wtorek, 27 lutego, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaOmegopediaDobre radyJak sprawdzić zabezpieczenie sieci WiFi?

Jak sprawdzić zabezpieczenie sieci WiFi?

Zastanawiasz się, jak są zabezpieczone sieci WiFi, z których korzystasz? Zazwyczaj wiesz tylko, że są chronione hasłem – i dla zwykłego użytkownika fakt istnienia hasła może dawać poczucie ochrony. Bezpieczeństwo WiFi to jednak coś więcej, niż tylko samo hasło.

Hasło to zewnętrzny znak zabezpieczeń i służy do udzielania dostępu do sieci. Pod nim kryją się różne rodzaje zabezpieczeń, które mają zapewniać sieci ochronę. Nie wszystkie z nich są tak samo dobre.

Dowiedz się, jakie są typy zabezpieczeń sieci WiFi, które z nich dają większą ochronę i jak sprawdzić typ zabezpieczeń sieci WiFi z których korzystasz w pracy, domu i w innych miejscach.

Typy zabezpieczeń sieci bezprzewodowej

Dla użytkowników prywatnych i małych firm dostępne są trzy typy zabezpieczeń sieci bezprzewodowych. Zapewniają one różny poziom bezpieczeństwa, dlatego warto wiedzieć, który z nich stosować.

 • Wired Equivalent Privacy (WEP)

To jeden z pierwszych stosowanych standardów zabezpieczeń i na ten moment jest już przestarzały. Mimo to każdy router, nawet najnowszy, obsługuje standard WEP – umożliwia to współpracę z każdą bezprzewodową kartą sieciową. Zabezpieczenie tego typu daje bardzo niski poziom ochrony. Dla wprawnego hakera złamanie klucza szyfrowania stosowanego w tym standardzie to kwestia kilku minut.

 • Wireless Protected Access (WPA)

Standard WPA to następca standardu WEP. Stworzono go, aby wyeliminować niedoskonałości standardu WEP. Korzysta on wprawdzie z tej samej metody szyfrowania, co jego poprzednik, jednak posiada kilka mechanizmów, które zapobiegają złamaniu klucza sieciowego.

 • Wireless Protected Access 2 (WPA2)

Druga wersja standardu WPA, zapewniająca najwyższy możliwy poziom ochrony dla osób prywatnych i małych firm. Stosowana w nim metoda szyfrowania jest jeszcze bezpieczniejsza, niż w standardzie WPA.

Jak widzisz, fakt nadania sieci hasła nie gwarantuje jej bezpieczeństwa. Najważniejszy jest tu typ stosowanych zabezpieczeń, który decyduje o tym, czy złamanie klucza szyfrowania będzie łatwe, czy nie. Aby Twoja sieć WiFi była bezpieczna, powinieneś korzystać z najwyższego poziomu zabezpieczeń, jakie umożliwia Twoje urządzenie. Dla większości nowych routerów rozwiązaniem będzie korzystanie z uwierzytelnienia typu WPA2 Personal z szyfrowaniem AES.

Istnieje również skuteczniejsze rozwiązanie, jednak jest ono stosowane głównie w większych firmowych sieciach. Mowa o mechanizmie WPA-Enterprise, który wymaga współpracy z serwerem kontroli RADIUS (Remote Access Dial-Up User Service). Z tego względu bardzo rzadko stosuje się go w prywatnych sieciach.

Dlaczego warto chronić sieć WiFi?

Sieć bezprzewodowa jest bardzo wygodna, jednak korzystanie z niej wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Warto więc dobrze ją zabezpieczyć, aby zapobiec niechcianym podłączeniom do sieci, a także kradzieży istotnych danych.

Niezabezpieczona sieć bezprzewodowa to zaproszenie dla hakera – może z niej skorzystać każdy, kto znajduje się odpowiednio blisko. Zdarza się, że niezabezpieczone sieci wykorzystują sprytni sąsiedzi, którzy w ten sposób oszczędzają na płaceniu rachunków. Intruz może miesiącami wykorzystywać Twoje łącze, nie płacąc za to ani grosza.

