poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaOmegopediaWiedzaCzy można zaufać skanerom antywirusowym online? 

Czy można zaufać skanerom antywirusowym online? 

Rozwiązań, które bezpośrednio dbają o bezpieczeństwo smartfonów czy komputerów jest całkiem sporo, jednak najpopularniejsze w dalszym ciągu są programy antywirusowe. Wśród innych opcji wymienić można chociażby firewalle, programy związane z aplikacjami szpiegowskimi, a także skanery online. I właśnie ten ostatni element wezmę dzisiaj pod lupę. Jak skanery online sprawują się na co dzień? Czy są w ogóle bezpieczne? Na te i wiele więcej pytań odpowiem w poniższym tekście. Zapraszam do lektury.  

Czym jest skaner antywirusowy? 

Na samym początku trzeba odpowiedzieć na pytanie, czym tak właściwie jest skaner antywirusowy w wersji online. Oznaczenie, że jest to skaner online, może być nieco mylące, a to za sprawą kilku rzeczy. Otóż, w pełni online’owy skaner, który nie wymaga od nas pobierania żadnego pliku, dzięki któremu przeskanujemy swój komputer, tak na dobrą sprawę nie istnieje. Oto, dlaczego: 

W przypadku najpopularniejszych tego typu rozwiązań, na które możemy się natknąć w internecie, proces skanowania wygląda następująco: 

Wchodzimy na stronę internetową twórcy oprogramowania, pobieramy plik z rozszerzeniem .exe (mówię tutaj o wersji przeznaczonej na system Microsoftu czyli Windows), a następnie – po pobraniu – instalujemy go. Całość ogranicza się do absolutnie minimalnej ingerencji z naszej strony.  

Tych, którzy myśleli, że całość działa jedynie po stronie przeglądarki i nie będziemy musieli instalować dodatkowej wtyczki/programu na komputerze, muszę wyprowadzić z błędu. Zdecydowanie całość jest mniej „inwazyjna” od zwykłego programu antywirusowego, ale trzeba wziąć pod uwagę główną wadę tego rozwiązania – znacznie mniejsze możliwości programu. Tak właściwie, prócz samego skanowania dysku komputera na życzenie użytkownika, nie ma innych bardziej zaawansowanych opcji.  

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój komputer jest chroniony w 100% warto przyjrzeć się bliżej bardziej standardowym wersjom programów antywirusowych, które dają znacznie większe możliwości ochrony. To, co jest ich największą zaletą to, prócz wbudowanych skanerów, również opcja odpowiedniej stałej ochrony online, najczęściej z firewallem. Taki podstawowy pakiet jest w stanie wychwycić i zapobiec ewentualnemu atakowi hakerskiemu. 

Skaner antywirusowy bezpieczne rozwiązanie?  

Jeśli tylko potrafisz odpowiednio korzystać ze skanerów online to jak najbardziej, może być to bezpieczne rozwiązanie dla komputera. Jednak trzeba wziąć pod uwagę kilka założeń, które zdecydowanie ograniczają możliwości tego rozwiązania.  

Przed jakąkolwiek instalacją programu, trzeba zweryfikować prawdziwość strony, z której ją pobierasz. Najczęściej w tym celu korzystam z oficjalnych stron producenta (tutaj warto zweryfikować tak właściwie do kogo należy odpowiedni certyfikat SSL). Przy kłódeczce w lewym górnym rogu okna przeglądarki powinno po kliknięciu pojawić się informacja o tym, kto wystawił i dla kogo dany certyfikat bezpieczeństwa.   

Później obserwujemy czy dany plik dodatkowo nie wymaga od nas zbyt dużej ingerencji w działanie całego komputera.  

Jeśli już koniecznie musisz korzystać ze skanerów online, pobieraj takie od zaufanych twórców oprogramowania. Warto wybrać rozwiązania, które od lat istnieją na rynku, a ich producenci tworzą od dłuższego czasu również pełnoprawne programy antywirusowe. Dzięki takiemu podejściu masz pewność, że nie staniesz się ofiarą jakiegoś przekrętu czy innego oszustwa. Wbrew pozorom taki problem, może mieć naprawdę nieprzyjemne konsekwencje.  

Moim zdaniem skanery online mogą przydać się wtedy, kiedy chcemy zweryfikować konkretny program antywirusowy, który mamy już zainstalowany na swoim komputerze. Całość polega na porównaniu wyników skanowania. Traktowałbym to jedynie jako element sprawdzający jakość posiadanego zabezpieczenia.   

Który skaner antywirusowy jest najlepszy?  

