poniedziałek, 22 lipca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaDomBezpieczeństwoCo zrobić, gdy antywirus blokuje grę?

Co zrobić, gdy antywirus blokuje grę?

Internet obfituje w zagrożenia, które często dotyczą zapalonych graczy. Aby uniknąć zainfekowania sprzętu złośliwym oprogramowaniem czy uchronić się przed wykradzeniem konta na platformie gamingowej, dobrze jest zainstalować na swoim sprzęcie solidny program antywirusowy. Problem pojawia się jednak, gdy antywirus blokuje niektóre gry lub dostęp do całej platformy, np. Steam.

Dowiedz się, jaki antywirus najczęściej powoduje problemy z uruchamianiem gier i jak poradzić sobie z tym problemem.

Dlaczego antywirus blokuje gry?

Program antywirusowy to podstawowe oprogramowanie na komputerze – jest konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas przeglądania internetu. Niestety, niektóre antywirusy wzbudzają wiele fałszywych alarmów, a także blokują niektóre programy i aplikacje. Internauci najczęściej skarżą się na problem z programem Windows Defender, który blokuje włączanie gier, a także uniemożliwia uruchomienie platformy Steam.

Antywirus blokuje gry, ponieważ niewłaściwie identyfikuje je jako potencjalnie szkodliwe programy. Zwykle uważa je za wirus lub trojan, gdyż potencjalnie szkodliwe programy używają tych samych nazw plików, co pliki gier. To częsta praktyka wśród twórców szkodliwego oprogramowania – wiele wirusów udaje pliki systemu operacyjnego.

Zwykle aby rozwiązać problem, wystarczy dodać daną grę do tzw. “białej listy” lub listy wykluczeń. Zdarza się jednak, że to nie pomaga. Przykładowo, Windows Defender może blokować niektóre aplikacje, nawet jeśli znajdują się na liście wykluczeń.

Źródła problemu bywają również bardziej złożone – konflikt pomiędzy grą i antywirusem może mieć miejsce m.in. wtedy, gdy masz na swoim sprzęcie coś nieaktualnego – np. system z nieaktualną wersją, nieaktualny program antywirusowy lub starą wersję samej gry.

Jak uniknąć awarii podczas korzystania z gier?

Co więc możesz zrobić, aby program antywirusowy nie blokował Twoich ulubionych gier? Poniżej znajdziesz kilka prostych i łatwych do samodzielnej realizacji wskazówek.

Skonfiguruj program antywirusowy

Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, to upewnić się, czy program antywirusowy jest właściwie skonfigurowany. Może się zdarzyć, że nieprawidłowe ustawienie pewnych parametrów spowoduje zablokowanie niektórych gier.

W przypadku blokowania gry dobrym rozwiązaniem może być dodanie jej do “białej listy”, “listy wykluczeń” lub “listy wyjątków” (nazwa może różnić się z zależności od antywirusa, którego używasz). Przykładowo, aby dodać wykluczenie w Windows Defender, przejdź do Ustawień i kliknij “Aktualizacja i bezpieczeństwo”. Następnie w menu po lewej stronie wybierz “Zabezpieczenia systemu Windows”. W prawym okienku kliknij “Otwórz Centrum bezpieczeństwa Windows Defender”. Po prawej stronie okna przejdź do “Wirus ochrona przed zagrożeniami” i wybierz “Dodaj lub usuń wykluczenia”. Kliknij “Dodaj wykluczenie”. Znajdź grę, która jest zamykana przez Windows Defender i kliknij “Wyklucz ten folder”. Ta operacja sprawi, że wybrana gra nie będzie już monitorowana przez Windows Defender.

Zamykanie gier może być również powodowane przez niektóre funkcje antywirusów. Ich wyłączenie może rozwiązać problem. Przykładowo, w Windows Defender znajdziesz funkcję o nazwie “Kontrolowany dostęp do folderów”, która ma za zadanie chronić niektóre foldery przed aplikacjami innych firm. Niestety ta funkcja może niekiedy uniemożliwiać wprowadzanie zmian w niektórych katalogach w grze, co w rezultacie uniemożliwia jej uruchomienie. Wyłączenie funkcji kontrolowanego dostępu do folderów może rozwiązać ten problem.

Zaktualizuj program i system

Kolejnym istotnym krokiem jest poprawna aktualizacja . Tutaj należy pamietać o samym systemie operacyjnym, ale także o grze, programie antywirusowym i każdym programie, który masz zainstalowany na swoim urządzeniu. Upewnij się, czy masz zainstalowane najnowsze wersje, co da Ci pewność, że nie ma ograniczeń ani błędów wpływających na wydajność.

Przykładowo, może się zdarzyć, że wystąpi konflikt pomiędzy programem antywirusowym a systemem, jeśli ten ostatni nie zostanie poprawnie zaktualizowany. Skutkiem mogą być błędy podczas uruchamiania niektórych aplikacji lub gier. Brak najnowszych aktualizacji przyczynia się również do innych problemów, np. błędów połączenia, problemów z przepływem internetu itp.

