piątek, 14 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaTesty i rankingiMcAfee Total Protection 2023 – recenzja 

McAfee Total Protection 2023 – recenzja 

Rynek technologiczny, zarówno w Polsce jak i na świecie, prężnie się rozwija. Na przestrzeni ostatnich lat powstało masę różnych rodzajów firm, pomysłów czy konceptów, które zmieniły podejście do technologii, a także weszły do codziennego życia internautów. Programy antywirusowe od lat królują na naszych komputerach, a w ostatnim czasie coraz częściej można je znaleźć na mobilnych sprzętach, takich jak smartfony czy tablety. Antywirusy to rozwiązania, które cały czas ewoluują i rozwijają się w miarę coraz większego zapotrzebowania na skuteczną ochronę. McAfee to firma, która produkuje tego typu rozwiązania od lat. Jak sprawuje się jej oprogramowanie w 2023 roku? Czy jest warte uwagi? Zapraszam do lektury recenzji najnowszej wersji McAfee Total Protection 2023.  

McAfee – co to za firma? 

McAfee w Polsce nie jest tak popularna jak na zachodzie, jednak z roku na rok pojawia się coraz więcej użytkowników korzystających z jej rozwiązań. Została założona w 1987 roku przez Johna McAfee. Firma jako pierwsza wprowadziła na rynek program antywirusowy do zastosowań domowych. Odniosła duży sukces, ale mimo to, w 1994 roku, założyciel odszedł z firmy. Po paru kolejnych latach Intel wykupił ten brand przekształcając go później w jedną ze swoich spółek. Z czasem także i Intel zrezygnował z dalszego rozwoju i prowadzenia McAfee.  

Na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat marka przeżyła wiele zawirowań. Obecnie jej siedziba mieści się w Santa Clara w Kalifornii w USA. Mimo wielu problemów, ze wszystkich aplikacji i programów McAfee aktualnie korzysta ponad 500 milionów użytkowników na całym świecie. Te liczby robią wrażenie. Pod tym względem oprogramowanie McAfee to absolutna czołówka, jeśli chodzi o rozwiązania dedykowane użytkownikowi domowemu. Przejdźmy jednak do analizy McAfee Total Protection 2023. 

Interfejs 

W przypadku programów antywirusowych od pewnego czasu modą stało się tworzenie interfejsów okienkowych, których nie można rozszerzyć na cały ekran. Takie podejście daje sporo różnych możliwości i osobiście przypadło mi do gustu, choć trzeba się do niego przyzwyczaić. Inna sprawa, że jak na dzisiejsze standardy, producent zastosował dosyć jasną kolorystkę całego oprogramowania.  

Interfejs w dużej mierze jest biały z dodatkowymi wstawkami w szarościach. Mimo to całość wygląda nowocześnie, a przede wszystkim bardzo funkcjonalnie. Główny powitalny ekran to 6 kafelków służących kolejno do:  

 • Sprawdzenia wskaźnika ochrony. 
 • Stanu antywirusa. 
 • Stanu Bezpiecznego VPN. 
 • Obsługi narzędzia do usuwania plików śledzących. 
 • Informacji o ilości chronionych urządzeń. 
 • Stanu ochrony tożsamości. 

Już w tym miejscu widzimy też, jak wygląda sytuacja naszych zabezpieczeń. Te, które są aktywne amy zaznaczone na zielono. Wchodząc w odpowiednie opcje otrzymujemy konkretne informacje związane z daną grupą funkcji. Jeśli nie chcemy się przeklikiwać przez kolejne strony, możemy wybrać z menu po lewej stronie opcję “Moja ochrona”. Rozwinie się wtedy bardziej rozbudowane menu z listą funkcjonalności, które możemy odpowiednio modyfikować. To dobrze przemyślane rozwiązanie, które nie wymaga od nas poświęcenia zbyt dużej ilości czasu na szukanie poszczególnych elementów.  

Funkcje w zakładce Moja ochrona 

Jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju funkcjonalności, w ostatnich latach mamy prawdziwy boom na rozbudowę wszelkiego typu oprogramowania antywirusowego pod względem dodatków. Początkowo były to tylko firewall i ochrona online, a teraz śmiało można stwierdzić, że program antywirusowy to istny kombajn. Nie inaczej jest w przypadku najnowszego McAfee Total Protection 2023, który oferuje naprawdę bardzo duże możliwości. Menu “Moja ochrona” dzieli się na kilka zakładek. Poza nimi, na samej górze znaleźć można opcję “Chroń więcej urządzeń” – o której raczej nie trzeba się rozpisywać. To miejsce daje po prostu możliwość podłączenia do ochrony większej liczby urządzeń (jeśli mamy wykupioną licencję na więcej niż jedno stanowisko). Warto wspomnieć, że wszystkie opcje są także dostępne z poziomu przeglądarki – szybko do nich przejdziesz, klikając w programie zakładkę “Wskaźnik ochrony”, a następne “Przejdź do Centrum ochrony McAfee”. Poniżej znajdziesz pełną listę pozostałych funkcjonalności wraz z krótkimi opisami.  

