niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaDomBezpieczeństwoBezpieczne płatności online dla seniorów - na co zwrócić uwagę?

Bezpieczne płatności online dla seniorów – na co zwrócić uwagę?

Płatności online i bankowość internetowa to proste i wygodne sposoby na robienie zakupów i zarządzanie swoimi finansami – również dla seniorów. Pozwalają na uregulowanie swoich zobowiązań i zaspokojenie potrzeb bez konieczności wychodzenia z domu. Ma to znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy ze względu na stan zdrowia trudno opuścić miejsce zamieszkania.

Mimo zalet internetowych płatności wiele osób starszych w dalszym ciągu ma obiekcje przed płaceniem za pośrednictwem sieci. Sytuację w tej kwestii w pewnym stopniu zmieniła pandemia koronawirusa – ograniczenia w działalności sklepów stacjonarnych oraz obawy o zdrowie skłoniły wielu seniorów do przełamania się i dokonania pierwszych w życiu zakupów online. Warto podążyć za tym trendem i przybliżyć seniorom sposoby działania sklepów internetowych oraz zasady bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej.

Dowiedz się, dlaczego warto korzystać z płatności online, jak uczynić zakupy przez internet bezpiecznymi, jak rozpoznać, czy dany sklep internetowy jest godny zaufania, a także, na czym polegają różne metody płatności przez internet.

Płatności internetowe dla seniorów – zalety

Posiadanie konta bankowego online niesie za sobą wiele udogodnień – pozwala na korzystanie z wszelkich usług bankowych, a także na stały dostęp do zgromadzonych środków. Wystarczy posiadać urządzenie z internetem – komputer, tablet lub telefon. Dzięki temu szybko i sprawnie dokonasz operacje, które do tej pory wymagały długotrwałych wizyt w sklepach, na poczcie czy w oddziale banku.

Oto, jakie korzyści niesie za sobą korzystanie z płatności online:

 • dostęp do swoich pieniędzy z każdego miejsca na świecie,
 • możliwość skorzystania z usług bankowych o każdej porze – niezależnie od godzin pracy lokalnej filii banku,
 • oszczędność czasu – aby zrobić zakupy, nie trzeba ruszać się z domu,
 • lepsze kontrolowanie swoich wydatków dzięki możliwość wglądu w historię płatności,
 • możliwość dokonywania płatności i robienia zakupów bez względu na stan zdrowia,
 • możliwość samodzielnego korzystania ze swoich pieniędzy, bez konieczności zdawania się na pomoc innych,
 • dostęp do skutecznych zabezpieczeń, chroniących zgromadzone środki.

Niektórzy seniorzy boją się, że nie poradzą sobie z obsługą kont internetowych. Warto tu zaznaczyć, że korzystanie z bankowości internetowej nie oznacza, że osoba starsza zostaje zdana sama na siebie. Banki dają możliwość skorzystania z pomocy swoich konsultantów za pośrednictwem telefonu, dzięki czemu seniorzy mogą zapytać o wszystko, co ich nurtuje.

Płatności przez internet – najpopularniejsze metody

Płatności online obejmują wiele metod – za zakupiony towar można płacić w różny sposób. Każdy sklep internetowy oferuje swoim klientom różne metody płatności. Warto je poznać, aby podczas zakupów wybrać najlepszą opcję dla siebie.

 • Płatność przelewem bankowym (przelew tradycyjny)

Gdy wybierzesz tę formę płatności, otrzymasz od sprzedawcy numer konta i numer zamówienia, który wpiszesz w tytule przelewu. Następnie musisz zalogować się na swoje konto bankowe i przelać odpowiednią sumę na konto sprzedawcy.

Zaletą tego rozwiązania jest bezpieczeństwo – nie podajesz żadnych danych na innych stronach niż strona Twojego banku. Wykonanie przelewu bankowego zajmuje jednak zwykle nieco więcej czasu niż płatność kartą lub szybkim przelewem. Należy również wziąć od uwagę, że w przypadku przelewu bankowego zaksięgowanie wpłaty na koncie sprzedawcy może zająć nawet kilka dni, co opóźni wysyłkę zamówionych towarów.

 • Płatność kartą przez internet

W internecie możesz zapłacić również kartą. Do płatności przez internet nadaje się każda karta płatnicza, która posiada numer, datę ważności oraz kod zabezpieczający CVV2 (płatność Visa przez internet) lub CVC2 (dla kart Mastercard)

Płatność kartą przez internet jest prosta – wystarczy podać dane karty, takie jak imię i nazwisko, datę ważności karty, numer karty oraz identyfikator CVV/CVC, który znajduje się na rewersie. Następnie należy potwierdzić transakcję i poczekać, aż zostanie zaakceptowana.

Płatność kartą przez internet to szybki, wygodny i akceptowany na całym świecie sposób na płatność, jednak niesie za sobą pewne zagrożenia – numer karty może zostać wykradziony, co grozi utratą zgromadzonych na niej środków.

