poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaOmegopediaDobre radyDlaczego warto kupić płatną wersję Panda Dome?

Dlaczego warto kupić płatną wersję Panda Dome?

Panda Dome (dawniej Panda Security) to rodzina aplikacji antywirusowych, które znane są szerszemu odbiorcy od lat. Firma je produkująca powstała w 1990 roku, a na rodzimych półkach sklepowych oprogramowanie spod znaku Pandy zagościło w 2001 roku. Do dyspozycji odbiorców pozostaje bogaty wybór wersji programów – od bardzo podstawowej wersji darmowej po kilka znacznie bardziej rozbudowanych płatnych edycji.

Jaka jest między nimi różnica i czy warto zainwestować nieco pieniędzy w wersje płatne Panda Dome? Być może poniższy artykuł ułatwi Ci podjęcie decyzji i wybór oprogramowania dla siebie.

Jedna aplikacja do pełnej ochrony antywirusowej

Wersja Panda Dome dostępna za darmo oferuje absolutne minimum, jeśli chodzi o zabezpieczenie przeciwko wirusom i atakom hakerskim. W wersji bezpłatnej otrzymujesz bowiem jedynie prostego antywirusa, bez dodatkowego zabezpieczenia firewallem czy ochrony przed kradzieżą prywatnych danych. Korzystanie z tej wersji Panda Dome wymuszałoby więc zainstalowanie na Twoim komputerze kolejnych, oddzielnych aplikacji, które zapewniałyby Ci ten niezbędny zakres zabezpieczeń. Z całą pewnością instalacja kilku różnych programów, działających w jednym czasie, nie jest zbyt wygodna, ale również może znacząco wpływać na obciążenie i wydajność Twojego domowego peceta.
Wersje płatne Panda Dome to z kolei aplikacje zapewniające dostęp do zróżnicowanych narzędzi antywirusowych i zabezpieczeń w ramach jednego kompleksowego pakietu. W zależności od wybranej subskrypcji otrzymujesz dodatkowo firewall, a także więcej funkcji, które będą wpływały na zakres ochrony Twoich bliskich, danych i urządzenia, między innymi ochronę rodzicielską, menadżera haseł czy moduł czyszczący komputer z wszelkich zbędnych plików. Płatna wersja zapewni więc dostęp do szerszej gamy narzędzi, daleko wykraczających poza podstawową ochronę antywirusową, dbających o Twoją wygodę i eliminujących konieczność instalacji wielu różnych programów, specjalizujących się tylko w jednym rodzaju zabezpieczeń online.

  • Ochrona rodzicielska

Ciekawym rozwiązaniem, które zdecydowanie przyda się wówczas, gdy z laptopa korzystają Twoje pociechy, jest ochrona rodzicielska Panda Dome. Dzięki niej możesz bez przeszkód, za pomocą kilku kliknięć, odpowiednio skonfigurować system zabezpieczeń online dla Twoich dzieci, np. blokując dostęp do nieodpowiednich dla ich wieku stron internetowych, wybierając w łatwy sposób odpowiednie kategorie.

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników pojawiła się również opcja, w której mogą stworzyć białą i czarną listę stron, na które pociecha będzie mogła wejść lub nie. Rozwiązanie jest proste w codziennym użyciu, a chroni dzieci przed zagrożeniami, które czyhają na nie w internecie. Funkcja ta nie jest jednak dostępna w bezpłatnej wersji antywirusa Panda, co więcej – nie występuje również w najuboższej wersji płatnej (Panda Dome Essential), a jedynie w wersji Panda Dome Advanced i Complete.

  • Menedżer haseł

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kolejnej dodatkowej, lecz zapewniającej bezpieczeństwo i wygodę funkcjonalności. Menedżer haseł nie występuje bowiem w wersji darmowej antywirusa Panda ani w mniej rozbudowanych wersjach płatnych, a jedynie w Panda Dome Complete. Jednak mimo wszystko to bardzo przydatne narzędzie, które zdecydowanie lepiej będzie Cię chroniło przed wykradzeniem cennych danych, czy dostępem do bankowości internetowej.

Działa ono na bardzo prostej zasadzie: zapisuje w jednym miejscu i uzupełnia hasła do wszystkich Twoich kont online. I choć wydawać by się mogło, że takie podejście – trzymanie haseł w jednym miejscu – jest niezbyt bezpieczne, to jednak nic bardziej mylnego. Dzięki Menedżerowi haseł Panda możesz też łatwo tworzyć unikatowe hasła do każdego portalu, banku czy innej strony internetowej bez konieczności ich zapamiętywania. Zapewnia to lepszą ochronę, gdyż nawet jeśli haker wykradnie hasło dostępu do jednego banku czy usługi, to nadal nie będzie miał dostępu do pozostałych. Panda Dome Complete przechowuje wszystkie zapisane hasła lokalnie, w jednym pliku, dlatego też nie mają one prawa pojawić się gdzieś w internecie. Choć z drugiej strony warto taki plik z hasłem wcześniej przenieść na pendrive czy wrzucić na prywatną chmurę, w razie gdyby pojawiły się problemy z komputerem. Wówczas nawet gdy stracimy dostęp do urządzenia, nadal będziemy mogli korzystać z haseł do kont i serwisów. Warto jeszcze raz podkreślić, że Menedżer haseł jest dostępny wyłącznie w najdroższej wersji Panda – Panda Dome Complete.

