poniedziałek, 22 lipca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościFałszywe faktury od Play roznoszą ransomware

Fałszywe faktury od Play roznoszą ransomware

Operator sieci P4 (Play) ostrzega wszystkich Internautów przed fałszywymi fakturami, które mają na celu wyłudzenie pieniędzy. Fałszywe wiadomości e-mail otrzymują nie tylko osoby, które posiadają jakiekolwiek usługi w Play. Jest to dowód na to, że nie doszło do kradzieży danych klientów sieci P4. Wygląda raczej na to, że adresy e-mail są pozyskane przez cyberprzestępców z innych zhakowanych wcześniej portali oraz z baz danych dostępnych publicznie.

Jak wygląda atak?

Użytkownik otrzymuje wiadomość z adresu w żaden sposób nie powiązanego z operatorem. W mailu znajduje się informacja o kwocie faktury i link, skąd można pobrać rzekomy dokument. Wiele osób pobierze fakturę choćby po to, by sprawdzić, dlaczego jej kwota odbiega od oczekiwań. Pobrane archiwum zip nie zawiera jednak żadnej faktury, a plik, który pobiera na komputer właściwe szkodliwe oprogramowanie.. Jest to ransomware, które natychmiast szyfruje dane na dysku i żąda zapłacenia okupu. Z doświadczeń pierwszych ofiar wynika, że próby odszyfrowania plików którymś z dostępnych narzędzi kończą się niepowodzeniem.

Jak się uchronić?

Pamiętajmy, że wszelkie dokumenty wysyłane przez sieć P4 (Play) pochodzą z adresu awizo@mojefinanseplay.pl. Ponadto data dostarczenia elektronicznej faktury jest uwarunkowana dniem podpisania umowy. Dokumenty otrzymane w innym terminie powinny wzbudzić naszą podejrzliwość. Ponadto, jeśli mamy wątpliwości co do kwoty faktury lub innych informacji, lepiej będzie, jeśli skontaktujemy się z operatorem telefonicznie lub udamy do najbliższego salonu Play. Nie otwierajmy załączników ani linków, do których nie mamy pełnego zaufania. Pamiętajmy, że nawet najlepszy program antywirusowy nie ochroni naszych danych tak dobrze, jak zdrowy rozsądek.

 | Website
PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?