poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAcronisZaklej kamerę! Czy to tylko spisek czy rzeczywiste zagrożenie?

Zaklej kamerę! Czy to tylko spisek czy rzeczywiste zagrożenie?

Cyfrowe zagrożenie przybiera obecnie coraz to nowe formy, tym samym rada, aby zakleić kamerę internetową nie jest przesadzona. Wiele osób zaczyna wierzyć, iż to nie teoria spiskowa i radę traktują poważnie.

Szef Facebooka i jego ochrona w sieci

Chris Olson prztglądając się zdjęciu laptopa szefa Facebooka Marka Zuckerberga zauważył, że jego kamera oraz mikrofon są zasłonięte taśmą klejącą. Powstało pytanie czy cierpi on na obsesję, czy też doskonale wie co robi. Dyrektor biura komunikacji z mediami wyjaśnia, iż istnieją szkodliwe oprogramowania, które pozwalają nas podglądać i podsłuchiwać.

Jakie są cele podglądania i posługiwania w sieci?

Coraz większa ilość internautów naśladuje Zuckerberga, ponieważ nie trzeba być znaną osobistością, aby ktoś zechciał nas podglądać. Okazuje się, że aby tego uniknąć zaklejenie kamery i głośnika jest bardzo prostą czynnością, a dodatkowo skuteczną. Hakerzy, którzy podglądają nas z pomocą szkodliwych oprogramowań mogą nam zrobić krępujące zdjęcia i zacząć szantażować. Najczęściej celem cyberprzestępców stają się młode kobiety. Najczęściej szkodliwe oprogramowanie znajduje się w załączniku maila bądź rozprzestrzeniane jest przez portale społecznościowe. Radę zasłaniania kamery czy głośnika warto rozważyć i potraktować poważnie, ponieważ takie cyfrowe oczy są coraz częściej używane w sieci przez cyberprzestępców.

Podsłuch na smartfonie lub tablecie

Niestety nie tylko komputery i laptopy mogą zostać zainfekowane owym oprogramowaniem. Również smart fony i tablety są na nienarażone. Wedle danych amerykańska agencja NSA może przechwycić dane każdego wybranego urządzenia. Z tego też względu służby specjalne mogą mieć dostęp do wszelkich plików, zdjęć, dokumentów, maili, a także sms, kamer oraz mikrofonów. Aby uchronić smartfona przed złośliwym oprogramowaniem powinniśmy zwracać uwagę na uprawnienia, jakich żąda nowa, instalowana przez nas aplikacja. Jeżeli chce dostępu do kamery, chociaż może wydawać się, że jest to w danej aplikacji zbędne, warto zrezygnować z jej instalacji. Nawet powszechne i popularne komunikatory internetowe mogą analizować nasze rozmowy.

Prywatność i bezpieczeństwo w sieci

Jak wygląda sytuacja z domowymi systemami monitoringu? Bardzo często instalujemy kamery, dzięki którym nadzorujemy nasz dom. Mają one wiele funkcji. Włączają się automatycznie, reagują na ruch, a także mogą nagrywać otoczenie. Kamery tego typu pracują w systemie łącząc się z Internetem. Tym samym monitorowany przez nie obraz możemy zobaczyć na przykład na telefonie komórkowym. Podobne możliwości mają hakerzy, dlatego nasze mieszkanie i my sami wciąż możemy być podglądani, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Aby ochronić się przed takim atakiem warto założyć mocne i solidne hasło, które jest niemożliwe do złamania. Pamiętajmy również o tym, by sieć, z której łączymy się z kamerą była zabezpieczona.

Niebezpieczeństwa w monitorowanym domu

W naszym codziennym otoczeniu, wciąż pojawiają się nowe urządzenia, które są podłączone do Internetu. Urządzenia te mają dostęp do danych, które w bardzo łatwy sposób mogą być wykradzione. Jednym z takich urządzeń jest telewizor z systemem smart TV, czy też AGD, które sprawiają, że nasz dom jest inteligentny. Takie urządzenia mają sprawić, aby nasz dom był wygodny i komfortowy, jednakże mogą powodować, że nie zawsze jest on bezpieczny. Łatwo mogą być wykorzystane przez hakerów, którzy kradną dane i tożsamość. Technika i technologia wciąż rozwijają się, jednak w trosce o nasze bezpieczeństwo wybierajmy nowoczesne sprzęty rozważnie, lub też troszczmy się o odpowiedni system zabezpieczeń. Okazuje się, że niebawem już zwykłe zaklejenie taśmą komputera może okazać się niewystarczającym zabezpieczeniem. Istnieje oprogramowanie, które za pomocą zwykłych słuchawek, może rejestrować dźwięki bardzo ciche, dochodzące z daleka. Warto, więc zawsze pamiętać o wyłączeniu komputera. Dzięki temu zadbamy nie tylko o prywatność i bezpieczeństwo, ale również zaoszczędzimy energię.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?