niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBiznesPracaCzy cyberbezpieczeństwo ma przyszłość?

Czy cyberbezpieczeństwo ma przyszłość?

Zastanawiasz się nad pracą w cyberbezpieczeństwie? To obecnie jedno z najbardziej pożądanych i najlepiej opłacanych stanowisk na rynku pracy. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób pragnie zaistnieć w tej branży.

Eksperci w dziedzinie IT Security to swego rodzaju ucywilizowani hakerzy, którzy pracują na usługi dużych firm za dobrą stawkę. Aby zostać specjalistą do spraw cyberbezpieczeństwa, nie wystarczy jednak lubić surfowanie po Internecie, grać w gry online, korzystać z VPN i TOR. Potrzebne są pewne predyspozycje, a także duża wiedza i umiejętności.

Dowiedz się, na czym polega praca w cyberbezpieczeństwie, co sprawia, że jest to zawód przyszłości, a także, na jakie studia i szkolenia warto zwrócić uwagę, aby zrobić karierę w cyberbezpieczeństwie.

Dlaczego praca w cyberbezpieczeństwie to zawód przyszłości?

Współczesny świat w dużej mierze przenosi się do sieci. Normą jest robienie zakupów przez internet, płacenie rachunków za pomocą e-bankowości, składanie wniosków i rekrutacja do szkół online, a także wiele innych czynności robionych za pośrednictwem sieci. Nic więc dziwnego, że również przestępczość przenosi się do sieci. Ataki hakerskie na banki, większe i mniejsze firmy, szpitale, a nawet domowe sieci są coraz częstsze. Szkody, które wyrządzają cyberprzestępcy, mogą być ogromne – dlatego coraz więcej firm inwestuje w solidny dział bezpieczeństwa, który zajmie się testowaniem zastosowanych w organizacji zabezpieczeń.

Liczba cyberzagrożeń wciąż rośnie. Stają się też one coraz bardziej złożone, lepiej przygotowane i nieprzypadkowe. Coraz rzadziej hakerzy tworzą ataki ukierunkowane w przypadkowego odbiorcę – przynoszą one dużo mniejszy zysk niż te wycelowane w konkretną organizację. Specjaliści od cyberbezpieczeństwa stają się więc coraz bardziej potrzebni i poszukiwani.

Mimo to w Polsce wciąż brakuje specjalistów od cyberbezpieczeństwa. To problem, ale równocześnie szansa dla wielu osób, które pragną znaleźć przyszłościowy, ciekawy i rozwijający zawód.

IT Security to ogromny obszar, który daje duże możliwości specjalizacji. Niektóre zawody są związane z infrastrukturą (IoT), inne z aplikacjami mobilnymi. Zadania w tym obszarze są bardzo różnorodne – miejsce dla siebie znajdą nie tylko eksperci z dziedziny informatyki i programowania, ale też socjologowie czy ekonomiści. Oto kilka przykładowych “zawodów przyszłości” z dziedziny cyberbezpieczeństwa:

 • Analityk złośliwego oprogramowania

Zapewnienie ochrony systemu to nie tylko wskazywanie jego słabych punktów, ale też znajomość złośliwego oprogramowania, które mu zagraża. Analityk złośliwego oprogramowania ‘zajmuje się badaniem złośliwych programów i odkrywaniem ich słabości, co pozwala na przeciwdziałanie im. W tym zawodzie istotna jest znajomość programowania, a także zainteresowanie aktualnymi zagrożeniami i regularne ich śledzenie.

 • Tester penetracyjny

Tester penetracyjny- inaczej pentester – to zawód wzbudzający szczególne zainteresowanie. Pentesterzy są zwani “hakerami białego kapelusza” lub “etycznymi hakerami”. Ich zadaniem jest atakowanie oprogramowania lub sprzętu za pomocą tych samych środków, których używają hakerzy-przestępcy. Pozwala to na znalezienie słabych punktów systemu i sprawdzenie, w jaki sposób mogą być one wykorzystane.

Do pracy w zawodzie pentestera nie są konieczne studia wyższe, jednak potrzebna jest duża wiedza z zakresu IT, technologii, a także znajomość przynajmniej jednego języka programowania. Z tego względu studia są tu bardzo przydatne.

 • Architekt bezpieczeństwa informacji

To osoba, która odpowiada za organizację bezpieczeństwa w danej organizacji. Jego zadania to sprawdzanie standardów i norm bezpieczeństwa, opracowanie strategii niezbędnych do ich wdrażania, tworzenie zespołów do spraw bezpieczeństwa, planowanie budżetów i prowadzenie projektów.

Architekt bezpieczeństwa informacji musi też zdobywać wiedzę na temat dodatkowych zabezpieczeń, co pozwala wzmocnić bezpieczeństwo, a także zdobyć zaufanie klientów i pracowników.

Jakie predyspozycje są ważne w pracy w cyberbezpieczeństwie?

Aby pracować w cyberbezpieczeństwie, powinieneś posiadać pewne specyficzne, naturalne cechy i predyspozycje, które przydadzą Ci się w pracy. Oto te najistotniejsze:

 • zdolność logicznego myślenia,
 • umiejętność rozkładania spraw na czynniki pierwsze,
 • kreatywne myślenie,
 • szukanie niekonwencjonalnych rozwiązań,
 • rzetelność i konsekwencja,
 • zainteresowanie nowymi technologiami,
 • chęć nieustannego rozwoju.

Jeśli większość powyższych cech opisuje Ciebie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz naturalne predyspozycje do pracy w cyberbezpieczeństwie. Eksperci z tej branży to osoby, które umiejętnie łączą zdolności analityczne i umiejętność niestandardowego rozwiązywania problemów. Praca w cyberbezpieczeństwie wymaga bowiem w równym stopniu skrupulatności i konsekwencji, jak i odwagi w poszukiwaniu nieszablonowych rozwiązań.

