piątek, 14 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaDomDziecko w internecieJak rozmawiać z dzieckiem na tematy bezpieczeństwa w internecie?

Jak rozmawiać z dzieckiem na tematy bezpieczeństwa w internecie?

Chcesz, aby Twoje dziecko było bezpieczne w sieci? Stajesz przed trudnym zadaniem – dzieci rozpoczynają kontakt z mediami cyfrowymi i internetem w coraz młodszym wieku, a co za tym idzie – są w tej materii bardzo dobrze zorientowane i niejednokrotnie bieglejsze, niż ich rodzice. Technologia zmienia się w bardzo szybkim tempie, dlatego trudno jest za nią nadążyć. Trudno jest też wskazać, jak rozmawiać z dzieckiem o tym, co robi w internecie, z kim może rozmawiać i na jakie potencjalne zagrożenia czy problemy może się natknąć.

Mimo tych trudności rodzice odgrywają bardzo ważną rolę w przekazywaniu niezbędnej wiedzy i umiejętności, mających chronić dzieci przed zagrożeniami internetowymi. Aby ułatwić Ci zadanie, przygotowaliśmy garść wskazówek, które pomogą Ci rozpocząć z dzieckiem rozmowę o bezpieczeństwie w internecie.

Jak rozpocząć z dzieckiem rozmowę o zagrożeniach internetowych?

Regularna rozmowa z dzieckiem to najlepsze narzędzie, które pomoże zapewnić mu bezpieczeństwo w internecie. Zanim jednak zaczniesz dyskusję o zagrożeniach internetowych, zastanów się – kiedy ostatnio swobodnie rozmawiałeś ze swoją pociechą o jego sprawach, zainteresowaniach, codziennych troskach? Rozmowa z dzieckiem powinna być codziennym punktem dnia – tylko wtedy masz pewność, że między Tobą a synem lub córką rozwinie się więź i zaufanie. Gdy masz dobrą relację z dzieckiem, jest bardziej prawdopodobne, że samo przyjdzie ono do Ciebie ze zmartwieniami i wątpliwościami – również tymi dotyczącymi internetu.

Ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas rozmów z dzieckiem, to jego wiek i zdolności poznawcze. Wraz z wiekiem zmieniają się potrzeby i zachowanie dzieci – zwłaszcza gdy przechodzą przez swoje nastoletnie lata i są bardziej podatne na podejmowanie ryzyka czy wahania nastroju. Rozmowy z dziećmi powinny więc być dostosowane do ich wieku i etapu rozwoju.

Jak przeprowadzić rozmowę o internecie z dzieckiem? Możesz skorzystać z poniższego schematu:

Wprowadź dobrą atmosferę

Na początek rozmowy zadbaj, aby stworzyć miły, spokojny nastrój. Zapewnij dziecko, że interesujesz się jego życiem. Możesz zadać kilka swobodnych pytań, np.:

  • Jakie są Twoje ulubione zajęcia online?
  • Jakie filmy lubisz oglądać w internecie?
  • W jakie gry lubisz grać i dlaczego właśnie w te?
  • Jakich aplikacji używasz? Możesz też poprosić dziecko, aby pokazało Ci, jak działają.

Wstępna rozmowa da Ci ogląd na temat zainteresowań dziecka w sieci i pomoże lepiej je zrozumieć.

Staraj się nie traktować rozmowy jak wywiad

Pamiętaj, że to rozmowa, a nie wykład lub wywiad – pokaż dziecku, że jesteś ciekawy. Okazuj prawdziwe zainteresowanie. Nie krytykuj, ale staraj się być wyrozumiały i wspierający. Dziecko, które poczuje dezaprobatę, będzie ukrywać przed rodzicem trudne sprawy w obawie przed karą.

Zapytaj dziecko, z kim rozmawia w internecie

Spytaj dziecko, z kim rozmawia za pośrednictwem sieci. Zwróć uwagę zwłaszcza na znajomości zawarte wyłącznie online. Zapytaj, jak poznało te osoby, o czym z nimi rozmawia. Przypomnij, że nie każdy podaje o sobie prawdziwe informacje w internecie. Uświadom, że nigdy nie powinno umawiać się na realne spotkania z osobami poznanymi w sieci, zwłaszcza bez wcześniejszej konsultacji z rodzicami.

Zwróć również uwagę na informacje, które dziecko podaje w internecie na swój temat. Przypomnij mu, aby nigdy nie udostępniało prywatnych ani osobistych informacji. Podaj przykłady, jakich danych unikać – np. numerów telefonu, adresu zamieszkania, adresu szkoły, do której uczęszcza itp.

Porozmawiaj o zagrożeniach

Zanim zaczniesz rozmawiać z dzieckiem o bezpieczeństwie w internecie, wyposaż się w niezbędną wiedzę i postaraj się przekazać ją dziecku w przystępny sposób. Przybliż podstawy ochrony przed zagrożeniami – zwróć uwagę, aby nie klikało w linki i załączniki przesyłane w mailach i innych wiadomościach, naucz rozpoznawać oznaki phishingu, zwróć uwagę na ochronę haseł, ostrzeż przed niebezpieczeństwami, jakie może napotkać w mediach społecznościowych itp.

Ustal zasady

Spróbuj ustalić wraz z dzieckiem zasady korzystania z internetu i zaangażuj je w proces podejmowania decyzji. To buduje zaufanie, daje pewność, że ​​zasady są dla niego osiągalne, a także pozwala mu lepiej brać na siebie odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo w internecie.

Pamiętaj, że w miarę dorastania sposób, w jaki dziecko korzysta z internetu, zmienia się. Zasady używania sieci powinny więc być elastyczne i dostosowane do wieku. Przykładowo, potrzeba korzystania z internetu w celu odrabiania zadań domowych będzie wzrastać wraz z wiekiem, przez co nałożenie limitu czasowego może być trudne. Zamiast tego ustal elastyczny harmonogram w porozumieniu z dzieckiem, aby mogło korzystać z sieci w określonych celach.

W przestrzeganiu zasad korzystania z internetu pomogą Wam różnego rodzaju narzędzia. Są to np. ustawienia bezpiecznego wyszukiwania w przeglądarkach czy specjalne przeglądarki dla dzieci, np. Kiddle lub KidRex. Najbardziej wszechstronnym narzędziem jest program do kontroli rodzicielskiej, za pomocą którego wprowadzisz ustalone zasady, takie jak np. limit czasu czy dozwolone gry i aplikacje. 

Kontrola rodzicielska pozwala na komunikację rodzica z dzieckiem za pomocą specjalnej aplikacji i wspólne wypracowywanie dobrych nawyków. Aby mieć pewność, że program do kontroli rodzicielskiej będzie posiadał wszystkie potrzebne funkcje, postaw na narzędzie znanej i sprawdzonej marki, np. Norton (Norton 360 Standard, Norton 360 Deluxe, Norton 360 Premium lub Norton 360 Platinum), Bitdefender, McAfee, AVG, Panda lub ESET.

Na koniec jeszcze jedna rada – ważne, abyś w kwestii korzystania z urządzeń elektronicznych i internetu był dobrym wzorem do naśladowania. Dzieci uczą się obserwując i naśladując innych, a rodzice są najpotężniejszymi osobami kształtującymi ich zachowania. Pokaż dziecku, że potrafisz przestrzegać zasad, które z nim ustaliłeś. Przykładowo, jeśli uznaliście, że podczas posiłków i w nocy nie korzystamy z telefonu, upewnij się, że sam tak robisz. To daje dziecku przykład do naśladowania i zachęca je do przestrzegania wspólnie stworzonych zasad.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?