niedziela, 23 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaOmegopediaWiedzaAntywirus online - dowiedz się więcej

Antywirus online – dowiedz się więcej

Tematyka antywirusów dla przeciętnych użytkowników internetu, nadal pozostaje dość ciężka i niezrozumiała. Wielu z nas myśli, że istnieją w internecie antywirusy online, których nie trzeba instalować na komputerze, a które zapewnią nam stałą ochronę przed wirusami. Jest to całkowita nieprawda. Takie programy nie istnieją. Dostępne są jedynie proste w obsłudze, małe programy, które musimy pobrać na komputer, aby przeskanować nasz dysk. W niniejszym artykule postaramy się wyjaśnić, na czym polega mit „antywirusów online”, czym tak naprawdę są i co nam oferują.

Jaka jest prawda?

skanery antywirusowe online

Na wstępie należy zaznaczyć, iż antywirusy online NIE ISTNIEJĄ. Musimy wprowadzić tu rozróżnienie na 2 rodzaje programów:

 • Programy antywirusowe instalowane na komputerach stacjonarnych, netbookach, laptopach i tabletach.
 • Skanery antywirusowe online, ogólnodostępne i w pełni darmowe.

Jak działają skanery online?

Jeszcze nie tak dawno skanerami online określano małe programy, które przeważnie trzeba było pobrać na swój komputer. Taki program skanował system i informował o ewentualnych problemach. Dziś konieczność pobrania programu na dysk stała się rzadkością. Wystarczy, że wybierzesz skaner antywirusowy online. Do jego działania potrzebujesz jedynie przeglądarki internetowej oraz łącza internetowego, dzięki któremu program będzie mógł działać i na podstawie dostępnej na odpowiednich serwerach baz wirusów, rozpoznać oraz usunąć je z komputera. Zaletami korzystania z darmowych skanerów jest przede wszystkim:

 • brak jakichkolwiek opłat,
 • brak potrzeby instalowania na komputerze dużych programów, co eliminuje wszystkie opóźnienia systemowe,
 • brak denerwujących komunikatów o skanowaniu w tle, czy aktualizacji bazy wirusów,
 • precyzja i bezpieczeństwo – pewność, że żaden program nie zbiera danych dotyczących naszego codziennego korzystania komputera. Mając zaufany program–skaner, możesz instalować go np. co miesiąc, po czym po pełnym skanowaniu odinstalować, albo korzystać z niego w razie potrzeby – w formie online – ciesząc się pustym dyskiem oraz bezpiecznymi danymi,
 • pełna przejrzystość – nie trzeba zaznajamiać się z trudnymi i skomplikowanymi w obsłudze programami. Zwykle wystarczy kliknąć przycisk „skanuj”. Ewentualnie, w przypadku zagrożenia, przycisk „oczyść komputer”. To wszystko! Bez stresu i komunikatów o kwarantannie, czyszczeniu szczegółowym, ogólnym, turbo, błyskawicznym, wolnym…
 • aktualizowana codziennie baza wirusów, dzięki której mamy praktycznie 100% bezpieczeństwo przed niechcianymi wirusami i złośliwym oprogramowaniem,
 • brak konieczności przeprowadzania manualnej aktualizacji bazy wirusów, która – jak napisaliśmy punkt wyżej – aktualizowana jest codziennie przez informatyków danej firmy.

skanery antywirusowe online

Polecane skanery online

Mając przetestowanych kilka skanerów, szczerze możemy polecić następujące ich typy:

