piątek, 14 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaEdukacjaAntywirus dla edukacji - jaki program antywirusowy wybrać dla szkoły?

Antywirus dla edukacji – jaki program antywirusowy wybrać dla szkoły?

[et_pb_section][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text]

Szukasz antywirusa do szkolnej pracowni komputerowej? A może chcesz ochronić przed zagrożeniami internetowymi inne oświatowe urządzenia, np. komputery nauczycieli czy pracowników szkolnych? Doskonale trafiłeś! Wybór najlepszego programu antywirusowego dla edukacji to ważna sprawa – bez niego urządzenia i gromadzone w nich dane są narażone na wiele niebezpieczeństw. Kupując program antywirusowy, należy jednak wziąć pod uwagę wiele czynników, jak chociażby posiadany system operacyjny.

Antywirus dla szkół powinien być zainstalowany na każdym urządzeniu, które wykorzystuje się w edukacji. Z tego względu specjaliści do spraw cyberbezpieczeństwa przygotowali specjalne programy antywirusowe oparte na licencjach edukacyjnych – idealne dla przedszkoli, szkół podstawowych, ponadpodstawowych i uczniów. Dzięki nim Twoja placówka oświatowa będzie bezpieczna i przyjazna wszystkim użytkownikom. Poznaj programy antywirusowe dla edukacji i wybierz najlepszy dla swojej placówki!

Dlaczego szkoła powinna posiadać dobry program antywirusowy?

Współczesne szkoły znacznie różnią się od tych, które pamiętamy z dzieciństwa – sale wzbogacane są o coraz więcej pomocy, od komputerów, przez tablice edukacyjne, tablety, aż po drukarki i inne dodatkowe urządzenia. Te sprzęty znacznie ułatwiają uczniom przyswajanie wiedzy, a nauczycielom pracę. Dzięki nim mogą oni prowadzić ciekawsze, efektywniejsze i atrakcyjniejsze zajęcia.

Placówki rezygnujące z wykorzystania technologii pozostają w tyle za szkołami, które stawiają na nowoczesne rozwiązania. Wykorzystanie komputerów podłączonych do internetu wiąże się jednak również z niebezpieczeństwami. W internecie jest wiele zagrożeń, a nieprzygotowani użytkownicy mogą mieć przez to wiele problemów. Dotyczy to zwłaszcza uczniów, którzy nie zawsze wiedzą, jakie oszustwa i niebezpieczeństwa czyhają na nich w internecie i jak należy o siebie dbać.

Właściwego zabezpieczenia potrzebują jednak nie tylko urządzenia, z których korzystają uczniowie, np. w pracowniach komputerowych. Dobrze chronione powinny być również inne komputery wykorzystywane w placówkach edukacyjnych, np. przez nauczycieli, pracowników sekretariatu itp. Dane przechowywane na nich to często dane osobowe, które wymagają szczególnych zabezpieczeń. Zastosowanie odpowiedniego programu antywirusowego ochroni szkołę przed oprogramowaniem ransomware, naruszeniami danych i innymi zaawansowanymi cyberatakami.

Przed czym dokładnie zabezpieczają programy antywirusowe dla edukacji? Oto ich najważniejsze funkcje:

 • chronią pliki gromadzone na szkolnych komputerach czy laptopach, dzięki czemu uczniowie mogą bezpiecznie korzystać z ich zawartości,
 • zabezpieczają przed wykradzeniem haseł i loginów wprowadzanych przez użytkowników,
 • chronią prywatność użytkowników w sieci,
 • zabezpieczają dysk twardy przed wirusami, robakami, trojanami i innymi szkodnikami, które mogą uszkodzić sprzęt,
 • chronią przed zaawansowanymi atakami hakerskimi, np. ransomware, phishingiem i wieloma innymi.

Producenci pakietów antywirusowych oferują placówkom edukacyjnym różne rozwiązania. Warto przejrzeć ich oferty i wybrać program maksymalnie dopasowany do potrzeb i wymagań Twojej szkoły.

Jaki antywirus dla szkoły wybrać?

Na rynku znajdziesz wiele programów antywirusowych – zarówno płatnych, jak i bezpłatnych. W przypadku szkoły warto jednak postawić na specjalistyczne pakiety dla szkół. My polecamy Bitdefender GravityZone Bussines Security EDU oraz Bezpieczna Szkoła F-Secure Internet Security. Nie są to jedyni dostawcy oprogramowania antywirusowego, jednak stanowią najlepsze rozwiązania dla szkół z dostępnych na rynku. Mają oczywiście zalety i wady, które należy wziąć pod uwagę, wybierając program dla konkretnej placówki. Poniżej znajdziesz szczegółowe opisy tych programów.

Bitdefender GravityZone Bussines Security EDU

To program na licencji edukacyjnej, przeznaczony dla przedszkoli, szkół podstawowych i szkół średnich. Dostępne są licencje dla 50 lub dla 100 stanowisk. Chroni takie systemy operacyjne jak Windows, Mac OS oraz Linux. 30% ogólnej liczby chronionych stanowisk mogą stanowić serwery plików.

