niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościSprawdzamy, który antywirus będzie najlepszy dla naszego Androida

Sprawdzamy, który antywirus będzie najlepszy dla naszego Androida

W czasach, kiedy z telefonu zaczynamy korzystać znacznie częściej niż z naszego komputera, a wygodne rozwiązania bankowe czy inne są dla nas niezbędne do życia, podstawą jest zachowanie bezpieczeństwa. Chociaż mówi się, że korzystanie z Androida jest bezpieczne, jeżeli aplikacje ściągane są z testowanych, pewnych źródeł, takich jak sklep Google Play, to program antywirusowy wcale nie jest potrzebny. Prawda jest jednak taka, że antywirus – i to dobry! – to dzisiaj absolutna podstawa. Właśnie dlatego ostatnimi czasy laboratorium AV-Test przeprowadziło surowe testy aż szesnastu różnych programów antywirusowych, wyłaniając te najlepsze.

Liczba zagrożeń wciąż rośnie

Wraz z popularnością systemu Android w zastraszającym tempie rośnie również liczba zagrożeń, na jakie ten system jest narażony. Obecnie aż dwa i pół miliarda osób korzysta z tego systemu, a na nie każdego dnia czyha aż dwadzieścia milionów najróżniejszych złośliwy oprogramowań typu malware. Statystyki są nieco przerażające, ponieważ liczba wirusów wzrosła w ciągu roku aż o siedem milionów. Jest więc przed czym się zabezpieczać.

Surowe testy dla programów antywirusowych

Wszystkie szesnaście aplikacji zostało poddanych ciężkim próbom – do wykrycia każde z nich miało aż dwadzieścia trzy tysiące różnych odmian złośliwego oprogramowania, które pojawia się zdecydowanie najczęściej. Zadanie było o tyle ułatwione, że wszystkie zagrożenia miały włączone jedynie ustawienia domyślne, a więc standardowo otrzymywane przez posiadaczy zainstalowanego na Androidzie wirusa. Laboratorium dodatkowo sprawdziło również takie funkcje, jak namierzanie skradzionego telefonu, ochronę przed podstawionymi stronami internetowymi, blokowanie wybranych numerów telefonów oraz jedną z najważniejszych kwestii – szyfrowanie ważnych danych oraz kontrolę rodzicielską. Najwyżej oceniane programy mogły w rankingu uzyskać 6 punktów. Jeden ekstra punkt był przyznawany za dodatkowe, ponadprogramowe opcje.

Nie było jednoznacznych zwycięzców

Aż siedem programów zdobyło trzynaście punktów – żadna aplikacja nie dostała jednak maksa. Wśród tych najlepszych znalazły się: Tencent, Bitdefender, AhnLab, Sophos, Kaspersky Lab oraz Antiy i Symantec. Pozostałe aplikacje zostały ocenione w stali między 12,2 a 12,8 i były to: ONE App, ESET, Avast, G Data, McAfee i Trend Micro oraz Ikarus. Z wykrywaniem zagrożeń w czasie rzeczywistym najlepiej sprawdził się Symantec, Bitdefender oraz Sophos. Tutaj można było zauważyć stuprocentową skuteczność, która naprawdę robi wrażenie.

PODOBNE ARTYKUŁY

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?