piątek, 14 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaMobileCzy bezpieczne jest logowanie na konto bankowe przez telefon?

Czy bezpieczne jest logowanie na konto bankowe przez telefon?

Bankowość elektroniczna to szereg udogodnień – m.in. możliwość dostępu do wielu usług finansowych z poziomu smartfona. Przez telefon możesz załatwić praktycznie wszystko – nie zwalnia Cię to jednak z obowiązku dbania o swoje bezpieczeństwo w sieci. 

Dostęp do swojego konta bankowego przez telefon możesz uzyskać na dwa sposoby – logując się z pośrednictwem strony internetowej lub korzystając z dedykowanej aplikacji mobilnej. Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety, jednak aplikacja mobilna może być niekiedy bezpieczniejsza, niż korzystanie z tradycyjnego systemu bankowości elektronicznej.

Dowiedz się, jak bezpiecznie logować się na swoje konto internetowe i na co zwrócić szczególną uwagę.

Logowanie do banku przez telefon za pośrednictwem strony www

Pierwszym sposobem uzyskania dostępu do swojego konta internetowego jest zalogowanie się na nie za pośrednictwem internetowej strony banku. Operacja ta nie różni się zasadniczo od logowania, które wykonujesz na komputerze. Oto rady, do których powinieneś się zastosować:

 • Sprawdź dokładnie adres strony

Strona www to jeden z najważniejszych elementów bezpiecznego logowania do bankowości internetowej – również na telefonie. Należy więc dokładnie sprawdzać jej adres. Hakerzy regularnie tworzą domeny podobne do oryginalnych stron banków, zawierające literówki. Ma to na celu oszukanie osób, które w pośpiechu przeoczą te niewielkie różnice. Aby uniknąć tego zagrożenia, zawsze dokładnie sprawdzaj adres strony. Możesz też dodać stronę banku do zakładki „ulubione” w swojej przeglądarce internetowej.

 • Skontroluj certyfikat SSL

Aby to zrobić, sprawdź, czy obok pasku adresu znajduje się symbol kłódki (w przypadku Google Chrome kliknij na suwaki po lewej stronie paska) oraz czy adres strony rozpoczyna się od liter https, a nie http. To znak, że dana strona internetowa stosuje ważny protokół HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) oraz jest szyfrowana rozszerzonym certyfikatem SSL. Dzięki temu masz pewność, że wszystkie informacje między Twoim urządzeniem a serwerami banku są przesyłane bez pośredników.

 • Uważaj na sklepy internetowe

Zanim zalogujesz się do banku na stronie sklepu www, dokładnie sprawdź jej wiarygodność. Zdarza się, że fałszywe sklepy nie tylko nie wysyłają towaru, za który zapłaciłeś, ale też wyłudzają dane logowania do bankowości internetowej lub dane karty płatniczej. Przed sfinalizowaniem zakupu sprawdź, czy dana firma jest wpisana do KRS (Krajowego Rejestru Sądowego) lub CEIDG (Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej), a także czy posiada regulamin, politykę prywatności i jasne zasady płatności oraz dostawy.

 • Stosuj bezpieczne hasła

Stosowanie bezpiecznych, trudnych do odgadnięcia haseł to w dalszym ciągu podstawa ochrony konta. Unikaj oczywistości – np. swojego imienia, daty ślubu czy innej informacji, którą ktoś może znać. Zadbaj też, aby hasło było unikalne – nie używaj go w żadnym innym serwisie. Dobrą praktyką jest tu korzystanie z menedżera haseł – programu, który nie tylko przechowa bezpiecznie Twoje hasła w zaszyfrowanej bazie, ale też może wygenerować za Ciebie bezpieczne, unikalne i trudne do złamania hasło.

 • Nie loguj się w publicznym miejscu

Nigdy nie loguj się do bankowości internetowej w publicznym miejscu. Zawsze istnieje ryzyko, że ktoś podpatrzy w ten sposób Twój login i hasło. Unikaj też korzystania z publicznych sieci WiFi – są zwykle słabo zabezpieczone, przez co istnieje ryzyko przejęcia Twoich danych podczas logowania i wykonywania innych operacji. Jeśli już musisz to zrobić, zrób to za pośrednictwem dobrego VPN.

 • Nie loguj się za pośrednictwem linków

To kolejna istotna praktyka. Nigdy nie loguj się na swoje konto za pośrednictwem strony, którą otrzymałeś w linku – np. za pośrednictwem wiadomości e-mail czy SMS-a. Wiadomości z linkami, które mają Ci umożliwić płatność (np. dopłatę do przesyłki kurierskiej czy rachunku za prąd), to zwykle oszustwa phishingowe. Strony, do których prowadzą takie linki, mają na celu wykradane danych logowania do bankowości elektronicznej.