 • Online Antivirus Panda Security – to prosty w obsłudze program, który cechuje prosty, ładny design, przejrzystość oraz skuteczność w skanowaniu oraz usuwaniu wirusów, czy złośliwego oprogramowania. Jest dostępny dla systemów Windows i Android. Oprócz bezpłatnego skanera posiada darmową sieć VPN, ochronę USB, tryb gier i multimediów oraz zestaw ratunkowy, czyli darmowy system odzyskiwania komputera.
 • Arcabit Scanner Online – przeznaczony dla systemu Windows. To wymagający instalacji mini program, który skanuje pliki na dysku za pośrednictwem ciągle aktualizowanych zasobów chmury skanującej Arcabit.
 • Bitdefender Antivirus Free for Windows (Bitdefener Virus Scanner for Mac) – najszybszy z omawianych rozwiązań – sprawnie radzi sobie ze znalezieniem złośliwego oprogramowania. Usuwa adware. Wymaga instalacji i czasami nie współgra z innymi aplikacjami.
 • Skaner Znanych Zagrożeń od SafetyDetectives – program działa z poziomu przeglądarki – nie trzeba nic pobierać, ani instalować. W zaledwie kilka sekund odkryje wszystkie luki w zabezpieczeniach. Trzeba jednak pamiętać, że to narzędzie służy jedynie do wykrywania zagrożenia – nie usuwa i nie naprawia odkrytych problemów.
 • Norton Security Scan – Norton tworzy popularne rozwiązania od ponad 30 lat. Jego darmowy Security Scan oferuje pełne skanowanie systemu, plików cookies i wykrywanie luk w zabezpieczeniach. Bezpłatna wersja nadaje się do identyfikacji zagrożeń, jednak ich nie usuwa.
 • F – Secure Scanner – kolejne wymagające pobrania rozwiązanie. Skanowanie systemu trwa mniej niż minutę, a na dodatek usuwa znalezione infekcje. Jest bardzo intuicyjny, jednak nie skanuje w chmurze i wymaga restartu systemu.
 • Esset Scanner – to taka niepełna wersja pakietu ESET Security. Skanowanie trwa bardzo długi czas, jednak warto czekać – niemal bezbłędnie identyfikuje zagrożenia i ich lokalizację. Jest bardziej szczegółowy i obejmuje technologię anti–rootkit.

Skanery plików

Trzeba wspomnieć także o skanerach, oferujących możliwość przeskanowania pojedynczych plików, a nie całego dysku. Mając pewne podejrzenia co do pliku, który otrzymaliśmy np. na pendrive znajomego, możemy uruchomić mały program, który podejrzy plik i przeskanuje go pod kątem wirusów lub programów szpiegowskich i innych zagrożeń, płynących ze strony korzystania plików, pochodzących z nieznanego i niezaufanego źródła. Gdy potrzebujemy właśnie takiego programu, możemy skorzystać z:

 • Virus Total – to usługa antywirusowa osadzona bezpośrednio w witrynie. Możesz przeskanować pojedynczy plik lub adres URL. Jest szybki, dokładny, działa na wielu platformach, jednak nie usuwa znalezionych infekcji.
 • ClamAV – jego głównym zadaniem jest skanowanie załączników w mailach. ClamAV skierowany jest do systemów Mac, natomiast ClamWin to jego odpowiednik dla Windowsa.

Wszystkie te programy są oczywiście w pełni darmowe oraz same w sobie nie stanowią zagrożenia dla naszych komputerów oraz znajdujących się na nich danych.

Skanery stron www

Oprócz wspomnianego już VirusTotal istnieją jeszcze inne narzędzia online, które mogą przeskanować Twoją stronę i różne linki pod kątem zagrożenia złośliwym oprogramowaniem. Jednymi z najpopularniejszych są:

 • Norton Safe Web – to specjalista od najnowszych zagrożeń czyhających w sieci. Wyszukuje nawet najbardziej nietypowe wirusy, wzorce spamu i próby wyłudzenia informacji. Oprócz wyświetlania wyników skanowania, otrzymasz także powiadomienia m.in.: o zagrożeniu wyciekiem danych. Dostaniesz też wskazówki, w jaki sposób pozbyć się zagrożenia.
 • UpGuard Cloud Scanner – sprawdza ustawienia poczty, DNS, rekordy domeny i otwarte porty. Oprócz tego szuka złośliwych kodów, podejrzanych łączy, niebezpiecznej zawartości i prób wyłudzenia danych. Pozwala wykryć malware, które może wykorzystywać Twoją domenę do rozsyłania spamu.
 • Google Safe Browsing – narzędzie online, które pozwala sprawdzić czy dany URL jest “bezpieczny do odwiedzenia”. Jest wbudowany w wyszukiwarkę i jeśli Twoja strona z jakiś przyczyn trafi na czarną listę, to Google zablokuje ją przed odwiedzinami innych użytkowników.
 • Sucuri SiteCheck – ciekawe rozwiązanie szukające złośliwego oprogramowania, ataków spamerskich czy też luk w kodzie. Ponadto sprawdza, czy witryna nie znalazłą się na czarnej liście domen.

Należy pamiętać, że dostępne skanery antywirusowe online, oferują jedynie wykrywanie wirusów, znajdujących się już na naszych komputerach i ewentualne usunięcie ich. Niestety, nie stanowią one bieżącej ochrony przed wirusami, na które możemy się natknąć korzystając z internetu. Są jedynie lekarstwem, które można zaaplikować komputerowi, gdy dotknie go już problem, dlatego warto zainteresować się też ofertą tanich i bardzo wydajnych antywirusów, które zapewnią pełną – i co najważniejsze skuteczną – ochronę.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]
PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?