wtorek, 20 lutego, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaMobileJak dbać o bezpieczeństwo smartfona?

Jak dbać o bezpieczeństwo smartfona?

Wraz z postępem technologii, nasze urządzenia mobilne ze zwykłych komórek, służących do telefonowania, przeistoczyły się w małe komputery. Sprawiło to, że coraz częściej dochodzi do prób włamań, tak jak na prawdziwe komputery. Ponieważ przechowujemy na smartfonach ważne informacje: hasła bankowe, numery kart kredytowych, prywatne zdjęcia, numery kontaktowe i dane innych osób etc.

Dlatego ten problem ten wydaje się szczególnie ważny. Wydaje się, że oczywiste jest zabezpieczanie telefonu hasłem. Istnieje wiele rodzajów haseł, niektóre są praktyczne, inne specjalistyczne, ale trudne do zapamiętania. Nowe technologie dają nam możliwość odblokowania dostępu do urządzenia dzięki rozpoznaniu linii papilarnych, lub konturów twarzy. Najprostszym zabezpieczeniem pozostaje jednak wprowadzenie hasła np. kodu PIN, ustawionego w profilu użytkownika. Można tez zabezpieczyć dostęp dodatkowo, dzięki dedykowanym aplikacjom.

Podejrzane linki i aplikacje

Często zdarza się że dostajemy podejrzane maile, załączniki, czy linki z niewiadomych źródeł. Zazwyczaj chodzi o wyłudzenie od nas ważnych informacji, lub o próby zainstalowania na urządzeniu oprogramowania szpiegowskiego. Trzeba trzymać się od nich jak najdalej.

Wiele ataków na smartfony odbywa się za pośrednictwem aplikacji, które ściągane są z nieautoryzowanych stron. Do tego rodzaju programów często „przyklejane” są trojany, wormsy czy inne wirusy. Żeby mieć pewność, że nikt nie przejmie kontroli nad plikami systemowymi telefonu, warto zainstalować zabezpieczające wtyczki do przeglądarki oraz program antywirusowy, który będzie ostrzegał przed zagrożeniami.

Zagrożenia z Sieci

Każdy użytkownik smartfona lubi korzystać z darmowych sieci wi-fi, ale podłączając się do nich, często pozwala się innym na śledzenie aktywności telefonu w Internecie. Otwarcie portów sprawia, że urządzenie jest bardziej podatne na inwigilacje i kradzież naszych danych. Dlatego warto ostrożnie wybierać sieci wi-fi, a najlepiej również zaopatrzyć smartfon w solidny program typu firewall. Podobna sytuacja ma miejsce gdy włączony jest protokół Bluetooth. On również może dać nieupoważnionym osobom lub aplikacjom łatwy dostęp do urządzenia.

Regularnie należy czyścić historie przeglądarek, ponieważ oprócz historii przeglądanych stron przechowują się tam pliki cookies, zawierające informacje o naszych internetowych zwyczajach.

Zawsze warto chronić swoje urządzenie dodatkowym programem antywirusowym . Produkty firm takich jak Eset, Norton, czy Kaspersky zapewniają kompleksową ochronę smartfonów z systemem Android, a do tego zawierają takie rozwiązania jak: firewall, szyfrowanie danych i ochronę przeglądarek.

bezpieczeństwo systemu android

Bezpieczeństwo systemu Android

Zaczynając od podstaw, należy zaznaczyć, że ustawienia minimalnie się różnią, zależnie od modelu i producenta smartfona, ponieważ każdy producent daję swoją nakładkę na androida. Nie zmienia to jednak standardowych opcji zabezpieczeń.

Każdy użytkownik jest w stanie skorzystać z dostępnych zabezpieczeń – są one konfigurowane w zakładce „ustawienia”. Może tam zaszyfrować swoje konta, pobrane aplikacje, oraz dane, pliki multimedialne i inne. Istnieje również możliwość blokady ekranu za pomocą wybranego wzoru, kodu PIN (4-cyfrowy) lub hasła. Należy pamiętać, że jedynym innym sposobem na odszyfrowanie danych (jeśli zapomnimy wszystkich haseł) jest przywrócenie ustawień fabrycznych, co z kolei spowoduje skasowanie aplikacji i plików, jakie mieliśmy na telefonie.

