niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaNEWSZagrożeniaDostałeś SMS od InPostu z informacją o konieczności dopłaty do paczki? Uważaj,...

Dostałeś SMS od InPostu z informacją o konieczności dopłaty do paczki? Uważaj, to oszustwo!

Policja ostrzega – pojawiła się nowa fala fałszywych SMS-ów. Tym razem przestępcy podszywają się pod dobrze znaną firmę logistyczną – InPost. Na czym polega oszustwo?

Twoja paczka została wstrzymana

Przestępcy podszywają się pod różne firmy i instytucje, aby wzbudzić Twoje zaufanie i skłonić Cię do różnych działań, np. podania swoich danych, wpłaty jakiejś kwoty na obce konto itp. Jednym z przykładów jest podawanie się za firmy kurierskie i wysyłanie do przypadkowych osób maili lub SMS-ów z informacją o niedopłacie do przesyłki wraz z linkiem do strony, na której należy dokonać rzekomej dopłaty.

Tym razem na telefony Polaków docierają SMS-y o następującej treści:

„InPost: Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 1,99 PLN. Przepraszamy za utrudnienia. Prosimy uregulować należność: (link…)”

Kwota, którą należy wpłacić, jest bardzo niska – ma to zmniejszyć Twoją czujność i zachęcić do szybkiego działania, by mieć sprawę z głowy. Niska kwota to jednak popularny wabik, który powinien wzbudzić Twoją uważność. Przestępcom nie chodzi bowiem o tę małą kwotę, ale o dane do Twojego konta bankowego, które chcą przejąć, aby uzyskać dostęp do wszystkich Twoich oszczędności.

Jeśli klikniesz przesłany link, zostaniesz przekierowany na stronę  łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności. Po wpisaniu danych logowania nie zostaniesz jednak zalogowany do banku, a podane dane trafią prosto w ręce hakera. Tworzy to ogromne ryzyko włamania na Twoje konto i wyczyszczenia go do zera.

Osoby, które otrzymały taką wiadomość i rzeczywiście czekają na paczkę, mogą łatwo dać się nabrać. Jeśli kliknąłeś podobny link i podałeś swoje dane, koniecznie skontaktuj się ze swoim bankiem, który pomoże Ci zabezpieczyć swoje pieniądze.

Jak chronić się przed fałszywymi SMS-ami?

Nie ma jednego sprawdzonego sposobu na ochronę przed fałszywymi SMS-ami – oszuści wciąż szukają nowych dróg i bazują na omylności użytkowników. Możesz jednak skorzystać z kilku wskazówek, które pomogą Ci uchronić się przed tego typu wiadomościami:

  • Sprawdzaj prefiks numeru telefonu, z którego otrzymałeś SMS-a. Jeżeli nie jest to prefiks +48, a np. + 49 lub prefiks trzyliczbowy, to znaczy, że jest to próba oszustwa.
  • Dokładnie czytaj wiadomości i zweryfikuj ich prawdziwość u źródła.
  • Nie wchodź w nieznane linki wysłane w wiadomościach czy mailach.
  • Nie podawaj kodów BLIK lub danych z kart płatniczych na nieznanych stronach.
  • Zainstaluj na swoim urządzeniu program antywirusowy z funkcją bezpieczeństwa SMS.

Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na ostatni podpunkt. Funkcja bezpieczeństwa SMS w antywirusie mobilnym filtruje wiadomości tekstowe pod kątem spamu lub prób wyłudzenia danych, czyli phishingu. Powyżej przytoczony SMS, w którym podszyto się pod Inpost, to właśnie przykład ataku phishingowego. Na komputerach znajdziesz podobną funkcję – ochronę poczty elektronicznej, która zabezpiecza Cię przed fałszywymi i phishingowymi e-mailami. Warto korzystać z tych funkcji, aby uchronić się przed pomyłką i utratą oszczędności.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?