niedziela, 21 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaTesty i rankingiBitdefender Security 2021 – recenzja

Bitdefender Security 2021 – recenzja

Z roku na rok rośnie rynek programów związanych z szeroko rozumianym bezpieczeństwem internetowym, a przeciętnemu użytkownikowi coraz ciężej jest znaleźć i wybrać idealne dla siebie rozwiązanie, zwłaszcza że wydaje się, że różnią się one między sobą jedynie niuansami. Wśród nich jednymi z najbardziej rozpoznawalnych programów jest rodzina produktów Bitdefender. Dzisiaj mam okazję testować najnowszą wersję niezwykle popularnego Bitdefender Internet Security, który jest kompleksowym oprogramowaniem z zakresu bezpieczeństwa internetowego dla komputerów z systemem Windows. Jak sprawuje się w praktyce? Przekonacie się czytając poniższą recenzję.

Bitdefender – co to za firma?

W przypadku programów związanych z bezpieczeństwem w internecie warto zwrócić uwagę na jego producenta – jakie ma doświadczenie, jak długo jest obecny na rynku i jak dużo osób korzysta z ich oprogramowania. Co ciekawe, wydawać by się mogło, że za produktami Bitdefender stoi amerykańska czy zachodnioeuropejska korporacja, a jednak nic bardziej mylnego. Firma powstała w Bukareszcie w Rumunii w 2001 (właśnie obchodzi dwudziestolecie istnienia) i od tego czasu bardzo prężnie się rozwija. Dziś jest obecna w 150 krajach na całym świecie, zatrudniając ponad 1300 osób, zaś jej oprogramowanie antywirusowe wykorzystuje na co dzień ponad 500 milionów użytkowników. Warto również nadmienić, że właśnie Bitdefender jako trzeci program antywirusowy otrzymał certyfikat ICSA, świadczący o najwyższym poziomie zapewnianego bezpieczeństwa. Firma stopniowo rozbudowywała portfolio swoich produktów o kolejne nowości, jednak nadal jej główną gałęzią pozostają rozwiązania antywirusowe.

Warto zauważyć, że dzisiejsze antywirusy zdecydowanie nie przypominają tych, które były dostępne dla użytkowników jeszcze kilka lat temu. Obecnie stały się swego rodzaju centrami bezpieczeństwa, wyposażonymi w wiele różnorodnych narzędzi związanych nie tylko z atakami wirusów, ale też bezpieczeństwem danych, ochroną prywatności i wieloma innymi. Tak jest również w przypadku Bitdefender, który jest na prostej drodze do dalszego prężnego rozwoju i tworzenia nowych, innowacyjnych rozwiązań bezpieczeństwa, dedykowanych zarówno odbiorcom prywatnym, jak i przedsiębiorcom.

Instalacja oraz konfiguracja

Proces instalacji oraz konfiguracji Bitdefender Internet Security 2021 jest dosyć standardowy. Po pierwsze musimy zakupić licencję – odpowiedni kod uprawniający do legalnego korzystania z oprogramowania. Warto zajrzeć na stronę www.omegasoft.pl/Bitdefender i sprawdzić jaki zestaw oprogramowania antywirusowego Bitdefender będzie dla nas najlepszy: Bitdefender Internet Security (o którym dziś piszę), Bitdefender Total Security (umożliwiający ochronę wszystkich rodzajów urządzeń) czy Bitdefender Family Pack (tylko do użytku domowego, ale aż na 15 urządzeń).

Po zakupie klucza licencyjnego wystarczy utworzyć konto na stronie central.bitdefender.com, a po zalogowaniu wybrać opcję dodania kodu aktywacyjnego. Wpisujemy kupiony kod i aktywujemy nasz program, a następnie możemy pobrać oprogramowanie na swoje urządzenie. Cały proces idzie naprawdę szybko i bez żadnych problemów. Warto przed instalacją Bitdefendera odinstalować poprzednie oprogramowanie antywirusowe (chyba, że z żadnego do tej pory nie korzystaliśmy). W innym wypadku aplikacja będzie wyświetlała komunikat o konieczności deinstalacji innego antywirusa. Po kilku minutach mamy w pełni zainstalowanego Bitdefender Internet Security 2021.

