poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaMobileJak rozpoznać atak hakera na telefon?

Jak rozpoznać atak hakera na telefon?

Cyberataki na telefony to coraz częstszy proceder. Trudno się dziwić – smartfon to prawdziwa kopalnia danych na Twój temat. Przechowujesz na nim wiele istotnych informacji – aplikację do bankowości elektronicznej, dostęp do skrzynki e-mail, SMS-ów, komunikatorów, listę kontaktów, prywatne zdjęcia, filmy, notatki i inne informacje.

Skąd jednak masz wiedzieć, że haker zaatakował Twój telefon? Jak zabezpieczyć się przed takimi atakami? Czytaj dalej i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Zhakowany telefon – najczęstsze objawy

Używając telefonu, możesz natknąć się na kilka symptomów, które mogą oznaczać włamanie hakera na Twoje urządzenie. Telefony pracujące na systemie Android są bardziej podatne na cyberataki, jednak iPhone’y też nie gwarantują pełnego bezpieczeństwa. Aby upewnić się, czy Twój telefon nie został zhakowany, zwróć uwagę, czy nie zauważyłeś poniższych objawów:

 • Wolne działanie urządzenia

Nagłe spowolnienie działania telefonu może być znakiem obecności złośliwego oprogramowania, które angażuje zasoby Twojego urządzenia. Przykładowo, hakerzy mogą wykorzystywać je do kopania kryptowalut, co znacznie obciąża sprzęt.

 • Nagrzewanie się telefonu

Zhakowane telefony mogą nagrzewać się bardziej, niż zazwyczaj – przyczyną są złośliwe programy działające w tle.

 • Szybkie zużycie baterii

Baterie z czasem się zużywają, jednak jeśli zmiana czasu pracy na baterii nastąpiła nagle, przyczyną może być działanie hakera, które dużo szybciej wyczerpuje energię urządzenia.

 • Pojawienie się nieznanych aplikacji

Gdy haker przejmie kontrolę nad Twoim telefonem, może dochodzić do samoistnego instalowania programów i aplikacji. Jeśli znajdujesz na urządzeniu programy, których dotychczas nie było, i na pewno ich nie instalowałeś, najprawdopodobniej to dzieło hakera. Nie bagatelizuj takich sytuacji – hakerzy są w stanie poprzez takie programy np. dokonywać zakupów na Twój rachunek.

 • Dziwne wiadomości

Otrzymujesz dziwne SMS-y lub maile? A może Twoi znajomi dostają wiadomości od Ciebie, których nigdy nie pisałeś? Jeśli Twój telefon jest zhakowany, wirus może wykorzystać Twoje adresy e-mail, komunikatory i SMS-y, aby atakować osoby z Twojej listy kontaktów.

 • Podejrzane zużycie danych

Kolejny objaw zhakowania telefonu to ogromne zużycie danych mobilnych bez powodu. Jeśli zauważysz nagły wzrost zużycia danych, najprawdopodobniej Twój telefon został zaatakowany, aby przesyłać dane.

 • Wysoki rachunek za telefon

Wyższy niż zwykle rachunek za telefon nie zawsze oznacza, że korzystałeś z niego więcej, niż zazwyczaj. Może być objawem wykorzystania Twojego urządzenia przez cyberprzestępców.

 • Dziwne zachowanie urządzenia

Zawirusowane telefony mogą niespodziewanie się wyłączać, przerywać działanie aplikacji, nie reagować na polecenia i stwarzać inne problemy z obsługą.

 • Wyskakujące reklamy i powiadomienia

Kolejnym objawem ataku mogą być często pojawiające się dziwne okienka z reklamami lub podejrzanymi powiadomieniami.

 • Zakłócenia podczas rozmów

Dziwne dźwięki w tle, szumy i zakłócenia podczas rozmów to nie zawsze wina złego zasięgu. Jeśli problem pojawia się regularnie w różnych miejscach, przyczyną może być szpiegowanie i podsłuchiwanie Twoich rozmów.

