poniedziałek, 4 marca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaOmegopediaWiedzaCzy antywirus wykryje keyloggera?

Czy antywirus wykryje keyloggera?

Boisz się, że ktoś przejmie Twoje loginy, hasła lub inne istotne informacje na Twój temat? Masz do tego podstawy – na takie dane polują hakerzy, którzy wykorzystują w tym celu szkodliwe oprogramowanie – m.in. keyloggery. Strach przed tego typu programami ma uzasadnienie – haker nie wykrada danych “dla rozrywki”, ale w konkretnym celu. Kiedy przejmie hasła logowania do bankowości elektronicznej, wyczyści Twoje konto z oszczędności, a dane osobowe – przy odrobinie sprytu -wykorzysta do wzięcia kredytu lub założenia nielegalnej działalności. Jak się przed tym bronić?

Odpowiedzią na nielegalne keyloggery są programy antywirusowe. Jeśli wybierzesz skuteczne narzędzie, przechwyci ono keyloggery, jeszcze zanim uzyskają dostęp do Twojej klawiatury. Skorzystaj z naszego poradnika i wybierz antywirus, który poradzi sobie z wykryciem keyloggera.

Keylogger keyloggerowi nierówny

Czy każdy keylogger jest szkodliwy? Czy jego działanie może być legalne? Czy keyloggery to zawsze oprogramowanie? Okazuje się, że w wypadku keyloggera możesz mieć do czynienia z różnymi wariantami tego samego mechanizmu.

Podstawowa zasada działania keyloggera jest prosta. Rejestruje on klawisze naciskane przez Ciebie podczas pracy na komputerze. Zwykle dokonuje tego specjalny program, jednak niektóre keyloggery mają formę urządzeń. Możliwości współczesnych keyloggerów są znacznie szersze, niż samo przechwytywanie klawiszy. Mogą one śledzić praktycznie całą aktywność użytkownika:

 • odwiedzane strony,
 • otwierane pliki,
 • wyświetlane zdjęcia,
 • rozmowy na komunikatorach,
 • e-maile,
 • użyte aplikacje,
 • zawartość schowka,
 • wykonywanie zrzutów ekranu,
 • nagrywanie tego, co dzieje się na monitorze.

Brzmi przerażająco? Okazuje się, że jeśli użyjesz keyloggera w dobrym celu, jego możliwości nabierają pozytywnego znaczenia. Wystarczy, że tego typu program wykorzystasz np. do kontroli rodzicielskiej, aby chronić swoją pociechę przed niebezpieczeństwami czyhającymi w sieci, a wszystkie wymienione powyżej funkcje okażą się bardzo przydatne. 

Keyloggery to również częsta forma monitoringu w korporacjach, gdzie niemożliwością jest kontrolowanie każdego pracownika bezpośrednio przez pracodawcę. Jeśli pracownicy zostali poinformowani o prowadzeniu takiej kontroli przez pracodawcę, używanie keyloggera jest w pełni legalne i pozwala na sprawdzenie, czy rzetelnie wykonuje swoją pracę i nie nadużywa swoich kompetencji np. wykradając firmowe dane. Funkcjonalność keyloggerów pozwala je również wykorzystać przez organy ścigania w celu ujęcia przestępcy.

Jak widzisz, o tym czy keylogger zagraża bezpieczeństwu, czy pomaga w ochronie decyduje to, w jakim celu został użyty. W przypadku “złych” keyloggerów dobrze mieć się na baczności i odpowiednio się zabezpieczyć, by nie martwić się o utratę danych.

Jak rozpoznać keyloggera?

Wykrycie keyloggera to trudne zadanie. Hakerzy projektują je tak, aby pozostały nieodkryte i wykradały dane jak najdłużej. Istnieją jednak pewne symptomy, które powinny Cię zaniepokoić. Należą do nich:

 • wolniejsze działanie przeglądarki,
 • problemy z działaniem myszy,
 • niepoprawne działanie klawiatury (np. zawieszanie kombinacji klawiszy, wypisywanie na ekranie nie tego, co naciskałeś),
 • niepoprawne ładowanie grafik,
 • utrudnione wczytywanie stron internetowych.

Sprawdzenie obecności keyloggera wygląda inaczej w przypadku rozwiązania sprzętowego, a inaczej programowego.

Kayloggery sprzętowe to niewielkie urządzenia, ich pozbycie się jest więc stosunkowo łatwe, pod warunkiem że odkryjesz ich obecność. To rozwiązanie zagraża Ci jednak głównie wtedy, jeśli korzystasz z jakiś dodatkowych sprzętów (np. zewnętrznej klawiatury lub dodatkowego monitora), lub podczas używania publicznych komputerów (np. w bibliotece, na lotnisku, w centrum handlowym). Keylogger sprzętowy najczęściej jest montowany pomiędzy klawiaturę a port, do którego jest wpięta lub pomiędzy monitor a kartę graficzną. Wystarczy więc skontrolować te przewody. Zwróć również uwagę na porty USB – keyloggery coraz częściej przybierają formę tego typu urządzeń.

W przypadku keyloggerów programowych, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Nawet jeśli żadna osoba trzecia nie miała bezpośredniego dostępu do Twojego komputera, nie masz pewności, czy keylogger nie zaatakował Cię pod postacią złośliwego oprogramowania np. po otworzeniu zainfekowanego załącznika w e-mailu lub pobraniu programu z niesprawdzonego źródła. Keyloggery programowe zwykle skutecznie ukrywają się przed wzrokiem użytkownika i dopiero dobry antywirus pozwala na ich rozpoznanie. 

Jak chronić się przed keyloggerami?

