niedziela, 16 czerwca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaAktualnościKolejny przekręt na Facebooku – uważaj na wiadomości od znajomych

Kolejny przekręt na Facebooku – uważaj na wiadomości od znajomych

Nieraz już mogliśmy się przekonać, jak bardzo kosztowne może być posługiwanie się Facebookiem oraz Messengerem. Jak się również okazało już niejednokrotnie, zabezpieczenia tego portalu społecznościowego właściwie nie istnieją, a żadna bariera nie chroni tego, co dzieje się wewnątrz systemu oraz co zostaje za ego pomocą przesyłane. W taki sposób działają coraz częściej naciągacze, ale również wyłudzacze pieniędzy, oszuści Internetowi oraz cała masa cyberprzestępców, którzy w ten właśnie sposób znajdują doskonałą możliwość na rozwijanie swojej działalności, wykradanie poufnych danych, haseł czy danych związanych z dostępem do kont czy stron internetowych. Obecnie pojawiło się nowe zagrożenie w postaci wysyłanych przez naszych rzekomych znajomych próśb o wysłanie darmowego SMS-a w jakimś celu.

Konkurs z cennymi nagrodami

W wiadomościach wysyłanych przez naszych znajomych najczęściej można znaleźć prośbę o zagłosowanie na nich w różnego rodzaju konkursach, na przykład fotograficznym czy nawet bliżej nieokreślonym, w którym podana jest cenna nagroda, na wygrani której ma szansę nasz znajomy, jeśli tylko wyślemy jednego SMS-a o stosownej treści na podany numer. Jak się łatwo domyślić, to kolejne oszustwo, które w tajemniczy sposób zostaje rozsyłane po naszych znajomych, oczywiście bez ich wiedzy i oczywiście zawsze znajdzie się ktoś, kto się na takie prośby nabierze i wyśle wiadomość.

Jakie są straty?

Chociaż jednorazowa strata to około 5 złotych, więc może nie jest powalającą z nóg kwotą, jednak jeśli dodać wszystkie wyłudzone w ten sposób pięciozłotówki, otrzymamy naprawdę pokaźną sumkę. To również z tej okazji Ministerstwo Cyfryzacji ma zamiar uaktualnić rejestr UKE i znowelizować ustawę, prawa telekomunikacyjnego, jakie wreszcie będzie miało chronić konsumentów przed tego typu naciągaczami, którzy obecnie mają się w Polsce całkiem nieźle.

Sprawdzenie pogody może cię dużo kosztować

Podobne SMS-owe przekręty były wysyłane do losowo wybranych użytkowników telefonów komórkowych, którzy swoich urządzeń niespuszczani z oczu, należało więc głupie dowcipy kolegów wykluczyć z grona podejrzanych. SMS-y o włączonej usłudze związanej z przesyłaniem aktualnej prognozy raz dziennie za 1 zł plus VAT. W razie chęci zrezygnowania z tej usługi, użytkownik był proszony o wysłanie SMS-a AG.STOP na numer 92590. To jednak powoduje jeszcze większe kłopoty finansowe, ponieważ owa wiadomość kosztuje nas  zdecydowanie więcej, niż deklarowane 1,23 zł.

PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?