Polityka prywatności systemu android

Trudno mówić o prywatności w androidzie. Bardzo dobrze wszystkim wiadomo, że twórcy niemal każdej aplikacji proszą o dostęp do zmian na telefonie. Ma to na celu także wyświetlanie reklam, które niekoniecznie chcemy oglądać podczas otwierania programów i gier. Mało tego, jeśli nawet zamierzamy kupić dany program lub grę, jesteśmy proszeni o takie informacje jak nasze dane osobowe, mail oraz numer karty kredytowej. Z drugiej strony nie mamy wyjścia, bo jeżeli zainstalujemy aplikację nieznanego pochodzenia, skutki uboczne w postaci wirusów , spyware czy ransomware mogą być jeszcze bardziej szkodliwe. Czyli pozostaje nam zaufać Wielkiemu Bratu o nazwie Google i liczyć , że z jego serwerów nikt nie ukradnie naszych danych. Więcej informacji na temat popularnych zagrożeń, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Aplikacje z Play Store chroniące dane

Skoro sklep Play jest bezpieczny, to sprawdźmy, jakie aplikacje stamtąd pozwolą nam ochronić nasz smartfon z systemem Android. Menadżer urządzeń Android pomoże namierzyć telefon jeśli go zgubisz, ktoś Ci go ukradnie. Za pomocą tej aplikacji jesteś w stanie również włączyć alarm lub uruchomić kasowanie danych, co z kolei uchroni je przed niepowołanym przeglądaniem. Drugim użytecznym programem jest LastPass Pasword Manager. To prosty program do tworzenia bezpiecznych haseł, a jak wiadomo, codziennie wpisujemy kilkanaście haseł do naszych kont.

Jeśli mówimy o hasłach, wypada wspomnieć aplikację AppLock. Dzięki niej można zaszyfrować dostęp do zdjęć, filmów, SMS-ów, ustawień, Google Play, a nawet poszczególnych programów.

Kopia bezpieczeństwa systemu android

Ten, kto nie robi kopii danych bardzo ryzykuje, bo jeżeli nastąpi jakaś awaria, może zostać bez niczego. W bezpiecznym tworzeniu kopii danych pomoże np. OneDrive.

W OneDrive możemy trzymać nasze pliki, zdjęcia czy dokumenty, zarządzać nimi i je udostępniać. Aplikację można uruchomić na wielu platformach, co sprawi, że dostęp do naszych plików będziemy mieć zarówno z poziomu telefonu, jak i komputera czy poprzez przeglądarkę internetową. Pisaliśmy o zabezpieczeniach, także.

Najlepsze programy antywirusowe na Androida

Warto zaopatrzyć się w pakiet antywirusowy, który zapewni ochronę naszemu smartfonowi. Godne polecenia są produkty typu ESET Mobile Security; Aplikacja ma bardzo dobrą detekcje wirusów w czasie rzeczywistym -na poziomie 99,6%, nie spowalnia telefonu, nie obciąża baterii, a przydatny system Anti-Theft: lokalizuje zagubiony telefon, niszczy dane w razie kradzieży. Ponadto ESET Mobile Security chroni przeglądarkę przed złośliwym oprogramowaniem.

Kolejny dobry program antywirusowy to Norton Mobile Security. Aplikacja nie spowalnia zanadto telefonu. Dodatkowy atut aplikacji to automatyczne skanowanie aplikacji przed ich pobraniem w celu wyeliminowania niebezpiecznego oprogramowania. Program skutecznie chroni przeglądarkę internetową przed złośliwym oprogramowaniem. Równie skutecznym programem jest Bitdefender Mobile Security. Chroni przed różnego rodzaju szkodliwym oprogramowaniem i skutkami kradzieży oraz nie powoduje spowolnienia pracy urządzenia. Cena aplikacji antywirusowych na smartfona to koszt ok. 30 zł rocznie, a więc koszt nie jest wysoki, a bezpieczeństwo i spokój ducha zapewniony.

wirusy

Popularne wirusy i niebezpieczne aplikacje na Androida

Android.Click.95

Android.Click.95 to wirus ukrywany w prostych aplikacjach, rozprzestrzenianych następnie za pomocą oficjalnego sklepu Google Play. Działa na urządzeniach obsługiwanych przez system operacyjny Android. Najczęściej zawirusowane są programy służące rozrywce, np. poradniki, horoskopy, senniki, zbiory dowcipów, ciekawostek i informacji.

