niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaBezpieczeństwoDarmowa ochrona komputera - czy warto?

Darmowa ochrona komputera – czy warto?

Wielu użytkowników dbających o bezpieczeństwo swojego komputera decyduje się na zainstalowanie darmowego oprogramowania antywirusowego znalezionego w Internecie. Często korzystają oni również z bezpłatnych skanerów online, które do swego działania nie wymagają instalacji lub rejestracji. Czy rzeczywiście stanowią one alternatywę dla tradycyjnych programów zabezpieczających przed zagrożeniami internetowymi?

Darmowe programy antywirusowe, zgodnie z deklaracjami ich producentów, są równie skuteczne jak te odpłatne. Eksperci z branży IT wskazują jednak, że najczęściej produkty te wyposażone są w bardzo ograniczony zestaw narzędzi i usług, nawet w porównaniu do podstawowych wersji płatnych programów oferowanych przez znanych producentów. Zgodnie z analizami ośrodków badawczych, również ich skuteczność w rozpoznawaniu, blokowaniu i usuwaniu szkodliwego oprogramowania jest mniejsza niż klasycznych programów. Można wskazać chociażby na regularne testy AV-Comparatives (Real World Protection Test). W raporcie je podsumowującym najefektywniejsze darmowe aplikacje zajmują dopiero miejsca blisko 10.

Programy antywirusowe

Nie oznacza to jednak, że bezpłatne programy i skanery są bezużyteczne. Mogą one stanowić doskonałe uzupełnienie działania pełnych wersji zainstalowanych antywirusów, wspomagać ich funkcjonowanie i zwiększyć bezpieczeństwo urządzenia i zawartych na nim danych. Nie jest jednak zalecane samodzielne korzystanie z darmowych programów antywirusowych, jako jedynej ochrony przed zagrożeniami internetowymi.

Zamiast darmowych antywirusów, użytkownicy mogą jednak skorzystać z wersji próbnych (/Pobierz) znanych i cenionych na całym świecie programów. Producenci umożliwiają zainstalowanie i korzystanie z oferowanych programów, poznanie ich funkcji, narzędzi i sposobu obsługi, sprawdzenia ich skuteczności i wpływu na wydajność komputera. Należy jednak pamiętać, że z wersji próbnych można korzystać jedynie przez miesiąc. Pomogą one jednak poznać zalety proponowanych programów, ustalić które z nich najlepiej odpowiadają potrzebom i oczekiwaniom użytkowników. Mogą one również zachęcić do zakupu pełnych wersji, zapewniających kompleksową ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem.

Niskie ceny programów

W związku z ciągłym rozwojem rynku oprogramowania antywirusowego, rosnącą konkurencją i dbałością o klientów, producenci oferują pełne wersje swoich pakietów w coraz niższych cenach. Ich zakup nie stanowi więc nadmiernego obciążenia dla domowego budżetu. Trzeba też w tym miejscu wspomnieć, że koszt poniesiony w związku z zakupem programu antywirusowego może być nieporównywalny do wartości strat, jakie mogą zostać poniesione w związku z niewłaściwym zabezpieczeniem komputera i danych (np. uszkodzenia urządzenia, kradzieży pieniędzy przy pomocy wyłudzonych danych).

W naszym sklepie ceny za roczną licencję nowego programu antywirusowego zaczynają się już od 69 złotych. Wśród oferowanych rozwiązań warto zwrócić uwagę m. in. na: Norton Antivirus 2014 (cena: od 95 złotych), Panda Antivirus Pro (od 69 złotych) czy Bitdefender Internet Security 2014 (od 89 złotych).

Darmowe dodatki

Niezależnie od niewygórowanej ceny programów antywirusowych, w naszym sklepie często pojawiają się atrakcyjne oferty promocyjne. Niejednokrotnie do zakupionego programu dołączane są prezenty, dodatkowe funkcje czy narzędzia, np. aplikacja chroniąca urządzenie mobilne czy Kontrola rodzicielska. Dzięki temu zagwarantujesz jeszcze szerszy zakres ochrony dla siebie i swojej rodziny.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?