poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBitDefenderCzy antywirus naprawi system po infekcji?

Czy antywirus naprawi system po infekcji?

Laboratorium AV-Test zbadało programy zabezpieczające pod względem skuteczności ich narzędzi służących do naprawy systemu w razie infekcji wirusowej.

Nie tylko ochrona przed zagrożeniami

Działanie programów antywirusowych (a szczególnie ich bogatszych wersji) nie ogranicza się wyłącznie do zabezpieczania komputerów przed wirusami i innymi rodzajami zagrożeń. Większość pakietów Internet Security wyposażona jest w szereg funkcji mających na celu skuteczne wyczyszczenie i naprawę systemu w razie przedostania się szkodliwego oprogramowania przez bariery ochronne zainstalowane na urządzeniu. Narzędzia naprawcze mogą zapobiec najbardziej negatywnym skutkom ich działania – konieczności instalowania systemu operacyjnego i utracie danych zapisanych na komputerze.

Długotrwały i kompleksowy test

Specjaliści ośrodka AV-Test przeprowadzili wyczerpujący, trwający 10 miesięcy test wytrzymałościowy pakietów. Celem analizy była ocena skuteczności usuwania szkodliwego oprogramowania oraz, co ważniejsze, przywrócenia systemu operacyjnego do stanu sprzed infekcji, a co za tym idzie, umożliwieniu normalnego korzystania z urządzenia po ataku niebezpiecznego programu.

W testach prowadzonych od września 2013 do czerwca 2014 roku wzięło udział 10 programów wyposażonych w funkcje naprawcze. Były one poddawane działaniom znanych zagrożeń internetowych (co niemal wszystkie wykryły), jednak na wynik badań wpływ miało całkowite usunięcie ich próbek z urządzenia oraz efektywna naprawa systemu. Podsumowanie testu napawa optymizmem – analizowane pakiety bardzo dobrze poradziły sobie z wyczyszczeniem komputera oraz przywróceniem systemu po infekcji. Szczególnie solidne i godne zaufania okazały się: Malwarebytes Anti-Malware Free (100% skuteczności w usunięciu szkodliwego oprogramowania i naprawie systemu), Bitdefender Internet Security 2014 (59 na 60 usuniętych próbek groźnego oprogramowania oraz 99,4% skuteczności w naprawie systemu), F-Secure Internet Security 2014 (odpowiednio: 56 na 60 oraz 97,8%), Kaspersky Internet Security 2014 (56 na 60 oraz 97,8%) i Norton Internet Security 2014 (55 na 60 oraz 97,2%).

Specjalistyczne narzędzia

AV-Test zbadał również skuteczność działania wyspecjalizowanych aplikacji przeznaczonych do naprawy systemu po ataku szkodliwego oprogramowania. I tu bezapelacyjnie zwyciężyły rozwiązania dostarczane przez znanych i popularnych producentów – Kaspersky Removal Tool (54 na 55 usuniętych próbek niebezpiecznych programów oraz 99,4% skuteczności w naprawie systemu) oraz Panda Cloud Cleaner (53 na 55 usuniętych próbek i 97,6% skuteczności w naprawie systemu).
Marcin

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?