Co do konfiguracji, to wszystkie standardowe i najbardziej potrzebne opcje uruchamiają się automatycznie. Jeśli jednak chcemy skorzystać z tych nieco mniej standardowych, bardziej zaawansowanych ustawień, warto przejrzeć funkcje aplikacji. Po pierwszym uruchomieniu Bitdefender Internet Security 2021 może nas zresztą pytać o chęć uruchomienia dodatkowych opcji.

Interfejs

Bitdefender Internet Security 2021 to oprogramowanie, które na pierwszy rzut oka wygląda naprawdę dobrze i estetycznie. Z jednej strony dominuje biel, z drugiej mamy kontrastujące ciemnoszare elementy i jasnoczerwone logo, wyróżniające się w interfejsie. Tak jak chociażby w programach Panda Dome, tak i tutaj ekran startowy nie zabiera całego ekranu. Po uruchomieniu interfejsu pojawiają się najważniejsze informacje – o stanie zabezpieczeń naszego urządzenia, aktualnie zalogowanym użytkowniku, a także dostęp do podstawowej pomocy technicznej. Jednak dominującą część ekranu zajmuje pulpit Bitdefender Internet Security 2021, na którym znajdują się skróty do wszystkich najważniejszych modułów związanych z pracą antywirusa. Pojawiają się tutaj również pierwsze opcje związane z personalizacją. Prócz stałych elementów ekranu głównego mamy kilka opcji przypięcia przez nas najczęściej stosowanych funkcji. Nie jest to może zbyt rozbudowana funkcjonalność, ale zdecydowanie ułatwi, a przede wszystkim przyspieszy dostęp do dodatkowych narzędzi oprogramowania.
Po lewej stronie ekranu początkowego mamy także bardziej szczegółowe menu z następującymi opcjami – Ochrona, Prywatność, Narzędzia, Powiadomienia i Ustawienia. Co znajduje się w poszczególnych zakładkach i jak działają one w praktyce opisuję w kolejnej części artykułu.
Na koniec warto dodać, że Bitdefender Internet Security 2021 komunikuje się z nami w języku polskim. Również jeśli mamy problem techniczny, możemy zgłosić się do działu wsparcia zapewniającego obsługę w naszym rodzimym języku.

Funkcje

Programy antywirusowe już od dłuższego czasu to rozbudowane kombajny, z wieloma różnorodnymi narzędziami zapewniającymi wszechstronną i wieloetapową ochronę. Jeszcze dobre kilka lat temu mieliśmy do czynienia wyłącznie z podstawowymi zabezpieczeniami przeciwwirusowymi, ewentualnie dodatkowym firewallem. Teraz te dwa elementy są absolutną podstawą wyposażenia tego typu oprogramowania, a ilość opcji i dodatkowych funkcji może naprawdę zaskoczyć.

Zakładka Ochrona

Antywirus

Najbardziej podstawowy ze wszystkich modułów, które otrzymujemy wraz z Bitdefender Internet Security 2021. To tu znajdziemy wszystkie najpotrzebniejsze informacje związane z naszym bezpieczeństwem antywirusowym. Na pierwszym ekranie standardowo mamy możliwość uruchomienia skanowania w jednym z trzech wybranych trybów – szybkie skanowanie, skanowanie systemu i środowisko ratunkowe. Pierwsza opcja jest przede wszystkim dla tych, którzy szybko, lecz powierzchownie chcą przeskanować system. Trwa to kilka, kilkanaście minut, więc nie jest to zbyt dokładny skan. Skanowanie systemu to zdecydowanie większy kaliber. Pozwala on na sprawdzenie wszystkich plików znajdujących się na dysku, co trwa to znacznie dłużej niż kilkanaście minut. W moim wypadku (a nie mam zbyt pojemnego dysku na domowym komputerze) trwało to blisko trzy godziny. Ostatnia z opcji to środowisko ratunkowe, które w przypadku poważniejszych infekcji umożliwia usunięcie bardziej zaawansowanych złośliwych programów jeszcze przed uruchomieniem systemu Windows.

