poniedziałek, 27 maja, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościJaki był pierwszy wirus komputerowy?

Jaki był pierwszy wirus komputerowy?

Wirusy to zwykle jakaś część złośliwego oprogramowania, które czeka na odpowiednią okazję, aby wtargnąć do komputera czy też innego sprzętu elektronicznego. Skąd właściwie wziął się wirus komputerowy? Jak wyglądały pierwsze „ataki”? I po co stworzono pierwszego wirusa komputerowego?  Okazuje się, że podczas poszukiwań tego pierwszego, warto wziąć pod uwagę aż trzy: Creeper, Brain i Elk Cloner. Dlaczego? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

„I’m the Creeper: catch me if you can”

Pierwszym – oficjalnie uznanym – wirusem komputerowym (a właściwie robakiem) był Creeper. Stworzył go w 1971 roku Bob Thomas. Creeper nie do końca spełnia wszystkie założenia jakie stoją za definicją wirusa. Jego jedynym działaniem była zdolność do samoreplikacji, co tylko częściowo mieści się w wyjaśnieniu czym jest złośliwe oprogramowanie. Co robił Creeper? Właściwie nic poza wyświetlaniem komunikatu – „Jestem Creeper, złap mnie jeśli potrafisz”. Thomas stworzył go głównie dla zabawy – tak więc niewiele ma wspólnego z dzisiejszymi wirusami. W celu jego wyeliminowania wymyślony został Reaper, który – mając być swego rodzaju antywirusem – lepiej wpisywał się w definicję wirusa od Creepera. Właśnie ze względu na to, że potrafił sam się replikować i kasował dane z systemu.

Elk Cloner – pierwszy zarejestrowany przykład szkodliwego oprogramowania

Elk Cloner powstał w 1982 roku i chociaż  z założenia także miał być żartem, to przy stworzeniu odpowiednich warunków potrafił uszkadzać kolejne dyskietki i zapisywać się w pamięci RAM. Był to pierwszy przykład prowadzący do takich uszkodzeń w domowych komputerach, który rozprzestrzeniał się samoistnie. Został napisany dla systemu Apple DOS 3.3 instalowanych w komputerach Apple II. Rozpowszechniał się poprzez użycie dyskietek. Jego pierwotna wersja została umieszczona przez nastoletniego twórcę – Rick’a Skrent’a – na dyskietce ze zwykła grą. Elk Cloner uruchamiał się po każdym pięćdziesiątym włączeniu gry, co owocowało ukazaniem się graczowi wierszyka:

“Elk Cloner: The program with a personality

It will get on all your disks

It will infiltrate your chips

Yes, it’s Cloner!

It will stick to you like glue

It will modify RAM too

Send in the Cloner!”

Wirus rozprzestrzeniał się niepostrzeżenie – jeśli komputer został uruchomiony przy użyciu zainfekowanej dyskietki, to Elk Cloner zapisywał się w pamięci RAM. Gdy do takiego komputera włożono kolejną, wolną od złośliwego oprogramowania dyskietkę, wirus zapisywał się na niej automatycznie.

Brain – pierwszy wirus komputerowy dla MS-DOS (IBM PC)

Wirus Brain stworzony został przez dwóch Pakistańczyków – Basita Farooq Alvi i Amjada Farooq Alvi. Bracia za jego pomocą chcieli zbadać poziom zabezpieczeń DOS’a w porównaniu do innych, alternatywnych systemów. Zauważono go w styczniu 1986 roku. Brain infekował sektor rozruchowy dyskietek sformatowanych w systemie plików DOS File Allocacation Table (FAT). Atakował systemy IBM-PC, PC-DOS i IBM-DOS. W wyświetlającym się kodzie na ekranie zainfekowanego komputera można było znaleźć nazwiska braci, adres oraz numery telefonów z prośbą o kontakt. Pakistańczycy nie mieli na celu rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania, w rozumieniu wirusów z jakimi mamy do czynienia w dzisiejszych czasach. Chcieli jedynie sprawdzić, czy Brain rozprzestrzeni się jedynie wśród określonej grupy czy jednak uda mu się przenieść na cały świat.

 

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?