Uważaj na dodatki do gier

Wiele gier umożliwia zainstalowanie różnych wtyczek i ulepszeń. Są to dodatkowe pliki, które mogą być przydatne podczas rozgrywki, jednak nie zawsze są bezpieczne, a ich instalacja może powodować konflikt z programem antywirusowym. Antywirus może zidentyfikować wtyczki jako zagrożenie i zablokować całą grę.

Nie oznacza to, że każda wtyczka czy ulepszenie jest złośliwym oprogramowaniem. Zdarza, się, że antywirus generuje fałszywe alarmy. Dobrze jednak mieć świadomość takiej ewentualności i zawsze upewnić się, czy wtyczki i ulepszenia, które instalujesz, są bezpieczne i aktualne.

Jeśli podczas korzystania z gry występują awarie, a ostatnio zainstalowałeś dodatki, konieczne może być ich odinstalowanie i sprawdzenie, czy to rozwiąże problem. Dzięki temu unikniesz konfliktów na poziomie oprogramowania i programu antywirusowego.

Sprawdź firewall

Nie zawsze zablokowanie gry wynika z działania programu antywirusowego. Często winowajcą jest firewall, czyli zapora ogniowa. Choć firewall to ogromna pomoc w zabezpieczeniu komputera przed atakami i złośliwym oprogramowaniem, może powodować problemy podczas korzystania z aplikacji łączących się z internetem.

Aby sprawdzić, czy to firewall blokuje grę, skontroluj, czy zapora jest dobrze skonfigurowana i nie umieściła tej gry na czarnej liście. Będziesz musiał dobrze przeanalizować konfigurację i w razie potrzeby dodać grę do białej listy, aby firewall umożliwiał połączenie bez problemów.

Zmień program antywirusowy

Kolejnym punktem, który należy wziąć pod uwagę, jest zmiana programu antywirusowego. Dostępnych jest wiele opcji, ale nie wszystkie będą działać dobrze. Część antywirusów, zwłaszcza bezpłatnych, nie działa prawidłowo i może stale wykrywać fałszywe alarmy. Problemy wywołuje często Windows Defender, który co prawda zapewnia dobrą ochronę, ale często powoduje problemy z grami.

Aplikacje antywirusowe innych firm oferują niejednokrotnie lepszą ochronę i więcej funkcji bezpieczeństwa. Jeśli szukasz antywirusa, który ochroni Twój komputer bez ingerencji w gry i inne oprogramowanie, zdecydowanie powinieneś rozważyć takie opcje, jak Norton (Norton 360 w wersjach Standard, Deluxe, Premium lub Platinum), Bitdefender, Panda, ESET, AVG lub McAfee.

Niektóre antywirusy są wyposażone w specjalny tryb gracza, który automatycznie wykrywa, kiedy grasz i  tymczasowo wstrzymuje wyskakujące okienka z zapytaniami dotyczącymi bezpieczeństwa, dostosowuje ustawienia obrazu i zatrzymuje nieistotne działania w tle, abyś mógł maksymalnie skupić się na rozgrywce. Taką opcję proponuje np. Bitdefender czy Panda. Przed zakupem antywirusa warto sprawdzić, czy posiada on taką funkcję – pozwoli ona na korzystanie z gier bez uciążliwych przerw i problemów.

Kontroluj VPN

Korzystasz z VPN podczas rozgrywki? To może być powód, dla którego program antywirusowy blokuje połączenie podczas uruchamiania gry i innych aplikacji potrzebujących dostępu do internetu. Blokada niekoniecznie musi być całkowita – mogą to być chwilowe przerwy lub zwolnienia połączenia.

Aby uniknąć tego problemu, ważne jest, aby nie korzystać z darmowych sieci VPN. Oprócz tego, że nie są one w pełni bezpieczne, zwykle nie działają poprawnie – mogą zakłócać działanie programu antywirusowego i powodować konflikty podczas otwierania gry.

Jeśli chcesz korzystać z VPN, postaw na sprawdzone, płatne rozwiązania. My polecamy AVG Secure VPN, Bitdefender Premium VPN, NordVPN oraz Surfshark VPN.

Instalacja programu antywirusowego to konieczność, jednak warto mieć świadomość, że niektóre antywirusy mogą zakłócać działanie gier, np. poprzez problemy z połączeniem, nieuruchamianie się gry lub nieoczekiwane zamknięcia. Jeśli Twoja gra nie uruchamia się prawidłowo, warto wziąć pod uwagę powyższe rozwiązania, by cieszyć się swobodną rozgrywką bez problemów.

Izabela Wiśniewska
Specjalista ds. marketingu

Ukończyłam studia z ekonomii menedżerskiej, finansów przedsiębiorstw i zarządzania sprzedażą. Pracowałam w jednej z 5 największych korporacji w Polsce, po czym w 2015 roku zdecydowałam się przebranżowić na copywriting. Od 2018 roku specjalizuję się w tworzeniu treści z obszaru IT i cyberbezpieczeństwa, stale podnosząc swoje kwalifikacje poprzez różne kursy i szkolenia. Poza pracą interesuję się rozwojem osobistym, czytaniem literatury branżowej, grą na gitarze oraz tańcem z ogniem.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?