Wirus ten jest na tyle przebiegły, że po zainstalowaniu odczekuje sześć godzin (ukrywa w ten sposób źródło ataku), po czym sprawdza urządzenie pod kątem zainstalowanego oprogramowania. Po tym czasie zostaje otwarta strona WWW, zachęcająca użytkownika do pobrania i zainstalowania fałszywej aplikacji (np. udającej lepszą i wydajniejszą przeglądarkę lub spowalniającej zużycie baterii). Jeśli użytkownik zamknie tę reklamę, będzie ona powracać co dwie minuty, skutecznie uprzykrzając korzystanie z urządzenia.

Android.BBridge.A

Wirus Android.BBridge.A znany jest również jako BaseBridge. Rozprzestrzenia się za pomocą zainfekowanych aplikacji, dostępnych w sklepie Google Play. Po zainstalowaniu takiej aplikacji malware zdobywa dostęp do konta root na Androidzie i instaluje własną wersję pliku SMSApp.apk, dzięki której nie tylko wykrada informacje o telefonie (model, wersję systemu, listę aplikacji itp.) i użytkowniku (hasła, loginy, kontakty, wiadomości sms), lecz przede wszystkim wysyła w imieniu użytkownika wiadomości tekstowe na numery premium (co oznacza rachunkowy szok), kasuje smsy ze skrzynki odbiorczej (szczególnie te od operatora sieci, dotyczące obciążenia konta, czy potwierdzenia wykupienia usługi), wykonuje połączenia na nieznane numery, monitoruje sposób używania telefonu, instaluje inne wirusy oraz zamyka aplikacje antywirusowe. Jest to bardzo popularny wirus, lecz na szczęście najbardziej rozpowszechniony w Chinach.

Android.BankBot.34.origin

Android.BankBot.34.origin instaluje się pod przykrywką aktualizacji systemu. Jego głównym zadaniem jest wykradanie loginów i haseł do kont bankowych oraz profili w portalach społecznościowych. Dodatkowo malware wykrada dane o kartach kredytowych, a także może wysyłać i kasować smsy, wpisywać numery na czarną listę i wykonywać nieautoryzowane połączenia. Zainstalowany wirus ukrywa się, dublując ikony najpopularniejszych aplikacji, takich jak Google Play, Google Play Music, Gmail, Facebook, Instagram, Skype, WhatsApp, Viber, czy Twitter. Następnie wyłudza informacje poprzez wyświetlanie okien phishingowych, w których prosi użytkownika o logowanie do serwisu. Jest to szczególnie groźny program, ponieważ może zwieść nawet najbardziej ostrożnych użytkowników. Dlatego trzeba byś szczególnie wyczulonym, gdy widzi się na pulpicie dwie ikony tej samej aplikacji. Wówczas należy niezwłocznie przeskanować system w poszukiwaniu wirusa.

Geinimi

Uważa się że Geinimi to najbardziej bezczelny i najbardziej perfidny wirus, jaki został napisany na urządzenia z systemem Android. Wirus ten wydobywa osobiste informacje, pozwalające na identyfikację właściciela telefonu, a następnie przesyła je na zewnętrzne serwery. Geinimi jest wyspecjalizowany w ukrywaniu swojej działalności i z zainfekowanych Androidów najprawdopodobniej tworzy botnety. Raz zainstalowany oddaje smartfona pod kontrolę właściciela serwera, który może zdalnie sterować urządzeniem. Sam wirus rozprzestrzenia się za pomocą zainfekowanych aplikacji i gier, dostępnych w nieautoryzowanych sklepach. Upodobał sobie szczególnie takie jak: Monkey Jump 2, Sex Positions, President vs. Aliens, City Defense i Baseball Superstars 2010. Jednak ich oficjalne wersje dostępne w Google Play są w pełni bezpieczne.

Android.Counterclank

Program dystrybuowany jest za pośrednictwem aplikacji dostępnych w oficjalnym sklepie Google Play. Został wykryty aż w trzynastu aplikacjach, między innymi w grach Counter Strike Ground Force, Heart Live Wallpaper, Balloon Game, i Sexy Girls Puzzle. Counterclank ukrywa się pod procesem Apperhand, który po zainstalowaniu zdolny jest do modyfikacji zakładek, zmiany strony startowej, wyświetlania powiadomień push, podmieniania linków i modyfikacji wyszukiwarek. Może również wydobywać informacje by na ich podstawie personalizować wyświetlane przez wirusa reklamy.

iOS

Bezpieczeństwo systemu iOS

iOS Security Update

Każdego dnia powstają nowe wirusy, rośnie również liczba złośliwego oprogramowania, które przejmuje kontrolę nad niektórymi czynnościami telefonu. Dlatego właśnie konieczny jest update, czyli regularne instalowanie aktualizacji iOS-a. Warto też pamiętać, że każda aktualizacja pomaga poprawić usterki w systemie, pozwala wyposażyć telefon w nowe możliwości i jeszcze lepiej go zabezpieczyć. Więcej informacji o popularnych zagrożeniach, jakie czekają na urządzenia z systemem iOS, można znaleźć w artykule Wirusy i niebezpieczne aplikacje na iOS.