Bitdefender – Pakiet Edukacyjny to zaawansowane rozwiązanie antywirusowe, które  zapewnia maksymalną ochronę wszystkich urządzeń, danych i prywatności zarówno uczniów korzystających z pracowni komputerowych, jak i pracowników administracyjnych. Wybierając go, uzyskujesz dostęp do wielu przydatnych opcji, takich jak:

 • ochrona urządzeń szkolnych przed wszystkimi rodzajami zagrożeń i złośliwymi programami – wirusami, programami szpiegującymi, robakami, trojanami, rootkitami,
 • niezawodna zapora – Firewall, chroniąca przed włamaniami, atakami hakerów, dostępem nieuprawnionych osób oraz atakami phishingowymi,
 • wydajna, łatwa w obsłudze konsola, która pozwala na kontrolę i zarządzanie ochroną wielu komputerów nawet przez osoby niedoświadczone. Umożliwia łatwą instalację i konfigurację ustawień zabezpieczeń,
 • ochrona komputerów w pracowniach szkolnych, komputerów pracowników placówki oraz wykorzystywanych serwerów w ramach jednego Pakietu Edukacyjnego Bitdefender, niezależnie do posiadanego systemu operacyjnego (Windows, Linux, MacOS),
 • pełna wydajność mimo wykorzystania zaawansowanych rozwiązań antywirusowych,
 • możliwość ograniczenia dostępu uczniów i pracowników do nieodpowiednich treści i aplikacji, co pozwala na poprawę wydajności pracy pracowników placówki, a także pełną ochronę uczniów i podopiecznych przed niewłaściwymi stronami internetowymi i treściami, takimi jak pornografia czy przemoc.

Sprawdź w sklepie:

Warto zwrócić tu uwagę zwłaszcza na konsolę do zarządzania wszystkimi licencjami, dostępną z poziomu przeglądarki internetowej. Pozwala ona na wygodne, zdalne zainstalowanie oprogramowania chroniącego przed zagrożeniami internetowymi i jego aktualizacje, a także konfigurowanie zabezpieczeń na poszczególnych komputerach. Dzięki niemu nie musisz konfigurować każdego urządzenia z osobna.

Bitdefender GravityZone Bussines Security EDU – wady i zalety

Zalety:

 • łatwy w obsłudze,
 • nie obciąża komputera,
 • może zabezpieczać nawet do 100 urządzeń w ramach jednej licencji w korzystnej cenie,
 • posiada wygodną konsolę do kontroli i zarządzania wieloma komputerami.

Wady:

Bitdefender GravityZone Bussines Security EDU posiada wszystko, czego potrzebuje dobry pakiet edukacyjny – trudno dopatrzyć się w nim wad!

Bezpieczna Szkoła F-Secure Internet Security

Ten program na licencji edukacyjnej przeznaczony jest dla publicznych jednostek edukacyjnych, w szczególności: szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli. Dostępne są licencje na 40 stanowisk lub na 40 stanowisk + serwer. Program obsługuje komputery pracujące na systemie Windows oraz serwery pracujące na systemach Microsoft.

F-Secure Internet Security cieszy się od lat niesłabnącą popularnością i zaufaniem dzięki niezawodności i łatwej, przyjaznej obsłudze. To pakiet zaawansowanych zabezpieczeń, opierający się na najnowszych, wielokrotnie nagradzanych rozwiązaniach stworzonych w laboratoriach F-Secure. Obejmuje on następujące funkcje:

 • ochrona w czasie rzeczywistym przed zagrożeniami i szkodliwym oprogramowaniem – wirusami, spyware, atakami hakerów, próbami oszustw,
 • ochrona podczas przeglądania internetu,
 • ochrona bankowości – bezpieczeństwo poufnych danych – np. haseł do logowania – podczas dokonywania zakupów i korzystania z bankowości internetowej,
 • F-Secure Search – wyszukiwarka internetowa, która sprawdza wyniki wyszukiwania i zabezpiecza przed dostępem do niebezpiecznych linków, zagrażających bezpieczeństwu danych i prywatności, a także pozwala kontrolować i blokować dostęp najmłodszych do nieodpowiednich dla nich treści,
 • kontrola rodzicielska, zapewniająca bezpieczeństwo najmłodszych podczas korzystania z internetu,
 • brak wpływu na wydajność urządzenia – nadaje się nawet dla starszych urządzeń,
 • pomoc techniczna dostępna dla użytkowników przez telefon oraz chat.

Sprawdź w sklepie:

Jak widzisz, F-Secure Internet Security posiada wiele przydatnych dla placówek edukacyjnych funkcji. Z jego pomocą ochronisz zarówno komputery uczniów i innych pracowników szkoły, jak i szkolny serwer.

Bezpieczna Szkoła F-Secure Internet Security – wady i zalety

Zalety:

 • prosty w obsłudze,
 • nie wpływa na wydajność komputera,
 • specjalna wyszukiwarka internetowa, która sprawdza wyniki wyszukiwania.

