niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaOmegopediaDobre radyCo to jest VPN i czy warto z niego korzystać?

Co to jest VPN i czy warto z niego korzystać?

Martwisz się o swoją prywatność w internecie? Nic dziwnego – nikt nie lubi być podglądany, nawet jeśli nie ma nic do ukrycia. A kiedy w grę wchodzi również ryzyko utraty cennych danych, konieczność posiadania narzędzia chroniącego Twoją tożsamość staje się wręcz paląca.

Jeśli nie chcesz paść ofiarą ataku hakera, nie być śledzony ani dyskryminowany ze względu na swoją aktualną lokalizację, skorzystaj z VPN. To nie żadna nowinka techniczna, ale przydatna i praktyczna usługa, dzięki której nikt nie będzie w stanie śledzić Cię w internecie!

Co to jest VPN i jak działa?

VPN – ten tajemniczo brzmiący skrót rozwija się jako “Virtual Private Network”, czyli “wirtualna sieć prywatna”. Umożliwia ona łączenie się z internetem przez wirtualny, szyfrowany tunel – z dowolnego miejsca na świecie. W praktyce wygląda to tak, jakbyś miał kawałek internetu tylko dla siebie. A więc – nikt nie może przechwycić i odczytać przesyłanych przez Ciebie danych, niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz.

Na czym polega działanie VPN? Kiedy łączysz się z internetem, cały Twój ruch sieciowy przechodzi przez serwer Twojego dostawcy. Pobieranie obrazów, logowanie na serwisy społecznościowe, do banku czy na maila – wszystkie te żądania, które wysyła i odbiera Twój komputer, idą najpierw przez to jedno miejsce.

Co to oznacza dla Ciebie? Każdy, kto jest w stanie przechwycić dane z serwera dostawcy, wie o Tobie wszystko – co i skąd pobierasz, w jakich sklepach internetowych kupujesz i ile płacisz za zakupy, z kim się kontaktujesz, w jakim banku masz konto itp. Dane o Tobie ma więc Twój dostawca internetu, ale też każda osoba, która dysponuje odpowiednimi narzędziami i wiedzą.

VPN pozwala ominąć ten problem. Gdy korzystasz z VPN, zanim połączysz się z jakąkolwiek stroną, najpierw łączysz się ze swoim serwerem VPN. Dzięki temu, tworzysz sobie bezpieczne i szyfrowane połączenie – “tunel”, przez który będziesz pobierać i wysyłać treści przez sieć. Twoja komunikacja stanie się niewidoczna dla wszystkich osób trzecich. Jedyne, co można będzie stwierdzić, to to, że korzystasz z internetu – nic więcej. Cała treść Twojej komunikacji pozostanie niewidoczna.

Ok, ale co zrobić, żeby skorzystać z takiego połączenia? Na szczęście, nie musisz mieć specjalistycznej wiedzy, aby używać VPN. Dzisiejsze rozwiązania i usługi pozwalają  każdemu na łatwe utworzenie i skonfigurowanie takiej sieci.

Komu jest potrzebny VPN?

Czy VPN rzeczywiście Ci się przyda? Musisz wiedzieć, że VPN ma wiele funkcji – część z nich jest uniwersalna i posłuży każdemu, a niektóre z nich przydadzą się internautom o specjalnych potrzebach.

  • Korzystasz z publicznych sieci WiFi

Korzystanie z publicznego WiFi to najprostsza droga, aby stracić swoje poufne dane. Hakerzy znają wiele sposobów, aby wykraść je z publicznych hotspotów, a niekiedy nawet tworzą własne punkty dostępu o budzących zaufanie nazwach (np. “Dworzec” lub “Hotel”), aby otrzymać informacje o użytkowniku podane na tacy. Na szczęście, używając VPN, nie musisz się tym martwić – prawdopodobieństwo kradzieży danych spada niemal do zera.

  • Prowadzisz firmę

VPN to niezbędne narzędzie w biznesie, zwłaszcza podczas przesyłania wrażliwych lub niejawnych danych, np. technologiach produkcji, recepturach oraz informacjach finansowych.

  • Musisz zamaskować swoją lokalizację

Pracujesz w kraju, w którym wolność słowa jest ograniczona? A może jesteś na wakacjach i chcesz ominąć pewne ograniczenia związane z lokalizacją? VPN to świetne rozwiązanie! Daje Ci możliwość zmiany wirtualnej lokalizacji, dzięki czemu bez przeszkód skorzystasz z usług objętych geolokalizacją (jak usługi VOD, np. Netflix), a także zablokowanych i ocenzurowanych w niektórych krajach treści (np. w Chinach).