Istotnym elementem pracy w cyberbezpieczeństwie jest również dyspozycyjność. Choć nie jest to naturalna predyspozycja, decydując się na ten zawód, warto mieć świadomość, że konieczna w nim jest gotowość do pracy o każdej porze dnia i nocy.

Hakerzy atakują w porę i nie w porę – specjalista z zakresu Security IT nie może oczekiwać, że zrobią sobie przerwę na Boże Narodzenie lub zaplanowane wakacje. Musi liczyć się z tym, że praca będzie kolidować z jego życiem prywatnym, rodzinnym, a niekiedy nawet z potrzebą snu. Atak na organizację, w której pracuje, może mieć miejsce o 2:00 w nocy i bez względu na wszystko, należy stawić się w pracy. Niedogodności wynagradzają jednak godziwe zarobki.

Praca w cyberbezpieczeństwie – studia, kursy i umiejętności

Im więcej wie specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa, tym lepiej. Niektóre umiejętności są jednak niezbędne, aby zacząć pracę w tym zawodzie. Oto, na co powinieneś zwrócić uwagę:

 • Studia

Teoretycznie studia nie są konieczne do pracy w cyberbezpieczeństwie, jednak niektóre firmy wymagają posiadania dyplomu podczas rekrutacji. Decydując się na studia, warto pamiętać, że dadzą Ci one solidną podstawę i porcję wiedzy, która przyda Ci się w pracy. Dobrym wyborem będzie programowanie, informatyka, kierunki informatyczno-ekonomiczne lub bezpieczeństwo wewnętrzne o specjalności cyberbezpieczeństwo. Zakres specjalizacji oferowanych na polskich uczelniach jest dziś całkiem spory.

 • Znajomość języków programowania

Specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa powinien znać przynajmniej jeden język programowania i orientować się w innych. Czy to będzie C, Java, Python, C++, C#, Visual Basic, JavaScript czy PHP – wybór należy do Ciebie. Kiedy opanujesz pierwszy język, nauka kolejnych będzie o wiele łatwiejsza, ponieważ ich założenia są podobne. Najważniejsze jest zrozumienie koncepcji i istoty programowania.

 • Znajomość języka angielskiego

Język angielski to podstawowa umiejętność dla specjalisty z dziedziny cyberbezpieczeństwa – i to z wielu względów. Przydaje się m.in. podczas pisania kodu, a także wyszukiwania informacji, które zwykle dostępne są wyłącznie na anglojęzycznych stronach, forach czy w czasopismach. Bez dobrej znajomości angielskiego nie poradzisz sobie w branży, dlatego, jeśli Twój angielski potrzebuje poprawy, zacznij pracować nad nim jak najszybciej.

 • Znajomość nowych technologii

Nowe technologie to podstawowy zakres pracy specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa. Powinni oni doskonale orientować się w usługach chmurowych, technologii szyfrowania, sztucznej inteligencji (AI), uczeniu maszynowym czy urządzeniach IoT (internet rzeczy).

Te zagadnienia to przyszłość – przykładowo, wiele urządzeń IoT, jak np. inteligentne lodówki czy odkurzacze, nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń i stanowią łatwy kąsek dla hakerów, którzy chcą je np. podłączyć do sieci botów. Coraz większa świadomość problemów sprawia, że pojawia się potrzeba specjalistów z dziedziny cyberbezpieczeństwa, którzy pomogą stworzyć zabezpieczenia dla takich urządzeń.

 • Znajomość narzędzi do testowania

Osoby, które zajmują się testowaniem zabezpieczeń, posługują się odpowiednimi narzędziami, które musisz znać, jeśli chcesz pracować w tej branży. Potrzebny będzie Ci m.in. Burp – narzędzie, które pomaga w analizie różnych scenariuszy cyberataków. Do bardziej złożonych testów przydadzą Ci się także inne narzędzia, np. NMAP, Metasploit, Kali Linux.

 • Kursy i szkolenia

Kursy i szkolenia poszerzają i uzupełniają Twoją wiedzę – niezależnie od tego, czy zdobyłeś ją na studiach, czy samodzielnie. Dzięki nim możesz uzyskać certyfikaty, segregujące zdobytą wiedzę i potwierdzające Twoje umiejętności. Nie każdy kurs jest jednak warty swojej ceny.

Wybierając kursy i szkolenia, postaw na te, które w głównej mierze opierają się na praktyce. Sprawdź przed zakupem, czy w ramach kursu otrzymasz dostęp do jakiegoś przygotowanego labolatorium i jakie zadania praktyczne będziesz wykonywać.

Najbardziej znana certyfikacja to CEH (Certified Ethical Hacker). Certified Ethical Hacker (CEH) to certyfikat na średnim poziomie, oferowany przez Międzynarodową Radę konsultantów E-Commerce (EC-Council). Poświadcza kompetencje w pięciu fazach etycznego hackingu: rozpoznanie, wyliczenie, uzyskanie dostępu, utrzymanie dostępu i zacieranie śladów.

Branża cyberbezpieczeństwa rozwija się i zmienia niesamowicie szybko. Specjaliści z tej dziedziny są poszukiwani przez wiele dużych firm, a zarobki są zachęcające – zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń, młodszy specjalista ds. bezpieczeństwa informatycznego zarabia około 5840 zł brutto, specjalista – od 7730 zł do nawet 10 330 zł brutto, a starszy specjalista – powyżej 15 210 zł.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?