Kopia bezpieczeństwa systemu iOS

Ważną opcją w każdym urządzeniu z systemem iOS jest ustawienie wykonywania kopii zapasowych. Kopie te są niezwykle przydatne w przypadku awarii lub kradzieży telefonu lub tabletu. Na szczęście bardzo łatwo je wykonać, choćby korzystając z popularnej i bardzo intuicyjnej w obsłudze aplikacji iCloud.

Aplikacje z AppStore chroniące dane

Jednym z najbardziej przydatnych programów jest aplikacja „Znajdź mój iPhone”. Jak sama nazwa wskazuje, pomaga nam ona w lokalizacji zgubionego lub ukradzionego urządzenia. Co więcej, aplikacja pozwala na wykasowanie wszystkich danych znajdujących się na urządzeniu, użytkownik może je również zablokować, a nawet włączyć alarm.

Dropbox z kolei pozwoli nam przechowywać dane w chmurze, na wypadek ich straty. Oczywiście mamy w iPhonie archiwizacje w postaci iCloud, ale dla przezorności warto mieć przechowywać pliki w kilku miejscach, na wypadek jakiejś nagłej awarii. Dropbox to prosta w obsłudze aplikacja, która nie tylko pomaga przechować pliki, ale również zsynchronizuje się z każdym urządzeniem, na którym zostanie uruchomiona.

Skoro już mowa o bezpieczeństwie, to przydatna jest także aplikacja 1Password, służąca do szyfrowania. Wszystkie dane są szyfrowane za pośrednictwem skutecznego algorytmu AES-256. 1Password umożliwia również synchronizację danych przez iCloud, Dropbox lub za pomocą połączenia Wi-Fi. Aplikacja jest wielofunkcyjna i można z niej korzystać na różnych systemach operacyjnych.

Najlepsze programy antywirusowe na iOS

Firma Apple twierdzi że ich urządzenia są odporne na działanie wirusów, a nawet usuwa z AppStore programy antywirusowe. Warto jednak się w taki program zaopatrzyć, zwłaszcza że pojawiają się pogłoski o złośliwym oprogramowaniu w aplikacjach z AppStore. Godny polecenia jest np. Eset Mobile Security, bardzo skuteczny w rozpoznawaniu zagrożeń, z funkcją anti-theft, która włączy alarm, zablokuje telefon, lub nawet wymaże dane jeśli użytkownik uzna że są zagrożone.

Równie interesujący jest Norton Mobile Security, wielokrotnie nagradzana aplikacja stworzona w oparciu na rozwiązaniu Norton Mobile Insight. Zabezpiecza iPhone przed atakami złośliwego oprogramowania, pozwala też odszukać zgubiony telefon.

Wirusy i niebezpieczne aplikacje na iOS

Unicode of Death

Ofiarą wirusa padają głównie telefony z systemem iOS 8.3, powoduje on, że psują się aplikacje zarządzające wiadomościami. Może się nawet okazać, że ich treść zostanie utracona na zawsze. Wirus potrafi wyłączyć także smartfona. Zaczyna się od niewinnego smsa, reklamującego możliwość lepszego wykorzystania baterii. Następnie zaczynają się pojawiać komunikaty z arabskimi i chińskimi literami.

Rozwiązanie problemu jest trochę skomplikowane, ale skuteczne. Trzeba zacząć od ustawienia powiadomień, należy wybrać opcję ”brak podglądu”. Żeby odblokować możliwość skasowania zawirusowanych wiadomości, trzeba posłużyć się fortelem. Wystarczy wejść w aplikację odpowiadającą za fotografie, a następnie wysłać nadawcy wiadomości jedno ze zdjęć. Wówczas zostanie odblokowana możliwość kasowania całej konwersacji, zawierającej zawirusowaną wiadomość.