 • Samoistna zmiana ustawień

Haker, który przejął kontrolę nad Twoim urządzeniem, może zmieniać jego ustawienia – np. włączać Bluetooth, śledzenie lokalizacji itp.

 • Nieznane zdjęcia i filmy w galerii

Samoistne pojawienie się w galerii Twojego telefonu zdjęć i filmów, których nie robiłeś, może oznaczać, że ktoś ma dostęp do Twojego aparatu. Inny symptom przejęcia kontroli nad aparatem to samoistne włączanie i wyłączanie się latarki.

 • Podejrzane transakcje na Twoim koncie bankowym

Jeśli zauważyłeś dziwne transakcje na swoim koncie bankowym, może to być efekt przejęcia kontroli nad Twoim telefonem przez hakera. Koniecznie skontaktuj się ze swoim bankiem, aby ochronić swoje oszczędności.

Atak hakerski może dotyczyć nie tylko samego telefonu, ale też karty SIM. Zaniepokoić powinny Cię poniższe objawy:

 • Prośba o zrestartowanie telefonu

Każda metoda hakowania karty SIM wymaga zrestartowania urządzenia. Jeśli otrzymasz taki komunikat, upewnij się, skąd pochodzi.

 • Brak telefonów i wiadomości

Jeśli przez dłuższy czas nikt do Ciebie nie dzwoni i nie dostajesz żadnych wiadomości, może to być znak, że karta SIM została zhakowana. Sieć nie jest w stanie obsługiwać dwóch takich samych kart SIM, dlatego w przypadku ataku nikt nie będzie w stanie skontaktować się z Twoim numerem.

 • Trudności z uwierzytelnianiem dwuskładnikowym

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe często odbywa się za pośrednictwem SMS-a. Jeśli przy próbie logowania nie otrzymujesz wiadomości z kodem, może to być oznaka zhakowania karty SIM.

 • Nieznane numery na rachunku

Sprawdzając rachunek za telefon, zwróć uwagę, czy nie pojawiają się na nim nieznane Ci numery. Jeśli znajdziesz takie, może to być oznaka przejęcia karty SIM.

 • Dziwne lokalizacje

Jeśli zobaczysz, że Twój telefon jest w kompletnie innym miejscu niż Ty, może to oznaczać włamanie na kartę SIM.

Jak haker uzyskuje dostęp do Twojego telefonu?

Hakerzy znają wiele sposobów na przejęcie kontroli nad urządzeniami ofiar. Niektóre z nich bazują na naiwności i niewiedzy użytkownika, inne są bardziej wyrafinowane. Oto najczęstsze metody włamania na telefon.

 1. Phishing

Opiera się na wiadomościach, w których haker podszywa się pod jakąś osobę lub instytucję i prosi Cię o kliknięcie linku załączonego do wiadomości. Jeśli to zrobisz, istnieje ryzyko instalacji złośliwego oprogramowania lub wykradzenia danych.

 1. Złośliwe strony

Podczas przeglądania internetu możesz napotkać reklamy, strony i programy zawierające złośliwe oprogramowanie.

 1. Publiczne WiFi

Publiczne sieci są zwykle słabo zabezpieczone, dlatego zdarza się, że hakerzy wykorzystują je do dystrybucji złośliwych programów.

 1. SIM-swap

To metoda polegająca na przeniesieniu Twojego numeru telefonu na kartę SIM hakera.

 1. Oprogramowanie szpiegowskie

Wykradanie Twoich danych może odbywać się za pomocą programów szpiegujących, które dają hakerowi zdalny dostęp do urządzenia.

Jak chronić się przed atakami hakerów na telefon?

Ochrona telefonu jest niezbędna, by przechowywane na nim dane były bezpieczne. Niestety, statystyki pokazują, że większość Polaków nadal nie jest tego świadoma. Według raportu Check Point aż 71% Polaków nie instaluje zabezpieczeń na swoich telefonach, mimo że aż połowa doświadczyła ataku hakerskiego. Skutki braku odpowiedniej ochrony mogą być opłakane.

