środa, 17 lipca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaNEWSCiekawostki"Twoje Allegro zostanie zablokowane z powodu braku spłaty należności" - fałszywe wiadomości...

„Twoje Allegro zostanie zablokowane z powodu braku spłaty należności” – fałszywe wiadomości SMS z Allegro

Kupujesz na Allegro? Uważaj na nowe oszustwo. Tym razem cyberprzestępcy wysyłają ofiarom wiadomości SMS, które nakazują zapłatę należności i grożą egzekucją komorniczą. To próba wyłudzenia danych logowania do bankowości elektronicznej.

Kolejna fala fałszywych SMS-ów

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego, CSIRT KNF ostrzega przed kolejną serią fałszywych SMS-ów. Oszuści podszywają się pod Allegro – największą platformę e-handlu w Polsce.

Oszustwa z udziałem SMS-ów nie są niczym nowym, a internetowe platformy zakupowe często są ich celem. Nowy SMS spreparowany przez cyberprzestępców ma następującą treść:

“Twoje Allegro zostanie zablokowane z powodu braku splaty naleznosci.

Aby zapobiec egzekucji komorniczej zaplac 2,18 zl”

Do wiadomości dołączony jest link, prowadzący do fałszywej bramki płatności. Kwota rzekomej należności jest niska, co ma zmniejszyć czujność i skłonić potencjalną ofiarę do szybkiej “zapłaty” za pośrednictwem załączonego linku, by mieć sprawę z głowy. Powinno to jednak wzbudzić czujność, ponieważ nie ma żadnej informacji, z jakiego powodu ta niewielka kwota została naliczona i czego dotyczy.

Niestety, w tym wypadku chcąc wykonać  przelew, tak naprawdę podajesz przestępcom  dane logowania do Twojego banku, którzy z pewnością zechcą użyć ich, by wyczyścić Ci konto. Mogą to zrobić np. poprzez BLIK po uzyskaniu dostępu do panelu lub poprzez inne mechanizmy przechwytujące kody uwierzytelniania dwuskładnikowego.

Fałszywe wiadomości z Allegro – czy łatwo się nabrać?

Ryzyko zawsze istnieje, jednak w przypadku tego oszustwa nie wydaje się, by miało zebrać duże żniwo. Próbę oszustwa sugerują maszynowe filtry Google, co znacznie zmniejsza niebezpieczeństwo wpadnięcia w pułapkę. Co więcej, fałszywa bramka płatności jest niedopracowana – wygląda topornie i nie budzi zaufania. Niestety, mniej zaawansowani technologicznie użytkownicy mogą nie zauważyć zagrożenia i podać ważne dane.

Co zrobić w takim przypadku? Jeśli wypełniłeś fałszywy formularz i podałeś dane logowania na swoje konto, koniecznie skontaktuj się z infolinią Twojego banku. Konsultant pomoże zmienić dane autoryzacyjne i w razie potrzeby zablokuje obecne sesje logowania, aby uchronić Twoje pieniądze przed kradzieżą.

Fałszywe wiadomości – jak się przed nimi bronić?

Niestety nie ma skutecznego sposobu na całkowite zablokowanie otrzymywania niebezpiecznych wiadomości i SMS-ów. Najlepszą ochroną jest tu zdrowy rozsądek – zwracanie uwagi na język wiadomości, komunikowanie wyłącznie przez serwis (np. Allegro czy OLX), a nie przez maila czy aplikację WhatsApp, jak często proponują oszuści, nieklikanie w podejrzane linki itp.

Jeśli otrzymałeś podobnego SMS-a, najlepiej zignoruj go i od razu go skasuj. Możesz również zablokować numer, z którego pochodzi wiadomość na swoim urządzeniu.

Pamiętaj, że Allegro nie wysyła SMS-ów, aby informować swoich użytkowników o brakach w spłacie należności. Aby sprawdzić swoje należności w razie wątpliwości, wejdź w Moje Allegro > Moje Konto > Rachunki > Rozliczenia z Allegro.

Warto również zainstalować zarówno na swoim urządzeniu mobilnym, jak i na komputerze, godny zaufania pakiet antywirusowy sprawdzonej firmy, np. Norton, Bitdefender, AVG, McAfee, ESET lub Panda. Posiadają one narzędzia do ochrony przed phishingiem, które blokują fałszywe witryny, które próbujesz otworzyć. Dobrze skonstruowane narzędzia skanują i filtrują pod kątem niebezpiecznych linków nawet wiadomości SMS i blokują uciążliwe połączenia.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?