Pozostawienie niezabezpieczonej sieci sprawia, że osoby z zewnątrz mogą w Twoim imieniu pobierać nielegalnie filmy, rozpowszechniać złośliwe oprogramowanie, używać systemów wymiany plików (P2P) lub w inny sposób łamać prawo. Może to ściągnąć wizytę policji i skończyć się konfiskatą sprzętu lub karami finansowymi.

Osoba, która włamie się do niezabezpieczonej lub słabo zabezpieczonej sieci może również uzyskać za jej pomocą Twoje dane –  np. podstawić fałszywą stronę logowania do konta bankowego i tym sposobem uzyskać dane do logowania. Warto więc sprawdzić, czy zabezpieczenia sieci są odpowiednie i dają gwarancję bezpieczeństwa.

Sposoby sprawdzania zabezpieczeń sieci WiFi w systemie Windows 10

Istnieją trzy sposoby sprawdzenia typu zabezpieczeń sieci Wi-Fi w systemie Windows 10 – poprzez Panel sterowania, aplikację Ustawienia lub wiersz polecenia. We wszystkich przypadkach, aby sprawdzić stosowany typ zabezpieczeń, musisz być podłączony do sieci, dla której chcesz go sprawdzić. 

Poniżej znajdziesz instrukcje krok po kroku, które pomogą Ci uzyskać informację na temat stosowanego typu zabezpieczeń sieci bezprzewodowej. Pamiętaj, że poniższe instrukcje dotyczą konkretnego urządzenia oraz systemu operacyjnego i mogą różnić się od faktycznych, jednak będą wyglądać podobnie.

1. Sprawdzanie typu zabezpieczeń sieci WiFi poprzez panel sterowania

 • Otwórz Panel sterowania
 • Przejdź do zakładki “Sieć i Internet”
 • Wybierz “Centrum sieci i udostępniania”
 • Kliknij nazwę sieci, z którą jesteś połączony.
 • Po otwarciu okna kliknij przycisk “Właściwości sieci bezprzewodowej”.
 • Otworzy się kolejne okno. Przejdź do zakładki “Zabezpieczenia”
 • W tej zakładce znajdziesz dwie listy rozwijane, które pokażą Ci, jakich zabezpieczeń używa Twoja sieć. Najlepszym rozwiązaniem będzie typ zabezpieczenia WPA2-Personal i typ szyfrowania AES.

2. Sprawdzanie typu zabezpieczeń sieci WiFi poprzez aplikację Ustawienia

 • Otwórz aplikację Ustawienia.
 • Przejdź do grupy ustawień “Sieć i Internet”.
 • Wybierz kartę WiFi i kliknij sieć, z którą jesteś połączony.
 • Przewiń i poszukaj wiersza “Typ zabezpieczenia”. Jeśli znajdziesz tam “WPA2-Personal”, to znaczy, że sieć jest chroniona najlepszym możliwym typem zabezpieczenia.

3. Sprawdzanie typu zabezpieczeń sieci WiFi poprzez wiersz polecenia

 • Uruchom wiersz poleceń. Aby to zrobić, kliknij lewym przyciskiem myszy “Start”, następnie kliknij “Uruchom”, w wyświetlonym oknie wpisz “cmd” i kliknij “ok”. Możesz również uruchomić wiersz poleceń, wyszukując go za pomocą lupki.
 • Uruchom następujące polecenie: netsh wlan show interfaces.
 • Polecenie zwróci informacje o bieżącej sieci Wi-Fi, z którą jest połączony system. Poszukaj wiersza „Authentication”. Znajdziesz tam używany typ zabezpieczeń.

