niedziela, 23 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBiznesInneNorton 360 - ochrona bankowości

Norton 360 – ochrona bankowości

Wraz z rozwojem technologii bankowość internetowa stała się bardzo popularna. To nie tylko wygodne i szybkie rozwiązanie do dokonywania transakcji płatniczych – to też ułatwienie w zarządzaniu środkami finansowymi, ekspresowy dostęp do konta, jego historii, jak i możliwość korzystania z usług bankowych bez wychodzenia z domu. Ma to też niestety swoją ciemniejszą stronę – rosnąca popularność stworzyła nowe zagrożenia dla bezpieczeństwa finansowego użytkowników. Cyberprzestępcy dwoją się i troją wymyślając coraz to nowsze sposoby ataków na klientów instytucji bankowych – dlatego warto zabezpieczyć swoje urządzenia na wypadek takich okoliczności. Jednym ze skutecznych rozwiązań jest usługa Norton 360 z kompleksowym modułem ochrony bankowości internetowej.

Ochrona bankowości internetowej – czy jest konieczna?

Istnieją przynajmniej cztery powody, dla których ochroną bankowości internetowej powinien zainteresować się każdy użytkownik dokonujący zdalnych transakcji. Oto one:

  1. Ryzyko cyberataków – bankowość internetowa narażona jest na takie ataki jak: phishing, malware, wstrzykiwanie kodu i wiele innych. Ochrona bankowości internetowej jest konieczna, aby zabezpieczyć konto bankowe klienta przed takimi atakami.
  1. Bezpieczeństwo danych – usługi bankowości internetowej wymagają często wprowadzania danych osobowych użytkowników, takich jak numer konta, hasła, numer karty kredytowej i wiele innych. Ochrona bankowości internetowej zapewnia bezpieczeństwo tych danych i minimalizuje ryzyko kradzieży tożsamości.
  1. Monitoring konta – ochrona bankowości umożliwia klientom monitorowanie swojego konta bankowego w czasie rzeczywistym. Dzięki temu mogą szybko wykryć nieautoryzowane transakcje i w razie potrzeby podjąć odpowiednie kroki w celu zabezpieczenia swojego konta.
  1. Wsparcie techniczne – ochrona bankowości internetowej musi być połączona z szerzej rozumianym oprogramowaniem chroniącym. Dzięki temu zapewnia wsparcie techniczne dla klientów, którzy mogą uzyskać pomoc w razie potrzeby i uniknąć problemów związanych z utratą pieniędzy lub innymi nieprzyjemnymi sytuacjami.

Jak Norton 360 chroni użytkowników bankowości internetowej?

Usługa Norton 360 posiada wbudowane funkcje służące do ochrony bankowości internetowej. Składają się na nie między innymi takie moduły jak: Download Insight, rozszerzenie przeglądarki Safe Web, czy też zapora sieciowa. Dzięki połączeniu różnych modułów w jednym antywirusie, użytkownik otrzymuje skuteczne narzędzie do walki z atakami, które mogą polegać na:

  • przechwytywaniu schowka – cyberprzestępca może próbować przechwycić zawartość schowka systemowego i wysyłać te informacje na swój serwer,
  • podmianie zawartości schowka – popularną metodą działania hakerów jest próba zamiany zawartości schowka np. skopiowanego numeru konta na inny, służący do wyłudzenia przelewu,
  • rejestrowaniu naciśnięć klawiszy – podrzucone do systemu złośliwe oprogramowanie (keylogger) może rejestrować naciśnięcia klawiszy np. podczas logowania się użytkownika do bankowości internetowej. Takie logi są często przesyłane bezpośrednio na pocztę mailową hakera,
  • tworzeniu zrzutów ekranu – złośliwe oprogramowanie może tworzyć zrzuty ekranu podczas korzystania z bankowości internetowej (domyślnie takie działanie jest niemożliwe),
  • kradzieży haseł – haker może próbować wykraść określone dane, takie jak numery kont bankowych, loginy, hasła czy też numery kart kredytowych,
  • ukryty pulpit zdalny – cyberprzestępca może próbować nawiązać zdalne połączenie z komputerem użytkownika podczas, gdy korzysta on z sesji bankowej.

Norton 360 wykorzystując wbudowane moduły doskonale radzi sobie z tego typu zagrożeniami. Natychmiast blokuje nieznane pliki i skrypty, wykrywa nieautoryzowany ruch sieciowy w obu stronach, a także blokuje ataki hakerskie. Warto tutaj zwrócić uwagę na niedocenianą zaporę sieciową, która skutecznie ostrzega o próbach dostępu przez niezaufane procesy. Zawarty w niej moduł IPS oparty o sygnatury ataków umożliwia wychwytywanie prób ataku i ich automatyczną blokadę.

Warto przyjrzeć się bliżej też rozszerzeniu Norton Safe Web, które działa bezpośrednio w przeglądarce (jest dostępne dla Google Chrome, Safari, Firefox, Edge). To nie tylko ochrona przed phishingiem, ale także funkcja “Trybu izolacji”, która chroni dane finansowe użytkowników. 

Tryb izolacji w Norton 360

Otwierając w przeglądarce nową kartę i wpisując adres URL swojej bankowości internetowej, możemy uruchomić stronę w “Trybie izolacji”. Taki zabieg powoduje odpalenie strony w trybie “tylko do odczytu”, dzięki czemu wszelkie możliwe ataki są od razu blokowane. Hakerzy nie będą w stanie dostać się do Twojego konta i wykraść jakichkolwiek informacji. Powoduje to też nieco zmian w obsłudze wyświetlanej strony- użytkownik także nie może wykonać zrzutu ekranu, skopiować tekstu czy też wklejać informacji do przeglądarki. Norton Safe Web zwyczajnie odcina dostęp systemu do przeglądanej strony – i to naprawdę doskonale zabezpiecza bankowość internetową przed cyberprzestępcami.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?