niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaOmegopediaDobre radyWakacyjny niezbędnik – Twoje cyberbezpieczeństwo podczas podróży

Wakacyjny niezbędnik – Twoje cyberbezpieczeństwo podczas podróży

Kupiłeś bilety, spakowałeś walizki i jesteś gotowy na podróż życia? To wspaniale! Wyjazdy są ekscytujące, jednak podczas nich nie możesz zapomnieć o jednym – bezpieczeństwie. I nie chodzi tu o to, czy zostawiłeś w domu wyłączone światła, zakręconą wodę i zamkniętą lodówkę. Aby Twoja podróż była komfortowa – zarówno prywatna, jak i służbowa – musisz zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo. Zwłaszcza, jeśli jedziesz za granicę

Na Twoje dane w podróży czyha wiele niebezpieczeństw. Jeśli podróżujesz w interesach, jesteś szczególnie narażony – najprawdopodobniej przewozisz ze sobą wrażliwe dane, zarówno osobowe, jak i osobiste, na różnych urządzeniach – smartfonach, laptopach czy tabletach.

Na szczęście, nie musisz rezygnować ze swoich podróżowych planów, aby być ochronionym. Oto 15 wskazówek dotyczących bezpieczeństwa cybernetycznego, które przydadzą się zarówno osobom pracującym służbowo, jak i każdemu, kto planuje wakacje w kraju czy za granicą.

1. Nie udostępniaj sprzętu innym

Twoje urządzenia to ogromne źródło informacji – zwłaszcza smartfon. Pełni on rolę Twojego centrum dowodzenia – towarzyszy Ci na każdym kroku i ciągle jest w użytku. Nic dziwnego, że zawiera mnóstwo informacji o Tobie i Twoich znajomych lub partnerach biznesowych.

Na Twoim telefonie znajduje się aplikacja do banku, poczta elektroniczna, prywatne zdjęcia, dokumenty i wiele innych cennych informacji. Właśnie dlatego musisz być bardzo ostrożny w udostępnianiu swojego telefonu innym. Chodzi tu zwłaszcza o osoby obce, jednak również w przypadku znajomych zachowaj czujność – niejednokrotnie właśnie “dobry kolega” może próbować wykorzystać Twoją ufność, by dostać się do Twoich danych lub pieniędzy.

Bądź podejrzliwy, jeśli ktoś poprosi Cię o możliwość zadzwonienia z Twojego telefonu. Jeśli obca osoba potrzebuje pomocy, lepiej samemu wykonać połączenie i nie udostępniać swojego urządzenia.

2. Ustaw blokadę telefonu

Większość smartfonów, laptopów i tabletów jest wyposażona w ustawienia zabezpieczeń, które umożliwią zablokowanie urządzenia za pomocą numeru PIN lub identyfikatora odcisku palca. Zrób to na każdym swoim urządzeniu. Podczas podróży zmień również numery PIN i blokady, których regularnie używasz.

Ten prosty zabieg jest bardzo ważny. W przypadku utraty urządzenia w wyniku zgubienia lub kradzieży, a nawet chwilowego pozostawienia go w kawiarni czy recepcji hotelu, blokada PIN lub inna stanowi pierwszą linię obrony przed naruszeniem bezpieczeństwa.

3. Zadbaj o kopie zapasowe

Regularne robienie kopii zapasowych po prostu się opłaca – może uratować Cię przed utratą ważnych plików w przypadku kradzieży, zgubienia lub awarii telefonu.

Kopie zapasowe danych Twoich urządzeń możesz utworzyć na innym urządzeniu fizycznym lub w chmurze. Dzięki temu zapewnisz sobie bezpieczeństwo w przypadku naruszenia danych lub jakiegokolwiek nieszczęśliwego zdarzenia, w którym utracisz dane lub urządzenia w podróży.

My polecamy tę drugą opcję – backup w chmurze. Dzięki niemu, uzyskasz ogromną ilość miejsca na zewnętrznych serwerach, które są dobrze chronione przez usługodawców.

Jeśli zdecydujesz się na specjalny program do backupu, nie będziesz musiał robić tego ręcznie – wystarczy, że odpowiednio ustawisz program, aby regularnie robił kopie zapasowe za Ciebie. Dzięki przechowywaniu w chmurze zyskasz też więcej miejsca na zdjęcia z wakacyjnych wojaży.

4. Usuń poufne dane

Zanim zabierzesz swoje sprzęty na wakacje, zastanów się – czy wszystkie znajdujące się na nim dane są Ci potrzebne podczas tej podróży? Zwróć uwagę zwłaszcza na te, których utrata mogłaby narazić Cię na niebezpieczeństwo.