  • Pewność najszybszej aktualizacji

Wszystkie wersje płatne Panda Dome są aktualizowane szybciej i sprawniej niż oprogramowane, które jest dostępne dla każdego zupełnie za darmo. Pakiety te są również lepiej rozwijane i wyposażane wciąż w nowe rozwiązania. Przykładem może być zaimplementowanie do Panda Dome Complete dodatkowego modułu CleanUp, dzięki któremu za pomocą kilku kliknięć myszką możesz wyczyścić swój komputer z wszelkiego rodzaju niepotrzebnych elementów – plików tymczasowych, zalegających w koszu śmieci, a także oczyścić pamięć RAM. Takie działanie usprawnia działalnie urządzenia i pozwala się cieszyć jego najlepszą wydajnością.

  • Zarządzanie ochroną wszystkich urządzeń w jednym miejscu

To szczególna przewaga Panda Dome w wersji płatnej nad tą bezpłatną. Chcąc zapewnić ochronę kilku swoim urządzeniom możesz wybrać płatną licencję na kilka urządzeń. Po odpowiedniej konfiguracji aplikacji Panda na każdym z nich, będziesz mieć podgląd na stan ochrony wszystkich urządzeń oraz będziesz mógł zarządzać funkcjami ochrony dla poszczególnych sprzętów z poziomu własnego konta Panda.

Zachowasz więc pełną kontrolę nad zabezpieczeniami bez konieczności sprawdzania wszystkich urządzeń po kolei. Co ważne, jednorazowy zakup licencji na kilka stanowisk (dla kilku urządzeń) jest zauważalnie tańszy niż nabywanie ich osobno. Ma to znaczenie szczególnie gdy chcesz zabezpieczyć wszystkie urządzenia w domu, czyli zarówno komputery i laptopy, jak i smartfony oraz tablety.

  • Zróżnicowane opcje zabezpieczeń do wyboru

Twórcy oprogramowania Panda Dome stanęli na wysokości zadania, oferując zróżnicowane rodzaje pakietów, dostosowanych do potrzeb lub wymagań użytkowników domowych, biur czy małych i średnich firm. O ile bezpłatna wersja Panda jest bardzo okrojonym oprogramowaniem, które zapewnia jedynie podstawową ochronę przed wirusami, to w przypadku którejkolwiek płatnej wersji Panda Dome można rzeczywiście wybierać spośród zróżnicowanych narzędzi, które spełnią wymagania każdego użytkownika.

Wersja podstawowa płatna, czyli Panda Dome Essential, dedykowana jest mniej wymagającym użytkownikom. Oferuje przede wszystkim ochronę modułu antywirusowego w czasie rzeczywistym i firewalla oraz skanowanie urządzeń USB, ale dzięki temu jest podczas działania bardzo mało „zasobożerna” i nie wykorzystuje dodatkowej mocy obliczeniowej komputera.

Prócz VPN nie ma ona jednak żadnych dodatkowych narzędzi zwiększających zakres ochrony online.
Wersja Panda Dome Advanced to taka, którą szczególnie pokochają bardziej zaawansowani użytkownicy domowi i rodzice pociech, bowiem w standardzie ma dodatkową ochronę rodzicielską. Prócz zabezpieczeń znanych z wersji Essential oferuje również zaawansowaną ochronę przed ransomware czy phishingiem, a także zabezpieczenia tożsamości użytkowników w sieci. Najbogatsza wersja – Panda Dome Complete – rozbudowana została o możliwość szyfrowania danych oraz wspominanego wcześniej Menedżera haseł i narzędzia CleanUp. Ta najlepiej sprawdzi się w firmach oraz dla domowych użytkowników, którzy lubią mieć jedną aplikację do niemal wszystkich zadań związanych z bezpieczeństwem komputera czy smartfona.

  • Wielopoziomowa ochrona

Choć piszę o tym na końcu, to jednak wydaje się to być najważniejsze – każda z wersji płatnych Panda Dome zapewnia zdecydowanie większa ochronę niż wersja darmowa. Ze względu na rosnącą ilość coraz bardziej zaawansowanych zagrożeń internetowych opieranie się wyłącznie na podstawowej ochronie przed wirusami, tak jak to jest w przypadku darmowej Pandy, jest po prostu niewystarczające i może nieść za sobą spore ryzyko.

W przypadku nawet najuboższej wersji płatnej (Panda Dome Essential) użytkownicy otrzymują do dyspozycji już moduł antywirusowy, firewall, skanowanie urządzeń zewnętrznych i VPN. W kolejnej (Panda Dome Advanced), otrzymują dodatkowo zaawansowaną ochronę tożsamości, kontrolę rodzicielską oraz zabezpieczenie przed ransomware i phishingiem. Z kolei Panda Dome Complete przynosi nam także zwiększające bezpieczeństwo moduły menedżera haseł i szyfrowania danych.

Płatne wersje Panda Dome to naprawdę ogromne możliwości, które zadbają o kompleksową ochronę komputera, danych i użytkowników, czego niestety nie jest w stanie zapewnić wersja darmowa. Warto jednak pamiętać, że bezpłatne wersje antywirusów innych producentów niż ten, którego masz zainstalowanego na swoim urządzeniu, to świetne narzędzia do dodatkowej kontroli, pozwalające skanować ich zawartość opierając się na innych bazach sygnatur. Jeśli jednak chcesz je traktować jako jedyną formę zabezpieczeń, to zastanów się dwa razy czy chcesz podjąć takie ryzyko. 

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?