niedziela, 23 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaMobileJakie są typowe oznaki wirusa na telefonie?

Jakie są typowe oznaki wirusa na telefonie?

Twój telefon zachowuje się dziwnie? To może być oznaka obecności wirusa. Poznaj symptomy, które mogą wskazywać na infekcję Twojego telefonu złośliwym programem i dowiedz się, w jaki sposób pozbyć się nieproszonych gości.

Jak sprawdzić, czy mam wirusa na telefonie?

Wirusy to niewielkie programy, którymi hakerzy posługują się w celu uzyskania różnych korzyści. Mogą być napisane lepiej lub gorzej. Wirus idealny nie daje żadnych znaków swojej obecności – działa w ukryciu, wykradając dane i wykorzystując telefon do różnych przestępczych działań.

Na szczęście większość wirusów nie jest doskonała – projektujący je cyberprzestępcy nie optymalizują ich pod kątem oszczędzania zasobów sprzętu itp. Z tego powodu zainfekowane telefony działają wolniej, przegrzewają się, samoistnie wyłączają itp. Są to objawy, które niekiedy zrzuca się na wiek sprzętu. Nie zawsze jednak wolno pracujący telefon wymaga wymiany – w wielu wypadkach wystarczy przeskanowanie go dobrym programem antywirusowym, by odzyskał wydajność.

Na wirusy są narażone głównie telefony pracujące na systemie android, jednak urządzenia firmy Apple również nie są od nich wolne. Oto, jakie objawy mogą świadczyć o obecności wirusa:

 • telefon działa wolniej niż do tej pory, a także często się zawiesza,
 • bateria rozładowuje się znacznie szybciej niż dotychczas, pomimo że nie korzystasz intensywniej z telefonu,
 • telefon często się przegrzewa,
 • telefon wyłącza się samoistnie,
 • na pulpicie i w przeglądarce często pojawiają się wyskakujące okna z reklamami, które mogą przekierowywać na niebezpieczne strony, jeśli na nie klikniesz,
 • pakiet internetowy szybko się kończy, mimo że nie korzystasz z internetu więcej, niż wcześniej,
 • aplikacje lub przeglądarka zamykają się samoistnie,
 • aplikacja prosi Cię o dostęp do lokalizacji telefonu lub kontaktów, pomimo że nie ma to związku z jej działaniem (np. gra prosi o możliwość wykonywania połączeń – to znak, że najprawdopodobniej jest zainfekowaną, fałszywą aplikacją),
 • zauważasz zmiany w ustawieniach telefonu, przeglądarki lub innych aplikacji, których nie wprowadzałeś,
 • znajdujesz na liście kontaktów nowe numery, których nie dodawałeś,
 • zapisane pliki znikają z telefonu lub nie dają się otworzyć,
 • telefon nie reaguje na polecenia,
 • otrzymujesz informacje od znajomych, że z Twojego numeru przychodzą do nich podejrzane SMS-y, np. z niebezpiecznymi linkami,
 • strony internetowe w przeglądarce wyświetlają się w nieczytelny sposób,
 • na telefonie pojawiają się nowe aplikacje, których nie instalowałeś,
 • w historii połączeń zauważasz połączenia, których nie wykonywałeś,
 • doszło do zmiany domyślnej strony startowej w przeglądarce, pomimo że Ty nic nie zmieniałeś,
 • podczas przeglądania internetu dochodzi do przekierowań na podejrzane strony, np. o treści pornograficznej lub hazardowej,
 • zauważyłeś, że z Twojego konta znikają środki – wirus mógł dopisać Twój numer do płatnych subskrypcji i innych usług premium,
 • doszło do całkowitego zablokowania telefonu, a na ekranie pojawia się informacja o konieczności wniesienia opłaty na podane konto w celu odblokowania.

Jak widzisz, lista objawów, na które powinieneś zwrócić uwagę, jest bardzo długa. Warto zachować czujność, ponieważ wirus na telefonie może wywołać wiele szkód, które trudno naprawić.

Co wirus może zrobić na telefonie?

Skutki infekcji wirusem na telefonie zwykle nie kończą wyłącznie problemami z działaniem sprzętu. Oszuści działają tak, by uzyskać z ataku wymierne korzyści. Wirus może więc wykonywać wiele groźnych dla Ciebie operacji.

Jedno z typowych działań wirusów to wykradanie danych do logowania – zwłaszcza do kont bankowych. Jeśli hakerowi uda się równocześnie przejąć kontrolę nad Twoją skrzynką SMS, jest praktycznie pewne, że wyczyści Twoje konto ze wszystkich oszczędności.

Wirus może również systematycznie okradać Cię z niższych kwot – np. dopisując Cię do płatnych subskrypcji i innych usług premium, wysyłając z Twojego telefonu podejrzane SMS-y lub nawiązując połączenia z nieznanymi Ci numerami.

Kolejne niebezpieczeństwo to monitorowanie Twoich działań w sieci – wirus może Cię śledzić, a zgromadzone dane sprzedawać np. korporacjom marketingowym. Kolejne zagrożenie to przejmowanie, uszkadzanie lub szyfrowanie Twoich plików, włącznie z całkowitym zablokowaniem dostępu do nich i żądaniem okupu za ich odzyskanie.

Jak pozbyć się wirusa z telefonu?

Aby usunąć nieproszonego gościa, możesz skorzystać z kilku metod. Pierwsza z nich to odnalezienie wirusa i jego ręczne usunięcie – jest to jednak opcja, z którą poradzą sobie wyłącznie zaawansowani użytkownicy.

Drugi sposób to przywrócenie ustawień fabrycznych. W ten sposób szybko pozbędziesz się szkodliwych programów, jednak równocześnie utracisz wszystkie swoje dane, wgrane aplikacje, kontakty i ustawienia. Jeśli zdecydujesz się na taki krok, dobrze, abyś posiadał kopię zapasową swoich danych – najlepiej z czasów sprzed zainfekowania urządzenia wirusem. W innym wypadku, gdy wgrasz dane na telefon po przywróceniu ustawień fabrycznych, może okazać się, że w dalszym ciągu rezyduje w nich wirus.

Ostatni sposób na pozbycie się wirusa to użycie dobrego programu antywirusowego na urządzenia mobilne. To najlepszy, najszybszy i najwygodniejszy sposób na pozbycie się wszelkich szkodników i zapewnienie sobie bezpieczeństwa w internecie. 

Musisz jednak pamiętać, że nie każdy antywirus jest równie skuteczny. Bezpłatne aplikacje antywirusowe, które możesz pobrać ze sklepu Google Play, często nie chronią przed wszystkimi zagrożeniami i mają mocno ograniczone funkcje. Dużo lepiej zainwestować w program renomowanej marki, np. Norton, Bitdefender, McAfee, Panda, ESET czy AVG.

Na koniec jeszcze jedna rada – pamiętaj o najczęstszych drogach, jakimi szkodliwe programy dostają się na telefony, aby zminimalizować ryzyko infekcji. Zachowaj ostrożność podczas instalowania aplikacji, sprawdzania poczty, klikania w linki i załączniki przesłane przez znajomych, a także w wyskakujące reklamy. Takie praktyki w połączeniu ze stosowaniem dobrego antywirusa  to najlepszy sposób na uchronienie się przed wirusami.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?