wtorek, 21 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBezpieczeństwoBezpieczny komputer, czyli jak się chronić przed cyberatakami?

Bezpieczny komputer, czyli jak się chronić przed cyberatakami?

Komputer to wspaniałe narzędzie zarówno do nauki, jak i zabawy. W naszych domach każdy posiada swój komputer lub laptop, a jeśli tak nie jest, z domowego sprzętu korzysta nierzadko cała rodzina. Porady, jak właściwie korzystać ze wspólnego komputera można znaleźć tutaj.

Dla dzieci komputer to prawdziwe źródło różnorodnej rozrywki. Gry online, ciekawe strony www czy możliwość komunikacji z innymi sprawiają, że nikogo nie dziwią już mali Internauci, którzy opanowują klawiaturę, zanim jeszcze na dobre nauczą się pisać.

Bezpieczny komputer

Równie duży pożytek z używania komputera mają dorośli. Coraz częściej praca w jakimkolwiek zawodzie wymaga umiejętności posługiwania się programami biurowymi, pocztowymi, przeglądarkami i innym oprogramowaniem np. do tworzenia prezentacji czy projektowania grafiki. Komputer to także duża oszczędność czasu – nie musimy wychodzić z domu, by wykonać przelewzrobić zakupy, wysłać kwiaty czy zamówić kuriera. Wiele spraw możemy szybko i łatwo załatwić przez Internet.

Zadbajmy o bezpieczny komputer

Niestety, jak i w realnym, tak w wirtualnym świecie grasują przestępcy. Codziennie powstające wirusy, stale buszujący w sieci hackerzy i phisherzy, a w końcu twórcy niebezpiecznych treści i pedofile spędzają sen z powiek niejednemu Internaucie. Natknięcie się na którekolwiek z wymienionych niebezpieczeństw może sprawić, że nie tylko stracimy ważne dane lub zostaną one wykorzystane przez cyberprzestępców. Dorośli mogą również stracić pieniądze zgromadzone na kontach bankowych lub stać się ofiarami szantażu. Niebezpieczeństwa grożące dzieciom to przeważnie groźne osoby lub niewłaściwe treści.

Na to wszystko skuteczne rady mają twórcy oprogramowania antywirusowego i dysków w chmurze.

Całe szczęście istnieje ogromna ilość programów antywirusowych i innych rozwiązań, które skutecznie ochronią Ciebie i Twój komputer, czy też urządzenia mobilne, przed cyberprzestępcami. Najnowsze wersje antywirusów są tak rozbudowane, że natychmiastowo radzą sobie z każdym zagrożeniem – wirusami, trojanami, robakami, ransomware, phishingiem, spamem i oprogramowaniem szpiegującym. Niektóre posiadają nawet zabezpieczenia mikrofonu i kamery internetowej przed nieautoryzowanym dostępem.

Dodatkowymi funkcjami jest kontrola rodzicielska, dzięki której Twoje dziecko nie będzie już więcej narażone na znalezienie w Internecie treści, które mogą być dla niego nieodpowiednie. Świetnym rozwiązaniem jest także możliwość tworzenia kopii zapasowych w chmurze. Dysk w chmurze np. OneDrive umożliwia przechowywanie ważnych plików w sieci – dzięki temu masz do nich dostęp z każdego urządzenia, a oprócz tego masz pewność, że tym plikom nic się nie stanie – nawet jeśli haker zaszyfruje dane na Twoim sprzęcie, dane w chmurze pozostaną bezpieczne.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?