niedziela, 14 kwietnia, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościNajgroźniejsze wirusy wszechczasów

Najgroźniejsze wirusy wszechczasów

Ataki na strategiczne instytucje państwa, na systemy bankowe, na systemy rządowe mogą siać spustoszenie i stać się źródłem bardzo poważnych problemów państwa. Jednakże złośliwe oprogramowanie jest również zagrożeniem dla każdego, nawet dla pojedynczego obywatela danego kraju, zasobów jego komputera, niezależnie od ich wielkości i ważności.

Z roku na rok ilość pojawiających się w sieci wirusów, ich zmyślność, stopień skomplikowania jest coraz większy. Jeśli brać pod uwagę wirusy typu ransomware, to tylko w roku 2017 ich ilość zwiększyła się w porównaniu do roku poprzedniego o około 400%. Tak naprawdę po raz pierwszy mieliśmy z nimi do czynienia w latach siedemdziesiątych, chociaż wówczas nosiły miano pewnych eksperymentów zanim na dobre rozprzestrzeniły się i zaczęły stanowić realne zagrożenie dla całego świata.

Groźne dla zasobów komputerowych

Niektóre z wirusów komputerowych są bardziej groźne, inne mniej. Na przestrzeni wielu lat mieliśmy do czynienia z różnymi ich rodzajami. Powszechnie uważa się, że do tych najbardziej inwazyjnych, które wyrządziły najwięcej szkód, można zaliczyć:

  • Walker,
  • Slammer/SQL Slammer,
  • Fizzer,
  • Stuxnet,
  • Petya/Not Petya.

Nie oznacza to wcale, że inne rodzajów wirusów mogą być lekceważone i nie będą na tyle groźne, aby wyrządzić sporo nieodwracalnych szkód. Niemniej jednak to właśnie te wirusy były i są najbardziej inwazyjne.

Walker

Wirus, który powstał w roku 1992. Na ówczesne czasy był on bardzo zaawansowanym rodzajem oprogramowania złośliwego. W momencie, gdy dany komputer został zainfekowany, to na jego ekranie pojawiała się animacja pokazująca chodzącego mężczyznę. Zaliczamy go do najbardziej groźnych, ale tak naprawdę nie wyrządzał on nieodwracalnych szkód w zasobach komputera. Można było go porównać do Delyrium, który nakłaniał użytkownika do zagrania w ruletkę w grze o dane na dysku.

Slammer/SQL Slammer

Był to wirus, który pojawił się w roku 2003. Jest to wirus, który zapisał się w historii jednym istotnym szczegółem. Do chwili obecnej nie było drugiego takiego wirusa, który w tak szybkim tempie się rozprzestrzeniał. Na szczytowy moment ataku wirusa liczba zainfekowanych komputerów była podwajana w czasie 8,5 sekundy. W przeciągu 10 minut zostało wówczas zainfekowanych aż 75 tysięcy serwerów. Między innymi mowa jest o całkowitym sparaliżowaniu Bank of America, elektrowni atomowej w Ohio oraz numerów alarmowych 911. Straty, jakie oszacowano w wyniku ataku tego wirusa wynosiły więcej jak miliard dolarów.

Fizzer

Podobnie jak poprzednik, tak i Fizzer był wirusem powstałym w roku 2003. Odnotowuje się go, jako pierwszy z wirusów, który powstał w celach zarobkowych i został stworzony przez zorganizowaną grupę przestępczą. Ten wirus nie był żadnym zagrożeniem dla twardych dysków. Jednakże było to bardzo poważne zagrożenie dla funkcjonowania poczty elektronicznej. Wirus wysyłał na wszystkie adresy mailowe znajdujące się na liście kontaktów spamy oraz dokonywał blokowania serwerów.

Stuxnet

Jest to jeden z wirusów typu malware, który stanowi najważniejszy przykład rządowych wirusów tego rodzaju. Wirus ten został między innymi wykorzystany przez USA i skierowany przeciw programom nuklearnym w Iranie. Wirus był zainstalowany na pendrivie użytkownika. W momencie jego instalacji wirus dokonywał wyszukania konkretnego sterownika, a następnie dokonywał zmiany jego ustawień. W tej konkretnej operacji, o której wspomniano wyżej, wirus przyspieszał pracę wirówek w zakładach wzbogacających uran w Natanz. Proces wzbogacania uranu został w ten sposób opóźniony o około 1,5 roku.

Petya/Not Petya

Jest to wirus, który jak do tej pory, był najbardziej kosztowny dla całego świata. Straty wszystkich firm w wyniku działania tego wirusa wyniosły około 10 miliardów dolarów. Petya było oprogramowaniem, które infekując dane urządzenie go blokowało. Następnie było wysyłane żądanie 300 dolarów w bitcoinach, które miało spowodować odblokowanie danego urządzenia. Tenże wirus między innymi spowodował zablokowanie systemu Banku Narodowego na Ukrainie czy też Rady Ministrów tego kraju oraz kilku innych bardzo ważnych instytucji.

Groźnych wirusów mamy bardzo wiele. Aby skutecznie się przed nimi chronić, w głównej mierze należy postawić na dobrej jakości oprogramowanie antywirusowe. Ponadto również musimy zachować czujność, nie otwierać podejrzanych wiadomości oraz załączników do nich.

 

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza on KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?