Dodatkową funkcją związaną z działaniem antywirusa jest możliwość zarządzania skanowaniem. W zależności od naszych potrzeb skan może być bardziej lub mniej dokładny, ale też odpowiednio dłuższy lub krótszy.

Warto też zauważyć, że wśród opcji, które pojawiają się w kolejnych zakładkach możemy znaleźć takie, które związane są ze skanowaniem, np. automatycznie uruchamiają go, gdy włożymy do napędu płytę CD, DVD lub pendrive, uruchamiają go w celu poszukiwania keyloggerów, przeskanowania archiwum i wiele więcej. Te bardziej zaawansowane opcje szczególnie przydatne będą tym, którzy posiadają większą wiedzę lub mają dodatkowe potrzeby związane z bezpieczeństwem. Korzystanie z nich nie jest obowiązkowe.

Ochrona online

To duży zestaw funkcji ważnych dla niemal wszystkich sfer naszej aktywności w internecie. Począwszy od podstawowej ochrony polegającej na sprawdzaniu czy wchodzimy na bezpieczne strony, jakie załączniki pobieramy, skończywszy na bardzo zaawansowanych opcjach bezpieczeństwa. Mamy tutaj między innymi ochronę przed atakami sieciowymi, asystenta wyszukiwania, skanowanie szyfrowanej sieci, ochronę przed oszustwami oraz ochronę antyphishingową. W przypadku większości tych modułów już sama nazwa wyraźnie wskazuje jakie jest ich przeznaczenie i do czego mogą okazać się przydatne.

Ochrona sieci to najbardziej podstawowa funkcjonalność i dotyczy ona bezpieczeństwa naszego surfowania w internecie. Narzędzie to sprawdza odwiedzane przez nas strony i od razu informuje, które z nich mogą być potencjalnie niebezpieczne. Kolejny moduł – antyphishingowy – odpowiedzialny jest za informowanie o stronach, których celem jest wyłudzenie poufnych informacji i prywatnych danych. Opcja skanowania zaszyfrowanej sieci z kolei pomoże uchronić nas przed stronami z fałszywym zabezpieczeniem protokołem ssl (kłódeczka przy pasku adresu w przeglądarce). Część takich certyfikatów bezpieczeństwa może być wydawana dla podmiotów o niezbyt dobrej renomie, stąd obecność oznaczenia kłódki w pasku przeglądarki nie oznacza niestety, że jesteśmy w 100% bezpieczni. Funkcja ta pozwala odróżnić właśnie takie, nie do końca bezpieczne witryny. Asystent wyszukiwania to z kolei narzędzie, które pozwala na łatwe i bezpieczne wyszukiwanie w sieci. Już w jego wynikach Bitdefender poinformuje nas o stronach, które mogą nieść ze sobą niebezpieczeństwo.

Luki

Kolejny z większych modułów, w jaki wyposażona jest aktualna wersja Bitdefender Internet Security, to Luki. Jest to ciekawa funkcja, która skanuje nasz system w poszukiwaniu anomalii w zabezpieczeniach naszego komputera. Wykrywa wszelkie nieautoryzowane modyfikacje, które wprowadzone zostały przez instalowane na urządzeniu oprogramowanie, zarówno w samych plikach systemowych, jak i w rejestrze.

Narzędzie to sprawdza także inne elementy ochrony: czy mamy zainstalowane wszystkie najważniejsze aktualizacje systemu, a także czy odpowiednio zabezpieczyliśmy komputer, chociażby hasłem. Moduł ten większości użytkowników może naprawdę pomóc w lepszym i skuteczniejszym zabezpieczeniu komputer przed dostępem niepowołanych osób i utratą danych.

Zapora sieciowa

To nic innego jak dobrze znany nam wszystkim Firewall. To on utrudnia wszelkie próby wtargnięcia do naszego komputera przez osoby trzecie za pośrednictwem domowej sieci. W przypadku zapory Bitdefender Internet Security mamy też np. możliwość blokowania dostępu do internetu dla zewnętrznych aplikacji.

W ustawieniach Firewall ’a można prócz tego znaleźć kilka dodatkowych opcji związanych z działaniem tego modułu, chociażby możliwość wyłączenia ostrzeżenia przed każdą próbą dostępu z zewnętrznego źródła.