Czy na powyższe pytanie można jednoznacznie odpowiedzieć? To raczej trudne zadanie. Osobiście skupiłbym się jedynie na sprawdzeniu, jak sprawuje się takie rozwiązanie w konfrontacji z podstawowym oprogramowaniem. Czyli, mając już zainstalowany program antywirusowy, możemy skorzystać z takiego skanera. Raczej nie polecam opierania bezpieczeństwa swoich urządzeń tylko na skanerach online. 

Jeśli już koniecznie chcesz sprawdzić jakiś skaner antywirusowy online warto korzystać z rad, które można wykorzystać w przypadku „zwykłych” programów antywirusowych. Szukaj rozwiązania, które istnieje na rynku od wielu lat. Dzięki temu masz pewność, co do odpowiedniego stopnia jakości.  

Warto też sprawdzić – przed instalacją skanera – niezależne testy redakcji z całego świata. Dzięki nim możesz zweryfikować skuteczność działania wybranego przez siebie rozwiązania.

A jeśli chcesz jedynie jednorazowo sprawdzić jakikolwiek skaner antywirusowy pamiętaj, że nie warto w niego inwestować większych pieniędzy. Duża część serwisów, które od lat są na rynku oferują darmowe, równie dobre rozwiązania.  

Jakie mamy alternatywy dla skanerów antywirusowych online?  

W przypadku skanerów online można jeszcze znaleźć takie, do których wysyłamy dany plik (jednak jego waga również nie może być zbyt duża) i tylko on zostaje sprawdzany online. Jednak tego typu rozwiązanie budzi we mnie jeszcze większe wątpliwości niż korzystanie ze „zwykłego” skanera, który trzeba pobrać na komputer. Nigdy nie wiadomo, co stanie się z tym plikiem, szczególnie, jeśli zawierałby jakieś wrażliwe dane.  

Skanery online mogą często narobić więcej szkód niż pożytku, dlatego też warto mieć ograniczone zaufanie do tego typu rozwiązań. Nadal najlepszym sposobem na przeskanowanie naszego dysku w poszukiwaniu wirusów, jest po prostu tradycyjny program antywirusowy. Gwarantuje on znacznie większy stopień bezpieczeństwa.  

Antywirusy, oprócz standardowych skanerów, które działają na nasze życzenie (lub ustalonego wcześniej harmonogramu), mają wbudowane kilka innych rozwiązań. Owszem, całość takiego pakietu różni się znacząco między konkretnymi producentami, nawet wśród jednego twórcy bywa kilka różnych wersji, w zależności od potrzeb. Dzięki temu całość jest znacznie bardziej zaawansowana, bo prócz standardowej osłony przeciwwirusowej, otrzymujemy też ochronę przeciwko pozostałym, równie niebezpiecznym zagrożeniom, takim jak: ransomware, rootkity i inne.  

Do tego często dochodzą moduły, które wzbogacają program antywirusowy o dodatkowe funkcjonalności. Wśród nich znajdziemy między innymi menadżer haseł, kontrolę rodzicielską czy aplikację typu cleaner. Na plus przemawia fakt, że całość wówczas mamy w jednym miejscu, więc jest to naprawdę ciekawe rozwiązanie i alternatywa dla kilku innych różnych aplikacji.  

Skaner online: korzystać czy nie? 

Skaner antywirusowy online jest dosyć mylącą nazwą. Głównie ze względu na fakt, że wszystko nie dzieje się tylko i wyłącznie online. Część rzeczy i poleceń musimy wykonać z poziomu naszego komputera. Przede wszystkim musimy pobrać odpowiedni plik ze strony takiego skanera online, który dopiero po instalacji łączy się z zewnętrzną chmurą, stąd oznaczenie online, które notabene wskazuje tylko sposób komunikacji między programem, a bazą wirusów. Nie każdemu taki skaner online będzie odpowiadać.  

Zdecydowanie taki skaner dedykowany jest osobom, które chcą sprawdzić innym skanerem jak sprawuje się aktualny program antywirusowy, czy nie „przepuścił” jakiś szkodliwych plików. W innym wypadku, polegając na skanerze antywirusowym online, nie jesteśmy należycie chronieni.  

Nie mają one wbudowanych dodatkowych możliwości zabezpieczeń, typu firewall czy ochrona online. Przez co nie nadają się do codziennego wykorzystania, jako główne źródło ochrony. W celu odpowiedniego zabezpieczenia naszego komputera warto wybrać bardziej rozbudowany program antywirusowy, który zapewnia odpowiednią ochronę i bezpieczeństwo. Na rynku jest ich bardzo dużo i z całą pewnością można znaleźć taki, który będzie odpowiadał Waszym potrzebom. W tym celu skorzystaj z naszego Rankingu Antywirusów

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?