niedziela, 21 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaMobilePodszywanie się pod numer telefonu - jak uniknąć zagrożenia?

Podszywanie się pod numer telefonu – jak uniknąć zagrożenia?

Otrzymujesz fałszywe połączenia z numerów, które w pierwszym momencie uznałeś za zaufane? Nie jesteś sam. Miliony osób w Polsce, Europie i na całym świecie są obecnie nękane oszustwami telefonicznymi wykorzystującymi technikę zwaną spoofingiem telefonicznym, polegającą na fałszowaniu identyfikatora dzwoniącego. Niestety, przestępcy mają łatwy dostęp do narzędzi potrzebnych do tego oszustwa. A sfałszowane numery potrafią skutecznie nakłonić wielu ludzi do odebrania telefonu.

Co więcej, problem spoofingu telefonicznego nie ogranicza się do odbierania sfałszowanych połączeń. Również Twój numer może zostać skradziony i wykorzystany przez oszustów do inicjowania ataków polegających na podszywaniu się.

Nie ma co oczekiwać, że zjawisko spoofingu telefonicznego zniknie w najbliższym, czasie. Dużo lepszym sposobem będzie uzbrojenie się w odpowiednią wiedzę i narzędzia, które pozwolą się przed nim bronić. Dowiedz się więcej o oszustwach związanych z podszywaniem się pod numery, a także poznaj sposoby ochrony swojego numeru przed przejęciem przez oszustów.

Spoofing telefoniczny – na czym dokładnie polega?

Spoofing telefoniczny polega na podszywaniu się pod dowolny numer telefonu lub nazwę kontaktu podczas połączenia telefonicznego. Gdy otrzymujesz połączenie na swój telefon komórkowy, oszust może zamaskować oryginalny numer i udawać inny. W ten sposób próbuje podszywać się pod zaufaną osobę z Twoich kontaktów lub instytucję, np. bank.  Typowe cele takiego oszustwa obejmują zdobycie poufnych danych osobowych lub wyłudzenie od ofiary pieniędzy.

Istnieje kilka metod, za pomocą których oszuści podszywają się pod numery telefonów. Zdecydowanie najczęstsza i najpopularniejsza stosowana technika to fałszowanie numerów za pomocą protokołu Voice over Internet (VoIP). Przestępcy mogą albo skorzystać z ogólnodostępnych narzędzi VoIP typu open source, albo utworzyć konto u dostawcy VoIP, który umożliwia im zastąpienie oryginalnego numeru dowolnym numerem.

Po skonfigurowaniu oprogramowania VoIP do wyświetlania żądanych numerów, oszuści mogą tworzyć i przeprowadzać kampanie spoofingowe na dużą skalę niemal bez ograniczeń. Praktycznie każdy numer może zostać sfałszowany, co oznacza, że ​​oszuści mogą wykorzystać dowolny numer telefonu, który mają w swojej bazie danych.

Wielu hakerów nie ogranicza się jednak tylko do podszywania się pod numery telefonów. Niektórzy używają cyfrowych narzędzi technicznych do zmiany nazwy wyświetlanej podczas połączenia przychodzącego. Oszuści robią to, aby móc używać numeru telefonu i nazwiska prawie każdej osoby czy instytucji. Kiedy więc widzisz, że dzwoni do Ciebie Twój bank czy ZUS, musisz odbierać telefon zawsze z odpowiednią dozą ostrożności.

Jak uchronić się fałszowaniem swojego numeru?

Ponieważ usługi podszywania się pod numery telefonu często generują numery losowo, nie ma niezawodnego sposobu, aby uniemożliwić fałszerzowi użycie Twojego. Nadal jednak możesz podjąć kroki, które zmniejszą ryzyko wykorzystywania Twojego numeru przez oszustów do przeprowadzania nielegalnych działań:

  • Nie udostępniaj nikomu swojego numeru telefonu ani żadnych innych danych osobowych, chyba że jest to konieczne.
  • Uważaj na internetowe losowania i loterie – często są fałszywe i służą wyłudzeniom danych.
  • Zanim podasz gdziekolwiek swój numer, przeczytaj uważnie regulamin, a także upewnij się, że pola zgody pozwalające na udostępnianie lub sprzedaż Twoich danych nie są zaznaczone.

Pozostaje jeszcze kwestia tego, jak sprawdzić, czy Twój telefon został użyty do spoofingu telefonicznego. Nie ma na to jednoznacznego sposobu, jednak istnieje wiele znaków ostrzegawczych. Jeśli Twój numer telefonu jest używany do spamowania wielu potencjalnych ofiar, możesz zauważyć:

  • połączenia przychodzące lub wiadomości tekstowe będące odpowiedzią na komunikację, której nie zainicjowałeś,
  • połączenia lub wiadomości od osób pytających, kim jesteś,
  • telefony lub SMS-y od osób, których nie znasz z prośbą, abyś przestał im przeszkadzać,
  • połączenia przychodzące na Twój telefon, które wydają się pochodzić z Twojego własnego numeru.

Co zrobić, gdy doświadczasz spoofingu telefonicznego?