 • Szybki przelew

To jeden z najpopularniejszych i najłatwiejszych sposobów płatności przez internet. Po kliknięciu przycisku „Zamawiam i płacę”, zostajesz przeniesiony na stronę na stronę operatora (np.przelewy24.pl, DotPay lub PayU), gdzie wybierasz bank, w którym posiadasz konto i z którego ma zostać pobrana kwota.

Nie musisz wypełniać wielu danych – wszelkie dane dotyczące odbiorcy i zamówienia zostaną wypełnione automatycznie. Ostatnim etapem jest potwierdzenie płatności otrzymanym w wiadomości SMS kodem lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Zaletą tej opcji jest fakt, że pieniądze są natychmiast przekazane sprzedawcy, a co za tym idzie, towar zostanie wysłany niezwłocznie. Nie musisz też zakładać żadnych dodatkowych kont, jak ma to miejsce np. w przypadku PayPal.

 • Blik

Aby zapłacić za zakupy tą metodą, należy wygenerować w aplikacji mobilnej banku specjalny, ważny tylko przez dwie minuty sześciocyfrowy kod i wpisać go we właściwe pole, a następnie potwierdzić operację w m-bankowości.

Blik to bardzo wygodna metoda – z kodem BLIK nie musisz logować się do bankowości internetowej, przepisywać haseł SMS lub podawać danych karty płatniczej.

 • PayPal

Aby płacić tą metodą, musisz posiadać konto w serwisie PayPal. Firma ta zajmuje się przekazywaniem pieniędzy od kupca do sprzedawcy. 

Zaletą PayPal jest zintegrowany system chroniący kupującego – w przypadku niedostarczenia towaru możesz w każdej chwili odwołać płatność. Warto jednak mieć świadomość, że klienci PayPal są często celem e-maili wyłudzających, próbujących przejąć od nich dane logowania do ich konta – należy więc zachować dużą ostrożność, posiadając konto na PayPal.

 • Płatności odroczone

To nowość na naszym rynku. Polega na tym, że możesz opłacić swoje zamówienie w terminie 30 dni po otrzymaniu towaru lub nawet rozłożyć ją na raty. Jest to więc pewna forma kredytu i podobnie jak kredyty podlega oprocentowaniu, jeśli nie uregulujesz zapłaty w określonym terminie..

Płatności odroczone proponują różni operatorzy, np. Przelewy24 (z usługą PayPo), a także PayU czy Twisto. Ich zaletą jest opóźnienie płatności, co może pomóc dopiąć domowy budżet w czasach intensywnych wydatków. Pamiętaj jednak, że brak terminowej płatności może powodować naliczenie odsetek.

Jak rozpoznać godny zaufania sklep internetowy?

Wiesz już, na jakie metody płatności możesz natknąć się w sklepach internetowych. Zanim jednak dokonasz płatności, warto upewnić się, czy dany sklep jest godny zaufania. W innym wypadku może okazać się, że przelałeś pieniądze na konto oszusta.

Sprawdzając wybrany sklep internetowy, zwróć uwagę na kilka rzeczy:

 • Skontroluj dane firmy

Sprawdź, czy zostały podane pełne dane kontaktowe firmy – nazwa, adres, telefon kontaktowy. Sklep powinien również posiadać na swojej stronie aktualną wersję polityki prywatności i regulamin.

 • Poszukaj opinii

Zapoznaj się z opiniami o sprzedawcy zamieszczonymi na forach internetowych, w przeglądarce lub w mediach społecznościowych. Zdarza się, że klienci ostrzegają przed fałszywymi sklepami. 

 • Sprawdź certyfikaty

Stemple i certyfikaty jakości powinny się znajdować na dole strony godnego zaufania sklepu internetowego. Nadają je niezależne firmy czuwające nad bezpieczeństwem konsumentów – np. certyfikat „Rzetelny Sprzedawca“, przyznawany przez serwis Opineo, „Słucham Swoich Klientów” lub europejski znak jakości „Trusted Shops“. Każdy stempel lub certyfikat powinien zawierać odnośnik do strony internetowej firmy go oferującej.

 • Sprawdź adres strony internetowej

Skontroluj, czy adres strony internetowej sklepu jest zabezpieczony certyfikatem bezpieczeństwa („https://…”), a także czy adres strony internetowej odpowiada nazwie firmy.

 • Porównaj ceny

Porównaj konkurencyjne oferty produktu, który chcesz kupić – niska cena powinna wzbudzić wątpliwości. Przykładowo, oferta odkurzacza za 300 zł, który na rynku zwykle kosztuje około 1000zł, może być próbą oszustwa.

 • Sprawdź metody płatności

Uczciwi sprzedawcy oferują zwykle więcej metod płatności, niż np. wyłącznie przelew na konto bankowe. Struktura kosztów wysyłki oraz firmy doręczające powinny być jasno określone.

