poniedziałek, 4 marca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaOmegopediaDobre radyJak chronić sieć WiFi?

Jak chronić sieć WiFi?

Wyobrażasz sobie swój dom bez sieci WiFi? W dzisiejszych czasach to standard – mało kto decyduje się na montowanie wielu metrów kabli, aby podpiąć do internetu każde domowe urządzenie. Tym bardziej, że wiele urządzeń, np. tablety czy telefony komórkowe – nie mogą być podłączone do sieci przewodowej. Co więcej, za pośrednictwem WiFi możesz bezprzewodowo używać wielu urządzeń – np. drukarek, a także łączyć się z telewizorem czy udostępniać pliki. Powstanie sieci bezprzewodowej było naturalną koleją postępu, lecz niesie też ze sobą zagrożenia.

Musisz mieć świadomość, że stworzenie sieci bezprzewodowej w domu nie ogranicza się tylko do Twoich czterech ścian. Inni również widzą Twoją sieć i mogą się do niej podłączyć, jeśli dobrze jej nie zabezpieczysz. Skutki bywają opłakane – i nie chodzi tu tylko o korzystanie za darmo z Twojego sygnału przez sąsiada. Słabo zabezpieczona sieć może posłużyć hakerowi do wysyłania spamu, rozpowszechniania trojanów, spyware i tym podobnych szkodników. W niebezpieczeństwie będą też Twoje dane i cała komunikacja, jaką prowadzisz – haker może je przejmować, łącznie z hasłami do odwiedzanych przez Ciebie serwisów.

Ochrona WiFi w praktyce

Wprowadzenie odpowiednich zabezpieczeń wbrew pozorom nie jest trudne i nie zajmuje wiele czasu, a pomoże zapobiec niechcianym podłączeniom do Twojej sieci oraz kradzieży istotnych danych.

Pierwsze, co możesz zrobić, to odpowiednio skonfigurować zabezpieczenia sieci na swoim routerze. Możesz skorzystać z trzech typów zabezpieczeń sieci bezprzewodowych – Wired Equivalent Privacy (WEP), Wireless Protected Access (WPA) lub Wireless Protected Access 2 (WPA2). Każdy współczesny router obsługuje wszystkie te trzy standardy, jednak tylko jeden z nich faktycznie zapewnia bezpieczeństwo – WPA2. To najnowsza i najskuteczniejsza opcja zabezpieczenia routera dla domowych użytkowników i małych firm.

Aby odpowiednio skonfigurować router, nie potrzebujesz specjalisty. Bez problemu poradzisz sobie z tym zadaniem, korzystając z naszego poradnika: “Jak zabezpieczyć sieć bezprzewodową – krok po kroku”. Znajdziesz w nim listę wskazówek i czynności, dzięki którym właściwie zabezpieczysz swoją sieć.

A co z otwartymi sieciami WiFi?

Wraz ze wzrostem popularności sieci WiFi bardzo popularne stało się oferowanie otwartych sieci tego typu dla klientów przez restauracje, hotele czy pensjonaty. Z publicznymi sieciami spotkasz się również często na dworcach, na uczelniach i w innych często odwiedzanych miejscach. Otwarte WiFi kusi, aby skorzystać z darmowego łącza, by przejrzeć ulubione serwisy, sprawdzić ceny biletów czy zrobić przelew, gdy pojawi się taka konieczność.

Niestety, otwarte sieci WiFi rzadko są odpowiednio zabezpieczone. W otwartej sieci widać wiele – i wiele osób może podglądać, co robisz. Staje się to szczególnie niebezpieczne w przypadku logowań do banku czy na konto mailowe, jednak równie niekomfortowo poczujesz się wiedząc, że ktoś podgląda odwiedzane przez Ciebie strony internetowe, przejmuje przesyłane pliki czy wiadomości wysyłane za pośrednictwem komunikatorów internetowych.

Najlepszym sposobem, by uniknąć niebezpieczeństw związanych z otwartym WiFi, jest niepodłączanie się do takiej sieci. Jeśli jednak nie masz innego wyjścia (np. na wakacjach czy w podróży służbowej), skorzystaj z listy porad, jak chronić się przed szpiegowaniem w otwartej sieci Wi-Fi, którą znajdziesz w naszym poradniku: “Czy otwarta sieć Wi-Fi widzi odwiedzane strony? Darmowy internet a bezpieczeństwo”.

Najlepsza ochrona sieci WiFi

Odpowiednia konfiguracja routera oraz korzystanie z uwierzytelnienia typu WPA2 to podstawa ochrony Twojej sieci WiFi, jednak dużo wyższy poziom bezpieczeństwa uzyskasz, dodając do tego dodatkową warstwę ochrony w postaci pakietu od firm specjalizujących się w sprawach cyberbezpieczeństwa.

Przykładowo, doskonałą ochronę domowej sieci WiFi zapewni program Kaspersky Internet Security, który posiada wiele przydatnych w tym celu funkcji:

  • Ochrona przed RAT

Program Kaspersky chroni Cię przed hakerami, który chcą przejąć kontrolę nad Twoim urządzeniem za pomocą narzędzi zdalnego dostępu, czyli RAT (Remote Access Tools).

  • Ochrona przed atakami sieciowymi

Polega na skanowaniu ruchu przychodzącego i wykrywaniu zachowań typowych dla ataków sieciowych. Jeśli program wykryje próbę ataku, zablokuje aktywność sieciową na godzinę i wyśle Ci ostrzeżenie.

  • Blokada reklam

Uciążliwe banery, wyskakujące okienka i inne typy potencjalnie złośliwych reklam – z tym wszystkim również poradzi sobie program Kaspersky.

  • Ochrona przed keyloggerami

Keyloggery to programy do przechwytywania danych z klawiatury Twojego komputera. Antywirusy automatycznie blokują rejestrowanie naciśnięć klawiszy, chroniąc Twoje hasła, loginy, dane bankowe i inne poufne informacje.

Bezpieczeństwo Twojej sieci WiFi zapewniają również inne funkcje, jak np. skuteczny firewall, ochrona bankowości i płatności online, natychmiastowe wykrywanie zagrożeń w czasie rzeczywistym i wiele innych.

Funkcję ochrony sieci WiFi znajdziesz również w innych programach antywirusowych. My polecamy produkty takich producentów, jak Norton, Bitdefender, McAfee, Panda, Eset i AVG. To oprogramowanie znanych i sprawdzonych marek, któremu zaufało wielu zadowolonych użytkowników.

Korzystanie z internetu zawsze niesie za sobą zagrożenia, jednak sieć bezprzewodowa jest wrażliwsza na różne ingerencje z zewnątrz. Dlatego warto się zabezpieczać dodatkowymi programami chroniącymi sieć WiFi.

PODOBNE ARTYKUŁY

1 KOMENTARZ

  1. Ja bym tutaj jeszcze dodał że można jeszcze bardziej po przez monitorowanie ruchu sieciowego można zwiększyć poziom bezpieczeństwa domowego. Nie jest to az tak skomplikowane nawet dla przeciętnego zjadacza chleba. Wrazie czego na moim blogu znajduje się taki artykuł jak monitorować sieć wi fi polecam napisać podobny badz podlinkować ;).

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?