Zakładka Zabezpiecz Komputer 

To najważniejsza zakładka związana z bezpieczeństwem naszym i komputera. Zawiera najbardziej podstawowe mechanizmy ochrony. Tak na dobrą sprawę, każdy dobry program antywirusowy powinien mieć zaimplementowane wszystkie poniższe funkcjonalności.  

Jak widać na powyższym screenie zakładka dzieli się na kilka mniejszych modułów, a przy niektórych od razu widać czy są aktywne (podświetlone na zielono): 

 • Skanuj – to nic innego jak skaner, który umożliwia przeszukiwanie dysku twardego komputera w poszukiwaniu wirusów i innych niebezpieczeństw. W tym wypadku mamy do czynienia z szybkim skanowaniem, które trwa zaledwie kilka minut.  

Dobrą wiadomością jest fakt, że podczas skanowania możesz spokojnie korzystać z komputera. Badanie plików działa w tle i nie ma większego wpływu na pracę urządzenia. 

 • Skanowanie w czasie rzeczywistym – to wyciągnięta informacja z poprzedniego modułu. Jeśli jest zaznaczona na zielono, to oznacza, że program automatycznie skanuje aktualnie używane pliki. 
 • Zaplanowane skanowania – w tym miejscu możesz ustawić cykliczność skanowania urządzenia, a także skonstruować własny harmonogram. 
 • Elementy poddane kwarantannie – tutaj znajdują się wszystkie podejrzane pliki, jakie program znalazł podczas skanowania. Możesz zdecydować czy chcesz je usunąć, czy przywrócić. 
 • Zaawansowana zapora – firewall, który chroni nas przed atakami hakerskimi z zewnątrz. To rozwiązanie to absolutna podstawa, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w internecie. W McAfee Total Protection 2023 można znaleźć sporo różnych funkcji, które będą ułatwiały jego personalizację. Masz możliwość zmiany dostępu dla poszczególnych aplikacji – możesz im zezwolić na połączenie lub je zablokować. Program automatycznie wychwytuje połączenia aplikacji z ryzykownymi witrynami – jeśli takie znajdzie, blokuje je i dodaje do listy zablokowanych. Możesz je oczywiście dodać do wyjątków, tym samym umożliwiając połączenie. 

Zakładka Korzystaj z ochrony w internecie 

To kolejna równie ważna zakładka w programie antywirusowym. Tak właściwie nie ma bez niej pełnej ochrony. Zawiera w sobie kilka rozwiązań, które mają za zadanie chronić nas przed ewentualnymi problemami ze strony hakerów.  

 • Bezpieczny VPN – ten moduł implementowany jest coraz częściej wśród twórców oprogramowania antywirusowego. VPN to wirtualna prywatna sieć, dzięki której możemy zyskać nieco więcej prywatności w sieci. Wszelkie nasze ruchy w internecie są wtedy dodatkowo ukryte przez inne serwery, dzięki czemu możemy np. oglądać materiały na serwisach internetowych, które nie są dostępne w Polsce. Opcji jest znacznie więcej, ale ogólnie VPN staje się zdecydowanie bardziej popularny.  
 • Bezpieczeństwo przeglądarki (ochrona sieciowa) – nie jest to opcja preinstalowana, więc wymaga od nas zainstalowania odpowiedniej wtyczki do przeglądarki, z której korzystamy na co dzień. Dzięki niej przeglądarka powinna stać się znacznie bezpieczniejsza. Przy polach wyszukiwań pojawi się informacja czy dany link jest bezpieczny i czy przejście przez niego nie będzie groziło infekcją komputera. Część rozwiązań, które wprowadza wtyczka, dzieje się pod maską przeglądarki i nie są one dla nas widoczne. 
 • Narzędzie do usuwania plików śledzących – ten element, w przeciwieństwie do wcześniejszych dwóch dodatków nie wymaga dodatkowych instalacji żadnych rozszerzeń. To nic innego jak szybka opcja na usunięcie z przeglądarki wszystkich plików tymczasowych, a także systemowych plików tymczasowych. To taki „oczyszczacz” przeglądarki i komputera z plików tymczasowych, które tworzą się podczas codziennego korzystania z komputera. Uważam, że to przydatna funkcja. Tym bardziej, że w ustawieniach można znaleźć konkretne informacje, związane chociażby z tym, jakie pliki ma usuwać takie czyszczenie. Po drugie, możemy również ustalić odpowiedni harmonogram, dzięki któremu całość może być wykonywana np. co tydzień, drugi dzień itd. Opcji jest całkiem sporo i możemy tę funkcjonalność swobodnie modyfikować wg swoich upodobań.  

