poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościCzy polskie firmy są gotowe na wzrost ataków ransomware?

Czy polskie firmy są gotowe na wzrost ataków ransomware?

Ataki typu ransomware były utrapieniem przedsiębiorstw na całym świecie już w zeszłym roku. Problematyczne szyfrowanie danych spowodowało poważne straty, zwłaszcza że nie wszystkie tego typu ataki udawało się odeprzeć i zakończyć w pozytywny sposób (czyt. odzyskaniem danych). W roku 2018 dużo większego zagrożenia należy spodziewać się w związku z użyciem tzw. wiperów. Ich działanie jest dużo bardziej bezwzględne. Przestępcy używający tego typu programów po prostu niszczą dane, wcześniej łudząc możliwością ich odszyfrowania po otrzymaniu okupu.

Świadomość polskich przedsiębiorców

Polska nie była w zeszłym roku krajem narażonym na dużą ilość ataków ransomware, dlatego istota tego zjawiska wydaje się naszym rodakom bardzo odległa. Nie oznacza to jednak, że takich ataków nie było. Przygotowując się na większe zagrożenie ze strony cybeprzestępców, przedsiębiorcy muszą już teraz zweryfikować możliwości swoich firm, jeśli chodzi o zapewnienie sobie bezpieczeństwa. Pierwszy krok to oczywiście poznanie i zrozumienie powagi problemu.

W roku ubiegłym ataki ransomware (m.in. z udziałem niesławnego Wanna Cry) doprowadziły światowych biznesmenów do strat rzędu 5 mld dolarów. Zagrożenie jest obecne już mniej więcej od 2015 roku, a choć twórcy zabezpieczeń nie próżnują, ataki tego typu jest bardzo ciężko udaremnić. Choć rośnie i świadomość w temacie takich ataków, jak również pojawiają się coraz lepsze, nowsze zabezpieczenia, wbudowane w aktualne wersje oprogramowania antywirusowego i monitującego, straty co rok są większe.

Co można zrobić, by zwiększyć swoje szanse?

Niezbędne jest np. wdrożenie sformalizowanej polityki bezpieczeństwa w każdej firmie. Istnienie odgórnych założeń pozwala wykluczyć szereg incydentów naruszających panujące zasady, jak też przekonać np. pracowników przedsiębiorstwa o tym, że podjęte zostały odpowiednie kroki. Statystyka jest dość optymistyczna – analiza polskich firm pod kątem istnienia polityki bezpieczeństwa IT wykazała dużą świadomość i wcielanie jej w życie.

Kolejny istotny krok to zabezpieczanie danych na jeden z wielu sposobów. Tutaj bywa różnie. W największych firmach oprócz mechanicznych zabezpieczeń oraz instalowania pakietów oprogramowania ochronnego prowadzone jest też intensywne uświadamianie pracowników na temat tzw. dobrych praktyk. To ważne, bo wystarczy jedna osoba, która gdzieś zawiedzie, by skutki tego odczuło całe przedsiębiorstwo. W obliczu ataków ransomware dobre praktyki zachowania mogą zdziałać bardzo dużo – nie będzie po prostu okazji do przeprowadzania takich ataków z uwagi na duże trudności z zainfekowaniem urządzeń firmowych.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?