Zanim wybierzesz się w podróż, usuń ze swojego telefonu, tabletu i laptopa wszystkie informacje, które nie są Ci potrzebne w trakcie wyjazdu. Znacznie zwiększy to bezpieczeństwo danych. Możesz przenieść je do chmury lub na inne urządzenie, którego nie zabierasz ze sobą. W przypadku kradzieży lub zagubienia sprzętu na wakacjach, nie będziesz musiał się martwić o ich bezpieczeństwo.

5. Uważaj na publiczne WiFi

Bezpłatny dostęp do sieci WiFi może być bardzo atrakcyjny – zarówno dla osób podróżujących służbowo, jak i prywatnie. Niestety, jest również szczególnie narażony na problemy z bezpieczeństwem.

Hakerzy są w stanie wiele podsłuchać w publicznej sieci. Zdarza się również, że tworzą własne hotspoty i nadają im nazwy wzbudzające zaufanie (np. nazwa hotelu), licząc, że się z nimi połączysz i podasz swoje dane na tacy.

Unikaj nieszyfrowanych sieci WiFi – zanim połączysz się z Internetem, upewnij się w recepcji, czy to faktycznie ich sieć, a także zapytaj się o protokół bezpieczeństwa sieci. Zachowaj szczególną ostrożność, korzystając z kafejek internetowych i bezpłatnych punktów dostępowych w kawiarniach, księgarniach, biurach podróży, kinach, bibliotekach, na lotniskach.

Jeśli musisz z nich skorzystać, nie używaj ich do robienia zakupów online oraz uzyskiwania dostępu do kont bankowych.

6. Wyłącz automatyczne łączenie z publicznym WiFi

Wiele telefonów ma ustawienie, które umożliwia automatyczne łączenie się z siecią WiFi, jeśli jest dostępna. Choć ta funkcja może być bardzo wygodna w domu czy miejscu pracy, lepiej uważać na nią podczas wyjazdów. Blokuje Ci ona możliwość decydowania, z którą siecią chcesz się połączyć, a z którą nie. A te ogólnodostępne są najbardziej niebezpieczne!

Sprawdź, czy Twój telefon ma taką opcję i koniecznie wyłącz ją przed podróżą. Lepiej, aby smartfon i laptop musiały być ręcznie połączone za każdym razem, gdy chcesz uzyskać dostęp do Internetu.

7. Uważaj na zdjęcia z wakacji w social mediach

Większość urlopowiczów robi mnóstwo zdjęć i nagrywa filmy. Pokusa, aby pochwalić się wypoczynkiem i udostępnić zdjęcie lub film na Facebooku czy Instagramie jest ogromna – warto jednak chwilę odczekać. Dlaczego?

Jeśli natychmiast publikujesz wakacyjne zdjęcia na portalu społecznościowym, dajesz światu jasny sygnał Twojej nieobecności w domu. Może to zachęcić złodzieja do złożenia Ci nieproszonej wizyty. Dużo lepszym i bezpieczniejszym sposobem na pochwalenie się urlopem będzie publikowanie zdjęć z podróży już po powrocie do domu. Warto też ustawić widoczność profilu wyłącznie dla znajomych.

Pamiętaj również, że social media mogą udostępniać miejsce, w którym aktualnie przebywasz. Korzystaj z tej funkcji z rozwagą – zwłaszcza, gdy wyjeżdżasz na dłużej.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku udostępniania danych o swojej lokalizacji. Wiele urządzeń posiada funkcję geotagowania, czyli zapisywania dokładnej lokalizacji w momencie robienia zdjęcia. Dla własnego bezpieczeństwa możesz ją wyłączyć, a także usunąć tagi ze zrobionych już zdjęć.

8. Zadbaj o fizyczne bezpieczeństwo sprzętu

Gdy jesteś w podróży, uważaj na swoje otoczenie oraz na to, gdzie i jak korzystasz z urządzeń. Pilnuj swojego sprzętu w miejscach publicznych, jak lotniska, hotele czy restauracje. To właśnie w nich najłatwiej o kradzież.

Nigdy nie zostawiaj telefonu czy laptopa bez nadzoru w przestrzeni publicznej ani w żadnym środku transportu. Trzymaj telefon w przedniej kieszeni – jest tam o wiele bezpieczniejszy, niż w tylnej.

Jeśli używasz urządzenia w miejscu publicznym, uważaj, aby nikt nie próbował wykraść Ci informacji, szpiegując ekran Twojego urządzenia, gdy jest ono w użyciu. Rozważ zakup ekranu prywatności – ograniczy on widoczność tego, co robisz.

Warto również zabezpieczyć się na wypadek ewentualnej kradzieży lub zagubienia sprzętu. Możesz skorzystać z aplikacji typu Pocket Sense, które powodują, że telefon będzie wydawać głośny dźwięk po wyjęciu z kieszeni do czasu, aż wpiszesz hasło. Dzięki temu zawsze zauważysz próbę kradzieży.

