niedziela, 23 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaDomDziecko w internecieJak monitorować i skutecznie kontrolować aktywność dziecka w internecie?

Jak monitorować i skutecznie kontrolować aktywność dziecka w internecie?

Internet to wielka szansa dla współczesnych młodych, a równocześnie ogromne zagrożenie. Z jednej strony daje dostęp do ogromu wiedzy, szybkiej komunikacji i rozwijającej rozrywki. Z drugiej strony stanowi obszar, w którym nie brak treści na niskim poziomie, a także niebezpieczeństw – hejtu, cyberprzemocy i wielu innych.

Przed współczesnym rodzicem staje ważne zadanie – sprawdzenie, jak wygląda aktywność syna lub córki w sieci, a także nauczenie dziecka mądrego korzystania z internetu. Aby ułatwić Ci zadanie, stworzyliśmy listę działań, które powinieneś podjąć, aby monitorować i skutecznie kontrolować aktywność dziecka w internecie.

Zacznij od rozmowy

Aby wiedzieć, co dziecko robi w sieci, nie wystarczy sama kontrola. Gdy nie ma relacji, łatwo zapędzić się i wcielić w rolę szpiegującego, nieżyczliwego policjanta. Nie tędy droga! Młody człowiek, który nie będzie czuł wsparcia i miłości, jeszcze bardziej zagłębi się w niebezpieczne obszary internetu, nawet jeśli będziesz go pilnować. Znajdzie sposób, aby obejrzeć “zakazane” filmy czy zagrać w “głupie” gry np. na telefonie kolegi.

Z tego względu życzliwe rozmowy z dzieckiem powinny być obowiązkowym punktem Twojego planu dnia – codziennie. Słuchaj tego, co dziecko ma Ci do powiedzenia i dbaj o budowanie wzajemnego zaufania. To znacznie zwiększy prawdopodobieństwo, że młody człowiek sam opowie Ci o tym, co robi w internecie – nie tylko na swoim urządzeniu, ale też na innych, np. podczas wizyty u dziadków czy znajomych.

Pamiętaj też o wyrozumiałości – zdarza się, że dzieci przypadkowo trafiają na niewłaściwe treści i w obawie przed karą nie mówią o tym rodzicom. Zapewnij pociechę, że zawsze, kiedy poczuje się niezręcznie, coś ją zawstydzi lub przestraszy, może się do Ciebie zwrócić.

Ustal zasady

Statystyki nie są optymistyczne – zgodnie z badaniami, w aż 60% domów nie ma żadnych zasad korzystania z internetu. Brak zasad to bardzo zły scenariusz – jeśli dziecko nie wie, czego od niego oczekujesz, popełni wiele błędów nawet, jeśli będzie mieć dobre chęci.

Najlepszym sposobem jest tu poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na wspólne ustalenie zasad korzystania z internetu i urządzeń elektronicznych przez dziecko. Zasady powinny określać, jak długo i o jakich porach dziecko może z nich korzystać, z kim może rozmawiać, jakie informacje może publikować w sieci, co należy zrobić w sytuacjach, gdy coś je przestraszy lub zaniepokoi. W internecie znajdziesz sporo tego typu przykładowych list – warto je przejrzeć, aby zainspirować się podczas tworzenia własnej.

Po stworzeniu listy możecie wraz z dzieckiem powiesić ją w widocznym miejscu. Wspólne działanie zachęci dziecko do przestrzegania ustalonych zasad, a także pokaże mu, że jest ważne i jego zdanie również się liczy.

Przejrzyj historię przeglądarki

To najprostszy sposób na dowiedzenie się, co dziecko robiło podczas przeglądania internetu. W historii znajdziesz wszystkie odwiedzane przez dziecko strony. Pozwoli Ci to zweryfikować, co robi, gdy siedzi przed ekranem – ogląda bajki, uczy się, rozmawia ze znajomymi, a może gra w gry?

Pamiętaj jednak, że samo sprawdzenie historii przeglądarki nie wystarczy, aby poznać dokładne działania dziecka w sieci. Daje Ci pewną wiedzę – adresy stron, które odwiedziło dziecko, czas, jaki na nich spędziło, a także hasła wpisywane do wyszukiwarki. Nie jest to jednak pełna wiedza, jaką można uzyskać o aktywności dziecka w sieci. Dużo lepiej sprawdzą się tu specjalistyczne narzędzia, które nie tylko poinformują Cię o działaniach dziecka, ale też pozwolą wprowadzić pewne ograniczenia w zakresie dostępnych treści czy programów, dzięki czemu nie będziesz martwić się, że dowiesz się o zaistniałym problemie dopiero “po fakcie”.

Skorzystaj z programu do kontroli rodzicielskiej

Programy do kontroli rodzicielskiej to najlepszy sposób na ochronę młodego człowieka przed niebezpieczeństwami płynącymi z internetu. Narzędzia od znanych i cenionych marek, jak Norton, Bitdefender, McAfee, AVG, Panda czy ESET to gwarancja funkcjonalności i wygody użytkowania.

