poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaOmegopediaWiedzaJak zabezpieczyć hasłem pendrive?

Jak zabezpieczyć hasłem pendrive?

Dane przechowywane na pendrive’ie to często ważne informacje – i nie chodzi tu tylko o prywatne zdjęcia czy dokumenty. Szczególną ostrożność muszą zachować firmy, które na dyskach przenośnych przechowują często dane osobowe. Najmniejszy błąd w zabezpieczeniu informacji może skończyć się wysoką karą pieniężną. Nie wystarczy więc zabezpieczenie firmowych komputerów, laptopów i telefonów – równie ważne jest zaszyfrowanie danych na przenośnych pamięciach.

Zabezpieczenie pendrive’a hasłem nie jest rzeczą trudną, jednak sama czynność może się różnić w zależności od tego, jakiego sprzętu, systemu i oprogramowania użyjesz. Poznaj sposoby zabezpieczenia pendrive’a hasłem.

Ochrona sprzętowa – najłatwiejsze rozwiązanie

Najłatwiejszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest wybór pendrive’a z wbudowanymi zabezpieczeniami. Takie urządzenie ma wbudowane mechanizmy szyfrujące, blokujące dostęp do zawartości hasłem. Mogą to być zabezpieczenia fizyczne lub w preinstalowane oprogramowanie zabezpieczające. Dzięki wbudowanemu szyfrowaniu nie potrzebujesz żadnego dodatkowego oprogramowania, aby ochronić zgromadzone na dysku dane.

Jak użyć pendrive’a z szyfrowaniem? Wystarczy, że podłączysz go do komputera i wpiszesz hasło/pin na wbudowanym panelu lub w okienku na monitorze. Tego typu pendrive’y często posiadają też dodatkowe funkcje,  np. praca w trybie odczytu, automatyczne blokowanie i formatowanie po kilkukrotnym wpisaniu błędnego hasła, a nawet wbudowana ochrona antywirusowa.

Niestety, pendrive’y z wbudowanymi zabezpieczeniami mają jedną wadę – są znacznie droższe, niż ich klasyczne odpowiedniki. Z tego względu często są nieosiągalne dla użytkowników prywatnych i małych, kilkuosobowych firm.

Zabezpieczenie pendrive’a na komputerach Mac

W przypadku urządzeń z systemem MacOS możesz skorzystać z wbudowanej funkcji szyfrowania dysków USB. Aby to zrobić, na początek upewnij się, że dysk USB jest sformatowany w systemie plików Mac OS Extended. Da Ci to pewność, że jest w pełni zgodny z szyfrowaniem systemu OS X.

Następny krok to kliknięcie prawym przyciskiem myszy dysku USB i zaszyfrowanie go. Tą samą metodą możesz odszyfrować pendrive’a, jeśli chcesz oczyścić go z danych lub przekazać innej osobie.

Niestety, szyfrowanie w systemie MacOS ma jedną wadę – ogranicza zaszyfrowany za jego pomocą pendrive wyłącznie do odczytywania na tym systemie.

Zabezpieczenie pendrive’a na komputerach z systemem Windows

Jeśli używasz systemu Windows w wersji Pro lub Enterprise, do szyfrowania pendrive’a możesz użyć narzędzia Bitlocker. Pozwala ona na zaszyfrowanie dowolnego dysku – zarówno USB, jak i partycji w komputerze.

Korzystanie z funkcji Bitlocker jest bardzo proste. Wystarczy podłączyć pamięć zewnętrzną do komputera, kliknąć ikonę dysku prawym przyciskiem myszy i włączyć funkcję Bitlocker. W wyświetlonym oknie możesz nadać dyskowi hasło, a także zaszyfrować zgromadzone na nim dane.

Korzystanie z szyfrowania dysku oferowanego przez Windows ma podobną wadę, jak szyfrowanie oferowane przez MacOS – nie działa na innych systemach. Co więcej, funkcja Bitlocker nie występuje również w wersji Home systemu Windows. Posiadając wersję Home, nie zaszyfrujesz więc dysku, a także nie odczytasz dysków zabezpieczonych z pomocą Bitlockera.

Zabezpieczenie pendrive’a za pomocą programu szyfrującego

Pendrive’a możesz zaszyfrować również za pomocą dodatkowego programu szyfrującego. To rozwiązanie jest użyteczne, zwłaszcza jeśli chcesz używać pendrive’a na różnych systemach. Programy szyfrujące mają również zwykle wiele przydatnych funkcji – np. szyfrują nie tylko całe dyski, ale także pojedyncze pliki i foldery, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo danych.

Zanim zakupisz dodatkowy program do szyfrowania, sprawdź, czy ta funkcja nie jest dostępna w Twoim pakiecie antywirusowym. Wiele antywirusów dobrych marek, np. ESET, ma taką opcję. Do zabezpieczania pendrive’a hasłem możesz również użyć programu dedykowanego do tego celu, np. VeraCrypt.

Pamiętaj, że aby korzystać z pendrive’a zabezpieczonego za pomocą programu szyfrującego, musisz zainstalować go na każdym urządzeniu, na którym będziesz z niego korzystać.

Jak widzisz, każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Warto je przeanalizować i wybrać opcję najlepszą dla siebie lub swojej firmy. Dobre zabezpieczenie pendrive’a pozwala nie tylko zabezpieczyć dane, ale też uniknąć kar finansowych w przypadku kontroli.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?