Wady:

 • nie posiada konsoli do zarządzania, przez co wymaga instalowania osobno na każdym komputerze, a także wprowadzania ustawień i konfiguracji osobno na każdym komputerze,
 • obsługuje tylko system Windows – nie obsługuje systemów MacOS i Linux.

Zarówno Bitdefender GravityZone Bussines Security EDU, jak i Bezpieczna Szkoła F-Secure Internet Security zapewniają komputerom w placówkach edukacyjnych skuteczną ochronę przed wszystkimi zagrożeniami, a także udostępniają funkcje, które ograniczają uczniom dostęp do niebezpiecznych i niewłaściwych treści. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na propozycję Bitdefender ze względu na obecność konsoli do zarządzania ochroną wielu komputerów oraz możliwość instalacji na urządzeniach z innymi systemami niż Windows.

Czy antywirus dla szkół będzie działać na starszych komputerach?

Wiele osób zajmujących się pracowniami komputerowymi chce chronić urządzenia, z których korzystają uczniowie, jednak obawia się o to, czy takie zabezpieczenia będą działać na starszych maszynach. Technologia szybko idzie do przodu, a szkoły nie zawsze są w stanie pozwolić sobie na częstą wymianę sprzętu. Co w takiej sytuacji?

Pakiety antywirusowe dla szkół, takie jak Bitdefender GravityZone Bussines Security EDU oraz Bezpieczna Szkoła F-Secure Internet Security, to programy, które zaprojektowano w trosce o wydajność i nieobciążanie urządzeń. Specjaliści od spraw cyberbezpieczeństwa doskonale wiedzą, że program zabezpieczający komputer nie może mieć negatywnego wpływu na szybkość jego działania.

Mimo wykorzystania zaawansowanych rozwiązań antywirusowych zarówno Bitdefender GravityZone Bussines Security EDU, jak i Bezpieczna Szkoła F-Secure Internet Security nie powodują pogorszenia wydajności chronionych komputerów oraz spowolnienia ich działania czy utrudnień w korzystaniu z nich. Doskonale sprawdzą się nawet na starszych urządzeniach. Przed zakupem warto jednak zawsze sprawdzić wymagania techniczne danego programu – dzięki nim będziesz dokładnie wiedzieć, jakie wersje systemów obsługuje dany program, a także jakie są podstawowe wymagania odnośnie do procesora, pamięci, wolnego miejsca na dysku czy połączenia internetowego.

Dlaczego darmowe antywirusy to zły wybór dla szkół?

Na początek warto zadać sobie pytanie – czy istnieje w 100% darmowy program antywirusowy? Pamiętaj – większość firm antywirusowych ogranicza bezpłatną wersję swojego oprogramowania jedynie do podstawowej ochrony. A w przypadku szkół to zdecydowanie zbyt mało.

Warto pamiętać, że z pozoru “bezpłatne” programy antywirusowe zawsze mają swoją cenę, która jest zwykle odpowiednio ukryta. W wielu przypadkach są to uciążliwe wyskakujące podczas korzystania z programu reklamy, które umożliwiają jego twórcom czerpanie zysku nawet z “bezpłatnych” wersji. Darmowe programy są też często uciążliwe w obsłudze, są mniej skuteczne, nie posiadają zbyt wielu funkcji i często powodują zawieszanie się lub inne obciążenia urządzenia.

Instalując darmowy program, należy również uważać na źródło jego pochodzenia. Pobierając antywirus z podejrzanego źródła, możesz przy okazji zapisać na szkolnych komputerach różnego rodzaju szkodliwe i złośliwe programy. Zamiast ochrony otrzymasz więc coś zupełnie przeciwnego.

Placówki edukacyjne potrzebują oprogramowania dostosowanego do ich indywidualnych potrzeb. Ze szkolnych komputerów korzystają dzieci, które wymagają odpowiedniej kontroli i zabezpieczenia przed niewłaściwymi treściami. Darmowe antywirusy zwykle nie spełniają oczekiwań placówek oświatowych. Ich instalowanie to strata czasu – nie zapewnią ani odpowiedniej ochrony, ani wygody użytkowania. A konsekwencje związane z ich odinstalowywaniem, zwłaszcza jeśli pochodziły z niepewnego źródła, mogą okazać się czasochłonne i kłopotliwe.

Zainwestowanie w dobrej jakości program antywirusowy, którego zadaniem będzie ochrona zawartości komputera, to konieczność w przypadku każdej placówki, która posiada pracownię komputerową. Pamiętaj – urządzenia wykorzystywane podczas zajęć dydaktycznych są szczególnie narażone na zainfekowanie przez złośliwe oprogramowanie. Ataki za pośrednictwem internetu stają się coraz częstsze, a brak właściwego zabezpieczenia znacznie ułatwia cyberprzestępcom uzyskanie dostępu do danych zgromadzonych na szkolnych komputerach. Wybierz odpowiedni program dla swojej placówki i nie obawiaj się więcej o bezpieczeństwo swoich uczniów i szkolnego sprzętu!

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]
PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?