wtorek, 20 lutego, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaOmegopediaDobre radyDarmowe skanowanie komputera w poszukiwaniu wirusów

Darmowe skanowanie komputera w poszukiwaniu wirusów

[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.19.4″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][et_pb_row _builder_version=”4.19.4″ _module_preset=”default” custom_margin=”-46px|auto||auto||” global_colors_info=”{}”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.19.4″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][et_pb_text _builder_version=”4.19.4″ _module_preset=”default” hover_enabled=”0″ global_colors_info=”{}” sticky_enabled=”0″]

Niemal wszyscy liczący się producenci oprogramowania antywirusowego oferują swoim klientom skanery online. Taka forma wydaje się być szybkim i łatwym rozwiązaniem antywirusowym. A na dodatek bezpłatnym. Jednak czy warto je stosować na swoich komputerach i czy gwarantują one pełne bezpieczeństwo urządzenia?

Zalety i wady skanerów online

Skaner antywirusowy online

Skanery online mają bez wątpienia wiele zalet. Są one programami bezpłatnymi, które do swego działania wymagają jedynie zapisania lekkich plików na komputerze. Oczywiście istnieją też takie, które działają bezpośrednio z poziomu przeglądarki. W przeciwieństwie więc do tradycyjnych antywirusów nie trzeba instalować dużych plików ani rejestrować się na stronach producentów.

Oprogramowanie w postaci skanera pełni funkcje podstawowej ochrony przed zagrożeniami internetowymi. Najczęściej opiera się na rozwiązaniach technologicznych oraz bazach sygnatur stworzonych w laboratoriach producentów, tych samych które stosowane są w klasycznych wersjach programów antywirusowych. Oznacza to, że są skuteczne w analizowaniu i wykrywaniu szkodliwego oprogramowania, jego blokowaniu oraz usuwaniu z komputera. Warto też zaznaczyć, że nie są one aktywne przez cały czas – działają na żądanie użytkownika, nie obciążają więc komputera i pozwalają cieszyć się jego pełną wydajnością.

To co jest zaletą może jednak okazać się poważną wadą oprogramowania. Skanery online, działając jedynie na żądanie, nie zapewniają pełnej ochrony przez cały czas korzystania z komputera i internetu. Oznacza to, że w okresach kiedy ochrona oprogramowania jest nieaktywna, użytkownicy narażeni są na szkodliwe działanie wirusów i innych zagrożeń. Brak ciągłej ochrony może wiązać się z utratą danych, infekcją urządzenia i poważnymi kłopotami dla właścicieli komputerów. Warto również pamiętać, że skanery online oferują wyłącznie ochronę w podstawowym zakresie. Osoby poszukujące kompleksowych i wszechstronnych rozwiązań, wyposażonych w różne formy zabezpieczeń, dodatkowe narzędzia i funkcje, gwarantujących maksymalne bezpieczeństwo, powinny jednak zdecydować się na pełne wersje tradycyjnych pakietów antywirusowych.

Skaner antywirusowy online

Który skaner wybrać?

Właściwie każdy liczący się producent oprogramowania antywirusowego ma w swojej ofercie darmowy skaner online (nie mylić z darmowym programem antywirusowym). Wśród nich na szczególną uwagę zasługują:

  • ESET Online Scanner,
  • Bitdefender Safety Check,
  • F-Secure Online Scanner.

Wszystkie te skanery wykorzystują aktualne bazy sygnatur i zaawansowane technologie stworzone przez producentów, stosowane w ich pozostałych programach. Skanery chronią przed znanymi, zamieszczonymi w bazach sygnatur wirusami (wyjątkiem jest ESET Online Scanner, który zabezpiecza także przed nowymi, nieznanymi rodzajami zagrożeń). Analizują one całą zawartość komputera lub wybrane pliki, przedstawiają raporty i informują o istniejących zagrożeniach. Zainfekowane pliki obejmują kwarantanną lub usuwają (oprócz Bitdefender Safety Check, który jedynie informuje o wykryciu szkodliwego oprogramowania, nie jest natomiast wyposażony w narzędzia do ich naprawy).

Skaner online a klasyczny program antywirusowy

Specjaliści zgodnie podkreślają, że skanerów online nie należy traktować jako alternatywy dla klasycznych rozwiązań antywirusowych lecz jako doskonałe uzupełnienie ich działania. Korzystanie z aktywnej ochrony oprogramowania może być wspomagane przez regularne skanowanie, co w znaczący sposób może wpłynąć na podniesienie poziomu bezpieczeństwa naszych urządzeń i danych (zwłaszcza w przypadku stosowania skanera pochodzącego od innego producenta niż zainstalowany pakiet antywirusowy, opierającego się na innej bazie sygnatur). Producenci oprogramowania antywirusowego często udostępniają jeszcze inne bezpłatne narzędzia, które świetnie wspierają płatne wersje antywirusów. Są to na przykład rozszerzenia instalowane bezpośrednio w przeglądarce, które przechwytują, filtrują i przetwarzają ruch sieciowy, blokują złośliwe treści, oznaczają niebezpieczne strony i podnoszą bezpieczeństwo korzystania z internetu.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]
PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?