Istnieje kilka praktyk, które pomogą ograniczyć możliwość przejęcia ważnych informacji przez hakera za pomocą keyloggera. Warto się z nimi zapoznać:

 • nie klikaj w podejrzane linki, nawet jeśli otrzymasz je w wiadomości od znajomego,
 • nie ufaj plikom z nieznanych źródeł,
 • rozważ korzystanie z klawiatury ekranowej podczas wpisywania istotnych informacji,
 • przełącz się na alternatywny układ klawiatury – to zmyli keyloggera,
 • nie wpisuj istotnych danych podczas korzystania z publicznego sprzętu,
 • zwracaj uwagę na wygląd urządzenia – jeśli ilość połączeń i złączy wydaje Ci się podejrzana, możesz mieć do czynienia z keyloggerem sprzętowym.

Aby zapewnić dodatkową ochronę danych przed dostępem osób trzecich, skorzystaj również z dwuskładnikowego uwierzytelniania podczas logowania. Aktualnie jednorazowe hasło SMS to standard w przypadku bankowości elektronicznej. To dość bezpieczne rozwiązanie, jednak ma jedną wadę. Jeśli haker uzyska zdalny dostęp do Twojego komputera, może poczekać na moment, aż wprowadzisz swoje dane uwierzytelniające i w Twoim imieniu dokonać transakcji podczas aktywnej sesji.

Praktyki bezpiecznego korzystania z internetu mają duże znaczenie, jednak w przypadku dobrze ukrywających się keyloggerów potrzebujesz czegoś naprawdę skutecznego. Warto sięgnąć przez rozwiązania proponowane przez specjalistów od zagrożeń komputerowych, czyli programy antywirusowe.

Pamiętaj jednak, że nie każdy antywirus wykryje keyloggera. Niektóre z nich delikatnie obchodzą się z tego typu programami – zwłaszcza darmowe, okrojone wersje. Aby zapewnić swoim danym faktyczną ochronę, sięgnij po antywirus zawierający wbudowany antykeylogger. Warto zaufać znanym i co roku testowanym produktom renomowanych firm. Pamiętaj również, że antywirus chroni Cię przed keyloggerami programowymi – nie jest w stanie wykryć keyloggera sprzętowego.

Jaki antywirus wybrać do ochrony przed keyloggerami?

Szukasz narzędzia przechwytującego keyloggery, jeszcze zanim zdołają zainstalować się na Twoim komputerze? Oto nasze typy:

 • ESET Smart Security Premium

Zapewnia sprawdzoną, wielowarstwową ochronę antywirusową, wielokrotnie nagradzaną przez niezależne ośrodki. Skutecznie chroni przed keyloggerami, szyfrując całą komunikację między klawiaturą i przeglądarką. Dzięki temu, Twoje płatności internetowe i transakcje bankowe są całkowicie bezpieczne.

 • Bitdefender Internet Security

Ten antywirus to gwarancja wielowarstwowej ochrony przed wszystkimi rodzajami cyberzagrożeń – zarówno już istniejących, jak tych całkiem nowych. Funkcja Anti-tracker blokuje moduły śledzące, dzięki czemu masz zapewnioną prywatność przeglądania i bezpieczeństwo danych. Dzięki zaawansowanym technikom sztucznej inteligencji Bitdefender przewiduje, wykrywa i natychmiast blokuje keyloggery i inne złośliwe oprogramowanie.

 • Norton 360

Z Norton 360 Twoja tożsamość oraz transakcje dokonywane online są w pełni zabezpieczone przed keyloggerami. To potężne narzędzie ze skutecznym modułem antymalware, wspieranym przez sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe. To zdecydowanie jeden z najmądrzejszych antywirusów dostępnych na rynku. W ciągu kilku chwil wykrywa nawet najnowsze i nieznane zagrożenia, a rozbudowane funkcje pozwalają chronić Twoje urządzenia na najwyższym możliwym poziomie. Dla ochrony jednego urządzenia wybierz wersję Norton 360 Standard. W przypadku chęci rozbudowania licencji o dodatkowe sprzęty, masz do wyboru wersję Norton 360 Deluxe (na 3 lub 5 urządzeń), Norton 360 Premium (do 10 urządzeń) oraz Norton 360 Platinum – rozwiązanie stworzone dla ochrony aż 20 urządzeń jednocześnie.

 • Panda Dome Complete

Dzięki temu antywirusowi zapewnisz sobie pełną kontrolę nad dostępem nieupoważnionych użytkowników do najważniejszych danych, jak loginy i hasła do kont internetowych. Skutecznie unikniesz prób kradzieży tożsamości i wrażliwych informacji m. in. dzięki wirtualnej klawiaturze, która zapobiega przejęciu danych do logowania.

 • McAfee Total Protection

Pozwala na unikanie ataków jeszcze zanim do nich dojdzie. Wszystko dzięki wyraźnym ostrzeżeniom o ryzykownych witrynach internetowych, linkach i plikach. Z jego wsparciem będziesz przeglądać strony, robić zakupy i korzystać z bankowości bez obaw przed keyloggerami. McAfee ma dostęp do GTI (Global Threat Intelligence), czyli na bieżąco aktualizowanej bazy zagrożeń opartej na chmurze, dzięki której jest w stanie chronić urządzenia przed najnowszymi zagrożeniami.

Antywirus to łatwy, szybki i niedrogi sposób na uniknięcie keyloggerów. Choć możesz próbować ręcznie usuwać zagrożenia z komputera, dużo skuteczniejszym i zdecydowanie mniej czasochłonnym podejściem jest posiadanie dobrego programu antywirusowego. Dzięki niemu będziesz mieć pewność, że wszystkie szkodliwe programy zostaną wyłapane na czas.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?