 • Sprawdź CEIDG i KRS

Dane firmy możesz  sprawdzić w internetowych bazach przedsiębiorców, co pozwoli Ci upewnić się, że sklep prowadzi legalną działalność. Skorzystaj w tym celu ze stron https://www.ceidg.gov.pl/ oraz https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna/index.html.

Bezpieczne płatności online dla osób starszych – praktyczne wskazówki

Korzystanie z płatności online wymaga zachowania odpowiedniej ostrożności. Każdy senior powinien poznać zasady bezpiecznego korzystania z nich, aby zapewnić swoim funduszom odpowiednią ochronę. Oto praktyczne porady:

 • Kup i zainstaluj program antywirusowy

Dobre programy antywirusowe posiadają funkcję ochrony bankowości, która zabezpieczy Twoje przelewy i inne bankowe operacje. Pamiętaj, że na Twoje fundusze czyhają również różnego rodzaju szkodniki internetowe, np. trojany bankowe, które próbują uzyskać dostęp do Twojego konta. Programy antywirusowe, np. Norton, Bitdefender, Panda, McAfee, AVG lub ESET, skutecznie Cię przed nimi ochronią.

 • Instaluj aktualizacje

Aktualizacje usuwają ewentualne luki bezpieczeństwa, przez które hakerzy mogliby uzyskać dostęp do Twojego sprzętu.

 • Sprawdź sklep

Przed zakupem koniecznie sprawdź sklep, w którym chcesz dokonać zakupów, korzystając ze wskazówek z poprzedniego podrozdziału.

 • Nie korzystaj z niezabezpieczonych sieci

Dokonuj zakupów online i korzystaj z bankowości internetowej tylko za pośrednictwem sprawdzonych, dobrze zabezpieczonych sieci. WiFi dostępne w kawiarni czy w centrum handlowym nie daje Ci takiej gwarancji.

 • Bądź ostrożny przy podawaniu danych

Sklep internetowy może wymagać od Ciebie takich danych, jak imię, nazwisko czy adres, jednak numer PESEL czy numer dowodu osobistego to dane, których sklep w żadnym wypadku nie powinien żądać. Jeśli strona wydaje Ci się podejrzana, nie wpisuj tam żadnych swoich danych i opuść ją.

 • Unikaj obcych urządzeń

Loguj się na konta online tylko za pośrednictwem znanych Ci urządzeń. Pamiętaj, że dane mogą zostać na nich zapisane na urządzeniu i wykorzystane przez osoby do tego niepowołane.

 • Nigdy nie ujawniaj poufnych danych

Nie podawaj danych logowania do bankowości żadnym osobom postronnym – ani na żywo, ani w innej formie, np. poprzez maila. Pamiętaj, że bank nigdy nie zażąda od Ciebie ujawnienia takich informacji. Bądź również ostrożny, jeśli dokonujesz płatności z pomocą innej osoby. Nie podawaj jej swojego loginu i hasła, ale wpisz te dane samodzielnie.

 • Uważaj na fałszywe strony do płatności

Przestępcy podszywają się pod serwisy oferujące szybkie przelewy (np. Dotpay, PayU, czy Przelewy24), a także pod banki, aby wyłudzać oginy i hasła do bankowości internetowej oraz kody autoryzacyjne zatwierdzające przelewy.

Aby ściągnąć ofiary na fałszywe strony, oszuści używają zwykle linków przesyłanych w SMS-ach, mailach lub komunikatorach internetowych. Pamiętaj więc, aby nigdy nie dokonywać płatności za pośrednictwem przesłanych linków – lepiej sam wpisz adres banku w pasek wyszukiwarki i dokładnie go sprawdź.

 • Sprawdzaj konto

Jeśli zauważysz na swoim koncie operacje wykonane bez Twojej zgody i wiedzy, niezwłocznie powiadom swój bank, który zablokuje dostęp do rachunku i uniemożliwi dalsze wyprowadzanie środków.

 • Nie zapomnij się wylogować

Po zakończeniu aktywności na swoim koncie bankowym zawsze kliknij przycisk “wyloguj”. W ten sposób przerwiesz połączenie ze stroną i będziesz mieć pewność, że dostęp do rachunku pozostanie zabezpieczony.

Płatności online to świetna opcja dla seniorów, którzy chcą załatwić wiele spraw bez wychodzenia z domu. Aby z nich skorzystać, wystarczy tylko mieć w zasięgu ręki urządzenie podłączone do Internetu i znać swoje dane do logowania. Pamiętaj jednak o przestrzeganiu środków ostrożności. Jeśli dopiero rozpoczynasz korzystanie z bankowości online, rozważ kontakt z doradcą klienta wybranego banku i poproś o pomoc w uruchomieniu bankowości elektronicznej na swoim koncie.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?