Naprawa ransomware

Ten rodzaj ataków jest szczególnie niebezpieczny. Na przestrzeni ostatnich kilku lat hakerzy zablokowali dostęp do komputerów setkom tysięcy użytkowników. Zasada działania ransomware jest prosta – użytkownik instaluje zainfekowaną aplikację/program lub po prostu przechodzi na stronę zawierającą wirusa, następuje jego aktywacja powodująca zaszyfrowanie komputera i brak dostępu do jego zawartości. Na ekranie zaś widoczny jest komunikat o tym, że aby odblokować urządzenie użytkownik musi zapłacić okup. Dlatego skuteczna ochrona przed ransomwarem jest dziś naprawdę niezbędna.

Bitdefender oferuje specjalnie przygotowany do tego celu moduł, specjalizujący się w wykrywaniu prób ataków ransomware i ich blokowaniu, dzięki czemu możemy czuć się zdecydowanie bezpieczniej, a nasze prywatne dane są znacznie lepiej chronione.  

Antyspam

To moduł związany z naszą skrzynką e-mailową. Dzięki niemu możemy uchronić się przed otrzymywaniem na naszą pocztę niechcianego i denerwującego spamu oraz jesteśmy w stanie odpowiednio wcześnie zareagować, tak by nie otworzyć zainfekowanej lub po potencjalnie groźnej wiadomości.

W ustawieniach tej funkcji znaleźć można wygodną opcję dodania użytkowników i domen, z których otrzymujemy maile, do białej i czarnej listy bezpiecznych lub niechcianych nadawców.

Zakładka Prywatność

To kolejna zakładka Bitdefender Internet Security 2021, której zawartość znacząco wpływa na nasze bezpieczeństwo, choć już wyraźnie wykracza poza standardowe narzędzia antywirusowe. Znajdują się tu:

Safepay

To nic innego jak możliwość dokonywania transakcji w internecie w dodatkowo chronionym środowisku. W tym przypadku jest to bezpieczna przeglądarka, która umożliwia wykonywanie wszelkich transakcji bez żadnych dodatkowych przygód.

Chroni przed atakami phishingowymi oraz keyloggerami przechwytującymi dane do logowania oraz modyfikacjom wprowadzanych danych. Całość działa naprawdę dobrze.

VPN

Ten moduł z kolei umożliwia korzystanie z zagranicznych serwerów w celu ukrycia swojego ruchu w internecie, ochrony przed śledzeniem i unikania ograniczeń wynikających z geolokalizacji.

Standardowo ta opcja nie jest zainstalowana wraz z Bitdefender Security 2021 i chcąc z niej korzystać należy ją doinstalować.  

Menedżer haseł

To dodatkowy element, który zdecydowanie ułatwia życie, a także znacząco wpływa na poprawę naszego bezpieczeństwa. Dzięki niemu nie musimy pamiętać każdego hasła, zwłaszcza mając kilkanaście a nawet kilkadziesiąt różnych kont online czy programów, do których musimy się logować. W takiej sytuacji zwykle pojawia się spory problem z tworzeniem i zapamiętaniem wszystkich unikatowych danych.

Menedżer haseł zdecydowanie ułatwia to zadanie, nie tylko zapisując je w bezpiecznym schowku, ale również generując nowe. Bardzo pomocne i przydatne narzędzie przy codziennym korzystaniu z internetu i wielu różnych kont.

Ochrona audio i video

To nowość, która do tej pory nie pojawiała się w innych rozwiązaniach, które miałem okazję testować. W przypadku gdy większość z nas pracuje zdalnie, okazuje się to jednak być bardzo przydatne narzędzie. Dzięki niemu jesteśmy w stanie kontrolować jakie programy i aplikacje oraz w jakim momencie korzystają z naszej kamery do wideorozmów, a także mikrofonu.

Możemy również otrzymywać odpowiednie powiadomienia, gdy zainstalowana na urządzeniu aplikacja bez naszej wiedzy chce uzyskać dostęp do kamery czy mikrofonu. Chroni to przed podsłuchiwaniem rozmów oraz podglądaniem i przechwytywaniem wrażliwych informacji przez niepowołane osoby.