W przypadku utraty sprzętu warto skorzystać również z funkcji antykradzieżowych oferowanych przez dobre programy antywirusowe. Dzięki nim zlokalizujesz urządzenie, zdalnie skasujesz dane, zrobisz zdjęcie złodziejowi, a nawet prześlesz na urządzenie wiadomość dla ewentualnego znalazcy.

9. Zainstaluj dobrego antywirusa

Posiadanie antywirusa powinno być oczywiste – w końcu to podstawa ochrony każdego sprzętu. Pamiętaj, aby każde urządzenie zabierane na wakacje posiadało najnowszy i najpotężniejszy dostępny program antywirusowy, aby żadne złośliwe oprogramowanie nie dostało się do Twoich danych i nie zepsuło Ci podróży.

Jaki program wybrać? Postaw na liderów branży, jak Norton, Panda, ESET, Bitdefender, AVG lub McAfee. Pod żadnym pozorem nie instaluj bezpłatnych wersji – nie tylko posiadają mniej funkcji, ale też mogą same stać się źródłem zagrożenia, zwłaszcza jeśli pochodzą z niepewnego źródła. Kupując porządny program antywirusowy masz pewność, że nikt i nic nie zagrozi Twoim danym.

Pamiętaj również, że nie wystarczy tylko mieć świetny program antywirusowy — musisz również upewnić się, że jest on zaktualizowany. Tylko wtedy będzie posiadać informacje o najnowszych zagrożeniach i wszystkie dostępne funkcje.

10. Zaktualizuj oprogramowanie

Nie jest tajemnicą, że brak aktualizacji naraża Twoje urządzenia na ataki hakerów i złośliwe oprogramowanie. Nieaktualne oprogramowanie to obecnie jedna z najczęściej używanych dróg, jakimi hakerzy i ich programy dostają się na sprzęt.

Podczas podróży dużo częściej spotkasz się z sytuacjami generującymi ryzyko, jak łączenie się z publiczną siecią WiFi, odwiedzenie nieznanych stron internetowych, próby wyłudzenia informacji. Aktualizowanie oprogramowania pomoże złagodzić te zagrożenia i może chronić Twoje urządzenie przed poważnymi zagrożeniami, np. atakiem ransomware.

Szczególną uwagę zwróć na aktualizacje systemu, przeglądarki i najczęściej używanych programów i aplikacji. Hakerzy najczęściej wertują najpopularniejsze oprogramowanie w poszukiwaniu luk, przez które mogliby dostać się na sprzęt.

Nie oznacza to, że resztę aplikacji możesz pominąć. Nawet jeśli ich nie używasz, one nadal są na urządzeniu i mogą stać się oknem dla cyberprzestępcy. Jeśli nie używasz jakiegoś programu, najlepiej odinstaluj go – to dobra praktyka dla bezpieczeństwa sprzętu.

11. Zadbaj o hasła

Przed wyjazdem nie oszczędzaj na tworzeniu haseł. Poświęć trochę czasu i zmień wszystkie hasła i kody PIN. Muszą być one unikalne – unikaj korzystania z tego, czego używasz zwykle.

Zdajemy sobie sprawę, że stworzenie dużej ilości silnych i unikalnych haseł, a do tego zapamiętanie ich może być kłopotliwe. Na szczęście, specjaliści od cyberbezpieczeństwa wymyślili już na to sposób – menedżery haseł, które stanowią część pakietu każdego dobrego programu antywirusowego.

Menedżer haseł nie tylko wymyśli za Ciebie skomplikowane hasła, ale też zapisze je w zaszyfrowanej bazie, odpornej na ataki hakerskie. Jedyne, co będziesz musiał pamiętać, to hasło do menedżera – zadbaj więc, by było unikalne i trudne do złamania.

12. Wyłącz Bluetooth

Podobnie jak automatyczna łączność Wi-Fi w telefonie, łączność Bluetooth także może stwarzać problemy. Sygnały Bluetooth mogą pochodzić z dowolnego miejsca. Jeśli Twój Bluetooth pozostanie włączony, napastnicy znajdujący się w pobliżu mogą połączyć się z Twoim telefonem i potencjalnie włamać się na urządzenie. Wyłącz więc Bluetooth – zwłaszcza podczas podróży za granicę.

13. Używaj VPN

Podczas podróży musisz polegać na sieciach publicznych lub sieciach, których nie jesteś właścicielem ani ich nie kontrolujesz? To ryzykowne – wszystko, co robisz w tych sieciach, może być szpiegowane, a przesyłane dane mogą zostać przejęte i skradzione.

Trudno korzystać z sieci, rezygnując całkowicie z czynności wiążących się z danymi osobowymi i wrażliwymi. Podczas podróży takich potrzeb może być sporo – logowanie w banku, zakupy czy rezerwacje online, sprawdzanie swoich kont podróżnych, złapanie Ubera lub Lyfta.