Jeśli okazało się, że używany typ zabezpieczeń to WPA2, możesz spać spokojnie – to najlepszy możliwy standard. Jeśli jednak okazało się, że stosowany typ zabezpieczeń to WPA lub WEP, możesz spróbować coś z tym zrobić. Jeśli sieć, którą sprawdzałeś to sieć biurowa lub służbowa, spróbuj porozmawiać z administratorem systemu o poprawie bezpieczeństwa sieci. Jeśli to Twoja prywatna, domowa sieć, masz większe pole do manewru. Spróbuj samodzielnie zmienić używany typ zabezpieczeń, korzystając z panelu konfiguracyjnego.

Jak zmienić standard zabezpieczeń w routerze?

Zmiana typu zabezpieczeń nie jest trudnym procesem i możesz wykonać ją sam. Aby to zrobić, skorzystaj z poniższych wskazówek.

 • Otwórz panel konfiguracyjny

Aby skonfigurować typ zabezpieczeń sieci WiFi, musisz dostać się do panelu konfiguracyjnego routera. Instrukcję dostępu do panelu znajdziesz w dokumentach dołączonych do routera. Zwykle wystarczy otworzyć przeglądarkę internetową i w pasku adresu wpisać odpowiedni odnośnik, np. 192.168.0.1. lub tplinklogin.net. Następnie należy zalogować się za pomocą loginu i hasła – jeśli nigdy ich nie zmieniałeś, znajdziesz je również w dokumentacji urządzenia.

 • Zmień dane logowania do panelu konfiguracyjnego

Jeśli panel konfiguracyjny posiada jeż zmienione przez Ciebie hasło i login, możesz pominąć ten krok. Jeśli jednak do tej pory Twój panel konfiguracyjny chroniło hasło i login ustawione przez producenta (które często są bardzo łatwe do złamania), lepiej je zmień.

 • Ustaw standard WPA2

Wyszukaj w konfiguracji informacji o stosowanym standardzie szyfrowania. Zwykle znajdziesz ją w zakładce o nazwie “encryption” lub “seciurity”. Jeśli stosowany standard to WPA lub WEP, zmień go na WPA2.

 • Sprawdź hasło

Kiedy już masz pewność, że stosowany standard zabezpieczeń to WPA2, upewnij się, że sieć jest chroniona silnym hasłem, składającym się z wielu znaków, wielkich i małych liter oraz cyfr. Pozostawienie domyślnego hasła znacznie zmniejsza bezpieczeństwo sieci.

Jeśli nie uda Ci się dostać do panelu konfiguracyjnego lub router został dostarczony przez dostawcę usług internetowych i nie możesz zmienić jego ustawień, skontaktuj się z producentem routera, administratorem systemu lub dostawcą Internetu, aby poprosić o pomoc w zmianie typu zabezpieczeń.

Na koniec jeszcze jedna rada – pamiętaj, że bezpieczeństwo Twojej sieci WIFi to nie tylko kwestia typu zabezpieczeń. Ochronę Twojej sieci WiFi zapewniają również inne funkcje, jak np. skuteczny firewall, ochrona bankowości i płatności online, natychmiastowe wykrywanie zagrożeń w czasie rzeczywistym i wiele innych. 

Zapewni Ci je dobry pakiet antywirusowy sprawdzonej firmy, np. Norton, Bitdefender, Panda, ESET, AVG lub McAfee. Znajdziesz w nich również funkcję ochrony sieci WiFi, która ochroni Cię przed hakerami i nieuprawnionymi użytkownikami. Sieć WiFi jest wrażliwa na różne ingerencje z zewnątrz, dlatego warto zabezpieczyć ją dodatkowymi programami.

PODOBNE ARTYKUŁY

2 KOMENTARZE

 1. Witam. Może powstanie oddzielny artykuł na temat tego co może zrobić haker, jeżeli pozna nasze hasło do sieci Wi-Fi i jakie są to metody. Na przykład w artykule nie pisze w jaki sposób można podstawić fałszywą stronę logowania itp.

  • Jasne, coś spróbujemy zrobić, dzięki za podrzucenie tematu ;)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?