piątek, 14 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaOmegopediaWiedzaCzy formatowanie dysku usuwa wirusy?

Czy formatowanie dysku usuwa wirusy?

Chcesz pozbyć się wirusa z komputera raz na zawsze? Uruchomienie procesu formatowania na komputerze może wydawać się skutecznym sposobem na pozbycie się uporczywego wirusa lub innej formy złośliwego oprogramowania. Przeprowadzenie formatowania niszczy przecież wszystkie dane przechowywane na dysku twardym komputera – w tym wirusy. Nie jest to jednak takie oczywiste. Dowiedz się, co tak naprawdę dzieje się podczas formatowania i czy daje ono możliwość usunięcia wirusa, który jest obecny na Twoim urządzeniu.

Czy formatowanie jest rozwiązaniem na wirusy, czy nie?

Zazwyczaj tak naprawdę nie potrzebujesz żadnego formatowania dysku twardego, aby pozbyć się znajdującego się na nim wirusa. Dopóki masz zainstalowany i aktualny program antywirusowy, natychmiast uzyskuje on dostęp do defektu i całkowicie go usuwa. 

Jeśli jednak nie posiadałeś oprogramowania antywirusowego lub podejrzewasz, że Twój komputer jest zainfekowany wirusem, a oprogramowanie antywirusowe nie jest w stanie wykryć problemu, wyczyszczenie dysku twardego w celu wyeliminowania dalszych zagrożeń i uszkodzeń złośliwego oprogramowania jest dobrym sposobem.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których formatowanie dysku nie daje sobie rady z wirusem – o tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Formatowanie – jak działa?

Uruchomienie formatowania lub przywrócenie ustawień fabrycznych powoduje usunięcie wszystkich danych znajdujących się na dysku twardym. To sprawia, że komputer powróci do swoich początkowych możliwości. Gdy zdecydujesz się na formatowanie, najprawdopodobniej wszystkie dane wraz z wirusem zostaną usunięte z dysku twardego.

Dlaczego warto wykonać formatowanie?

  • Istnieje prawdopodobieństwo, że po dłuższym czasie użytkowania w systemie pojawi się zbyt wiele błędów i problemów z wirusami.
  • Wirusy w większości rozpowszechniają się poprzez pliki, które są zainfekowane lub uszkodzone i mają zdolność przenoszenia i rozprzestrzeniania się. Formatowanie usuwa pliki i pomaga pozbyć się wirusów.
  • Formatowanie daje szansę na naprawienie błędu, który nie da się usunąć w żaden inny sposób. Jeśli wypróbowałeś wiele programów, narzędzi i środków, aby pozbyć się problemu, formatowanie może okazać się dobrym środkiem.
  • Jeśli wygląda na to, że Twój dysk twardy ma za mało miejsca, jest całkowicie zapełniony i nie masz możliwości przechowywania na nim innych ważnych danych, formatowanie może również być rozwiązaniem.

Niewiele wirusów umknie formatowaniu

Formatowanie zazwyczaj usuwa zainfekowane pliki, jednak zdarza się, że nie rozwiązuje problemu całkowicie. Niektóre wirusy są w stanie dostać się do komputera, nawet po zakończeniu formatowania.

Zdarza się, że ponownej infekcji są winni sami użytkownicy. Przed zrobieniem formatu wykonują kopię zapasową danych, jednak nie upewniają się, czy w danych nie znajduje się wirus lub inne oprogramowanie, które może spowodować ponowną infekcję. Zainfekowane kopie zapasowe danych mają możliwość ponownego wprowadzenia wirusa.

Aby uniknąć takiego zagrożenia, zadbaj, aby urządzenie do przechowywania kopii zapasowych zostało dokładnie przeskanowane, by upewnić się, że w jego zawartości nie ma wirusa ani oprogramowania, które może spowodować ponowną infekcję. Jeśli Twoje dane zapisane w kopii zapasowej zostaną przeanalizowane i sprawdzone przez antywirus i okażą się czyste i wolne od wirusów, po sformatowaniu nie będzie możliwe ponowne wprowadzenie wirusa.

Wyjątkiem od reguły jest tu wirus sektora rozruchowego – Bootkit. Bootkit jest w bardzo upartym rodzajem złośliwego oprogramowania, którego usunięcie lub wymazanie z systemu stanowi prawdziwe wyzwanie. Wirus ten może infekować dysk twardy, a także modyfikować informacje przechowywane na komputerze podczas ładowania w systemie operacyjnym. W ten sposób złośliwe oprogramowanie nie tylko wpływa lub zakłóca proces rozruchu, ale też wpływa na urządzenie pamięci masowej podłączone do komputera lub laptopa.

Wirus w układzie scalonym płyty głównej

Kilka lat temu badacze z firmy ESET dokonali niepokojącego odkrycia. Zidentyfikowali wirusa LoJax , który zagnieżdża się w UEFI (następcy systemu BIOS). To niezwykle trudny do usunięcia szkodnik, w przypadku którego nie pomaga nawet formatowanie dysku.

LoJax nadpisuje złośliwym kodem UEFI i przy każdym uruchomieniu komputera powoduje aktywowanie konia trojańskiego w systemie operacyjnym. Następnie, komunikuje się z serwerem przestępców i pobiera z niego oraz a także instaluje kolejne złośliwe oprogramowanie.

LoJax jest wyjątkowo trudny do usunięcia. Wynika to z miejsca, gdzie szkodnik się ukrywa – nie w systemie lub na dysku, ale w układzie scalonym płyty głównej.

Aby pozbyć się LoJaxa, konieczny jest antywirus z górnej półki. W usunięciu tego szkodnika pomocne okazuje się przywrócenie UEFI do ustawień fabrycznych.

Jaki jest najlepszy sposób na pozbycie się wirusów?

Wiesz już, że formatowanie dysku może być dobrym sposobem na pozbycie się wirusa, jednak w większości wypadków dużo lepszą metodą jest zainstalowanie na swoim urządzeniu programu antywirusowego sprawdzonej marki, np. Norton, Bitdefender, Panda, ESET, McAfee lub AVG.

Decydując się na płatną, pełną wersję renomowanego antywirusa masz pewność, że nie będziesz borykać się ze skutkami zainfekowania sprzętu niebezpiecznymi szkodnikami. Program antywirusowy zablokuje zagrożenie, zanim zdąży ono rozprzestrzenić się na komputerze.

W niektórych wypadkach formatowanie i ponowna instalacja systemu będzie jednak dobrym sposobem na odzyskanie sprawności urządzenia – zwłaszcza, jeśli nie posiadało ono dotychczas ochrony antywirusowej i wymaga dokładnego wyczyszczenia zarówno z wirusów, jak i zbędnych danych.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?