  • Chcesz uniknąć śledzenia i inwigilacji

W domu, w pracy, w podróży – agencje rządowe czy marketingowe śledzą i gromadzą przeróżne dane o Tobie wszędzie. VPN chroni Cię przed tym, szyfrując Twój ruch sieciowy i ukrywając Twój adres IP.

  • Jesteś zapalonym graczem

Jeśli jesteś profesjonalnym graczem, z pewnością wiesz jak ważna jest ochrona swojego konta w ulubionych grach i zabezpieczenie przed atakami DDoS. VPN pomaga chronić Twoje IP i dzięki temu zapobiega atakom DDoS. Dzięki VPN będziesz cieszyć się stabilnym i bezpiecznym połączeniem.

  • Chcesz zaszyfrować swoje dane

Nawet jeśli Twoje korzystanie z internetu ogranicza się do przeglądania stron, robienia zakupów w internecie i korzystania z serwisów społecznościowych, używanie VPN to dobry pomysł. Dzięki niemu, ochronisz swoją aktywność i zminimalizujesz swój ślad online. Twoje dane logowania będa bezpieczne, a Twój dostawca internetu nie będzie mógł sprzedać Twojej historii przeglądania, bo nie będzie miał do niej wglądu.

Czy korzystanie z VPN jest legalne?

Używanie VPN w Polsce jest legalne – nielegalne może być jedynie w sytuacji, gdy ktoś używałby go do prowadzenia działalności niezgodnej z prawem. Jednak samo VPN nie jest narzędziem, które robi coś nielegalnego. Jego celem jest ochrona prywatności, do której masz pełne prawo.

Mimo tego, pewne kraje całkowicie zakazały używania VPN lub w znacznym stopniu obwarowały tę usługę regulacjami prawnymi. Ma to związek z tym, że niektóre rządy – zwłaszcza w krajach rządzonych przez reżimy totalitarne – chcą mieć dostęp do informacji na temat swoich obywateli. Wynika to również z obowiązującej w tych krajach cenzury oraz przekonania, że korzystanie z VPN i innych tego typu narzędzi ma zwykle na celu nielegalną działalność. Mowa o takich krajach, jak Chiny, Korea Północna, Rosja, Turcja, Białoruś, Orman, Iran, Irak, a także Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Przebywając w powyższych krajach, możesz wykorzystać VPN do ominięcia cenzury rządowej, aby uzyskać dostęp do internetu. Pamiętaj jednak, że jeśli zostanie to wykryte, może Cię za to czekać wysoka grzywna.

Jak widzisz, VPN może mieć zarówno legalne, jaki i nielegalne przeznaczenie. Gdy wykorzystujesz je do ochrony danych, działasz w pełni legalnie. Jednak używanie VPN jako narzędzia do popełniania anonimowych przestępstw jest nielegalne we wszystkich krajach, również tych, w których nie ma ograniczeń związanych z VPN.

Czy korzystanie z VPN jest bezpieczne?

Korzystanie z VPN jest bezpieczne i gwarantuje ochronę danych, jednak tylko wtedy, gdy wybierzesz pewnego, godnego zaufania dostawcę. Nie każde VPN daje taką gwarancję.

Uważaj na bezpłatne usługi VPN. To, co darmowe, zwykle ma swoją cenę – jednak dobrze ukrytą. “Darmowe” VPN będzie śledzić Twoją aktywność online, sprawdzać, jakie strony odwiedzasz, jakie treści Cię interesują – i sprzedawać to po najwyższej cenie. Uzyskasz więc dokładne przeciwieństwo tego, co chcesz osiągnąć.

Bezpłatne VPN nie działa tak, jak powinno – nie zaszyfruje poprawnie połączenia, a także jest podatne na wyciek adresów IP i DNS. Może również zawierać szkodliwe oprogramowanie i szpiegować całą sieć lokalną.

Wybór najlepszego dostawcy bezpiecznego VPN wymaga zbadania rynku i sięgnięcia po pewną, sprawdzoną markę.

Jaki VPN wybrać?

Oczekujesz najwyższego zabezpieczenia swojej prywatności? Na rynku znajdziesz kilka ciekawych rozwiązań, które zapewniają najwyższy poziom ochrony i skuteczne szyfrowanie. Wśród naszych ulubionych jest jeden z najczęściej wybieranych VPN – Surfshark VPN. Zapewnia skuteczną i pewną ochronę Twoich prywatnych informacji, jak hasła, dane logowania do bankowości elektronicznej czy informacje o Twoich kartach płatniczych. Sprawdzi się zarówno na komputerze PC, Mac, jak i urządzeniu mobilnym pracującym na Androidzie lub iOS, chroniąc nieograniczoną liczbę urządzeń. Ciekawostką jest, że świetnie współpracuje także z systemem Linux.

