poniedziałek, 22 lipca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaOmegopediaDobre radyCo zrobić po kliknięciu w podejrzany link na telefonie?

Co zrobić po kliknięciu w podejrzany link na telefonie?

Kliknąłeś niebezpieczny link i zastanawiasz się, co zrobić? A może chcesz wiedzieć, jak się zachować, jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji? Podpowiemy Ci, jakie kroki wykonać, aby zapewnić sobie i swoim danym bezpieczeństwo!

Kliknięcie w niebezpieczny link – jakie niesie zagrożenia?

Podejrzane linki już dawno przestały być problemem wyłącznie e-maili i forów internetowych. Hakerzy coraz częściej sięgają po sposoby wykorzystujące telefony komórkowe, przez co każdy może przypadkowo otworzyć groźny odnośnik na swoim telefonie – np. wysłany poprzez SMS-a, Messengera czy WhatsApp. 

Niestety, na takie sztuczki łatwo się nabrać. Wiele firm kontaktuje się ze swoimi klientami poprzez krótkie SMS-y. Mogą to być np. powiadomienia o wysłanej paczce, informacje o niedopłacie do rachunku za gaz czy prąd czy wiadomość z terminem kolejnego szczepienia. Oszuści wykorzystują ten fakt, przygotowując wiadomości o identycznej treści, ale z podstawionym niebezpiecznym linkiem.

Linki przesyłane za pośrednictwem SMS-ów lub komunikatorów internetowych mogą prowadzić do zainfekowanych stron, które spowodują instalację złośliwego oprogramowania na Twoim sprzęcie. Od tego momentu szkodnik bez Twojej wiedzy może przechwytywać poufne informacje z urządzenia. 

Linki mogą też być formą phishingu, który polega na nakłanianiu użytkowników sieci do ujawnienia osobistych informacji. Przykładowo, jeśli otrzymasz fałszywego SMS-a z informacją o niedopłacie do rachunku, w wiadomości pojawi się link przekierowujący na stronę umożliwiającą Ci dokonanie rzekomo zaległej płatności. Zwykle jest to niewielka kwota, tak aby nie wzbudzić Twoich podejrzeń i zachęcić do szybkiego załatwienia sprawy. Niestety, jeśli zdecydujesz się zalogować do banku poprzez Taką stronę, Twoje hasło i login trafi prosto w ręce hakera.

Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, pamiętaj, aby zawsze logować się na swoje konta po samodzielnym wpisaniu adresu w pasku przeglądarki – nigdy za pośrednictwem linków.

Kliknąłem podejrzany link – co robić?

 • Wyłącz internet

Pierwszy krok, jaki musisz podjąć, jeśli zorientowałeś się, że kliknąłeś groźny link, to wyłączenie internetu. W ten sposób zmniejszysz ryzyko pobrania złośliwych programów i wykradzenia danych. Najlepiej w tym celu skorzystać z trybu samolotowego, który uniemożliwi złośliwemu oprogramowaniu komunikowanie się z serwerami, a także rozsyłanie SMS-ów do osób z Twojej listy kontaktów.

 • Skontaktuj się z bankiem

Następny krok to sprawdzenie Twojego konta bankowego – najlepiej za pośrednictwem innego urządzenia. Jeżeli zauważysz jakieś operacje, których nie wykonywałeś, koniecznie poinformuj bank, który podejmie odpowiednie środki w celu zabezpieczenia Twojego konta. Może się to wiązać z koniecznością zablokowania karty płatniczej i wyrobienia nowej. Gdy doszło do utraty pieniędzy, o sprawie należy zawiadomić także policję.

 • Zrób kopię zapasową danych

Kopia zapasowa danych przyda Ci się z kilku powodów. Po pierwsze, złośliwe programy mogą uszkadzać pliki (np. zdjęcia czy filmy) i aplikacje na Twoim sprzęcie. Może się zdarzyć, że za ich odzyskanie haker zażąda okupu – posiadanie kopii zapasowej na karcie pamięci, pendrive’ie czy dysku przenośnym ochroni Cię przed taką sytuacją. Ponadto, jeśli zdecydujesz się na przywrócenie ustawień fabrycznych, kopia zapasowa będzie Ci potrzebna, aby przywrócić dane.