Dzięki programom do kontroli rodzicielskiej uzyskujesz dostęp do wielu funkcji, takich jak np. monitorowanie sieci społecznościowych, lokalizacja dziecka za pomocą GPS, ochrona ustawień i programów przed wprowadzeniem zmian przez dziecko, blokowanie nieodpowiednich stron i treści, kontrola czasu spędzanego przed ekranem, zarządzanie aplikacjami, z których korzysta dziecko, sprawdzanie połączeń i SMS-ów.

Dzięki kontroli rodzicielskiej poczujesz się spokojny – będziesz wiedzieć, co i jak długo dziecko robi w internecie. Zyskasz pewność, że nie zrobi czegoś niebezpiecznego z niewiedzy lub ciekawości. W razie zagrożenia otrzymasz alarm, a  na Twojego maila regularnie trafi szczegółowy raport na temat działalności Twojego dziecka w sieci, który ułatwi Ci przeprowadzenie z nim rozmowy i ustalenie dobrych nawyków. Kontrola rodzicielska to również doskonałe narzędzie do egzekwowania ustalonych wcześniej z dzieckiem zasad korzystania z internetu i urządzeń elektronicznych.

Nie zapomnij o edukacji

Narzędzia pozwalające na kontrolę tego, co dziecko robi w internecie, są ogromnie przydatne, jednak pamiętaj, że wiedza i doświadczenie Twojego dziecka również odgrywa tu ogromną rolę. Tak jak w zakładach pracy oprócz wprowadzenia zabezpieczeń prowadzi się szkolenia pracowników, tak i Ty musisz pamiętać o edukacji swojego dziecka w zakresie zasad bezpiecznego korzystania z internetu.

Bezpieczeństwo Twojego dziecka w sieci w dużej mierze zależy od tego, czy zna ono zagrożenia, które może napotkać. Naucz dziecko, aby nie ufało osobom poznanym w sieci i nie wierzyło we wszystko, co o sobie mówią. Ostrzeż przed podawaniem danych na swój temat oraz umieszczaniem zdjęć zrobionych w miejscach, które mogą udzielić komuś informacji na jego temat (jak np. dom czy szkoła, do której uczęszcza).

Wytłumacz dziecku, że nie powinno otwierać maili od nieznajomych oraz klikać w niesprawdzone załączniki i linki. Wyjaśnij, że nie można pobierać nieoryginalnych gier i innych programów z niesprawdzonych źródeł. To uchroni Was przed przypadkowym zawirusowaniem urządzenia, z którego korzysta dziecko.

Równocześnie, pokaż dziecku pozytywne aspekty internetu. Naucz wyszukiwania informacji, zaproponuj wartościowe aplikacje oraz strony. Takie spojrzenie pozwoli dziecku świadomie i bezpiecznie korzystać z bogactwa oferowanego przez sieć.

Czy kontrolowanie dziecka w sieci jest moralnie właściwe?

Wielu rodziców uważa, że “szpiegowanie” poczynań dziecka w sieci nie jest do końca etyczne. Warto jednak pamiętać, że rolą rodzica jest dbałość o jego bezpieczeństwo – również w internecie. Wiedząc, jak wiele niebezpieczeństw maluch może spotkać w sieci, lepiej abyś miał pełną kontrolę nad jego poczynaniami – zwłaszcza w najmłodszym wieku.

Pamiętaj, że programy do kontroli rodzicielskiej są stworzone w taki sposób, aby nie godzić w prywatność dziecka. Po pierwsze, masz możliwość dostosowania jego funkcji do Waszych potrzeb i ustaleń, a także do wieku dziecka. Przykładowo, program Norton Parental Control proponuje 4 poziomy ograniczeń: Bardzo wysoki (zalecany dla dzieci poniżej 8 lat), Wysoki (zalecany dla dzieci od 8 do 11 lat), Umiarkowany (zalecany dla dzieci w wieku 12-14 lat) oraz Niski (zalecany dla młodzieży od 15 roku życia). Przechodzisz więc od dużej kontroli i stopniowo oddajesz dziecku możliwość decydowania o tym, co jest słuszne, a co nie.

Podczas instalacji kontroli rodzicielskiej zwykle instalowane są dwie aplikacje – na telefonie dziecka i telefonie rodzica. Dzięki temu możliwa jest komunikacja między dzieckiem a rodzicem i wspólne wypracowywanie zasad korzystania z sieci. Dziecko może poprosić np. o wydłużenie możliwości korzystania z urządzenia, a także wysłać wezwanie SOS do rodziców w sytuacji zagrożenia. Takie opcje zwiększają bezpieczeństwo Twojej latorośli i pozwalają poczuć się spokojniejszym – zarówno Tobie, jak i dziecku.

Jak widzisz, skuteczne monitorowanie i kontrolowanie aktywności dziecka w internecie jest możliwe. Podstawą powinien być tu dobry program do kontroli rodzicielskiej, jednak nie można zapomnieć o rozmowach z dzieckiem, budowaniu relacji i edukowaniu młodego człowieka na temat potencjalnych zagrożeń czyhających w sieci.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?