środa, 17 lipca, 2024
32 220 35 21biuro@omegasoft.pl
spot_img
Strona głównaOmegopediaWiedzaKopie zapasowe plików

Kopie zapasowe plików

[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”4.19.4″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][et_pb_row _builder_version=”4.19.4″ _module_preset=”default” custom_margin=”-46px|auto||auto||” global_colors_info=”{}”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”4.19.4″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][et_pb_text _builder_version=”4.19.4″ _module_preset=”default” hover_enabled=”0″ global_colors_info=”{}” sticky_enabled=”0″]

Ochrona komputera przed wirusami i szkodliwym oprogramowaniem to dobre praktyki, jednak w świecie ciągle rozwijającej się technologii – już niewystarczające. Ważne jest również takie zabezpieczenie danych, by w razie awarii lub utraty komputera mieć do nich dostęp. Jednym z bardziej znanych rozwiązań są kopie zapasowe plików. Przechowywane online sprawiają, że mamy do nich dostęp praktycznie z każdego miejsca na świecie, gdzie można połączyć się z Internetem.

Czy każdy powinien robić kopię zapasową?

Dla wielu osób przechowywanie danych online może wydać się zbędne. Jest tak jednak tylko do czasu, gdy nie stracą ważnych danych potrzebnych do pracy czy na studia. Jednak myślenie o ochronie danych po szkodzie nikomu już nie pomoże. Warto zatem uprzedzić wystąpienie tego rodzaju nieszczęścia i zabezpieczyć dane we właściwy sposób, decydując się właśnie na tworzenie kopii zapasowych. Dodatkowo to, jak duża ma być kopia zapasowa zależy tylko od nas. Możemy trzymać online wszystkie pliki lub jedynie najważniejsze dane.

Nie mam czasu na robienie kopii zapasowych plików

Taka wypowiedź jest po prostu pozbawiona sensu. Dlaczego? Powód jest całkiem prosty – w wielu serwisach kopie zapasowe wykonywane są w pełni automatycznie i użytkownik nie poświęca na tę czynność ani chwili swego cennego czasu. Nie trzeba też posiadać jakichś szczególnych umiejętności lub doświadczenia w pracy z komputerem.

kopie zapasowe w chmurzeCo wybrać?

Serwisów oferujących tego typu usługę jest całkiem sporo. Taką możliwość posiada większość płatnych programów antywirusowych. Ale co najważniejsze – już sam system (np. Windows 10 i 11) jest wyposażony w możliwość tworzenia kopii zapasowych.

  • Windows 11 – kopia zapasowa może być stworzona na dysku zewnętrznym lub w chmurze w sieci. Tak zbackupowane ustawienia i pliki można przywrócić automatycznie po zalogowaniu się na koncie Microsoft. Możesz dowolnie skonfigurować backup – zarówno pod kątem częstotliwości wykonywania kopii, plików i folderów, jakie mają być objęte kopiowaniem, jak i okresu przechowywania danych.
  • EaseUS Todo Backup Home – płatny program stworzony do szybkiego zabezpieczenia danych i systemu na laptopach i komputerach PC. Tworzy i przywraca ich kopie zapasowe. Można również utworzyć backup wybranych plików lub folderów, a także dysków zapasowych i partycji. Program potrafi również zabezpieczyć wiadomości w programie Outlook.
  • IBARD – twórcą serwisu jest Comarch, dlatego też te rozwiązania skierowane są głównie dla mikro, małych i średnich firm. Oferuje automatyczne tworzenie kopii zapasowych plików. Konfiguracja programu jest bardzo prosta dzięki intuicyjnym kreatorom. Za ich pomocą użytkownik przygotuje pierwszą kopię zapasową i ustali harmonogram. Może zdecydować jakie dane mają być automatycznie kopiowane. Ważną opcją (dostępną w zależności od wersji) jest kopiowanie przez program otwartych plików, nad którymi właśnie pracujemy. Do tego aplikacja działa w tle, w żaden sposób nie zakłócając naszej pracy na komputerze. O tym, że proces przebiegł pomyślnie, możemy być informowani SMS-em lub e-mailem. Usługę można wykupić na rok i wybrać pomiędzy różnymi dostępnymi pojemnościami (nawet 1TB).

Dlaczego warto korzystać z kopii zapasowych?

Rozwiązań opartych o chmurę jest na rynku jeszcze więcej. Każdy może znaleźć takie, które zagwarantuje bezpieczeństwo danych i nie nadwyręży zbytnio domowego lub firmowego budżetu. Warto zabezpieczyć w ten sposób swój system i dane – to często okazuje się jedynym ratunkiem dla ważnych dokumentów i jest dużo tańsze, niż próba odzyskania utraconych informacji – która często może okazać się całkowicie niemożliwa. Korzystanie z kopii zapasowych pozwala na odtworzenie danych w przypadku ich utraty z powodu awarii systemu, błędu lub innego incydentu – a to niestety zwykle zdarza się w najmniej oczekiwanym momencie.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]
 | Website
PODOBNE ARTYKUŁY

Popularne artykuły

Recent Comments

komputerowiec z sacza NA KTO CHCE NADGRYŹĆ JABŁKO?