 • Zmień dane do logowania na swoich kontach

Po ataku hakerskim istnieje duże ryzyko wykradzenia danych do logowania z różnych kont. Warto więc zmienić hasła w mediach społecznościowych, na kontach w sklepach internetowych, poczcie elektronicznej czy w banku. Pamiętaj też, aby korzystać z uwierzytelniania dwuskładnikowego wszędzie, gdzie jest to możliwe. Ta dodatkowa warstwa zabezpieczeń uchroni Twoje konto przed włamaniem, nawet jeśli haker zdołał wykraść Twój login i hasło. Oczywiście zmianę danych logowania przeprowadź na innym urządzeniu.

 • Przeskanuj telefon za pomocą antywirusa

Gdy wykonasz powyższe kroki, przeskanuj swój telefon pod kątem obecności złośliwego oprogramowania. Istnieje wiele bezpłatnych aplikacji do ochrony telefonów, jednak najskuteczniejszym sposobem jest instalacja sprawdzonego programu renomowanej marki, np. Kaspersky, Norton, Bitdefender, McAfee, Panda, Eset lub AVG, który będzie w stanie rozprawić się nawet z najnowszymi zagrożeniami.

 • Przywróć ustawienia fabryczne

Jeśli po wykonaniu skanowania nadal coś Cię niepokoi, lub gdy dla chcesz mieć stuprocentową pewność, że Twój sprzęt jest czysty, skorzystaj z opcji przywrócenia ustawień fabrycznych. Pamiętaj jednak, że jeśli się na to zdecydujesz, utracisz wszystkie zapisane dane, zainstalowane programy i dotychczasowe ustawienia. Jeśli mimo to chcesz przywrócić ustawienia fabryczne, upewnij się, że wykonałeś kopię zapasową swoich plików. Najlepiej, jeśli kopie zapasowe są robione regularnie – wtedy po przywróceniu ustawień fabrycznych będziesz mógł przywrócić kopię danych z datą sprzed dnia, w którym kliknąłeś w niebezpieczny link.

Pamiętaj – ostrożność podczas korzystania z telefonu to konieczność. Uważaj na linki – nawet od zaufanych nadawców. Zawsze upewnij się, czy przesłany odnośnik jest rzeczywiście bezpieczny. Podejrzane wiadomości od razu usuwaj, by potem nie kliknąć w nie przypadkowo. Nigdy nie wpisuj swoich danych na stronach, na które zostałeś przeniesiony za pośrednictwem linka. By zwiększyć poziom bezpieczeństwa, korzystaj z odpowiedniego programu antywirusowego na urządzenia mobilne, który ostrzeże Cię przed podejrzanymi stronami i linkami.

PODOBNE ARTYKUŁY

4 KOMENTARZE

 1. Witam. Chciałem zapytać o fragment tekstu, który jest w artykule: …Linki przesyłane za pośrednictwem SMS-ów lub komunikatorów internetowych mogą prowadzić do zainfekowanych stron, które spowodują instalację złośliwego oprogramowania na Twoim sprzęcie…
  Rozumiem, że samo kliknięcie w link spowoduje automatyczną i niewidzialną dla mnie instalację złośliwego oprogramowania? Kiedy takie coś jest możliwe?

  • Witaj. W większości wypadków trzeba wykonać jakąś dodatkową akcję na stronie, po wejściu na nią. Jest jednak opcja, że samo wejście na podejrzany link może wywołać infekcję. Jest to możliwe, jeśli przeglądarka czy program pocztowy ma włączone automatyczne uruchamianie skryptów

   • Na przykład przeglądarka czy program pocztowy musi też posiadać lukę, żeby samo kliknięcie w link pobrało w niewidzialny sposób szkodnika?

    • To nawet nie musi być luka, tylko domyślne ustawienie programu pocztowego czy przeglądarki. Dlatego warto je aktualizować.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?