To obecnie najszybszy i wielokrotnie nagradzany VPN – silnie szyfruje przesyłane dane i ukrywa adres IP, chroniąc przed śledzeniem, zapewniając ochronę prywatności i tożsamości użytkowników. Skutecznie blokuje reklamy i posiada zaawansowane funkcje zapewniające dodatkowe bezpieczeństwo, takie jak: VPN Kill Switch i Bypasser. Sprawdzi się świetnie, niezależnie od tego, czy korzystasz z internetu w domu, podczas podróży służbowej czy na wakacjach.

Niezależnie od korzystania z VPN warto jednak pamiętać, że aby zapewnić swoim danym najwyższy stopień bezpieczeństwa sam VPN może okazać się niewystarczający. Dla zwiększenia ochrony warto połączyć co najmniej działanie dwóch usług jednocześnie na każdym z Twoich urządzeń – VPN oraz dobrego programu antywirusowego. Ich współpraca gwarantuje kompleksową ochronę większości obszarów Twojej aktywności w internecie.

Jeśli już korzystasz z oprogramowania antywirusowego, to koniecznie sprawdź jego możliwości jeszcze przed zakupem VPN. Wiele antywirusów posiada w swoim pakiecie usługę VPN (choć niekiedy nieco ograniczoną) – być może Twój również. Wśród najpopularniejszych programów antywirusowych obejmujących VPN są m.in. Norton 360, Bitdefender lub Panda. Pierwszy z nich zapewnia ochronę i szyfrowanie danych online bez limitu. Pozostałe natomiast oferują ograniczoną ilość przesyłania zaszyfrowanych danych – Bitdefender (do 200 MB zaszyfrowanego ruchu dziennie) lub Panda (150 MB dziennie). Jeśli wiesz, że z pewnością przekroczysz ten limit, a masz Pandę lub Bitdefendera, możesz wykupić dla nich pakiet premium bezpośrednio w aplikacji, na koncie lub kontaktując się z nami.

Dobre programy do VPN

Wiesz już, że solidna usługa VPN to podstawa, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i anonimowość w sieci. Warto postawić tu na sprawdzone rozwiązania. Nie każda usługa VPN jest tak samo skuteczna. Darmowe VPN często oferują bardzo mało transferu lub wolny transfer, korzystają z ograniczonej liczby serwerów lub wydajność tych serwerów jest słaba, zapewniają słabą pomoc techniczną, nie gwarantują stałego i stabilnego łącza. Zdarza się również, że nie do końca wymazują wszystkie ślady sieciowe użytkownika.

Dużo lepszym i pewniejszym rozwiązaniem są płatne usługi VPN, które dają Ci pewność, że wszystko będzie działać szybko, sprawnie i skutecznie. My polecamy skorzystanie z listy programów do VPN, na której znajdziesz wyłącznie sprawdzone i przetestowane usługi, które nie zawiodą Cię w żadnej sytuacji. Szczególną uwagę zwróć na Surfshark VPN – to zaawansowane rozwiązanie bez limitu urządzeń, które ochroni Twoje cyfrowe życie, prywatność i poufne dane.

Czy mogę zastąpić VPN czymś innym?

Istnieją inne typy oprogramowania, które oferują podobne funkcje. Nic jednak nie zastąpi wszechstronnego bezpieczeństwa, oferowanego przez VPN.

Jednym z nich jest Smart DNS, czyli specjalnie przygotowany serwer DNS. Aby zrozumieć, na czym polega jego działanie, musisz wiedzieć, czym jest DNS. DNS (Domain Name System – system nazw domentowych) to swego rodzaju mapa sieci, czyli internetu, w której tekstowe adresy URL są powiązane z odpowiednimi adresami IP. Dzięki niemu, nie musisz wpisywać długich ciągów cyfr, ale krótkie nazwy witryn. Hakerzy mogą monitorować żądania DNS, aby śledzić Twoją aktywność online. Smart DNS blokuje takie działania. Pozwala również na uzyskanie dostępu do zablokowanych witryn i usług online, np. Netflix. Nie jest w stanie jednak szyfrować Twojego ruchu.

Inny sposób to korzystanie z TOR (z ang. The Onion Router), czyli wirtualnej sieci komputerowej, która bazuje na technice trasowania cebulowego, polegającej na wysyłaniu wiadomości warstwami szyfrowania. TOR zapewnia anonimowość, jednak kojarzy się również z przestępczą, “ciemną” stroną internetu. Dlatego, część witryn zablokuje Ci dostęp do siebie.

Podsumowując – jeśli potrzebujesz usługi, która chroni Twoją prywatność, ukrywa adresy IP i jednocześnie szyfruje Twoje dane, wybierz niezawodnego dostawcę VPN, które spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?