Mając świadomość zagrożenia, koniecznie poznaj sposoby zabezpieczenia przed atakami hakerskimi na telefon i stosuj je na co dzień.

 • Zainstaluj program antywirusowy

Program antywirusowy to podstawa ochrony urządzenia mobilnego. Dobry antywirus jest w stanie zablokować podejrzane połączenia i wiadomości, ochronić skrzynkę e-mail, a także dane logowania do bankowości elektronicznej. Aby mieć pewność, że antywirus będzie skuteczny, wybieraj wyłącznie spośród sprawdzonych, znanych marek, np. Norton, Bitdefender, McAfee, AVG, Panda lub ESET.

 • Pamiętaj o aktualizacjach

Aktualizacje nie tylko zwiększają funkcjonalność, ale też usuwają luki bezpieczeństwa. Regularne instalowanie aktualizacji usuwa ewentualne drogi ataku hakerów.

 • Unikaj publicznego WiFi

Darmowe sieci zwykle nie są dobrze zabezpieczone, dlatego hakerzy wykorzystują je do ataków. Zdarza się też, że przestępcy sami tworzą fałszywe hotspoty i umieszczają w publicznych miejscach, licząc na to, że się z nimi połączysz.

 • Wyłącz niektóre funkcje

Żeby chronić się przed przypadkowym ujawnieniem swoich danych, pamiętaj o wyłączeniu kilku funkcji w telefonie – funkcji automatycznego łączenia się z siecią Wi-Fi, funkcji Bluetooth i opcji przenośnego hotspota, gdy ich nie używasz.

 • Instaluj wyłącznie oficjalne aplikacje

Aby uniknąć przypadkowej instalacji złośliwego oprogramowania, instaluj programy wyłącznie z oficjalnych sklepów z apkami.

 • Nie klikaj w podejrzane linki i załączniki

Dziwne linki i załączniki w wiadomościach – nawet od rodziny i znajomych – mogą być wirusem lub fałszywą stroną wyłudzającą dane.

 • Pamiętaj o kopii zapasowej

Tworzenie kopii zapasowej jest zawsze dobrym pomysłem – nigdy nie wiesz, czy urządzenie nie ulegnie awarii. Kopia zapasowa uchroni Cię również w przypadku ataku hakerskiego, jeśli zajdzie potrzeba przywrócenia ustawień fabrycznych.

 • Uważaj na ładowarki

Ładowarki USB składają się z przewodów i portów, które hakerzy mogą wykorzystać do przesyłania danych. Aby uniknąć zagrożenia, używaj tylko swojej własnej ładowarki i nie ufaj tym w wynajmowanych samochodach. 

 • Nie pozostawiaj telefonu bez nadzoru

Aby mieć pewność, że żadna osoba z zewnątrz nie ingerowała w Twój telefon, nigdy nie spuszczaj go z oczu i nie pozostawiaj bez nadzoru.

 • Korzystaj z VPN

VPN zapewnia Ci anonimowość w sieci, szyfrując Twój ruch w internecie. Korzystanie z VPN ukryje Twój adres IP i zabezpieczy przed wykradaniem danych podczas korzystania z publicznego WiFi.

 • Zadbaj o hasła

Powinny być unikatowe, długie i silne. Aby ułatwić sobie zadanie, skorzystaj z menedżera haseł, który stworzy za Ciebie skomplikowane hasła i zapamięta je w szyfrowanej bazie. Menedżer haseł znajdziesz w pakiecie z wieloma dobrymi programami antywirusowymi.

Wiesz już, jak rozpoznać atak hakera na telefon. Pamiętaj, że najlepszym sposobem uniknięcia zainfekowania złośliwym oprogramowaniem jest zapobieganie – dlatego stosuj wyżej wymienione sposoby na zabezpieczenie swojego sprzętu i nie daj się wykorzystać!

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?