są zagrożone – zarówno te prywatne, jak i firmowe. Można tu przytoczyć kilka niewesołych przykładów. W 2017 roku firma Equifax, zajmująca się raportami kredytowymi, została zaatakowana przez hakerów, którzy wykradli dane osobowe dotyczące około 140 milionów amerykańskich obywateli. Do naruszenia doszło w maju 2017r. – a hakerzy uzyskali dostęp do systemu poprzez lukę, którą można było naprawić dwa miesiące wcześniej, gdyby firma była na bieżąco z aktualizacjami oprogramowania. Szeroko zakrojone badanie firmy wykazało, że jej praktyki i zasady bezpieczeństwa były przestarzałe, oraz że firma rutynowo nie wykonywała podstawowych środków bezpieczeństwa, w tym aktualizacji luk w zabezpieczeniach oprogramowania. W rezultacie, Equifax został uderzony masowym pozwem przez swoich klientów.

Jeszcze większe spustoszenie w około 150 krajach na całym świecie spowodowały ataki ransomware o nazwie WannaCry. W 2017 roku WannaCry zainfekował ponad 10 000 organizacji, w tym NHS, czyli systemy służby zdrowia w Wielkiej Brytanii. W wyniku włamania odwołano ponad 19 000 wizyt lekarskich, co spowodowało straty 20 milionów funtów w ciągu jednego tygodnia. Rozwiązywanie problemów stworzonych przez włamania i aktualizacja przestarzałych systemów kosztowało brytyjską służbę zdrowia kolejne 72 miliony funtów.

5 najważniejszych typów oprogramowania – miej je zawsze zaktualizowane!

Wiesz już, że nieaktualizowane oprogramowanie umożliwia dużą część cyberataków. Właśnie dlatego programiści stale naprawiają luki w swoich programach, a Ty ciągle otrzymujesz alerty o aktualizacjach. Co zrobić, jeśli od dłuższego czasu je ignorowałeś lub przekładałeś na później? Zacznij od pięciu najważniejszych typów oprogramowania z naszej listy, aby jak najszybciej uczynić swój sprzęt bezpiecznym!

 1. System operacyjny

System operacyjny to baza, w której działają wszystkie programy na Twoim komputerze lub urządzeniu mobilnym. Gdy zapomnisz o aktualizowaniu go, problemy z bezpieczeństwem mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Wykorzystując lukę w systemie operacyjnym, cyberprzestępcy mogą szyfrować Twoje dane i żądać za nie okupu, przechwytywać dane dotyczące płatności i nie tylko.

Ataki na system operacyjny to jedne z najbardziej masowych i destrukcyjnych zagrożeń. Poprzez lukę w systemie Windows działało wspomniane już ransomware Wanna Cry, a także NotPetya, które na całym świecie doprowadziły do strat w wysokości miliardów dolarów. Warto tu przypomnieć, że aktualizacje, które zapobiegłyby atakom WannaCry i NotPetya były od dawna dostępne do pobrania. Niestety, użytkownicy nie pobierali ich za każdym razem.

Ty nie popełniaj tego błędu! Śledzenie i naprawianie luk w systemach operacyjnych to proces ciągły, dlatego aktualizacje muszą być regularne. Dotyczy to zarówno komputerów, jak i urządzeń mobilnych.

 1. Przeglądarka

Przeglądarki również mogą dać atakującym dostęp do urządzenia. Przykładowo, cyberprzestępcy mogą wstrzyknąć złośliwy skrypt do kodu witryny w celu przeprowadzenia ataków drive-by: wystarczy, że ofiara otworzy stronę internetową, aby złośliwe oprogramowanie samoczynnie się zainstalowało.

Twórcy exploita atakującego Chrome przeprowadzili taki atak, wykorzystując lukę w przeglądarce do pobrania trojana na komputery ofiar. Chociaż twórcy Chrome szybko wydali aktualizację, która załatała lukę, użytkownicy, którzy odłożyli jej instalację, pozostawali łatwymi ofiarami.

Nie zapomnij również o wbudowanej przeglądarce, jak np. Safari czy Edge. Nawet jeśli otworzyłeś ją tylko raz, aby pobrać Firefoksa lub Chrome, ona nadal jest na Twoim sprzęcie. Niektóre ataki wykorzystują programy, które są po prostu w systemie, niezależnie od tego, czy ich używasz. Przykładowo, użytkownicy iOS i iPadOS w wersji starszej niż 14.2 musieli liczyć się z błędem w silniku Safari, który umożliwiał atakującym uruchamianie innych programów.

 1. Oprogramowanie biurowe

Przeglądanie i edytowanie dokumentów to jedna z najbardziej podstawowych czynności na komputerze. Nie powinno więc dziwić, że cyberprzestępcy często wykorzystują do ataków błędy w pakietach Microsoft Office i Adobe.

Tak było np. w przypadku luki w jednej z funkcji programu Microsoft Word, która umożliwiała pobieranie oprogramowania ransomware Locky na urządzenia ofiar. Następnie, zażądano okupu z groźbą zniszczenia lub opublikowania poufnych danych. Chwilę później Microsoft wydał odpowiednią aktualizację. Morał z tej historii: aby chronić swoje pliki, reputację i pieniądze, aktualizuj oprogramowanie biurowe, kiedy tylko możesz.

 1. Aplikacje bankowe

Aplikacje związane z bankowością to jeden z głównych celów cyberprzestępców. Udany atak zapewnia im bowiem bezpośredni dostęp do konta ofiary. Banki oczywiście zdają sobie z tego sprawę i stale aktualizują swoje aplikacje, aby poprawić ochronę. Niestety, błąd leży często po stronie użytkowników, którzy nie instalują aktualizacji, gdy tylko staną się dostępne.

 1. Program antywirusowy

To oprogramowanie, o którym nie możesz zapomnieć. Nowe trojany i wirusy pojawiają się każdego dnia. Tylko w drugiej połowie 2020 r., produkty bezpieczeństwa firmy Kaspersky wykryły ataki 80 milionów unikalnych szkodliwych obiektów. Aby chronić się  przed cyber infekcjami, musisz pamiętać o regularnych aktualizacjach swojego antywirusa.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój program antywirusowy aktualizuje się domyślnie – zwłaszcza jeśli korzystasz z programu dobrej firmy, jak Kaspersky, Norton, Bitdefender, Panda, Eset lub McAfee. Jest to nie tylko wygodne, ale też podnosi bezpieczeństwo. Na wszelki wypadek sprawdź jednak ustawienia, aby się upewnić, czy tak jest. Zarówno oprogramowanie antywirusowe, jak i bazy danych złośliwego oprogramowania, na których się opiera, wymagają regularnej, automatycznej aktualizacji.

Tak więc, mimo że aktualizacje oprogramowania mogą być denerwujące i czasochłonne, są one absolutnie niezbędne. Zapewniają, że Twój sprzęt ma najlepsze, najbardziej aktualne wersje używanego oprogramowania i chronią przed szkodliwymi cyberatakami, które mogą kosztować Cię więcej, niż możesz sobie pozwolić.

PODOBNE ARTYKUŁY

2 KOMENTARZE

 1. Witam. Chętnie przeczytałbym artykuł, jak hakerzy mogą wykorzystać nieaktualizowany sprzęt, np. router. Jakie niebezpieczenstwa sie z tym wiążą?

  • Dzięki wielkie za komentarz, taki właśnie tekst mamy w planach redakcyjnych na najbliższe miesiące :)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?