niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościKoronawirus i fałszywe smsy z banku - PKO BP ostrzega!

Koronawirus i fałszywe smsy z banku – PKO BP ostrzega!

Dostałeś wiadomość SMS z informacją, że Twoje środki pieniężne zgromadzone na kontach zostaną przekazane do rezerw Narodowego Banku Polskiego? A jedyną możliwością na zatrzymanie 1000 zł jest zalogowanie się w przesłany link? Uważaj! To podłe oszustwo!

Największy polski bank przestrzega przed oszustami

W sieci i mediach pojawił się komunikat banku PKO BP, dementujący informację, o rzekomym przekazywaniu środków obywateli do rezerw NBP. Bank apeluje o rozważność i nie klikanie, ani tym bardziej nie logowanie się za pośrednictwem otrzymanego linku.

Link, który otrzymasz w wiadomości, prowadzi niestety do strony internetowej stworzonej do wyłudzania pieniędzy od nieświadomych zagrożenia osób. Oszuści żerują na panice i strachu wywołanym pojawieniem się pandemii koronawirusa i zrobią wszystko, aby w dobie kryzysu, wyciągnąć pieniądze od jak największej liczby ludzi.

Jak dokładnie brzmi treść rozsyłanego SMS-a?

Jeżeli masz to szczęście, że jeszcze nie znalazłeś się w gronie osób, do których zostały skierowane pierwsze wiadomości, to uważaj na poniższy tekst:

“Informujemy iż zgodnie z spec ustawą dotyczącą koronawirusa Państwa środki na rachunku zostają przekazane do rezerw krajowych NBP. Zaloguj się aby zatrzymać 1000 PLN”

W cytacie zachowaliśmy oryginalną pisownię, zaczerpniętą z komunikatu bankowego. Gdy dostaniesz taką wiadomość najlepiej od razu ją skasuj. Jeśli jednak kliknąłeś w link, natychmiast zadzwoń na infolinię dostępną pod numerem: 800 302 302. Zostaniesz poinformowany jakie kroki należy podjąć i co możesz zrobić w zaistniałej sytuacji.

To jednak nie koniec oszustw

Przestępcy w możliwie każdej sytuacji znajdą sposób (albo kilka) na dokonywanie wyłudzeń. Rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa stała się dla nich doskonałym polem do działania. Oprócz wyłudzania pieniędzy poprzez złudne SMS-y z banku, oszuści zajmują się sprzedażą cudownych środków służących do zwalczania wirusa z cudownymi właściwościami leczniczymi i zapobiegającymi zakażeniu.

O tym typie przestępstwa poinformowała z kolei Policja – w internecie, na oficjalnych stronach, pojawiły się informacje o osobach oferujących przez internet sprzedaż cudownych specyfików. Oszuści działają jednak na szerszą skalę i potrafią podszywać się nawet pod organizacje i instytucje zajmujące się zwalczaniem i leczeniem epidemii koronawirusa. Gdy tylko trafisz na takie ogłoszenie – natychmiast skontaktuj się z Policją. Podstawową rzeczą, jaką możesz zrobić, aby uchronić się przed przestępstwem to zachowanie wzmożonej czujności i nie uleganie zbiorowej panice.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?