Dlatego właśnie VPN jest niezbędny w podróży. Szyfruje dane w każdej sieci, z którą się łączysz, i uniemożliwia wtrącanie się stron trzecich w celu sprawdzenia, co robisz online. VPN, czyli Wirtualna Sieć Prywatna, to coś więcej, niż tylko środek bezpieczeństwa – możesz jej również użyć do ominięcia blokad geograficznych i cenzury, co może być pomocne, jeśli chcesz być na bieżąco z ulubionymi programami, ale są one niedostępne w miejscu, w którym podróżujesz. Pamiętaj tylko, aby upewnić się, że nie łączysz się automatycznie z żadną siecią Wi-Fi bez włączonej sieci VPN!

Jaką usługę VPN wybrać? My polecamy liderów z branży bezpieczeństwa – Bitdefender Premium VPN, AVG Secure VPN, NordVPN oraz Surfshark VPN. Jeśli będziesz korzystać z VPN sporadycznie, sprawdź, czy Twój antywirus ma taką funkcję – programy antywirusowe często oferują usługę VPN ograniczoną np. do 150 MB na dzień.

14. Uważaj na komputery publiczne

Coraz więcej miejsc publicznych umożliwia dostęp do sieci przez publiczne komputery. Biblioteki, hotele, a nawet niektóre restauracje mają ogólnodostępne komputery, na których możesz korzystać i korzystać z Internetu.

Choć ta opcja brzmi kusząco, jako podróżujący nie możesz ufać takim urządzeniom. Mogą one nie posiadać koniecznych aktualizacji gwarantujących bezpieczeństwo, a nawet zawierać złośliwe wirusy lub oprogramowanie zainstalowane przez hakerów w celu uzyskania dostępu do danych podróżnych lub cyfrowych kluczy i haseł.

Na publicznych urządzeniach istnieje również ryzyko keyloggera – programu lub urządzenia rejestrującego wciskanie klawiszy klawiatury w celu kradzieży loginów, haseł, informacji o karcie kredytowej oraz innych poufnych i osobistych informacji.

15. Strzeż się przed urządzeniami skimmerowymi

Klasyczny skimmer to fałszywy czytnik kart kredytowych, zwykle zamontowany na standardowym czytniku. Po włożeniu karty, zbiera on informacje, które służa praestępcy do utworzenia kopii karty. Takie fałszywe czytniki oszuści instalują zwykle w bankomatach lub punktach sprzedaży na stacjach paliw.

Aktualnie popularność zdobywają jednak nowe, jeszcze bardziej niebezpieczne rodzaje skimmerów. Są one w stanie skopiować informacje o karcie kredytowej bez jej dotykania i używania. Wystarczy, że przestępca na kilka sekund najedzie urządzeniam skimmerowym nad Twoją kartą, aby skopiować jej dane i wykorzystać je do osobistych korzyści.

Aby to zrobić, oszust może skorzystać np. z tłoku w kawiarni czy restauracji, aby umieścić urządzenie nad Twoim portfelem lub kieszenią, w której znajduje się Twoja karta.

Warto mieć świadomość tego zagrożenia i odpowiednio zabezpieczyć się przed nim, zanim wybierzesz się w podróż. Prostym sposobem jest zakup portfela lub etui na karty RFID. Zapobiegają one bezprzewodowej interakcji między mikroczipami RFID a czytnikami kart, tym samym przyczyniając się do bezpieczeństwa kart.

Oszuści kochają turystów: kiedy masz szeroko otwarte oczy i odkrywasz nowe miejsce po raz pierwszy, jesteś szczególnie narażony na przebiegłych przestępców, którzy chcą wykorzystać Twoją dobroć, zaufanie lub podzieloną uwagę.

Na szczęście, większość tego typu opryszków poluje na łatwe ofiary. Właśnie dlatego przygotowanie i świadomość zagrożenia to zwykle wszystko, czego potrzebujesz, aby uniknąć większości kłopotów. Postępuj zgodnie z naszymi 15 radami, a będziesz w pełni gotowy, by wyruszyć na podbój świata – lub po prostu na drugi koniec miasta, ponieważ będziesz bezpieczny bez względu na to, dokąd się udasz.

PODOBNE ARTYKUŁY

1 KOMENTARZ

  1. Witam. Strony internetowe, na których podaje się wrażliwe dane są zabezpieczone protokołem https, czyli przesyłanie danych pomiędzy naszą przeglądarką a serwerem jest szyfrowane. Dlaczego to szyfrowanie nie ochroni nas w publicznych sieciach Wi-Fi ?. Czy mógłby powstać artykuł, który w prosty sposób wyjaśnił by to?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?