YiSpecter

Wirus YiSpecter jest szczególnie niebezpieczny dla smartfonów ze starszą wersją iOS-a. Można zarazić system również pobierając aplikacje z nieznanych źródeł. Wirus przejmuje kontrolę nad Interfejsem Programistycznym Aplikacji (API), dzięki czemu może sam instalować kolejne aplikacje. Na dodatek ukrywa ich ikony, by nie można było ich łatwo znaleźć i usunąć. Na zainfekowanych urządzeniach YiSpecter nie tylko pobiera i instaluje dowolne aplikacje, ale przejmuje również te już istniejące, wykorzystując je do wyświetlania reklam. Oprócz tego zamienia domyślną wyszukiwarkę na Safari, by wysyłać informacje o ruchu generowanym przez przeglądarkę do serwera C2.

Jeśli nawet wirus zostanie zidentyfikowany, a użytkownik spróbuje ręcznie usunąć złośliwe oprogramowanie, powróci on, bez względu na to jak często będzie się powtarzać tą czynność.

XcodeGhost

XcodeGhost to sprytny wirus, który dodaje do tworzonych w dobrej wierze aplikacji złośliwy fragment kodu, co sprawia, że na pozór bezpieczne programy stają się potencjalnie niebezpieczne. Co więcej, zagrożenie nie zostało wykryte przez mechanizmy bezpieczeństwa działające w ramach Apple App Store. Oznacza to, że wiele spośród zamieszczonych tam programów instalacyjnych może wraz z aplikacją zainstalować nam wirusa.

Zgubiony smartfon

Skradziony lub zgubiony smartfon – co robić?

Zgubiony smartfon

Wyobraźmy sobie, że zdarza się nam zgubić nasz ulubiony smartfon. Albo ktoś nam go ukradnie. Zazwyczaj pierwszą reakcją jest w takiej sytuacji panika. Nawet jeżeli telefon jest ubezpieczony i ma gwarancję zwrotu, sytuacja jest niewesoła. W najlepszym przypadku w czyjeś ręce wpadną tylko nasze kontakty. W najgorszym problem może być bardziej złożony. Wiele osób używa telefonu do autoryzowania płatności i bankowości elektronicznej. Jeżeli telefon wyposażony jest w aplikację, która pozwala go zlokalizować, łatwo będzie go znaleźć. Jeżeli jednak nie mamy takiej aplikacji lub istnieje ryzyko, że telefon został ukradziony, trzeba podjąć środki zaradcze. Oczywiście w pierwszej kolejności trzeba zablokować możliwość wykorzystania telefonu do dokonywania transakcji. Następnie trzeba odtworzyć wszystko co się da, na nowym telefonie.

Jeżeli nie podjęliśmy wcześniej pewnych kroków, które zapewniłyby naszemu smartfonowi bezpieczeństwo, warto o tym pomyśleć przy kolejnym telefonie. Tym razem trzeba go porządnie zabezpieczyć.

Kopia zapasowa – smartfon i iPhone

Kopia zapasowa to podstawa. Nawet jeśli zagubiliśmy telefon, lub ktoś nam go ukradł, możemy dzięki niej odzyskać dane. Dlatego jest ona tak ważna, ponieważ pozwala choć odrobinę zminimalizować straty.

Możemy użyć do tego funkcji Android Backup Service, który pozwala utworzyć kopię zapasową przechowywanych na telefonie danych i powiązać je z kontem Google. W razie wymiany urządzenia lub wykasowania jego zawartości można przywrócić dane z konta Google, użytego do utworzenia ich kopii zapasowej. Dzięki temu zapiszemy np. hasła, ustawienia sieci wi-fi, aplikacje z Google Play, ustawienia i dane aplikacji firm zewnętrznych. Kopię zapasową na iPhonie tworzymy z poziomu ustawień. Wystarczy uruchomić Archiwum iCloud, by zabezpieczyć kopie danych i plików multimedialnych. Takie archiwum można utworzyć również w programie iTunes, a nawet je zaszyfrować.

Aplikacje pomocne w lokalizacji smartfona

Zarówno Eset Mobile Security, Kaspersky Mobile Security czy Norton Mobile Security, skutecznie mogą nam pomóc w odzyskaniu urządzenia i pokazać jego lokalizacje. Potrafią włączyć alarm, wysłać wiadomość do tego który znalazł nasz telefon, a nawet – jeśli zagrożenie utraty, lub skradzenia danych jest wysokie – zablokować telefon lub wyczyścić z niego dane. Dlatego właśnie kopia zapasowa jest tak niezwykle przydatna.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?