 • Zainstaluj program antywirusowy z funkcją ochrony bankowości

Program antywirusowy chroni Cię przed wirusami, złośliwym oprogramowaniem, a także różnego typu atakami, które mogą przyczynić się do wykradzenia Twoich danych logowania i pieniędzy z konta. To bardzo ważne również na telefonie, na którym przeglądasz różne strony, instalujesz aplikacje, przez co jesteś narażony na pobranie groźnych programów, np. trojanów bankowych.

Podczas wyboru antywirusa zwróć szczególną uwagę na funkcję ochrony bankowości, oferowaną przez najlepsze antywirusy. Dzięki niej będziesz dokonywał wszystkich operacji finansowych za pośrednictwem specjalnie chronionej przeglądarki, która zabezpiecza przed oszustwami i próbami kradzieży, a także ostrzega przed fałszywymi stronami banków.

Wybierając antywirus z funkcją ochrony bankowości, postaw na znane i sprawdzone marki, które dadzą Ci pewność, że proponowane zabezpieczenia są faktycznie skuteczne. My polecamy Norton (np. Norton 360 Standard, Norton 360 Deluxe, Norton 360 Premium lub Norton 360 Platinum), Bitdefender, ESET, Panda, McAfee i AVG.

Logowanie do banku przez telefon za pośrednictwem aplikacji

Korzystanie z aplikacji mobilnej może być nawet bezpieczniejsze niż klasyczne logowanie za pośrednictwem strony www. Zanim zainstalujesz aplikację, koniecznie upewnij się jednak, czy pochodzi ona od zaufanego dostawcy. Pamiętaj, że użytkownik aplikacji mobilnej może być narażony m.in. na utratę środków finansowych lub podmianę numerów rachunków odbiorców zdefiniowanych w wyniku ataków hakerskich. Z tego względu, korzystając z aplikacji mobilnej, należy przestrzegać poniższych zasad:

 • Zainstaluj aplikację z wiarygodnego źródła

Aplikacje mobilne do bankowości pobieraj wyłącznie ze sklepów dedykowanych dla odpowiednich systemów operacyjnych. Dla systemu iOS będzie to App Store, dla Androida – Google Play, a dla Windows Phone – Windows Phone Store.

 • Dbaj o hasła

Pamiętaj, aby ustawić silne, złożone i unikalne hasło do aplikacji mobilnej. Nigdy też nie udostępniaj danych dostępowych do aplikacji bankowej osobom trzecim.

 • Nie zapomnij o aktualizacjach

Aplikację mobilną musisz regularnie aktualizować. Aktualizacje zawierają  zmiany do oprogramowania, a także dostosowują systemy zabezpieczeń do pojawiających się regularnie zagrożeń.

 • Ustaw limit na transakcje mobilne

To zabezpieczenie uchroni Cię w sytuacji, gdyby ktoś mimo zabezpieczeń uzyskał dostęp do Twojej aplikacji. Limit na ilość i kwotę transakcji uniemożliwi wyczyszczenie konta ze wszystkich oszczędności.

 • Uważaj na kody QR

Kody QR nieznanego pochodzenia mogą zawierać niechciane oprogramowanie. Przed ich odczytaniem koniecznie upewnij się, że pochodzą z bezpiecznego i znanego źródła.

 • Aktywuj wiadomości “push”

Niektóre banki oferują możliwość ustawienia wiadomości generowanych przez aplikację, informujących o operacjach na Twoim koncie. To kolejne zabezpieczenie przed nieautoryzowanymi działaniami.

 • Unikaj publicznego WiFi

Podobnie jak w przypadku logowania za pośrednictwem strony www, również korzystając z aplikacji mobilnej nie łącz się z publiczną siecią Wi-Fi. Otwarte sieci są bardziej narażone na ataki ze strony cyberprzestępców.

 • Ustaw potwierdzania transakcji za pomocą mobilnej autoryzacji

Niektóre banki dają możliwość potwierdzania transakcji za pomocą mobilnej autoryzacji w telefonie zamiast kodu SMS. To dużo bezpieczniejsze – haker jest w stanie znacznie łatwiej przechwycić kod SMS, niż dostać się do aplikacji mobilnej. Ponadto, w aplikacji banku przy autoryzacji otrzymujesz dane prezentowane w czytelniejszy sposób niż w wiadomości SMS – m.in. pełny numer konta. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zauważyć ewentualne nieścisłości.

 • Zainstaluj program antywirusowy

Zakup solidnego antywirusa ochroni Twoją aplikację mobilną przed atakami złośliwego oprogramowania. Pamiętaj, aby wybierać wyłącznie programy sprawdzonych marek i regularnie je aktualizować.

Jak widzisz, logowanie na konto bankowe przez telefon może być bezpieczne, pod warunkiem, że przestrzegasz wyżej opisanych zasad. Jeśli wybierzesz aplikację mobilną, pod wieloma względami zwiększysz jeszcze bardziej ochronę swojego konta – np. ustawiając powiadomienia push czy potwierdzania transakcji za pomocą mobilnej autoryzacji. Warto korzystać z tych dodatkowych zabezpieczeń i nie martwić się o środki zgromadzone na swoim internetowym koncie.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?