Anti-tracker

To z kolei moduł, który uniemożliwia zbieranie przez przeglądarkę danych o nas, wykorzystywanych później chociażby do targetowania reklam.

Standardowo narzędzie uruchamia się automatycznie tylko w przeglądarce Microsoft Edge, jeśli więc korzystasz z Mozilli Firefox czy Google Chrome, wejdź w ustawienia i zainstaluj odpowiednią wtyczkę, dzięki której anti-tracker Bitdefender zacznie chronić Cię przed zbieraniem danych.

Asystent rodzica

Przydatna opcja zwłaszcza dla rodziców pociech, które korzystają już z komputera (a w przypadku licencji Bitdefender Total Security czy Family Pack również smartfonów i tabletów).

Przez główne konto użytkownika Bitdefender możemy ustalać poszczególne parametry dotyczące ochrony najmłodszych. Możemy ustalić m.in. jakie kategorie aplikacji czy gier nasze dziecko może włączać lub jakie strony przeglądać. Ustawieniami możemy wygodnie zarządzać z poziomu przeglądarki, tam także otrzymujemy podsumowanie dotyczące aktywności naszej pociechy w internecie.

Zakładka Narzędzia

Tryby

Do naszej dyspozycji twórcy Bitdefender Internet Security oddali kilka predefiniowanych trybów, dzięki którym możemy szybko dostosować działanie programu antywirusowego do naszej aktualnej aktywności. Na przykład, jeśli potrzebujemy maksymalnej wydajności urządzenia oraz wyeliminowania powiadomień, włączamy profil gry. Gdy z kolei zależy nam na jak najdłuższym działaniu na jednym ładowaniu, uruchamiamy profil pracy na baterii.

Całość działa całkiem sprawnie, choć odnosiłem wrażenie, że różnice w działaniu między poszczególnymi trybami są zauważalne, lecz nie różnią się kolosalnie.

Ochrona danych

To ostatnia z opcji, która pojawiła się w Bitdefender Internet Security 2021, przydatna przede wszystkim w kontekście bezpieczeństwa danych i poufnych plików.

Funkcja ta oferuje skutecznie niszczenie plików – potrafi tak usunąć dane z komputera, że ich odtworzenie będzie niezwykle trudne (choć zapewne nie niemożliwe), co zdecydowanie ograniczy dostęp do ważnych prywatnych danych.

Bezpieczeństwo i skuteczność Bitdefender Internet Security

Na koniec warto zadać sobie pytanie o najważniejsze aspekty związane z działaniem tego typu programów – bezpieczeństwo i skuteczność. Bitdefender Internet Security 2021 pod tym względem to naprawdę świetny wybór dla użytkowników komputerów Windows. Od lat na rynku, zawsze w czołówce najlepszych i najefektywniejszych programów antywirusowych na świecie, czego dowodem są różnorodne certyfikaty otrzymywane na przestrzeni ostatnich lat. Warto przed podjęciem ostatecznego wyboru zapoznać się z wynikami testów AV-Test czy PCWorld, serwisów zajmujących się bezpieczeństwem w internecie i skutecznością programów antywirusowych, w których Bitdefender zawsze zajmuje czołowe miejsca.

Bitdefender Internet Security 2021 jest kompleksowym oprogramowaniem, które łączy w sobie ogromne możliwości antywirusa i zabezpieczeń przed różnorodnymi zagrożeniami online, z funkcjami menedżera haseł, trybu ochrony rodzicielskiej czy niszczarki plików. Wszystkie te opcje mamy dostępne bez dodatkowych opłat, w cenie subskrypcji, więc jeśli szukacie rozwiązania, które w znacznym stopniu ograniczy ilość dodatkowego oprogramowania instalowanego na Waszych komputerach, to Bitdefender Internet Security 2021 jest bardzo dobrym wyborem. Choć z drugiej strony dla tych, którzy oczekują jedynie podstawowej ochrony, może się wydawać, że ma zbyt dużo różnych opcji.

Warto też pamiętać, że dla użytkowników szukających rozwiązań dla wielu rodzajów urządzeń (nie tylko komputerów Windows) Bitdefender przygotował pakiety Bitdefender Total Security lub Bitdefender Family Pack.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?