wtorek, 20 lutego, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAVGCZY ZNASZ RÓŻNICE MIĘDZY WIRUSAMI?

CZY ZNASZ RÓŻNICE MIĘDZY WIRUSAMI?

Każdy kto ma komputer, lub miał kontakt z nim, wie że jak są komputery to są i wirusy. Kochamy komputery, nie lubimy wirusów, wirusy kochają komputery i dlatego walczymy z nimi od początku technologii internetowej, a nawet i wcześniej.
Ale mało kto wie, że słowo „wirus” to tylko wierzchołek góry lodowej. Ponieważ jest tak dużo rodzai złośliwego programowania, że podzielone je na kategorie a nawet podkategorie. Każdy wirus -zależnie od nazwy ma inne zadanie, nie trzeba mówić, że każde wirusowe zadanie ma na celu narobić usterek, lub poważnych zniszczeń w naszym systemie.

Przedstawimy teraz kilka definicji wirusów które uwielbiają zaglądać do naszego komputera.

Robaki – złośliwe oprogramowanie podobne do wirusów, rozmnażające się tylko przez sieć. W przeciwieństwie do wirusów nie potrzebują programu „żywiciela”. Często powielają się pocztą elektroniczną. Co prawda nie robią większego zagrożenia, ich rola to raczej spowalniać system i doprowadzać na skraj cierpliwości użytkownika

Wirusy -także uwielbiają się rozmnażać, robią szkody na naszym dysku mniejsze lub większe, ale potrzebują do tego programu „matki”, który nimi pokieruje do celu. Najczęściej są ukryte w plika multimedialnych i rozszerzeniach typu exe.

Trojan– nie rozmnaża się jak wirus, ale jego działanie jest równie szkodliwe. Ukrywa się pod nazwą lub w części pliku, który użytkownikowi wydaje się pomocny. Oprócz właściwego działania pliku zgodnego z jego nazwą, trojan wykonuje operacje w tle szkodliwe dla użytkownika, np. otwiera furtkę do komputera, przez którą może być dokonany atak włamywacza (hakera). A co za tym idzie- nasze wszelkie dane, informacje mogą zostać skradzione.

Bardziej znane oprogramowania złośliwe to wszelkiego rodzaju adware i spyware, spamy, które na przykład podmieniają naszą przeglądarkę, instalują dodatkowe aplikacje których nie potrzebujemy, wyskakują znikąd i reklamują strony, które naprawdę nie chcemy oglądać…
Można by wymieniać w nieskończoność ponieważ codziennie hakerzy wymyślają coś nowego, aby dostać się do naszych danych, ważne jednak , abyśmy zdawali sobie sprawę z zagrożenia i umieli się przed nimi chronić.

JAK SIĘ CHRONIĆ PRZED ZAGROŻENIAMI Z INTERNETU?

Poprzez uznane marki Antywirusowe takie jak Norton Security, Bidefender Total Security 2016, Eset NOD32 Antivirus 2016, czy też AVG Internet Security 2016. Ponieważ są to oprogramowania z najwyższej półki – niszczące wszelkie wirusy jeszcze w zarodku. Potrafią rozpoznać każdy złośliwy plik , zanim jeszcze wyląduje on na naszym dysku. Z taką ochroną, nawet nie będziesz musiał pamiętać nazw wirusów, bo nigdy ich nie uświadczysz.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?