niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualności2018 to rok ewolucji cyberzagrożeń

2018 to rok ewolucji cyberzagrożeń

Wiemy nie od dzisiaj, że zagrożenia związane z korzystaniem z telefonu czy z komputera istnieją i gdzieś z tyłu głowy czasem nawet mamy ostrzegawcze lampki, którymi jednak zdarza nam się kierować zdecydowanie zbyt rzadko. Kwestie bezpieczeństwa w Internecie są omawiane szeroko przez wszystkie największe portale oraz magazyny świata, co już samo w sobie powinno w jakikolwiek sposób zasygnalizować powagę sytuacji. Trudno się dziwić – po sukcesach takich wirusów, jak Petya czy Wannacry można spodziewać się, że będzie ich więcej, że będą silniejsze oraz lepiej przygotowane.

Nowe sposoby ataków

Wraz z biegiem czasu będzie zmieniać się zarówno forma przypuszczanych ataków, jak i zasięg. Nie oznacza to jednak porzucenie starych, sprawdzonych sposobów, bo, jak to doskonale widać, wciąż zdają się być niezawodne. Ataki targetowe wciąż będą w 2018 roku poważnym problemem. Sytuacja jest na tyle poważna, ze w budżetach niektórych firm tworzone są specjalne środki przygotowywane na ewentualne ataki i haracz do zapłacenia. Według specjalistów z laboratorium bezpieczeństwa internetowego ESET rok 2018 będzie czasem, kiedy zmniejszy się ilość ataków związanych z kradzieżą samych danych z urządzeń mobilnych – będą się one koncentrować raczej na przejmowaniu kontroli nad urządzeniem.

Duże firmy wciąż w niebezpieczeństwie

Już dwa lata temu byliśmy świadkami sytuacji, w której cyberatak na ukraińską elektrownię był w stanie pozbawić miliona mieszkańców dostępu do prądu. Z pewnością więc nie jest to jedyny atak tego typu i to głównie spore firmy i instytucje rządowe powinny przygotować się odpowiednio oraz zabezpieczyć na tego typu ewentualności. Również zakłady przemysłowe mogły się przekonać o tym, że hackerzy mają na  uwadze również ich działalność – jak choćby Industroyer atakujący rozdzielnie gazu, elektrownie czy wodociągi. Obecny rok ma być jednym z bardziej decydujących, ma być czasem prób dla wszystkich specjalistów, dla firm oraz dla nas – zwykłych użytkowników codziennych urządzeń, takich jak komputery, tablety czy smartfony.

Współpraca jest nieunikniona

Coraz ważniejsze jest łączenie swoich sił na polu poszukiwania i karania sprawców ataków. W tym celu podejmowane są prace zarówno organów ścigania, jak i najlepszych specjalistów zajmujących się wykrywaniem oraz usuwaniem tego typu zagrożenia. Specjaliści oraz ich umiejętności niezbędne są takim organom, jak FBI, Europol czy Interpol. Dzięki nim można poznać motywy oraz techniczne aspekty przeprowadzanych ataków. Z pewnością więc obecny rok będzie czasem zwiększonej liczby aresztowań na tle cyberprzestępczości.

Co z naszymi danymi?

Na tym polu wciąż niewiele się zmienia – nie dbamy za bardzo o to, gdzie zostawiamy i jak przechowywane są nasze dane, możliwe do wykorzystania i podane jak na tacy cyberprzestępcom. Coraz częściej twórcy różnego rodzaju programów, w tym również programów antywirusowych, wymagają od swoich klientów podawania danych, monetyzowanych przez samych twórców.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?