Zakładka Chroń swoją tożsamość 

Przechodzimy już do trzeciej zakładki na ekranie głównym. To również bardzo ciekawe opcje, a w dzisiejszych czasach nie mniej ważne od pozostałych opcji, które mamy dostępne w tym panelu. Są one związane z naszymi bezpieczeństwem.  

 • Ochrona (monitorowanie) tożsamości – to pierwsza z opcji, z której możemy skorzystać przy okazji tej zakładki. Pozwala monitorować dane osobowe i kredytowe przed ich pozyskaniem i sprzedażą na czarnym rynku tzw. Dark Webie. Przycisk “Skonfiguruj” przenosi nas z aplikacji do wersji przeglądarkowej, w celu dokonania konfiguracji ustawień i sprawdzenia naszego bezpieczeństwa. 
 • Menedżer haseł – zasada działania jest bardzo prosta. Menedżer haseł zapisuje nasze hasła w jednym miejscu, dzięki czemu możemy tworzyć hasła unikatowe dla zewnętrznych serwisów, takich jak banki czy social media. Dodatkowo mamy również możliwość tworzenia skomplikowanych haseł, bo nie musimy ich w żaden sposób zapamiętywać. W przypadku korzystania tych rozwiązań musimy zalogować się do zewnętrznej strony True Key, dzięki czemu będziemy mieć dostęp do wszystkich haseł z poziomu przeglądarki. Warto się zastanowić nad korzystaniem z takiego rozwiązania. Możemy czuć się zdecydowanie bezpieczniej. 
 • Niszczarka plików – to kolejne rozwiązanie, które coraz częściej pojawia się w przypadku programów antywirusowych na całym świecie. Jeśli chcemy mieć pewność, że usuwane pliki nie będą się widoczne dla innych użytkowników, ani czy nie będzie ich można w inny sposób odtworzyć to Niszczarka plików jest rozwiązaniem idealnym. Może z takiej funkcjonalności nie korzysta się na co dzień, ale mimo wszystko, to bardzo przydatne rozwiązanie, które również stawia na nasze bezpieczeństwo. 

Bezpieczeństwo – skuteczność i wykrywanie zagrożeń 

To również ważny aspekt, jeśli nie ważniejszy niż ilość opcji, która pojawia się w programie antywirusowym. Jak sobie radzi z wirusami i innymi niebezpieczeństwami McAfee Total Protection 2023? Podobnie, jak w przypadku innych recenzji, warto posiłkować się w tym wypadku testami niezależnych redakcji, które zajmują się stricte sprawami bezpieczeństwa w internecie. Takich redakcji na całym świecie jest kilka, a wśród nich między innymi PC-World czy AV-Test. Jeśli chodzi o wyniki takich testów to w przypadku McAfee Total Protection możemy spać spokojnie. Przeglądając testy z ostatnich kilku miesięcy widać jednoznacznie, że ten program antywirusowy daje maksymalną ochronę przed różnego rodzaju zagrożeniami. Według AV-Test z testu z sierpnia 2023 roku wynika jeden wniosek – maksymalna ochrona i najwyższa możliwa ocena czyli 6.0.  

Na poniższym screenie widać także opinię PC-World, która również daje temu programowi antywirusowemu najwyższe możliwe oceny.  

McAfee Total Protection 2023 to absolutna czołówka jeśli chodzi o zabezpieczenie naszych urządzeń.  

McAfee Total Protection 2023 – czy warto? 

Do naszej dyspozycji McAfee oddało całkiem sporo różnych ciekawych funkcji, które sprawdzają się w codziennym korzystaniu z programu antywirusowego. Jednak trzeba wziąć pod uwagę kilka rozwiązań, które nie wszystkim się przydadzą i nie zawsze będą się sprawdzać w codziennym działaniu. Przed ostateczną decyzją zakupu najnowszego wersji McAfee to warto prześledzić ceny poszczególnych licencji. W tym celu warto przejrzeć chociażby ofertę sklepu Omegasoft.pl, który oferuje całą gamę różnych wersji tego oprogramowania. Drugim ważnym aspektem jest, to że przy okazji zakupu licencji można zakupić jeden kod na kilka urządzeń. W zależności od tego, ile sprzętów mamy do ochrony, warto zakupić licencję na 5 lub 10 sprzętów, bowiem koszt zakupu kilku subskrypcji za jednym razem jest znacznie bardziej opłacalny niż kupowanie ich później osobno. Wybierz najlepszą wersję dla siebie:

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?