Chociaż usługodawcy i rządy pracują nad rozwiązaniami, które mają uchronić przed spoofingiem telefonicznym, to od Ciebie przede wszystkim zależy, czy dołożysz należytej staranności, aby powstrzymać oszustwa związane z fałszowaniem numerów. Oto kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby walczyć z tym problemem:

Unikaj odbierania połączeń z nieznanych numerów

Spoofing telefoniczny działa tylko wtedy, gdy potencjalne ofiary odbiorą telefon lub zareagują na wiadomość tekstową. Ignoruj więc próby kontaktu od oszustów, kiedy tylko to możliwe.

W przypadku SMS-ów sprawa jest dość prosta – większość fałszywych wiadomości łatwo zweryfikować, skasować i zignorować. Mowa tu np. o takich SMS-ach, jak “Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 2,50 PLN. Przepraszamy za utrudnienia. Prosimy uregulować należność…”. Tego typu oszustwa stają się coraz bardziej znane, w związku z czym łatwiej się przed nimi bronić.

Gdy chodzi o połączenia telefoniczne, sprawa wygląda nieco bardziej skomplikowanie. Nie możesz ignorować telefonów od banku czy ZUS-u, bo nie masz pewności, czy jest on fałszywy, czy prawdziwy. Podczas rozmowy zawsze zachowaj jednak wzmożoną czujność. Jeśli rozmówca prosi Cię o podanie zaufanych danych, jak loginy czy hasła, lub naciska Cię na zainstalowanie aplikacji, co do której prawdziwości masz wątpliwości, istnieje duże ryzyko, że to oszustwo. Przerwij rozmowę i skontaktuj się bezpośrednio z daną instytucją, aby wyjaśnić sprawę i uchronić się przed zagrożeniem.

Zainstaluj program antywirusowy na telefon

Urządzenia mobilne są obecnie najczęściej używanymi usługami telefonicznymi – telefony stacjonarne to obecnie rzadkość. Podchwycili to oszuści telefoniczni. Podobnie jak twórcy złośliwego oprogramowania na komputery, próbują dostać się na telefony osób korzystających z Androida czy iOS.

Programy antywirusowe na telefon stają się więc koniecznością dla współczesnych konsumentów. Zawierają one wiele przydatnych funkcji, m.in. blokowanie telefonicznego spamu. Na rynku dostępne są dziesiątki takich aplikacji, jednak warto przed instalacją upewnić się, czy jej twórca jest godny zaufania.

Jeśli podejrzewasz, że ktoś próbował Cię oszukać, skontaktuj się z odpowiednimi instytucjami

Może się zdarzyć, że odbierzesz telefon od oszusta i przekonany, że rozmawiasz np. z bankiem, podasz ważne dane, autoryzujesz przelew lub zainstalujesz dziwną aplikację. W takiej sytuacji, jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem i poinformuj o problemie. Bank podejmie odpowiednie działania, np. zablokuje Twoją kartę płatniczą i dostęp do konta, aby uchronić Twoje oszczędności.

Jeśli zostałeś oszukany, nie wahaj się również zgłosić zdarzenia na policję.

Zmień numer telefonu

Jeśli otrzymujesz wiele znaków świadczących o tym, że oszuści posługują się Twoim numerem w celu nękania innych, możesz rozważyć zmianę numeru telefonu. Choć to kłopotliwe, może niekiedy okazać się jedynym sposobem, aby uwolnić się od problemu.

Uzyskanie nowego numeru telefonu jest dość proste. W większości przypadków możesz skontaktować się z operatorem telefonii komórkowej i poprosić o nowy numer bez większych trudności. Zalecamy również poprosić o nieużywany numer. Dostawcy usług telefonicznych zazwyczaj przetwarzają numery. Jeśli używasz numeru “z recyklingu”, możesz utknąć z tym samym problemem, który miałeś. Im dłużej numer był używany, tym bardziej prawdopodobne jest, że był on szeroko udostępniany w sieci.

Zmień operatora sieci

Może się również zdarzyć, że do rozwiązania problemu ze spoofingiem telefonicznym wystarczy zmiana operatora sieci komórkowej. To dużo wygodniejsza opcja, niż zmiana numeru, która może wiązać się z kilkoma korzyściami:

  • Nowy operator może być tańszy i oferować lepszą obsługę w Twojej okolicy,
  • Nowy operator może stosować skuteczniejsze metody walki z fałszowaniem numerów i blokowaniem spamu, niż obecny.

Wielu operatorów telefonii komórkowej zaczęło wdrażać technologie blokowania spamu na poziomie sieci. W takim przypadku, gdy połączenia przychodzą do sieci, są analizowane i filtrowane, a fałszywe połączenia – blokowane. Blokowanie spamu na poziomie sieci jest obecnie jednym z narzędzi marketingowych przyciągających klientów. Warto zorientować się, jak stosunek do tej kwestii ma Twój operator.

Jak widzisz, unikanie zagrożenia związanego z podszywaniem się pod numer telefonu jest często skomplikowane. Nie pozostajesz jednak sam w tej walce. Skorzystaj z powyższych porad, a także uzbrój się w solidny program antywirusowy na telefon, który zapewni Ci kompleksowe zabezpieczenia i ochronę prywatności przed złośliwym oprogramowaniem i innymi zagrożeniami internetowymi.

PODOBNE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?