niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaOmegopediaWiedzaJak zabezpieczyć hasłem router?

Jak zabezpieczyć hasłem router?

Router to popularne urządzenie, które znajduje się współcześnie praktycznie w każdym domu. To urządzenie sieciowe umożliwia  jednoczesną, bezprzewodową łączność sprzętom takim jak komputery, laptopy, tablety, smartfony, telewizory, konsole i wiele innych wyposażonych w moduł Wi-Fi. Jego główne zadanie to rozdzielanie sygnału internetowego na wiele urządzeń.

Router jest jednak narażony na liczne ataki sieciowe. Jeśli haker zdobędzie hasło konta administratora routera, do którego można dostać się z internetu, zagrożone jest nie tylko samo urządzenie, ale też cały ruch sieciowy przechodzący przez niego. Może to mieć opłakane skutki.

Jednym ze sposobów zabezpieczenia routera przed włamaniem jest zabezpieczenie go silnym hasłem. Dowiedz się, jak zabezpieczyć router hasłem.

Zabezpieczenie routera hasłem krok po kroku

Zabezpieczenie routera hasłem to podstawowa czynność, którą musisz wykonać, aby ochronić swoją sieć bezprzewodową. Routery są wystawione na wiele zagrożeń – warto więc zminimalizować ich ilość za pomocą podstawowych czynności chroniących router. Zmiana domyślnego hasła to podstawa.

Jak zmienić domyślne hasło w routerze? Aby to zrobić, wystarczy wykonać po kolei poniższe kroki:

  1. Zacznij od panelu konfiguracyjnego routera. Aby skonfigurować swoje urządzenie, musisz najpierw dostać się do jego panelu konfiguracyjnego. Aby to zrobić, znajdź w instrukcji routera instrukcję dostępu do panelu administracyjnego. Zwykle wystarczy otworzyć przeglądarkę internetową i w pasku adresu wpisać odpowiedni odnośnik, np. 192.168.0.1. lub tplinklogin.net. Jeżeli nie jesteś w stanie połączyć się z tą stroną (zdarza się to, gdy w sieci jest kilka routerów), odłącz od routera przewód z gniazda WAN i podłącz go ponownie dopiero po konfiguracji.
  1. Zaloguj się do panelu konfiguracyjnego za pomocą domyślnego loginu i hasła, które znajdziesz w dokumentacji swojego routera lub z tyłu na naklejce znamionowej. Pamiętaj – pozostawienie domyślnego hasła to duży błąd. W takim przypadku hakerzy są w stanie łatwo je odgadnąć i zdalnie dostać się do Twojego routera.
  1. Zmień dane potrzebne do zalogowania do panelu administracyjnego. Możesz zmienić zarówno login, jak i hasło. Sposób zmiany hasła będzie się różnić w zależności od producenta routera. Hasło do panelu administracyjnego będzie oznaczone jako “administrator password” lub “system password”. Pamiętaj, aby zastosowane hasło było silne i unikatowe.

Nowe hasło warto zapisać, bo łatwo je zapomnieć – w końcu nie korzystasz z niego zbyt często. Jeśli router miał także skonfigurowane przez dostawcę hasło do sieci bezprzewodowej (jest to praktyka wielu dostawców internetu), warto je również zmodyfikować na dłuższe i bardziej skomplikowane.

Po zmianie domyślnego hasła dostępu do interfejsu administracyjnego możesz wykonać inne czynności, które uczynią Twoją sieć bezprzewodową bardziej bezpieczną. Mowa tu przede wszystkim o:

  • ustawieniu typu zabezpieczeń (koniecznie ustaw WPA2 – to najwyższy poziom zabezpieczeń dla sieci domowych i małych firm), 
  • zmianie nazwy i hasła sieci bezprzewodowej, 
  • ograniczeniu liczby dozwolonych połączeń, 
  • stworzeniu listy urządzeń podłączonych do sieci, 
  • ograniczeniu zasięgu sieci,
  • wyłączeniu możliwości zdalnego dostępu do routera,
  • stworzeniu sieci dla gości.

Zastosowanie tych czynności sprawi, że Twoja sieć będzie znacznie bezpieczniejsza, dzięki czemu będziesz cieszyć się korzystaniem z bezprzewodowego internetu bez obawy o swoje  dane. Jeśli chcesz dowiedzieć się dokładnie, jak zabezpieczyć sieć bezprzewodową, skorzystaj z naszego poradnika.

Zapamiętaj

Zabezpieczenie routera hasłem to podstawa jego ochrony. Co prawda router posiada domyślne hasło, jednak nie stanowi ono w praktyce żadnego zabezpieczenia przed atakami hakerskimi. Aby zapewnić swojemu urządzeniu bezpieczeństwo, musisz ustawić solidne hasło, najlepiej składające się z losowej kombinacji małych i dużych liter, cyfr i znaków.

PODOBNE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?